BinnenlanJsclte Bericlit EERSTE KAMER DER STAT EN-C. EN ERA A L. De gouverneur van Massachusetts heeft per telegraaf den President Grant verklaard, dat hij diens bevelen aan Sherman goedkeurt en dat de bevolking van dien staat het resultaat eener eerlijk besliste verkiezing zal aannemen. Zitling van 11 November. In deze zitting werden verschillende naturali satie-wetten aangenomen met algemeene stem men. Vervolgens werden meest al de in deze z.it- ting aan de orde gestelde wets-ontwerpen aan genomen met algemeene stemmen en dat tot aanvulling van de artt'. 388 en 389 B, W. met 25 tegen 5 stemmen. Zitting van '13 November. De Kamer heeft heden de overeenkomst met de Exploitatiemaatschappij na korte discussie aangenomen. Morgen te '11 uren Indische begrooting; daarna coöperatie-wet. SC HIKD A3111 November 187(1. Vrijdagavond jl. had iti de groote zaal van Musis Sacrum de gewone jaarlijksche openbare les plaats van de leerlingen der Gymnastiek- sehool alhier, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden. Een '140 tal leerlingen nam aan deze open bare les deelonder leiding van haren onder wijzer, den heer A. B. Meilink, en leverde bet bewijs, door de netheid en juistheid waarmede de verschillende oefeningen werden uitgevoerd, dat zij groote vorderingen hadden gemaakt; ■was dit inzonderheid het geval met de oudste leerlingen, ook vau de laagste klassen mag ge zegd worden dat zij uitmuntend werkten. Du heer Meilink die eerst in den loop van den cursns tot onderwijzer werd aangesteld, heeft door deze openbare les het nut der gymnastiek en het practische van zijn onderricht aan schouwelijk gemaakt. Tijdens de pauze werden den leerlingen eenige versnaperingen toegediend. Na afloop van het examen richtte de Voor zitter, de heer dr. C. J. Vailiant. een korte toespraak tot de leerlingende ouders en be langstellenden, daarbij het gymnastiek-onderwijs in ieders belangstelling aanbevelende en besloot met een woord van dank aau den onderwijzer. Daarna had de prijsuitdeeling plaats en werden aan de volgende leerlingen prijzen, bestaande in fraaie boekgeschenken, uitgedeeld. Meisjes. Derde of hoogste Masse1ste prijs: Anna Dirkzwager; 2de pr. Anllionia Pigeaud3de pr. .lansje van der Bent; 4de pr, Antoinette Knappert; 5de pr. Anna van AVeije; 6de pr. Cornelia Visser; 7de pr. Maria Cool 8ste pr. Geertruida Schieveen; 9de pr. Altda Rijnbeude. Tweede of middelste klasse, 1ste pr. Johanna Pigeaud2de pr. Helena Leguer; 3de pr. Sophia de Mooi; 4de pr. Sophia Schieveen; 5de pr. Marthina Sonneveld; Ode pr. Grietje Ktuinin- ger; 7de pr. Anua Levi. Eerste of laagste klasse, Iste pr. Ilelena Ris; 2de pr. Truitje Koetsveld3de pr. Alirla Sanders. Jongens. Derde of hoogste klasse, 1ste pr. Dirk Ris; 2de pr. Arie Timmermans; 3de pr, Eertus Ris; 4de pr. Albert Gips. Tweede of middelste klasse, 1ste pr. Pieter Boomert; 2de pr. Arnold Beukers; 3de pr. Johan Gips; 4de pr. Jan Nolet; 5de pr. David Jansen; 6de pr. Edmond Bouwmeester. Eerste of laagste klasse, '1ste pr. Albert Boo mert; 2de pr, Theodorus Iloppe3de pr. Leonard Nagel; 4de pr. Willem Beukers. Aanmoedigingen werden uitgereikt aan Meisjes. Anna van IJzendoorn; Antje Vlug; Jaantje Feteris; Engelina van der Vlies; Cato van den Eelaart; Rika Boomert; Elisabeth 1 Meilink. j Jongens. Jan van de Ven; Christiaan Stoker; Willem DelBaere; Bernard Beukers; Gerrit Vlug. Aan bet verslag van de handelingen der algemeene vergadering van liet Nedertandseh Bijbelgenootschap gehouden te Amsterdam op 10 Augustus 1870, ontleenen wij het volgende: j liet getal leden der afdeelmg Schiedam be draagt 40, zijnde 7 meer dan het vorige jaar j en dat der begunstigers 76 zijnde 3 minder j dan 't vorige jaar. Het bedrag dor contributie I was f294 78 zijnde f 49.38 minder dan 'L vorige i jaar. Het getal der bijbels en testamenten uit bet hoofddr-pöt ontvangen is 205 zijnde 108 minder dan 'tvoüge jaar. I liet besi uur der afdeeling Schiedam is sarnen- j gesteld als volgt: de hoeren /Eg. Elzevier Dom, Voorzitter. F. Ilaverselnnidt, Secretaris, J. F. Asma, Penningmeester en M. Hoog, Biblio thecaris. De Minister van Justitie heeft ingetrokken i r i de benoeming tot rijksveldwachter 3a kl.ter standplaats Rotterdam, van A. Quartel, agent van politie te Schiedam. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waterstaat en van liet Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op don 9 dezer is bevonden aan de zwarte tonnenzijde 33, op 40 meters benoorden do lijn der geleidelicbteii 34, op de lijn dor geleidelie.hten 38, op 50 nieters be zuiden de lijn der geleideliciiten 3-4 decimeter bij gewoon laag water, tei wij! aan de witte lonuen- zijile niet gelood is kunnen worden. Bij het waarnemen der seinen voor dee. waterstand moot worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn der geleideliciiten, maar volgons die langs de zwarte-tonnenzijde geseind wordt. Peiling van 26 Oct.zwarte tonnenzijde 33, 40 meter benoorden de lijn der geleideiiehten 1 34.5, op de lijn der geleideiiehten 38, 50 meter daar bezuiden 33.5, aan de witte tonnenzijde 25.5 decimeter bij gewoon laag water. i Het frissehe herfstweder van de laatste dagen veranderde jl. Zaterdag door den hovigen Noordenwind in een f'eile koude, die Zondag gepaard giug met regen, welke onmiddellijk bevroor. De passage langs stuiten en pleinen, met een ijskorst overdekt, leverde niet weinig gevaar voor de voetgangers op. Gedurende den middag vermaakte zich dc jeugd in verschil- lende straten roet schaatsenrijden. De spoorweg- communicatie weid door den ijzel geriiimen tijd gestremd. De telegraaflijnen vertoonden op sommige punten van de Ilollanilsclie lijn een omvang van p. m. 4 decimeter in middellijn, waardoor zich een zware ijsklomp samenpakte, onuer wiens gewicht verschillende seinpalen bezweken en over verschillende gedeelten van de spoorbaan werden verspreid. De treinen werden bierdoor iu hun gang belemmerd en kwamen, ook in aanmerking nemende dat alle telegrafische gemeenschap tusschon de verschil lende stations was verbroken, verscheiden uren te laat op de plaats van bestemming aan, zoodat de avoiultreiu van Amsterdam eerst te middernacht aan bet station alhier arriveerde. "Vooral nabij het kruispunt van Rliiin en liol- landsche Spoor te 's Hage moest de grootste omzichtigheid worden in acht genomen, daar aan beide stations de gebruikelijke signalen niet konden worden gewisseld. Ook de Rijks telegraaf moest den dienst staken. De draad- gemeenschap was heden nog niet hersteld. Sedert Zondagmiddag '12 uur is op ver schillende plaatsen in ons land bij hevigen Oostenwind zooveel sneeuw gevallen, dat op verscheiden plaatsen belemmering is ontstaan, grachten zijn hier en daar vol drijfijs; ook de kribbeii der Zuiderzee bevatten roods zooveel grondijs, dat de moeste vaartuigen voor Hol land vooral turfschepen niet verder kunnen komen en verplicht zijn in een der" Zuiderzee-havens te ankeren. liet hoofdbestuur van bet >i Pensioen ver bond" heelt de afdeelingeu uitgenoodigd, haai' meening te doen kennen omtrent de volgende' voorstellen 1. Men wensclit te verkrijgen, hetzij door het uitschrijven van prijsvragen of wel door een opdracht aan bepaaldelijk algemeen des kundig geachte personeneen beknopt over zicht van de pensioenwetgeving in Nederland, gevolgd door een kritiek vim den thans bo- staanilen toestand hier te lande, in vergelijking met die van andere rijken. 2. Een op wiskundige gronden en op sterfte-' tafels steunende berekening van het bedrag dat jaarlijks aan de weduwen en weezeu tot 'lSjarigen ouderdom over het geiieuie rijk zou moeten worden uitgekeerd, bijaldien aan hcub Vi of m van liet pensioen werd toegekend, waarop de ambtenaren hadden kunnen aan spraak maken. De Saturday Review vau 11 dezer bevat een aangenaam geschreven artikel over «de Hollanders en bun nieuw kanaal." De Ctrpe Argus van 19 October zegt: «Vreemde dingen zijn in den Transvaalschen Volksraad aan 't licht gekomen omtrent 't<re- ilrag van Piesidont Burgers in zake «Ie spoor weg leening in Nederland, Presinent Burgers had 't land wijsgemaakt, dat voor 30D.00Ü was ingeschreven, lot wijl slechts voor X 90,000 is ingeschreven, waartoe neg X 14,000 kosten gemaakt wuten. De President zeide dat hij deze feiten vei zwegen bad, omdat bij geen'geheimen verklappen wilde; doch t>*n slotte heeft hij ver schooning gevraagd voor 'L misleiden van hut luttel. Gmote verontwaardiging wordt geuit over deze door den President "'ge pleegde misleiding, en algemeen oordeelt men dat 't. plan van den spoorweg naar de Delagoa-haai voor 't oogen- blik itt duigen ligtp daar de agenten in Neder land verklaren dat geen inschrijvingen voorde leening meer te verwachten zijn." De Volksstem meldt: «Tweeduizend Kaffers hebben Bunrcrsfort aangevallen en een menigte vee gestroopt. Toon Rohus, Knapp en Ricbnussen de Kaffers vervolgden, werden de twee eerste®' gedood. De Europeanen hielden zich dapper, doch de hoeren toonden zicli groote lafaards, Dc namen der boeren, die weigerden te vechten, zijn openbaar gemaakt." Den 3 -November jl. is van wege mej, do wed. D. v. d. P. op het postkantoor te Zalt- Bimmel bezorgd en aldaar aangeteekend: een brief voor den heer P. v. d. P.kassier en commissionair in effecten te Purmerendbe vattende '10 coupons Nicoiai sporen ieder groot f4.72; 5 coupons aandeelen Rusland Riaschsk- Wiasma ieder groot f 5.90; 7 coupons Rus land aandeelen Morschansk-Sysran ieder groot f5.90; '1 coupon Oostenrijk pap. metall. groot 11. 21; 3 dito dito ieder groot f2.1 1 coupon Denver-pacific groot S' 35, alle verschenen November 1876, 'I coupon Apeldoornsche land- ontginning groot f' 3.75; 4 talons Russ. Eng, Hall. leening. Deze brief wordt in bet Politieblad ais ver mist opgegeven, met vermelding der nommet» van de effecten en andere stukken. Een söoitgeiijk ongeluk als dezer dagen bij Rij Wel plaats vond, had Zaterdagavond oeii nabij Winschoten kunnen gebeuren. Toen vooi' den treindie om 5/12 daar moet arrivceren, de sluitboom tussclieu Ileiligerlee en Eoxta reeds gesloten was, kwamen voor dien boom vier stroowagens. Men hadomdat de trein nog niet van 't station Eexta'«los" was, den moed den sluitboom te openen en over de baan te rijden. Toen de laatste .wagen nog op den spoorweg stond, kwam de trein aansnellen

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2