budget, als eene kvedietwel en wil aan dezen Minister! in een bouwvallig kabinet zittende, niet dezelfde eisciien doeu als aan zijn voor ganger. Krachtens dit tijdelijk karakter van het budget kan hij er gerust voor stemmen. De heereu des Anoorie van der Iloeven, Wintgeus en Ileijdenrijck zijn opgekomen tegen soinfnige uitdrukkingen van den heer de Roa. Het Mini sterie is niet verlaten van zijne vrienden en behoeft de bescherming van den heer de Roo niet. Zijne Uiak is in de oppositie te blijven. Na nog eene korte discussie zijn dealgeraeeue beraadslagingen gesloten. SCHIEDAM, 21 December 187(5. In de zitting van den gemeenteraad alhier, van hedenzijn herkozentot lid der com missie voor het middelbaar onderwijs, do heer C, J. Loncq, en tot lid dei;, plaatselijke school commissie, de heer J. vari Bimren. Voorts is overeenkomstig de in de vorige ver gadering ingekomen voordracht het onderwijzend personeel benoemd voor de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, met uitzonde ring van een, waarvan de benoeming werd aangehoiiden. Tot makelaar in granen enz. is aangesteld de heer M. Tuyl* In een volgend nomrner zullen wij het gewone verslag inededeelen. De derde spreekbeurt hij ons Departement der Maatschappij «Tot Nut van T Algemeen" werd gisteren avond vervuld door dén heer dr. H. Klinkert van Rotterdam. Tjt onderwerp had spieker gekozen de mimiek of wel «de uitdrukking van liet gelaat bij vorschilleude gewaarwordingenwaarbij hij Darwins boek expression of the emotions ten grondslag had gelegd. Na eene korte inleiding waarbij spreker eene duidelijke vork loting gaf der zintuigen toonde hij a.m hoe de eiudorpanen der zintuig- zenuwen door samenstelling en vorm,in staat zijn -van buiten daarop aangebrachte prikkels op tc nemen. Door tal van teekeuingeu en het nemen van proeven door middel van eleclriciteit, werd het gesprokene in al zijn bijzonderheden nader toegelicht en aanschouwelijk voorgesteld. Voor deze hoogst interessante verhandeling, zoo bevattelijk mogelijk ingekleed, en waarbij de geachte spieker liet aangename tevens aan het nuttige wist te paren zullen zijn hoorders den heer Klinkert gewis dankbaar zijn. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche Openbare Ilulponderwijzersvereenigiug is aan den Minister van Biuneni. Zaken een adres gericht, met verzoek de volgende wijzigingen in de inlichting der ukten-examens te brengen: 1. Het examen wordt afgenomen door ééno rijkscommissie, bestaande uit inspecteuis en schoolopzieners, van welke commissie jaarlijks een derde der leden aftreedt. Zij veigadeit eenmaal per jaar in de voigende steden: in Assen voor de prov. Groningen, Friesland en Drenthe, in Arnhem voor Overijsel, Gelderland en Utrecht, in Leiden voor Nootd- eu Zuid- Iloilaml, iu 's Umlogeubosoh voor Zeeland, Noord-Brabant eu Limburg, en wordt bijge staan door onderwijzers aan lagoie scholen werkzaam, die als stemhebbende leden in de commissie zitting hebben, 2.liet examen iu de paedagogiek wordt afgenomen uitsluitend door onderwijzers. De kandidaten worden elk afzondeilijk geëxami neerd in de hoofdvakken, paedagogiek, rekenen, Nedeil. taal- en letterkunde, waaronder vooral lezenin de overige vakkeu, in groepen. 3. De eischen voor vrouwelijke en manne lijke kandidaten worden gelijk gestelde Ook het examen der vrouwelijke kandidaten wordt in liet publiek afgenomen. 4. De regeering make openbaar eene duide lijke tot in bijzonderheden afdalende opgave vau de kennis en bekwaamheid, die men van de kandidaten in ieder der vak kon verlangt. 5. De exameu-commissio stelt de kandidaten iu kennis met het minimum der te behalen punten en het aantal behaalde punten. Zij geeft het werk terug. Ditzelfde hoofdbestuur wendde zich ook tot den Minister, met verzoek zoodanige wijzigin gen iu de wet'op liet lager ondorwjjs voor te stellen, dat voor het lot van weduwen en weezen der hulponderwijzers gezorgd worde, iets wat den hulponderwijzers bij den lagen staud dor wedden; maar zelfs ook bij aanmer kelijke verhooging der traktementen, onmoge lijk zon zijn, zelf te doen. Sedert do Belgische twee ceutimc-stur ken hier geweigerd worden, wordt Belgie er door oversti ooiiul en weet men er geen raad mede. Bovendien veiliest de Belgische staat jaarlijks 300,000 francs als aanwinst op hetaanmiuiten van kopergeld. Naar do Amst. Ct. meldt, heeft de Oosten- rijksche Regeeiing de onze uitgenoodigd zich aan te sluiten bij de internationale overeen komst tusschen Oostenrijken Italic tot bescher ming der trekvogels. Naar de iV, li. Ct. verneemt, is in het door mr. M.'Haantjens te Rotterdam, namens belanghebbenden in zake de Hangö Eiscnbahn tegen het Finlandsche gouvernement onderno men proces, tot veskrijging van betaling van rente op de iu het buitenland geëmitteerde obligation van gameiden spoorweg, bij rechter lijk vonnis, op '10 Dec. II, te Helsingfors uit gesproken, in eerste instantie de eischer in het gelijk gesteld en het Fiulandsehe gouver nement tot betaling der rente veroordeeld. De Kamer van Koojdjamlel en Fabrieken te Rotterdam heeft besloten der Regeering te verzoeken, de thans op het nabootsen vau fabrieksmerken bedieigde straffen, die wegens haar strengheid niet worden toegepast, te doen vervangen door hooge geldboete, en om dan verder tot beveiliging der handelsmerken, hau- delsverdiagen te sluiten. De heer J. D. Schutter eu '291 andereu te Groniugcn en de heer G Slagter en 23 an deren te Muiden hebben tuJliaesie-adressen ver zonden aan die, welke door het bestuur der Veieeniging voor Handel en Njjveiheid te's Huge en door Multapatior aan Z. M. den Koning en aan de 2e Kamer uier Stateu-Geuernal zijn ingediend, betreffende do atschalïiug dor pa tentbelasting. Ten aanzien van een beweerde zending van den lieer Moodie, om ten behoeve van de Tiausvaalscho Spoorwegmaatschappij een gedeelte der niet dadelijk benoodigde spool weg- materialen te verliypotlieekeren of te verkoopeu, ten einde de vracht te betalen, schrijft de heer Roland Holst, cousul-geueiaa! der Zuid-Alri- frikaansche Republiek, in hel JELbld, jfk kan een zending vau de lieer Moodie niet tegeuspiekeu, omdat ik liet tegendeel niet weet maar dat die zou dienen om gelden te verkrijgen, ten einde voor liet spoorwegmate- riaal te betalen, is bepaald onjuist. De vracht vau het achttal schepen, dat niet materiaal naar Delagoabaai is uitgezeild, is door mij voor de helft vpoiuitbetaald, eu volgens de weder helft, na de ontlossiug op de bestemmingsplaats, door de gezagvoerders op mij getrokken. ln zake zonderlinge eifniakiugen schrijft men het voigende aan de Utr. Ct. ln de laatste tijden vond ineu in de dag bladen allerlei medcdeelingeu omtrent betwiste testamentaire besohikkingcu, vei jan-de en dien tengevolge aan den staat vervallen erfenissen enz. Zoo willen op hei.tesiament van P. Teijler van der Hulst reeds sedert tal van jaren viuch- teloos een groot aantal zoogenaamde erfgena men, onder leiding vau den een of andeien aanvoerder hunne aausprakeu doen gelden. Uit Belgie hebben wij de geschiedenis van de erfenis der Dubois, eu uit Duitsciilaud de milüarden-erfenis van den Hollamlschen gêné; raai Theobald Metsger von Weiboom. s »Dit zijn echter allen problematische erft nissen, waarvan men ook niet kan zeggen, da men met allerdolste en als het ware me bijna oimitvoerbaie wilsbeschikkingen te doei heeft; maar toch is in het begin dezer eeuu in eene stad van ons vaderland een weitij testament gemaakt, dat naderhand zondei eenigen twijfel als onuitvoerbaar zal voruietigc worden. Toen het beschreven werd, mocht d< notaris misschien liet hoofd geschud hebben maar in de jlijst van zijn tijd" was het geer ouzin. »ln '1804 werd door don lieer J. C., Iioilo- geirmkcr te II., een wettig testament gemaakt en onder anderen daarin bepaald: '1. hoe de testateur begraven moest worden 2. dat zijne nalateuschap gedurende een honderd eu vijftig jaren door de regenten vau het Hervormde Evang. Lutherscheen Rooniseh Katholieke wees huis moest beheerd woiden; 3. dat het grond- kapitaal steeds met de rente moest vermeerderd worden4. dat daartoe aile mogelijke efl'ecten mochten aangekocht worden, maar nooit En- gelsche of Fiansclie; 5. dat liet kapitaal na verloop van '150 jaren (dus door route op rente te kapitaliseeien) verkregen,, moest gebruikt worden tot het oprichten van fabrieken, hor- logemakerijen, weverijen, lakenfabrieken, scha penfokkerijen, onz. enz. in één woord, om de Hollanders geheel onafhankelijk van de Engel- sche en Fiansche industrie te doen zijn I" »De helft van den bepaalden tijd is nu bijuti verstreken en de eigenlijke groote kapitaals- vermeerdering zal thans beginnen, want het gi'ondkapilaai was niet zeer groot. Maar gesteld, dat liet slechts '1000 gulden bedragen heeft, dan zullen deze '1000 gulden in 150 jaren toch eene som van f 4,024,000 geworden zijn, aan genomen dat het kapitaal om de 45 jaren ver dubbeld kan worden." »\Vat zal er van die erfenis en dat kapitaal dan worden?" Uitgelokt door het besluit van liet be stuur der "cineente Tie! om liet recht van v.' vissollen in de rivier de Waal niet slechts zooals gewoonlijk voor 3, maar ook voor 42 jaren te verhuren, waren bijzonder vee! vis- scheis, meest vreemdelingen, ter verpachting verschenen. Voor den tijd van 3 jaren is door de Geb. Hol te Leeuwen gemijud op f1020 per jaar eu voor 12 jaar door dezelfden op f4080 per jaar. Het dagelijkseh bestuur gunde liet voor 3 jaren. De pachters zijn de vorige 3 jaren ook eigenaars vau deze zalm-, elft- eu prikken!isscherij geweest. Doch toen voor f 270 per jaar. De beruchte oplichter Tiomnn, die, door weidsche numen van graven en baronnen te' misbruiken, reeds onderscheidene malen door de justitie naar de gevangenis te Hoorn is op gezonden, werd Zaterdag 9 December weder' op vrije voeten gesteld. Dadelijk echter vatte i hij te Amsterdam zijn misdadig handwerk weder op, gaf zlcli uit voor jhr. mr. Berg van Dussen Muilkerk, cu liet zich bij een veertien ingeze tenen aldaar op den zoo goed klinkenden naam allerlei voorwerpen bezorgen. LI. Zaterdag is het echter de politie gelukt hem weder in te rekenen. Maaudag-avoud vond een Frnusche dame in den zoogenaamden «bak" of politiekamer van het koloniaal 'werfdepot haar man, die- buiten haar wetendoor bemiddeling van een werver, zich voor den dienst in Indie ver- bonden had. 's Hngc. Een brutale diefstal had dezer' dagen in een manufactuurwinkel in deFrederik- straat alhier plaats. Terwijl de winkeldochter de uitstalling voor het raam schiktekwam* een persoon binnendie dood bedaard ceu baaltje flanel onder den arm nam en met do-'

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2