Speel werke 11. dolheid en 2 van kwaden droes aangegeven. Volgens de jongste officiecle berichten uit Oostenrijk heerscht de veepest voortdurend, schoon niet in hevige mate, in de Bukowina en Gallicie, daarentegen waren Hongarije, Kroatië en Slavonie, alsmede de militaire grens landen, vrij van die ziekte. De stijging in de zilverprijzen heeft ook in ge vorige week aangehouden, bij grooten omzet. In de eerste dagen bleef men 54 pence besteden. Maandag \yerd 'A pence meer betaald, toen de uitslag bekend werd van den koers, waarvoor de regeeringswissels op Indië waren geplaatst. Voor genoemden prijs werd de geheele voorraad van de hand gezet. Donderdag noteerde men 54'A p. De grootste aanvoer komt, naar het ïllll." meldt, nog uit Duitschland, dat blijkbaar van de tijdelijke rijzing gretig gebruik maakt om met minder vei lies, dan voor eenige maanden mogelijk was, zich van zijn overtollig zilver te ontdoen. Toch zorgt dat land, dat niet door te groote aanvoeren de prijzen neder worden ge drukt. In de vorige week zond het voor 2'A millioen guldens, terwijl de aanvoer uit New- York slechts ruim 3 tou bedroeg; die uit San Francisco is Vrijdags nog onbekend. NaarEn- geisch Indië is voor 4 Va millioen uitgevoerd naar Bataria per stoomboot »IIollnnd" voor f 120,000, naar West-Indiii voor l'A ton. Als tijdelijke hoogleeraren aan het Athenaeum te Amsterdam zijn voorgesteld de hoogleeraren drs. J. G. do Hoop Schetter en S. Hoekstra Bz., beiden van het seminarium der Doopsgezinden, aldaar. Door de heeren Albcrdingk Thijm, en nog een SOlal letterkundigen, vereerders van mevr. Liua Schneider, is haar een exemplaar van Vondels weiken (door rar. J. van Lenncp) aan geboden met de volgende door hen allen onder- teekende opdracht: Aan mevrouw Lina Schneider, die door fraaie vertalingen, critiek-aitikelen en openbare voor drachten, onze letterkunde in den vreemde helpt bekendmaken, icn daardoor den goeden naam der Nederlanders helpt handhaven en meewei kt aan hun roem; wier vertalingen der zangen van vroegste en latere Nederlandsche dichters en bearbeiding van groote Nederlandsche proza werken in het Hoogduitsch; wier oudheidkun dige navorscbingen en voordrachten betrekkelijk onze Iettergeschiedenis om strijd de blijken dragen van haar talenten en van het warme hart, dat zij onze kunst en letteien toedraagt, bieden de ondergeteekenden, uit dankbaarheid voor haar streven en niet minder uit hoog achting voor haar karakter op den XVIIen November '1876, dit exemplaar der werken aan van haar lievelingsdichter Joost van den Vondel. Tot ons genoegen meldt een nader door ons ontvangen bericht, dat de voorgenomen staking der Velpsche Visehkweekorij niet als een voldongen feit moet beschouwd worden. Er worden namelijk onderhandelingen gevoerd tus- schen de administratie en de regeciing. In elk geval zou de zalmproductie voor dit seizoen nog onverminderd geschieden err eerst later over de definitieve staking beslist woulen, als geeue middelen worden gevonden, om die nuttige inrichting in stand te houden. Wij hebben reden te veronderstellen, dat het bij de gebleken be langstelling .van de regeering niet tot eene geheele opheffing der Velpscho Vischkweekerjj zal komen. (Arnh. Ct.) Voor eene leeniog van f20.000, door de gemeente Middelburg uitgeschreven, is voor 'eén bedrag van f121.000 geteekend. In den Moniteur des Intéréts matériels van 19 dezer wordt melding gemaakt van het swe'rk getiteld«De openbare werken in Neder land, geschetst door L. C. van Kerkwijk, Haarlem, J. Enschedé Zonen," hetwelk zijn oorsprong te danken heeft aan de internationale tentoonstelling te Philadelphia en waaromtrent gemeld blad o. a. zegtDe boer van Keikwijk heeft aan zijn vaderland een waren dienst be wezen door dit werk uit te gevenwearvan alleen te bejammeren is dat het niet fa den handel voorkomt. Als me» deze belangrijke reeks van verrichte wei ken doorloopt, voelt men zich genoopt de omschrijving toe te juchoD, welke de jury ^gevoegd heeft bij het eere- diplomn dat aan de Nederlandsche regiering is toegewezen voor de bovengenoemde nzen- ding, luidende: «Deze zeer instructievj ver zameling is (met het oog op de soo't van werken die het bevat) geheel eenig op de tentoonstelling evenals de werken zelve eenig zijn in de wereld." Voorzeker een zeer vleiend getuigenisook voor de Nederlandsche ingenieurs, die al deze werken ontwierpen en uitvoerdeu. Berichten uit do Kaapstad, te Plymouth aangebracht, loopen tot 2-4 Oct. Daarin wordt gewag gemaakt van een volgens de niet altijd vertrouwbare Cape Argus door Pre sident Buigers genomen besluit, dat zijn im populariteit ten toppunt moest voeren, om na melijk aan kapitein Schlickman de inning van de ooilogsbelasting op te dragen, waarvoor deze, behalve zijn salaris van een pd. sterling per dag, 5 pCt. van de opbrengst zou worden toegekend. Te Pretoria was, zoo heet't verder, in de politieke vergadering de herkiezing van President Burgeis wegens 't bedrog met den spoorweg en de daaruit voortgevloeide finan- eiëeie moeilijkheden, ontraden; slechts den lid verdedigde zijn kandidatuur. Meu schijnt Presi dent Brand van den Oranje-Vrijstaat te willen verzoeken de beide republieken te vereenigen. Vooi ts wordt weder gewag gemaakt van adres sen te Lijdenburg en elders in de nabijheid van Secocoeni's gebied onderteekend, waarin President Burgers wordt vei zocht, de bevolking te beschermen, onder bijvoeging, dat, als hij daartoe onmachtig is, de piotectio zal worden ingeroepen van 't Britsehe gouvernement Deventer. In de laatste dagen zijn de aard appelen te dezer stede van f3,50 tot f4 per hectoliter in prijs gestegen. Een groote voor raad goede aardappelen is nog b'ij de landbou wers voorhanden, hoewel er vele door ziekte aangetast en verrot zijn. Die goede aardappelen zijn echter tegen de tegenwoordige prijzen niet te verkrijgen, daar de boeren ze in den grond bergen en met den verkoop tot het voorjaar wachten, wanneer zij hopen daarmee goede za ken te doen. TVorkiun. Een molenaarsknecht is bij het binnenrijden van don molen, doordien hij te hoog gezeten was op graanzakken, door den bovenkant van den ingang zoodanig gekneusd, dat hij een paar dagen later overleed. Gorlncliem.De bouwman P. K. te N. bevond zich met een mand eieren op de mai kt alhier. Een goochelaar koopt twee zijner eieren voor 12 centen, slaat ze stuk en laat uit ieder een gulden rollen. Toen hij echter een derde ei wilde koopen deed de verbaasde boer zijn mand je dicht, ging daarmede buiten de stad in de herberg van mej. Starrenburg (van ouds Lank- liaar) sloeg een twaalftal eieien stuk, doch vond tot zijne groote teleurstelling geen enkelen gulden meer. (ScJt. Ct.) 's Hertogenbosch. Donderdag 11. werd ter crimiueele terechtzitting van het gerechtshof alhier een stiafzaak behandeld, die haar weerga mocielijk zal viuden. Het gold nl. het dood steken van iemand door middel van een para- pluie! Dit „wapen" was met zoodanige kiacht gebezigd, dat de geheele lengte der tamelijk dikke houten punt door het oog van den ver- slagene in de hersenen was gedrqngen; zij had daar zoodanige verwoestingen aangericht, dat na een hevig ljjden van bijna drie weken de dood was gevolgd. -De verdediger, mr. Rits, zeidc dat hij in het ten deze gebezigde voor werp nooit anders had gezien dan een defensief wapenen dat nog wel tegen aanvallen van uit de wolken; hij leidde daaruit af, dat de beklaagde onmogelijk de bedoeling kon hebben gehad, daarmede een manslag te begaan; hij zag er veeleer een ongeluk in. De adv.-gen. mr. van Meeuwen nam verzachtende omstan digheden aan en eischte een eenzame opsluiting ,voor twee jaren. De beschuldigde, een jonge ling, die den bijnaam van Hercules diaagt, was zeer aangedaan. Grave. Naar men zegt, is voor 't keteltje, waarvan onlangs melding werd gemaakt, reeds 2500 gulden geboden. Het eigenlijk randschrift luidt aldus: sDit kleynoet is by Maximiliaon ionck Greef tot Bueren 'van der ongelovige iu Aphrica gewonen en opte 28 Desemb. A '1536 der Stat Giaaf gegouen". Deze Maximiliaan van Bueren volgde zijn vader Floris op in het pandschap van Grave eu het land van Cuyk. Hij was ridder van 't Gulden Vlies en beroemd krijgsoverste, Hij vergezelde Karei V op al zijn krijgstochten in Frankrijk, Spanje en Afrika, en stierf te Brussel in 1548. Zijn dochter Anna volgde hem op en huwde in '1551 met "Willem Prins van Oianje, waardoor het pandschap van Grave en het land van Cuyk aan liet huis van Oi anje-Nassau kwamen. Het keteltje is in'1535 bij den beroemden tocht van Keizer Karei V naar Tunis, door Maximiliaan op de Saracenen buitgemaakt. Hij gaf dit aan de stad Grave ten geschenke, met het verzoek daaruit bij feestelijke gelegenheden de stadsgasten te ont halen. Uilen. Naar men verneemt is in deze gemeente door uit Duitschland herkomstige liefdezusters een aanzienlijk pand nabij de ka pel aangekocht, tot stichting vaneen gasthuis. Onze geachte lezers en bevallige lezeressen- zullen, evenals vorige jaien, onder onze adver- tentiën de aanbeveling gevonden hebben der beroemde Speelwerken van J. II. HEIJjEIt te Bern. Dit huis vervaardigt deze zoo alge- meene gewaardeerde stukken in een bewon- derenswaardigen staat van volmaaktheid. Met genoegen komen wij ze dan ook voor het Kerstfeest onder de oogen van het publiek brengen en ze met warmte aanbevelen aan allen die smaak hebben voor goede muziek en er eene verstrooiing in vinden tegen de be slommeringen des levens. Wat zou dus de echtgenoot aan zijne vrouw, de bruidegom aan de bruid, de vriend aan den vriend 'schooners en aangenamers kunnen aanbieden? Voor den lijdende biedt zulk een voorwerp vei strooiing aan, het vermaakt hemr het doet hem zijne kwalen vergeten en herinneit hem aan een gelukkiger tijdvoor den eenzame is het een trouwe medgezel en bezorgt uit spanning gedurende de lange winteravonden in den schoot des huisgezins doorgebracht. Wij kunnen niet stilzwijgend het zeer lof felijke denkbeeld voorbijgaan, dat tal van hotelhouders hebben gehad om zich speel werken aan te schaffen ten einde hunne gasten eenige uitspanning te geven- zoo als men ons van verschillende zijden mededeelt, hebben deze zich geenszins die kleine gedane uitgaaf te beklagen, integendeel hebben zij er een werkelijk en bestendig profijt uit getrokken dit tot naricht voor de hotelhouders, die tot dusver verzuimd hebben zich dit aangename tijdver drijf voor hunne gasten aan te schatten. De keuze van elke aria is bovendien zorg vuldig geschiedt; men vindt op bewonderens waardige wijze in de speelwerken van Heller vereenigd de nieuwste, de oudste, de meest populaire opera's, operelten, dansen en liedjes, zoo ernstige als vroolyke. Om kort te gaan, kunnen wij aan onze geachte lezers en- lezeressen geen beteren raad geven dan dien,. O o

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2