A0. 1876. TerscMjnt latslijta, litpaW BiusJai. BniteiilaaflscliE BerichteE. aterdag 11 November. oM 4027. Dertigste J a a r <r a n COURANT. Adonnkmentsi'Kijs, per kwarLml1.8?. Franco per post, door het gelieele Rijk - 2,50. Afiondeilijke maimers- 0.10. BUREAU SliBKT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1.00 Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. ITALIË. Kaydinaal Antonelli, aldus meldt de Romein- sche correspondent van de Times, wordt geschat 30 millioen francs nagelaten te hebben; tien millioen er van moeten in Engeland of in Engel- sche fondsen geplaatst zijn, Giaeomo Antonelli, die zulk een grooten invloed heeft uitgeoefend op de politiek, door den Paus tegenover de Italiaansche regeering in de laatste jaren gevolgd, was een arme veehoeders- en houthakkerszooahij werd den 2 April 1806 te Sonnino, een vlek aan de Napoiitaansche grenzen, geboren. Na de ver woesting van zijn geboorteplaats, een berucht roovershol, door de Pauselijke gendarmerie, kwam de jonge Antonelli te Rome en werd in 'tseminarium opgenomen, waar hij zoozeer uitmuntte, dat Paus Gregorius XVI hem na de ontvangst der wijding tot diaken iu zijn gevolg opnam, om hem in de diplomatieke loopbaan op te leiden. Weklia werd hij tot prelaat ver heven en kreeg zitting in het hoog gerechtshof. In 1841 werd hij tot onder-staatssecretaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken benoemd,'in 1844 tot tweeden schatbewaarder en eindelijk in 1845 tot Minister van Financiën, in Tosti's plaats. Toen Paus Pius den pausoiijken stoel beklom, ging Antouelli plotseling van de partij van 't despotisme naar de libeialen en hervormers over en won daardoor de gunst van Pius IX. Hij liet zich door Antonelli geheel innemen, In 1847 (12 Juni) verkreeg Antonelli den kardinaalshoed. De politieke stormen van Febr. 1848 deden den kardinaal voor korten tijd van het staalslooneel verdwijnen; maar reeds in Maart trad hij weder op aan 't hoofd van een liberaal ministerie, waarin slechts drie geeste lijken zitting hadden. Na het aftreden van het Ministerie-Anto- neili bleef de kardinaal 's Pausen geheime raadsman; hij volgde hem na de vlucht uit Rome naar Gaëta en werd daar met de waar digheid van Staatssecretaris in partibus bekleed; na de capitulatie van Rome verhin derde hij den dadelijken terugkeer van Pius, om het werk der restauratie eerst van uit de verte voor te bereiden. Den 12n April 1850 keerde hij met den Paus naar de eeuwige stad terug. Nu werd Antonelli met de hoogste waar digheden bekleed; de Staatssecretaris werd de eigenlijk eenige leider der Pauselijke staatkunde. Nadat de Staatssecretaris met zijne door tastenden yver en vastberaden karakter voarmede hy niet alleen op 't belang van den 5 Stoelmaar ook op dat van zijn familie iette, die sedert zyn optreden een der rijkste van Italië werd zijn politiek had doorge voerd verleende hij ook zyn medewerking aan de proclamatie van het onfeilbaarheids- dogma. In 's Pausen gevangenschap bleef' de kardi naal, na de eenheid van Italiëden II. Vader nabijom hem met zijn rand en zijn plannen voor de toekomst bij te slaan. Antonelli heeft de verwezenlijking dier plan nen niet mogen zien. Aan Antonelli schrijft men de krachtige her leving van den Pieterspenuing toe, De gezanten bij den Paus maakten eer gisteren hun opwachting bij mgr. Vannutelli, om hun leedwezen over Antonelli's overlijden te kennen te geven. Het lijk is in diens kapel op het Vaticaan tentoongesteld en verscheiden missen zijn reeds gelezen. Volgens de Bersa- gliere heeft de Paus de kardinaals Manuing en Deschamps naar Rome ontboden, met het oog op Antonelli's dood. Als diens opvolger wordt o. a. mgr. Ledocnowski genoemd. F II A N K It IJ K. De Senaat heeft de wet op de leger-admini- stratie goedgekeurd. Tweeënvijftig leden van den Paryschen gemeenteraad hebben in weerwil dat de prefect er zich tegen verklaard heeft, een voorstel inge diend, waarbij de wenscli woidt uitgesproken, dat er eenu volledige amnestie ter zake van de commune uitgevaardigd wosde. De raad heeft dit voorstel aan eene commissie verzonden. De minister Waddingion heeft den directeur der sBeauxarts" doen weten, dat de jury van de tentoonstelliug te Parijs in 1878 (afdeeling schilderkunst) zal worden gekozen door al de schildeis, die schilderijen zullen hebben in- gezondeu. De Moniteur meldt omtrent de onder handelingen in zake de Oostersche kwestie dat alle moeilijkheden weldra uit den weg geruimd zullen zijn en dat de geneigdheid tot vrede zoozeer toeneemt, dat het bijna niet te duchten is dat het in het Oosten weër tot bloedvergieten komt. DUXTSCHL AND. De JVorddeuische schrijft in haar overzicht van de berichten over de Oostersche kwestie, dat volgens de inlichtingen, welke zij ontving, de grootste moeilijkheid is gelegen in de vraag betreflende dc toekomst van Bulgarije. Ruslands politiek koestert juist voor Bulgarije bijzondere wenschen, welke Tmkije volstrekt niet kan toestaan. Rusland verlangt concessies voor Bul garije, terwijl Turkije Bulgarije zelfs in geogia- phischen zin niet kennen wil eu slechts bereid is het lot \an haar Christelijke ondeidanen die in Tuna Vilajet wonen, te vei beteren. Op verscheidene plaatsjes, gelegen aan de Boveu-Militaire Grenzen, is de hongertyphus uitgebroken. Luidens een particulier bericht uit Belgrado, ■dagteekend van 3 dezer, verkeert Servie thans, tengevolge van zyn onbezounen oorlog voeren, in een allerbetreureuswaardigen toestand. De schatkist is er totaal uitgeput. De staat is beladen met schulden. Het land teg deele ver woest. De gegoede middelstand is tot armoede gebracht enz. Uit Adrianopel wordt van 5 dezer gemeld, dat de uitrusting van 150 nieuwe bataljons in de Aziatische provinciën van het Turksclie ryk ijverig wordt voortgezet, daar de Porte op elke eventualiteit wil voorbereid zijn. Ook komen er te Adrianopel uog altijd troepen aan, die naar Nisch en Widdin bestemd zijn. PvUStAS D. Een particulier schrijven uit Odessa van 4 dezer constateert het samentrekken van 150,000 man Russische troepen te Poti, aan de Kaukasisch-Turksche grenzen. In het begiu van Oct. zijn 147 vrouwelijke studenten bij de academie voor geneeskundigen te Petersburg ingeschreven. Uit Petersburg schrijft men, dat het er zeer koud is. Uit het meer van Ladoga zijn groote ijsmassa's in de Nevva gekomen. De haven van Ki oonstadt is met ijs bezet, zoodat, wanneer er geen verandering in het weer intreedt, de scheepvaart gestremd is. BELGIE. De rechtbank te Brussel vernietigde den 9 dezer de beslissing van de jongste vetgadering der aandeelhouders in de Belgische Bank, waarbij de directeur en de bcstuurdeis dier Bank ge dechargeerd werden tegen betaling van 2,500,000 franken. S I' A 8 J E, Dezer dagen heeft te Madrid de inwijding plaats gehad van de zoogenaamde vrije uni versiteit. De rector, de heer Figuerola, hield daarbij eene redevoering, waarin hij het doel der universiteit schetste. De opbrengst der belastingen in Spanje neemt toe. In Oct. bedroeg die 11,S11,000, pesetas, 4,663,000 pesetas meer dan in Oct. '75. De loterij bracht 203,000 pesetas meer op (een peseta gelijk 1 'A frank). AMERIKA. Er ontbreekt aan de verkiezing van den heer S. I. Tilden, democraat, ééne stem, om te New-York als President der Vereenigde Stalen gekozen te zijn. De meerderheid van den Senaat zal republikeinschdie van de Kamer der Volks vertegenwoordigers democi atischgezind zijn. De meerderheid in elke Kamer zat minder talrijk zijn dan vioeger. Volgens een authentiek bericht, heeft de heer S. 1. Tilden in Florida de meerderheid bekomen. Een bericht van 9 dezer uit New-York meldt dat de uitslag der verkiezingen nog altijd onzeker is. Beide partyen schrijven ziclule over winning toe in Florida en Zuid-Carolina. Een van deze staten is genoeg om de vei kiezing van Tilden te verzekeren, beide zijn noodig voor Hayes. De kandidaten der republikeinen waren Hayes en Wheeler, die der democraten Tilden en Hendricks. De nieuwbenoemde President

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1