Bittenlanflsche Bmchtei. Binnenlauflsche Bericktei. deffleïiJe BericMe». vail Maandag 4 December 1876. 1 sei vai ENGELANI). In een artikel van de Contemporary Iteview geeft Gladstone ztjn hoop te kennen, dat de conferentie ook den toestand der Grieken in over weging zal nemen. Gladstone betoogt dat Palmer- stoa en Hussel) voornemens waren geweest in de jammerlijke grensscheiding van het Grieksch grondgebied verbeter ing te brengen door aan Griekenland Thessalië en Epirus af te staan, die de Porto als suzerain zouden blijven erken nen. Gladstone is van nieeuing dat de Christenen in Turkije de hulp an Engeland boven die van Rusland zouden verkiezen, en dringt er op aan dat Eugelandiu plaats van een staatkunde van egoïsme en bedreigingen te volgen, zich de genegenheid der 4 niillioon Hollenen zal trachten te verzekeren. De Whitehall Jtcvieio van 1 dezer- deelt als officieel liet volgende mede: De voorstellen van Engeland en die van Rusland zijn de Porie even onwelkom. Turkije zal niet toestaan, dat Bulgarije door vreemde troepen wordt bezet, en geea interventie in zij li binueul. aangelegen heden dulden. Terwijl Rusland hoofdzakelijk aandringt op hervormingen voor de Slavische bevolking in Turkije, wenscht Turkije de Grieken, Joden, Slaven en Muzelmannen op een voet van gelijkheid te brengen. F It A N K It IJ K. De Senaat nam de urgentie van het ont werp betreffende de staking van vervolgingen aau. Berthauld verdedigde zijn tegenvoorstel, waarmede de minister Dufaure zich vereenigde. Met 156 tegen 13G stemmen besloot de Senaat, niet tot de behandeling der artikelen over te gaau. In een bijeenkomst van gedelegeerden der drie groepen van de linkerzijde in de Kamer en in der Senaat is besloten, den minister Dufaure uit te noodigeu ziju ontslag te vragen en er- op aan te dringen dat Jules Simon in zijne plaats tot president van de ministerraad benoemd worde, met behoud der andere minis ters. Het succes dezer combinatie is zeer twijfelachtig, daar Mac-Malion het aanvragen van ontslag door Dufaure schijnt te beschouwen als een demissie van het geheeie kabinet. RUSLAND. De te Petersburg verschijnende bladen berichten, dat de opperbevelhebber van het Zuiderlegei' Nicolai Nicolajewitch heden zal ver trekken. AMERIKA. Generaal Ruger, kommandant vau de federale troepen in Zuid-Carolina, heeft den 1 December namiddag den president der democratische verte genwoordigers doen weten, dat de afgevaardig den wier verkiezing vernietigd was, lieden niet in de Wetgevende Vergadering zouden worden toe gelaten. De democraten teekenden formeel protest aan en verklaardendat de leden alleen voor het geweld weken. De president, generaal Cameron Raft en generaal Sherman hebben met elkander beraadslaagd en des nachts zond Sherman per telegraaf confidentiëele iustruc- t aan generaal Ruger. {TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 1 December. deze zitting is hoofdstuk II (hooge col van staat) met eenparige stemmen aan? In genomen, evenals dit gisteren het geval was met hoofdstuk I. Bij hoofdstuk III (buitenlandsche 2aken) zijn vooral twee punten ter sprake gebrachtVene zuela en de Suiker-conferentie. De Minister van der Does de Wüleboiszich aansluitende bij den heer van Eek, heeft uitvoerig den heer Ciemers bestreden, die het regeeringsbeleid en speciaal de door de Regeering gestelde eischen aau Venezuela ten voiigen jate afkeurde. Tegen het denkbeeld van den heer des Amorie' van der Hoeven, om Curasao aan Venezuela al'te staan, protesteerde de Ilegeer ing, evenals vele sprekers. Wat de suiker-conferentie betreft verdedigden de Ministers van der Does de Wil- lebois en vau der Ileiin de Nederlandsche ge delegeerden tegenover den heer Mackay. De lieer van der Heim verklaarde geen suitaxete willen in den geest van Frankrijk. Na bespre king van nog enkele punten is de algemeene discussie gesloten. Hoofdstuk III is unaniem aangenomen, na aanneming van een amendement der commissie van rapporteurs om de verhooging der tracte- meuten vau de secretarissen-generaal der depar tementen te schrappen. Over hoofdstuk IV (Justitie) is de algemeene discussie aangevangen. SCHIEDAM, 2 December 1876. De laatste berichten uit de Transvaalsehe Republiek luiden gunstig. Sleelpoorlfort is ge- pro uandeerd. Kommandant Schlieckman is naar Leijdenburg vertrokkener was veel vee op de Kaffers hernomen. Het getal vrijwilligers groeit aan. In de laatste dagen zijn ruim een rnil- lioeu eieren uit Italië in ons land ingevoerd: de hooge prijzen van de inlandsche eieren ziju hiervan oorzaak, daar de ingevoerde buiten landsche per 100 stuks ruim f 1.20 minder in prijs zijn. Een aantal jongelieden uit de hoogste standen te Parijs is op het denkbeeld ge komen eene ver-eeniging te stichten, welks leden zich moeten verbinden nimmer te trouwen, op verbeurte eener boete vau 50,000 franken. Het plan werd op een vroolijk souper geop perd, en reeds aanstonds traden 32 leden toe. Koningin Victoria moet zich de ongenade van een goed deel der Schotsche geestelijkheid hebben op den hals gehaald door op haar land goed te Balmoral, 2ich te hebben schuldig ge maakt aan de verklaring, dat baar inziens, 't binnenhalen van den oogst op Zondag bij gunstig weer niet kan geacht worden te strijden tegen de allerhoogste voorschriften vau christe lijke deugd. In Schotland, waar, althaus ten platten laudeeene wandeling op Zondag nog altijd beschouwd wordt als heidensche zonde, zal deze verklaring dor Koninginbij veel ergernis, misschien in dit opzicht een wending ten goede helpen teweegbreugen. Zeer juist merkt de Graphic op, dat 't christelijk sabbat- vieren (dat is 't houden van den Zondag, niet als dag van rust en schuldelooze ontspanning, maar als dag van grimmigegeesuloodende verveling) in treurigheid toeneemt naarmate men de Noordpool nadert. In Spanje is't niet, in Frankrijk weinig bekend, lu Engeland spoelt 'tden meester in Schotland den despoot. Iu het museum vau het Luxemburg, te Parijsheeft een scheuneude hand een schil derijtje van Meissonier vernield. Het stelde Napoleon III aan het hoofd \an zijn staf voor. Een paar jaar geleden had men met een pot lood een streep dwars over het paneeltje ge haald, thans heeft men met een puntig voor werp het hoofd van Napoleon zoo diep uitge- kraht, dat de krassen tot iu het hout gedrongen zijn. Het bestuur van liet museum heeft een ander schilderijtje van Meissonier, Napoleon III te Solferino voorstellend, dat wat te hoog hing om een gelijk lot te deelen, op een veiliger plaats laten brengen. Men heeft den dader niet outdekt. Dezer dagen heeft een document liet licht gezien, waaruit blijkt dat Napoleon III goed voor zichzelf gezorgd had bij zijn leven. De Keizer had drie hotels in do Rue de l'Elysée, waarvan een tegen 50,000 fis. per jaar ver huurd was en de beide anderen, door Rouher bewoond, op circa 900,000 frs. worden geschat. Bovendien bezat Napoleon nog verschillende hotels en huizen te Parijs, lsuizen te Viehy, Marseille, Biarritz en Bayoune, gronden in Algiers en in liet dep. Landes. Bovendien zegt men, dat de Keizerin onder allerlei namen in verschillende deelen van Frankrijk aanzienlijke bezittingen heeft. De eigendommen van den Keizer worden in liet bedoeld document ge schat op meer dan 12 milliocn frs. en zij waren slechts gehypothekeerd tot een bedrag van ruim 2 millioen frs. Men verdiept zich iu allerlei gissingen, waarheen dr. Stroussberg, de voormalige spoor weg-koning, na zijn verbanning uit Rusland, zicIF zal begeven. Sommige willen, dat hij naar Engeland, anderen dat hij naar Berlijn zal gaan. Volgens de Straaisl. Zeit, zouden er- in liet hötel Kaizerhof te Berlijn reeds kamers voor hein besteld zijn. Inmiddels heeft de Engelsche gezant te Ber lijn aldaar het vroegere hotel van den ex- spoorweg-koning betrokken. Meer dan een mil lioen ihnler werd door Stroussberg aan dit hotel ten koste gelegd. Daar hield hij zijn schitterende recepties en bevond zich ziju prach tige schilderij-verzameling, daar wordt nog het bassin aangewezen, waarin hij op zekeren dag goudvisscheu in champague liet zwemmen. De zonen en dochters van wijlen baron Anselmus von Rothschild te Weenen hebben, ter bestendigiug van den naam huns vaders aldaar en ten einde de herinnering aan hem met eene daad van weldadigheid in verbinling te brengen, besloten om van de rest van het kapitaal van f480,000 tot weldadige doeleinden bestemd een kapitaal van f 180,000 te besteden voor eene slichting, die den naam »Baron Anselm v on Rothschilds weezenstiehting voorde rijkshoofdstad en residentiestad Weenen" zal dragen. De rente van twee derden van dit kapitaal zullen aangewend worden ten behoeve van Christelijke sveezen, die tot het gemeente- verband van Weenen belmorenvan liet overige derde voor Israëlietische weezen der Israöüeti- sclie gemeente aldaar. De vcrdeeling der rente zal jaarlijks op 27 Juli, den sterfdag vau den erflater, plaatshebben. Het bedrag, dal jaarlijks aan een weeskind ten goede komt, is op f120 bepaald. De weezen moeten van arme, maar waardige ouders afstammen en zoodanige komen vooral in aanmerking, wier ouders óf verarmde en noodlijdende handelslieden óf kunstenaars óf handwerkslieden .waren, die eenig vak uit oefenden, dat men de kunst in verband staat. Deze laatste bepaling is gemaakt, omdat de overledene zich steeds bijzonder onderscheidde door zijn zin voor kunst, kunstarbeid en kunst werken. {M. J.)

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 5