252ste Staatsloterij. 1 8. Rekening van het beheer over de heel- en verloskundige instrumenten-verzameling over 4875, In handen van de Financieele Commissie, ten fins van onderzoek en rapport. 9. Adres van P. van den Houwen, houdende verzoek om te mogeu dempen eene sloot achter de Hoofdstraat of aldaar een brug te mogen leggen. In handen van de Commissie van Fabricage ten fine van bericht en raad. 40. Adres van P. F. Gunnewegh om ver- hooging van jaarwedde als brugwachter aan de Ooievanrsbrug. Ter inzage en aangehouden. 44. Aan de orde is: een ontwerp-besluittot het doen van af- en overschrijving op de ge- meentebegrooting voor 4876. Aangenomen met algemeene stemmen. 42. Rekening van het beheer der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis over 4875. De ontvangst bedraagt f 3230.02'4 en de uitgaaf f3iG4.40Z2; goed slot f 68.62. Goed gekeurd mot algemeene stemmen. 43. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Herkozen de heer C. J. Loneq, met algemeene stemmen (2 in blanco.) 44 Benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie. Herkozen de heer J, van Buuren met algemeene stemmen (1 in blanco.) 45. Benoeming van het onderwijzend per soneel der kweekschool voor hulponderwijzers en hulpondorwijzeressen en kweekelingen van de scholen voor Lager-Onderwijs. Eerst wordt benoemd Dr. P. A. Bozon. Bij de benoeming van den tweeden voorgedragene, den heer W. Brouwer, ontstaat eene langdurige en levendige discussie. Er waren -namelijk uitgebracht 4 stemmen op den heer Brouwer, 4 op den heer Simmermans en 8 in blanco. Nu ontstond de vraag, of de heer Brouwer benoemd was? Vol gens den "Voorzitter ja, daar de Raad niet van de voordracht kon afwijken en do stemmen uitgebracht op den heer Simmermans, die daarop niet voorkwam, alzoo moeten vervallen. Volgens anderen echter was het hier eene vrije stemming en kan de Raad benoemen wien hij wil. Ten slotte werdop voor stel van den Voorzitter (met 9 tegen 2 stem men) besloten deze zaak aan te houden tot eene volgende vergadering en met de verdere benoemingen voort te gaan. Daarna werden achtervolgens benoemd de heeren "W. L. Combd, A. E. J, Hoiwerda, J. van den Hout, Dr. N. M. Kam, A. B. Meilink, J, C. Sander, A. II. E. Tijl, P. van Vlnar- dingen en J. Wijnna. 46. Adres van M. Tuijlom benoeming tot makelaar in granen, gedistilleerd, jeneverbessen en steenkolen.Met 9 stemmen tegen 4 het verzoek toegestaan. 1 biljet was in blanco. 47. Voorstel betreffende drukwerken en aan besteding van kantoor-, schrijf- en schoolbe- hoeften enz. Na het houden van eene zittinc met gesloten deuren, deed de Voorzitter het voorstel, Burgemeester en Wethouders te mach tigen, wat betreft het drukwerk, tot het op maken van een nieuw tarief en zulks in over leg met den heer Roelants; en het drukwerk voor den tijd van 5 jaren, naar dat tarief toe te wijzen. En. wat betreft de kantoor-, schrijf- en andere behoeften, die, voor den tijd van 3 jaien, onderhands aan te besteden, onder, op gelijke wijze, nieuw vast testellen voorwaarden, waarin ook zal moeten worden bepaald, dat alle leverantiën direct aan het gemeentebestuur, in een daartoe aan te wijzen lokaal, moeten ge schieden. Ook hierover ontstond eenige dis cussie.Met 9 tegen 2 stemmen werd besloten deze zaak lieden af te doen; tegen de heeren J. F. Legner en J. Leehner. Ten slotte werd het voorstel zelf aangenomen met 10 stemmen tegen 4. Tegen de heer .1. F. Legner. 18. Adres van A. J. J. lansenom afstand van grond en gunstig rapport der Commissie yanFabricage.—Burgemeester en Wethouders stellen voor den prijs te bepalen op f 5 per centiare. Na verwerping met 5 tegen 4 stemmen van een voorstel van den heer J. F. Legnerom den prijs te bepalen on f 6 per ceutiare, werd het voorstel van Burgemeester en "Wethouders met algemeene stemmen aangenomen en alzoo de prijs bepaald op f5. De .heer J. L. J. lansen onthield zich vau stemming. Do heer Pigeaud was inmiddels vertrokken. 49. Eindelijk werd aan Burgemeester en Wethouders machtiging verleend om de noodige maatregelen te nemen betrekkelijk het recht van afslag van visch op de groote zee-vischmarkt, 20. Daarna is de openbare vergadering ge sloten en een korte zitting met gesloten deuren gehouden, waarin de heer J. F. Legner aan den Raad eene mededeeling wenschte te doen. Gisterenavond gaf de Harmonievereeniging ïApollo" alhier haar tweede concert voor de buitengewone leden. De ensemble-nommers van liet programmadie wij hoorden(wij waren niet in de gelegenheid het geheele concert bij te wonen) werden flink uitgevoerd en droegen liet onmiskenbaar teeken van goede studie. "Wel zou hier en daar een aanmerking te maken zijn, doch by het vele goede dat de "Vereeniging gisteren leverde, laten wij ditmaal die kleine onjuistheden gaarne rusten. De hfantaisie" en het hair variavoor klarinet, met begeleiding van piano, voorgedragen door het lid der vereeniging F, droegen onze onver deelde goedkeuring weg; bij voortdurende studie, onder goede leidingis van dien jeugdigen dilettant veel te verwachten. Van de solo voor trompet kunnen wij helaas niet hetzelfde zeg gen wellicht komt den solist alle eer toe voor de verdienstelijke wijze waarop h'y Rfigliardt's lied nlch kerm ein Auga w. s. w," voordroeg, doch solo en begeleiding stemden zoo slecht met elkaar, dat, om het e\en aan wie de schuld in deze lag, ons oordeel over dit rioinmerniet gunstig kan zijn. Zuiverheid van toon toch is bij de muziek een eerste vereischte; bij een doorgaand gemis daaraan, beeft de uitvoering van een toonstuk, hoe verdienstelijk wellicht 'overigens ook voorgedragen, voor ons weinig of geen waarde. Een klein doch goed publiek woonde dit concert bij, dat onder de beste mag gerekend worden, door sApolio" gegeven. Blijkens een door den Neder!, gezant te Konstantinopel medegedeeld bericht van 6 Dec. jl., bij hem ontvangen van den Nederl. gedelegeerde bij den oppersten gezondheidsraad te Konstantinopel, was, volgens een bij dat college ingekomen telegram uit Teheran van 5 Dec., de cholera te El wend in het noord oosten van Perzie uitgebarsten. De buiten gewone hevigheid, waarmede deze ziekte al dadelijk was opgetreden, had algemeencn schrik verspreid en de vrees doen ontstaan, dat de besmetting zich spoedig tot Mesehed en van daar over het geheele binnenland zou ver spreiden, gelijk tijdens de laatste epidemie bet geval was geweest. De laatste bij den gezond heidsraad ontvangen telegrammen uit Bagdad maakten geen gewag van verdere verspreiding der pest in Mesopotamie. Naar aanleiding eener uitnoodiging van het hoofdbestuur der Maatschappij van Land bouw aan de verschilk-ide genootschappen voor land- en tuinbouw in' Nederland, oin twee leden af te vaardigen tot eene vergadering, werd deze bijeenkomst eergisteren te Amster dam in Natvra Artie Magistra gehouden en is de vraag besproken of men eene collectieve inzending doen zou naar de tentoonstelling te Parijs in 1878. Zestien genootschappen waren op de bijeenkomst vertegenwoordigd" en de ge stelde viangwerd in principe toestemmend be antwoord, Hierop ging men over tot benoeming eener voorloopige commissie, uit 9 leden be- staande, in wier handen de Maatschappij van Landbouw haar initatief overdroeg. Het man daat dezer commissie zal zijn, voorstellen te doen voor eene collectieve inzending der ver- schillende Nederlandsche genootschappen, welke 'i later eene definitieve tentoonstellings-commissie j benoemen zullen. Op uitnoodiging van het Spinoza-comité zal Ernest Ré nan den 2icn Februari a.s. den twee honderdsten jaardag van Spinoza's overlijden, te 'sllage een lezing over dien wijsgeer houden. Amsterdam. Het vaste circus dat door den heer Oscar Carré op de "Weteringschans te dezer stede zou worden gebouwd, zal niet verrijzen. De heer Carré heeft aan Burgemees ter en Wethouders bericht gezonden, dat hij niet van plan is te bouwen en dus van de hem verleende vergunning geen gebruik zal maken. Zwolle. Alhier is aan zekeren Simon Roecourt, die beschuldigd was van omkooping van getuigen, bevel tot gevangenhouding be- teekend. Beschuldigde, die in een bijzonder vertrek gevangen zat, waarvoor door- hem werd betaald, heeft zich aldaar, door ophanging vau het leven beroofd. Arnhem. Dinsdag deed het Gerechtshof alhier uitspraak in de patentzaak tegen inr, P. C. liijleveld, burgemeester van Nijmegen. Het Hof heeft bij zijn arrest de gemeente Nijmegen als patentplichtig gasfnbrikant be schouwd. Zij levert haar fabrikaat ook aan particulieren bij de maat of bij abonnement. Wel worden de gasrechtea als belasting géind, maar zij zijn daarom nog geen be-, lasting, daar art. 328 der Gemeentewet niet toepasselijk is op producten van eeu fabriek. De gemeente verleent niet aan ingezetenen of anderen het gebruik vau baar fabriek, maar verkoopt en levert haar fabrikaat, dat dus in eigendom op de gebruikers overgaat. Al ware deze beschouwingen niet juist, dan nog zou het tegenover den fiscus niet baten, daar deze alleen op het beroep let. De bedoeling om winst te behalen is volgens het Hof geen criterium van patentplichtigheid. Bet Hof heeft liet vonnis der rechtbank te Nijmegen vernietigd en den burgemeester ver oordeeld tot f 25 .boete. (A. C.) 's Hertogenboscli. Het Provinciaal gerechts hof heeft arrest gewezen in de zaak van A. G. L. A. Ilenkelman, gewezen griffier van het kantongerecht te Helmond; hij werd wegens brandstichting tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren veroordeeld. Deze veroordeelde had zich in 't begin van September 11. met vrouw en kinderen bij de bedevaart van 's Bosch naar Kevelaar (Pruisen)' gevoegd en was derwaarts vertrokken, mede nemende 5 waskaarsen om die in de kerk al daar te offeren ter eerc van de 5 wonden var» Christus. Hij had echter, volgens het arrest gezorgd om pupieren, stroo en stukjes hout op zijn bureau in zijne woning met petroleum bestreken, op de planken vloer te leggen ci» I in 't midden er van eene insgelijks met petro leum doortrokken turf geplaatst, waarin een gaatje gemaakt was met eene bougie ei' in. Die bougie had hij vóór zjju vet trek aan gestoken. Zijne bedoeling was in de eerste plaats alle boeken eu registers van verzekering- maatschappijen, die niet in orde waren, en daarna de behoorlijk verzekerde woning zelve in biand te steken. Geiukkig werd de brand spoedig ontdekt eo gebluscht en kwam de misdaad aan 't licht. prijiai en premien van f 100 en daarboven. Vo Kl. 15c Trckk,, 21 Dcc. No. 6139 f1500.— No. 5420 f 1000. No. 9048 f 400. Nos. 5888, 10851, 11548 cn 16297 ieder f200. Nos. 1016, 1942, 1963i 8209, 89!2, 12757, 1G547.cn 18676 ieder f (00.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2