A0. 18; 6. Maandag 4 December. 4043. BinkenlanllsGhe BerMtei. Dertigste J a a r g a u Bij dit Hommer behoort een Bijvoegsel. SCHIEDAM, 2 December IS76. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbe stuur der Ilollandsche Maatschappij van Land bouw zich naar aanleiding van het besluit der algemeene vergadering te Rotterdam tot de Hooge regeeriug gewend, met verzoek een wet in te dienen, waai bij hst verbod van het ge bruiken van kinderen beneden de 12 jaar tot fabrieksarbeid ook worde uitgestrekt tot land- bouwavbeid. Landb.-Cour Het Hoofdbestuur der schippersvereniging ïSchuttevaêr" heeft zich tot den Minister van Financien gewend met het verzoek, dat zoo mogelijk in de patentwet zoodanige wijziging worde gebracht, dat voortaan die schippers welke een gedeelte vau het jaar buiten-en binnenslands varen, en. van zeebrieven voorzien zijn, ook gerechtigd mogen zijnaeeu binnenlandsch patent naar lijdsgelang" voor drie of zes maanden te erlangen. De President der Fransche Republiek heeft den generaal-majoor Pel te Arnhem be noemd tot kommandeur der ordè van het Le gioen van Eer. Di ie zeer belangrijke opstellen, over «de Staat tegenover den strijd in de Kerk"voor komende in de AT". 21. 01. van 2728 en 29 dezer worden aldus besloten Wij vertrouwen, dal de strijd, die thans in de Ned, Hervormde Kerk gevoerdvoorloopig althans, niet op een schisma zal uitloopen. Maar wie zal ons zeggen wat er later, mis schien spoedig, gebeuit? Ook in audere kerk genootschappen kan het daartoe komenwij hebben slechts te letten op de teekenen des tijds in naburige landen, om van die mogelijk heid overtuigd te worden. Wanneer er, in welk kerkgenootschap dan ook, een scheuring ontstaat, zal het Staats gezag, indien het niet vooruit daarop bedacht is geweest,4 in groote moeilijkheden komen. De rechter, wiens tusschenkomst dan door de strijdende partijen zal worden ingeroepen, zal, ja vonnissen geven, maar vonnissen, die om met den iieer Kappeyne tespreken dikwijls niet veel anders zullen zijn dan rechtsweigering, «omdat de eenige bron, waaruit de echter zjjn beslissing moet ontleenen, niet vloeit, wanneer de bepalingen iu de wet ontbreken." Om aan dien onhoudbaren toestand een einde te maken zal ten laatste de wetgever wel tus- scheu beiden moeten tieden, maar het voor beeld van Pruiseu leert het ons de billijkste en redelijkste wet, die in tijden van kalmte en' vrede de goedkeuring van de geheele natie zou wegdragenzal dauin die dagen van spanning voor een partijwet worden uitgekreten en tot .verzet en feilelijken weerstandaanleiding geven. Met den meesten ernst dringen wij er daaro, bij regeering en 'Vertegenwoordiging op aan, dat zijdoor -een spoedige regeling dezer ge wichtige zaakte gelijk met die der beide audere punten waarop wij gewezen hebben den Staat tegen dat groote kwaad waarborgen. In welken vorm man die regeling tót stand wil brengen, door aanvulling van den titel van het Burgerlijk Wetboek over Zedelijke Lichamen, door herziening van de Wet op de Kerkgenoot schappen, of door het vaststellen, in verband ook met art. 168 der Grondwet, van een geheel nieuwe wet ad hoc, is een onverschillige zaak. Maar in welken vorm dan ookde reaelins moet komen en spoedig komen, want de tijd dringt. Met den heer Kappeyne zijn wij van oordeel, dat de tegenwoordige Minister van Justitie, de oud-Minister vau den Hervormden Eere- dienst, bij uitnemendheid de man is om ons die regeling te schenken. Maar, nog eens, de tijd dringt. Mocht de .Minister in gebreke blijven, dan behoort de Kamer, dan behoort inzonder heid de heer Kappeyne het initiatief te nemen. Hij, de bekwame rechtsgeleerde, de man, die zooals bij zélf getuigt, «hart heeft voor het Herkvormde kerkgenootschap", en van wien wij vertrouwen en welendat hij levens hart heeft voor de andere kerkgenootschappen en bovenal voor den Staat, is, na de rede, die hij bij de regeering voor 187G uitsprak, meer dan eenig lid der Kamer geroepenom deze zaak met kracht en ernst aau te vatten en tot een goed einde te brengen. Het is ongetwijfeld een zwase taak, die wij hem op de schouders leggen, maar hij bedenke, wat hij zelf gezegd heeft: «de regeling zal, indien hij ze lot stand brengt, een monument zijn te zijner eere en een weldaad voor het land." Dat de ketlerjagerij zich ten allen tijde met allerlei dingen bemoeid heeft, is bekend genoeg, zegt de Af. Ct. Niet licht zou men echter denken dat ouze goede Sinterklaas, die nu weder in aantocht is, ook al zijn dagen van vervolging gekend heeft en dat zijn dienst, de onschuldige kinder-illusie onzer jeugd, eenmaal als afgoderij en zonde gebrandmeikt is geworden. Toch is het zoo. Ziehier wat men bij Wallich Sieuwerts omtrent dit kinderfeest aangeteekeud vindt: 'tis een sotte ende onghefondeerde maniere van de kinderen haere schoenen met allerley suoeperie ende slickerdemick te vullen. Wat is dit anders gedaen, als op de hoochten geoiïert ende geroockt? Die sulex doen en verstaen noch niet wat van de ware religie is!" De Ainhemsche vroedschap dacht er niet anders over. Zij verbood bij keur van den 3den December 4622, suit aanmerking van goede ordre politye ende waere godesdeynst", aan ieder zijn schoen neer te zetten. De ongeëvenaarde royaliteit, waarmee Prins Hendrik nationale ondernemingen steunt, verdient algemeene waardeering. Opnieuw ligt daarvan een schitterend bewijs voor de hand. Dé Maatschappij Zeeland opent eene inschrij ving tegen 4V. pCt., ten bedrage van f3,200,000. De Prins garandeert onvoorwaardelijk én de aflossing in 30 jaren én de rente. Zou men niet mogen verwachten, dat bij zulk voorgaan het welslagen der leening reeds verzekerd is? {K v. d. R) Volgens de V/iss. Ct. waren er in de maand September jl. in de gemeente Vlissingen geplaatst 3000 aandeden, vertegenwoordigende eene som van f 7500iu verboden loterijen. Onder die loterijen behoorde ook eene te Kralingen gevestigde vereenigingtegen wier directeuren thans door de politie proces-verbaal is opgemaakt, en welke lot deel heette te hebben haren deelnemers, tegen eene bijdrage van 5 cent per weekde fraaiste meubelen huissieraden enz. te verschaffen. Daar jhet weinig schijnt te baten of deze dingen in de couranten worden bekend ge maakt, dewijl de lieden die de slachtoffers van zulke bedriegerijen worden óf niet kunnen lezen, óf geene couranten onder de oogen krijgen, of aan het geschreven woord niet genoeg waarde hechten, vestigen wij op dit onderwerp de aandacht dier vrienden des volksdie door mondelinge voordrachten de kennis en ont wikkeling der arbeidende klassen trachten te bevorderen. Zij althans zijn bijna zeker onder hunne toehoorders er eenige aan te treffen, die aan de loterij-afzetters hunne zuur ver diende penningen ten offer brengen, of die althans in de gelegenheid zijn hunne vrienden en kennissen tegen zulke wolven in schaaps vacht te waarschuwen. Wij geven daarom als stof voor eene volksvooi dracht in overweging: 4. liet verderfelijke van loterijen in't algemeen, in tegenstelling met de door eerlijken arbeid verkregen winst. 2. Aard en samenstelling dier vereenigingenwelke onder den naam van loterijenliet in de laatste jaren op de beurs vooral van den Nederlandsclien werkman aan leggen." Dit laatste onderwerp moet door voor heelden uit de rechtspleging der laatste jaren gemakkelijk op te helderen zijn, daar o..a. voor de Rotterdamsche rechtbank herhaaldelijk dergelijke zweudelarij-processen behandeld zijn. Middeüi. Cl.) Groningen. Prof. Van der Wijck, alhier heeft een college geopend over Spinoza. -Erp. In de Zuidwillemsvaart boven sluis no. 5 is een met kalk geladen schip, metende 87 ton, genaamd nKoophandel van Schiedam'.' en toebehoorende aan O. A. Schijfij te 'sGraven- hage, ten gevolge van een bekomen lek in brand' geraakt en gezonken. Het schip is niet te ruimen dan door sleeping. De scheepvuart is er niet door gestremd. Ede. In zekere gemeente in Gelderland geeft eene oude vrouw, die zelve weinig meer weet dan hare leerlingenen (bijgevolg) geene akte van ^bekwaamheid bezit, onderwas aan 70 a 80 leerlingen. Haar onderwijs zal misschien wel niet zeer ontwikkelend zijn, maar men Abonnementsprijs, per kwartaal1.87. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUREAU3XAKKT, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 1,00 Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend O

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 1