VertijHt Japlijh, ipzuieri Mian. BniteïiaïïuÏB Berilte! A0. 1876. Vrijdag 10 November. Kennisgeving. M 4026. .C- e rtigsle 'J a a r a n - AMUiNfcMKNlsl'RlJS, per kwartaal1.85. Finneo per post, door het golieele Rijk - 2,50, Afzonderlijke Hommers- 0.10. BVKE4.1I SIAKSLT, E, 124. Inrigtlngcn welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet op Art. 8 der Wet van den 2den Junij '1875 {Staatsblad n". 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn" ver leend 1°. Aan EVERHARDUS KRAMERS Cz. tot oprigting eener stoomiioutzagcrlj in zijn pand gelegen aan den Overschiesehen weg, Wijk A no. 100, kadastrale sectie G no. 1897 gedeeltelijk; en tot dat einde in genoemd pand een stoomwerktuig te plaatsen van 3 paardenkracht. 2°. Aan liet bestuur der Stearine Kaarsen fabriek Apollo",^ tot-plaatsing van een tienden Stoomketel in het Ketelhuis dier fabriek, geiegen aan liet Oosterhaven hoofd, Wijk C, no. 360, kadaster sectie D. no. 1361. 3". Aau directeuren der naamlooze vennoot schap: Ti dn Stoomkoreimolcn de Bublole Arend", om, ten dienste van dien molen, staande aan de Broersvest, Wijk D, no. 66», kadaster sectie B. no. 20SO, in iiet daaraan grenzende ketelhuis een Stoom werktuig te plaatsen van 2837 paar denkracht. Schiedam, 9 November 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, A. W. MULDER. DUITSCHXANl), Bij den Rijksdag heeft de eerste lezing plaats goliad van het ontwerp eener rijkswet op het onderzoek van zeerampen. Volgens dit ontwerp tflï het onderzoek worden uitgestrekt tot alle ongevallen op zee met Duitsche cn buitenland- scho schepen in de Duitsche wateren. liet zal echter niet mogen worden gericht tegen per sonen maar alleen moeten dienen om de oor eank der ramp en den loop van alle daarmede in verband staande feiten onpartijdig te con- statecren, niet ten behoeve van eenig particu lier belang, maar om uitsluitend in het open baar belang bekend te worden met de wegen en middelen om eene herhaling van zoodanige ramp te vooi komen. Ten dien einde wordt voorgesteld, de hiertoe noodige bureaux of colleges secdmtemop te richten, bestaande llit een rechtskundigen voorzitter en vier asses soren, van welke laatste minstens twee het radicaal van scheepsgezagvoerder moeten be zitten. llaar wordt bevoegdheid verleend om ingetal van bewijs dut een kapitein of stuur man schuld heeft aan de ramp zijn certificaat tijdelijk of definitief in te trekken. Door eenige leden werden verschilleude be denkingen aangevoerd, doch allen erkenden de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling van bet onderzoek omtrent zeerampen, maar von den dat liet ontwerp te zeer het karakter droeg van een compromis, waarbij aan de zijde van het Rijk te veel was toegegeven. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd werd besloten het ontwerp in handen te stellen van een speciale com missie. Men verneemt dat dè ryksregeering ern stige vei'toogeu bij het Fransche bewind zal indienen, wegens het gebe'urde te le Dourget. Er zijn aldaar indui tijd door de Duitsche troepen gedenkzuilen opgericht, ter eere van de ge sneuvelde krijgers, zoowel «Duitschers alsFran- schcn. lo plaats dat deze faerinneringsteekenen, gewijd aan de nagedachtenis van vriend en vijand, in eere worde gehouden, verneemt men dat zij op de baldadigste wijze zijn geschonden. Hetgeen aan dit feit nog hatelijker karakter geeft is, dat koit na het plegen daarvan ge- denkteekenen zijn opgericht ter herinneriug aan de Franschen, die by de verdediging dier stelling tegen de Duitsche troepen zijn gevallen. E S (i E I, A N I). Salisbury is benoemd tot speciaal gevol machtigde van Engeland op de conferentie voor de Oostersche kwestie. Het hoofd der liberale partij in het Lager huis, lord Ilartiugton, heeft bij de opening van eene libeiale club te Kighley de Oostersche kwestie en de gedragslijn van de Britsche re geering in deze ter sprake gebracht. Hij ver klaarde met de algemeene beginselen, waarnaar de regeering in den luatslen tijd gehandeld hadovereen te stemmenmaar daarom nog niet alles goed te keuren wat de regeering deed en vooral niet wat zij gedaan had. Het Turksche wanbeheer was volgens hem werkelijk de hoofdoorzaak \an do woelingen in het Oosten; hij achtie de Turksche regeering nog niet zoo zeer onwillig, als wel buiten staat om daarin verandering te brengen, en daarom lusschen- komst eu toezicht van de mogendheden bij het iuvoeien van hcrvoimingen in de Christelijke provinciën volstrekt noodzakelijk. Voor zoover en omdat de regeering in den jongsten tijd zich ook op dat standpuut geplaatst had, keurde hij hare houding goed. Maar hij verweet haar, dat zy ia den aanvang zooveel mogelijk de pogingen lot bevrediging, die van dat stand puut uitgingen, had tegengewerkt en daardoor eene goede oplossing der kwestie had vertraagd. De Globe meikt hierbij aan dat lord Har rington, evenals Bileam, opgetreden om zijne tegenstanders te vloeken, geëindigd is met hen bijua te zegenen. Ahvertentieprijs: vail 110 gewone regels f 1 01)1 Iedere gewone regel meer0.10, Driemaal plaatsing wotdt togcu tweemaal berekend. De gril van Koningin Victoria en haar eersten minister Benjamin Disraeli was niet slechts eene voor Engeland weinig vereerende dwaasheiddoch zal nog voel geld kosten bovendien. Men schat de uitgaven voor de aanstaande plechtige afkondiging van don Keizerstitel der Koningin te Delhi op minstens 125,000 p. st. en dit, terwijl er hongersnood dreigt in de westelijke provinciën. Een telegram van Reuter meldt uit Stutt- gait, dat Theodoor Ileuglin, ue Afrikaansche reiziger, aidaar Zondag overleed. Ileuglin maakte verscheiden voor de wetenschap be langrijke tochten langs den witten Nyl, in Abyssiuie en Centraal-Afrika. F It A J K U IJ K. De Kamer heeft de 14 eerste artikelen vaii de begrooting van Marine aangenomen en, in strijd met het gevoelen van den Minister Fou- richon, het voorstel van do begi ootingscommissie om het aantal aalmoezeniers bij de vloot van 50 tot 24 te brengen, goedgekeurd. De Kamer is tot Donderdag uiteengegaan. In den Senaat werd de behandeling van het ontwerp op de legerorgauisatie voortgezet. In den jongsten Ministerraad werd uitge maakt, dat de Senaat het recht heeft kredieten op de begrooting, die door de Kamer zijn ge schrapt, weder te herstellen. De Minister Lóón Say heeft daarvan in een brief aan de perma nente commissie uit den Senaat kennisgegeven, en bij het budget van onderwijs een lijst ge voegd, de kredieten bevattenddie door de Kamer zijn gewijzigd en waarvan de Regeering verlangt, dat zij weer hersteld worden, o. a. dat voor de theologische faculteit van Rouaan. IIavas meldt, dat de Engelscho gezant te Konslantiuopel de Porie bekend heeft gemaakt met de voorstellen betreffende de conferentie, die Engelaud aan de mogendheden gedaan heeft. Naar men verzekeit, hebben die vooi stellen tot grondslag het behoud van de integriteit van het Ottomaunische gebied, met eene administra tieve autonomie voor de verschillende gewesten, gelijk lord Derby reeds had voorgesteldenzoo- danig geformuleerd, dat Rusland of Turkije tegenvoorstellen kan doen. De Porte zal hierop eerst antwoordenals zij worden met het antwoord der Oostenrijk heeft officieus dezelfde denkbeelden ontwikkeld als Engelaud. Men gelooft dat Frankrijk en Italië eene reserve zullen in acht nemen, totdat zij volkomen de inzichten van Rusland zullen kennen. Waarschijnlijk zullen er eenige dagen verloopen, vóórdat Ruslands antwoord verzonden zal worden, aangezien de Czaar niet vóór aanstaanden Maandag te St. Petersburg terug verwacht wordt. B E L G I E. De Word zegtDe geruchten dat men de conferentie-plannen zou hebben laten varen, zijn onjuist. Rusland dringt zeer aau op het spoedig beginnen der beraadslagingen te Konstautinopel bekeucl zal zijn ge- mogendheden.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1