dommen nagenoeg gereed zijnen hij hoopt het onderwerp nog in den loop van dit zitting jaar in te dienen. Een amendement van den heer Geertsema, tot voorloopigc weglating der tractementsvei hoogingen en toelagen voor de controleurs van de directe belastingen en het kadaster, zoomede der onder-controleurs en de uitbreiding van het personeel der controleurs is verworpen met 46 tegen 22 stemmen. Daar entegen zijn aangenomen twee amendementen van den heer Vening Meinesz, tot weglating der nieuwe reorganisatie van het kadaster en van den werkkring en de bezoldiging der land meters opdat de Minister daarvoor eene sup- pletoire voordracht aanbiedo, waarbij men de geheels zaak, in verband met een aanhangig ontwerp, kan beschouwen. Het eerste amen dement is aangenomen met 40 tegen '16 stem men en het tweede niet 45 tegen 10 stemmen. De afdeeliug posterijen ga!'aanleiding tot eenige vragen of klachten. liet aangehouden art. 4, zijnde 2 millioen voor het verlies op tledcmo- netisntie van het zilver en den aankoop van goud, is door den Minister ingetrokken, ten gevolge van de beslissing der Eerste Kamer over de muntwet. liet hoofdstuk financiën is ten slotte aangenomen met 61 tegen 5 stem men. Morgen is het hoofdstuk oorlog aan do orde. SCHIEDAM, 20 December 1876. Met den trein van '1 ure kwamen heden middag uit Dnitschland te 's Ilage aan HII. DD. 11H. de Prins en Prinses zu Wied met hunne drie zoontjes en gevolg, waaronder de Hofmaarschalk baron von Gagern. Heden morgen verwijderde zich F. Beukers uit de branderij van den heer F. Nolet aan de Westvest, waar hij als pomper weikzaam was, en keerde niet terug, zoodat men ver moedde dat hij te water kon zijn geiaakt, welk vermoeden heden namiddag werd beves tigd, naardien hij door den meesterknecht van genoemde branderij te twee uren uit de Westvest nabij den molen 5de Walvisch" levenloos werd opgehaaldwaarna zijn lijk naar zijn woning op den Achterweg werd vervoerd. De ongelukkige had den leeftijd van 44 jaren bereikt. Bij de op heden gedane aanbesteding te Delfshaven tot het maken van een los- en laadplaats aan de Westzijde van den afsluitdijk door du Oostkous, waren vier biljetten inge komen, als: van den heer J. de Kloe te "Vlaar- dingen voor f '2548.P. Jr. Regen morter te Rotterdam voor f 2563.Beekiug te Delfs haven voor f2607.en W. van Zou te Schie dam voor f2640. Bij gelegenheid van het Mahomedaansche nieuwe jaar, hebben te Atsjin eenige hoofden van de aen zee liggende Kampong Marassa, bij den met het militaire en civiele beheer belaste generaal, als een toeken van hunne goede ge zindheid, hunne opwachting gemaakt. Na een voorloopig onderzoek, ingesteld door de in de wateren van Atsjin aanwezige marine, is gebleken, dat men totnutoe niet genoeg zaam acht heelt geslagen op het kleine eiland Waij, dat, op p. m. 4 geogr. mijlen ten noorden van het strand van Kotta Radja liggende, dit in meer dan een opzicht verdient. Op dit eiland, dat door ongeveer 500 Maleiers bewoond wordt, bevindt zich een p. m. 3000 voet hooge berg en doet men de vraag, of daar niet een gezond heids-établissement voor onze zieke militairen zoude kunnen worden aangelegd. In de nabijheid van het terrein des oorlogs. de zekeiheid van iri liet gebergte eene plants to zullen vinden, die voer dit doel geschikt kan geacht worden en liet vooi uitzicht om de genezen militairen spoediger en zekerder terug Ie zullen krijgen, dan wanneer men ze naar de Padangsche Bovenlanden of naar Java zendt, zijn geene verwerpelijke von'deelen. Buitendien, zegt het bericht, zoude het eiland tevens zeer geschikt zijn voor hot aanleggen van dokken. Generaal Diemont, die, ter vervanging van generaal Wiggers van Kerchem naar Atsjin is gezonden, zal onderweg ook Edi bezoeken en van daar aan den gouverneur-generaal telegra- feeren, in hoeverre hij het noodig acht, dat nog meer troepea daarheen gezonden worden. Intussclmn gaat het met den handel te Oleh-leh goed vooruit; 141 Chineesche werklieden zijn daar weder aangekomen; de gezondheidstoestand is niet ongunstig te noemen en elkeen ziet met gespannen verwachting de toekomst tegemoet. De internationale tentoonstelling in de Kaapstad zal den '15 Maart worden geopend. Uit Zuid-Afrikn, in dato 21 Nov., ont vangen wij liet bericht, dat president Burgers heeft geantwoord op het protest van den gou verneur der Kaapkolonie en de rechtmatigheid van den oorlog tegen Secoeoenie heeft volge houden. liet Kafferhoofd Mathebie is gevangen genomen; vee en graan zijn door de Transvalere buit gemaakt. Seeocoenie's toestand is ongunstig. De vrees voor Kafferbowegingen op de grenzen der Kaapkolonie wijkt. (1161.) Het onlangs voorgevallene met de wees meisjes te Groningen, wier haren op last der regenten zijn afgesneden, wordt in dcProv. Gron. Cl. als volgt opgehelderd. De zaak wordt door die opheldering wel een weinig minder Kozakscii, maar toch nog niet bijzonder humaan. Wie geen vreemdeling is in Groningen weel, dat in de laatste jaren meer en meer bij de dienstboden de tegenziu tegen het"oorijzer is toegenomen. De groote meerderheid heeft zich reeds van dit provinciaal hoofdtooisel ontdaan, laat de baren groeien en kapt zich als de vrouwen en meisjes uit de dienende standen. Die tegenzin nu is ook doorgedrongen lot de weesmeisjes, welke buitenshuis dienen. De een na de andere liet het haar groeien en ver wisselde het oorijzer met de muts. Maar bij dien anderen hoofdtooi kwam ook gaandeweg meer opschik iD de overige kloedij en dit werd van dien aard, dat bij de voogden voor en na klachten inkwamen over de toenemende weelde in de kleeding der dienende weezen. Daaraan moest, èn in het belang van het gesticht èu ouk om voor de weesmeisjes altijd goede diensten te kunueu bekomen, paal en perk worden gesteld. De voogden bepaalden dus, dat de aan hunne zorg toeveitrouwde weezen, ook in do diensten buitenshuis, het oorijzer moesten bljjven diagen. De liarduek- kigsten stoorden zich hier ecliter niet aan, bleven lange haren dragen en zorgden slechts om, wanneer zij in het weeshuis kwamen voor die geiegenheid de kap op te zetten. De voogden besloten hun gezag te handhaven. Op een keer dat allen weer in liet gesticht bijeen waren, weid de kappei muboden en werd de wees meisjes aangezego dat wie zich niet goedwillig de lange haren liet knippen, niet weer naar hmcn dienst mocht tei'Ugkeercn, maar in het weeshuis zou blijven om daar de moeder in het verrichten van huiselijke bezigheden behulpzaam te zijn. Allen nn vetkezen liet oeiste; aanbot dienen buitenshuis zijn niet alleen meer vrijheden verbonden, maar ook financieel is het voor- deeliger. Het oorijzer zegevierde en de lange haren vielen onder de schaar." De natuur schijnt dit jaar' wel een weinig van streek te zijn. Overal gewaagt men van hoornen en heo«leis, die in dit late gedeelte van bet jaar opnieuw uitbotten, van lente luchtjes, die mensch en dier in de war brengen, eu nu wordt waarlijk ouk gemeld, dat reeds een ooievaar teruggekeerd is. liet arme dier ver toeft in de omstreken van "Vreeswijk. Bij de veiling der zegenzalmvissehcrij ide Merodc," op de Nieuwe Maas, bteek liet hoog ste bod niet aan de verwachting der ta-kooper», te voldoen. Dientengevolge is de vei'mop op-i gehouden en zal de exploitatie van vooiaoemdJ zalmvisscherij binnenkort publiek vupachtf worden. jj Eerstdaags komt de 3de zegenzalmvisfcheif in werking, bewesten de beide vissclUrijea aOranje Nassau." Dezelfde vennootschap zal ook; de nieuwe exploiteeren. 5 I De A msterdamsche bladen deelen rne'.le,' dat de onlangs wegens oneerlijkheid in hetfi- tenis genomen kruier eigenlijk niet tot hit van ouds beroemde krutersgikl behoorde, man' I kort te voren als agent van politie was outl slagen. Tot karakteriseering van den toestand! te Amsterdam is deze bijzonderheid niet on aardig. Het jonge nijlpaard in sArtis" te Amster dam, thans 5 maanden 'oud, is des Zondags te bezichtigenbelangstellende.., worden bij tien tallen toegelaten. De bovenvei dieping van een voormalig woonhuis is tot zijn logies ingericht eu van een bassin in miniatuur voorzien. Het dier heeft de grootte van een bijna vol wassen varken, is vrij vlug eu ziet er met zijn groote donkere oogen niet onaardig uit. liet wordt nog alleen met geitenmelk gevoed, waar-: toe de melk van 20 geiten, in 4 portion daags toegediend, noodig is. Te Vehlt bij Borg Terblijt, beeft dezer dagen een belangrijke opdelving plaats gehad van oudheden, bestaande grootendeols in bron zen voorwerpen, als bijlen met oortjes, messen en armbanden, glad of spiraalvormig, koper draad in cylinders gevlochten enz.; volgens het oordeel van deskundigen moeten deze voor werpen van vóór de komst der Romeinen bier te laude dagleekenen. j Rotterdam. Burgemeester en Wethouders hebben een plan tot uitbreiding •- n de drink waterleiding ingediend. Het buhu-met moet opnieuw worden uitgelegd, daar het waterver bruik zóó is toegenomen, dat de bestaande inrichting onvoldoende is; do kosten van uit voering worden op f 400,004 begroot. Amsterdam. Het zangersfeest, dat voor eenige maanden door Amstels Mamieukooi' werd gegeven, heeft, tegen aller verwachting, een deficit in do kas veroorzaakt. Ilot plan ia du, om dit te dekken, een kunstreis te onder nemen in de provinciën. De werkende leden zullen op eigen kosten reizen en do entrees zullen vloeien in de kas der vereeniging. Meppol, 18 Dec. De schipperij hier en elders is bezig met sopleggen". Een aantal schepen zijn van heinde en verre reeds terug gekeerd, terwijl de achterblijvers weidra zul len volgen. Als men de schippers hoort, dan schijnt het verioopen jaar niet tot de gunstigste behoord te hebben. Ouder gewoonte gaan de knechts met Kerstmis naar huis; tot Lichtmis hebben zij vrijaf. Zutfcn. Zaterdag namiddag is alhier eene vrouw, die in hoogst zwangeren toestand ver keerde, bezig zijudp met goed spoelen, in 't water gestort. Spoedig gered zijnde had men aanvan kelijk hoop op haar behoud, doch 'Zondagmorgen is zij aan de gevolgen overleden. Yllssingen. Den 24 Augustus jl. kwam het Belgische stoomschip Fwich brandende op de reede alhier aan. Eeuigcn tijd nadat het gezonken was, is men begonnou naar de lading te duiken en door de eerste duikers zijn dan' onk eenige goederen bovengebracht. Weldra echter verklaarden zij dat ei' niets meer in was. Dit schijnt echter verdacht te zijn voor gekomen, want er kwam nog een duiker uit Antwerpen, die echter eveneens verzekerde, dat het schip leeg was, tot welks verkoop nu werd overgegaan, liet werd voor f 2000 ver kocht aan een Antvverpsche firma, die reeds den volgenden dtvg een winst van t 10.000 uit Brouwershaven moet hebben kunnen krijgen*

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2