"Binaeiilaafsclelericlilii tor conferentie, beslist verklaard heeft, dat Turkije besloten is op geen punt toe te geven. SPANJE. Het Congres beraadslaagt over de wet be treffende de constitutioneele waarborgen. De op positie valt te dier zake het gouvernement aan. AMERIKA. Uit Mexico wordt van den 9n December getelegrafeerd, dat de Regeoring van Iglisias te Queretaro gevestigd is en door '11 Staten is erkend. Het leger van Iglisias is 12,000 mau sterk. Dat onder bevel van Dias, 1.8,000 man sterk, bezet de Staten Puebla, Oaxaca, Yera- Cruz. Diaz zelf rukt met 100,000 man tegen Iglisias op. Uit een alhier den 'lOn ontvangen telegram van Matamoras blijkt, dat het arresteeren van Lerdo en de terechtstelling van verschillende leden van liet Kabinet niet nader bevestigd worden. SCHIEDAM, 2S December 1870. De lieer mr. A. Blussó is Moor Z. M. herbenoemd als directeur van wege den handel by het Yrij-Entrepot te Dordrecht. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nedeilandsch-Indte, heeft de generaal-majoor Diemont, onder dagleeke- ning van 21 dezer, het navolgende uit Atsjin bericht De adsistent-resident de Scheemaker is van de oostkust aangekomen" met eenige grooten van Djolok-Ketjil en Perlak. De ketoea's van Simpang-Olim verzochten een hunner, Nja Alam Kota, tot radja te verheflen. De bevolking aldaar is rustig. In Groot-Atsjin nog altijd zeer vele zieken. In de Pauluszaal, het lokaal -oor Evangeli satie en de kerk der Christelijk Gereformeerde gemeente, werd gedurende de Kerstdagen dooi de leerlingen van de velschillende alhier be staande Zondagscholen feest gevierd, bij welke gelegenheid de kinderen werden onthaald op versnaperingen en kerstgeschenken, bestaande uit speelgoed, een kleedingstuk of een prenten boek. De kinderen zongen voor deze gelegenheid toepasselijke liederen. Het was waarlijk treffend zooveel vroolijke kleinen bij elkander te zien die de blijdschap uit de oogen straalde. Het Reciteergezelschap vau de Yereeniging Paulus verschafte aan de leden dier Vereeniging Zondag en Maandag jl. een genoeglijken avond door het houden van voordrachten, en leverde ook ditmaal het bewijs, dat het zich met ijver en goed gevolg toelegt op de beoefening dei- uiterlijke welsprekendheid. Ofschoon wij omtrent ieder der voordrachten niet in bijzondei lieden zullen tieden, mogen wy ze toch over 't algemeen goed geslaagd heelen. De voordrachten werden afgewisseld door piano en orgelspel door den heer H. J. P. Textor, die daardoor niet weinig bijdroeg om het ge noegen der talrijk aanwezigen te verhoogen. De Minister van Financiën heeft het ontvangkantoor der diiecte belastingen, iu- en uitgaande rechten en accijnsen te Maassluis c. a. geiangschikt in de zesde klasse. Toen de Eerste Kamer gisterenavond eene zitting zou houden, bleek het dat zjj on voltallig was. Er waren 26 leden afwezig. Heden middag te 12 uren zitting. De Midd. Ct, meldt dat het bericht om- tieut de verplaatsing van 't kantoor der firma Krupp van Vlissingen naar Ktaüngen voorba rig niet ongegrond is. Het besluit der vet plaatsing zou nog niet genomen zijn. Door het Spinoza-Comité is sedert 22 Oct. 11. uit Engeland nog een bijdiage van p. m. f 610 ontvungen. Iu -1878 zal te Parijs bijeenkomen een internationaal congres vau geologen, o. a, om eenstemmigheid tot stand te brengen in de benamingen van de aardlagen en unifor miteit in de wijze van tentoonstelling van ge ologische producten; tevens zal door de com missie, ter voorbei aiding van een en ander door de Amerikaansche vereeniging ter bevor dering der wetenschappen benoemd, de onder steuning vau alle geologen der wereld worden ingeroepen. In de commissie heeft zitting dr. E. II. von Baumhauer van Haarlem. Van de Zuidcrzee-kusteu wordt gemeld dat deze, -zoover het oog reikt, met ijs is be dekt. Op Maandag en Dinsdag, 25 en26 dezer, werd te Amsterdam de algemeene vergadering van het sNcdei landsch Werklieden-Verbond" gehouden. Na opening door den voorzitter van het cen- traal-besluur, den heer B. II. Heldt, met een redevoeiing, werd door den secretaris vei slag uitgebracht omtrent de verrichtingen in 1876 en den toestand van het verbond op liet oogen- blik. Daaruit bleek o. a.dat het 57 afdeelin- gen telt met 5500 leden en dat het in het algemeen ruimschoots teekeneu van leven heeft gegeven en in niet onbelangrijke mate is voor uitgegaan. Uit het veislag van den penning- meestor bieek, dat de rekening, hoewel met een saldo van f-418,88 aangevangen, sluit met een batig saldo van slechts f8,331'.., als gevolg van de groote uitgaven die men zich in het afgeloopen jaar getroosten moest voor de propaganda en het voispieiden van goeden inad onder de Am- sterdamsche werklieden gedurende dewanoule- lijkheden in S-ptember. De voorzitter herinnerde daarbij, dat door den Maasbode onder andereu is beweerd, dat het 3>Werklieden- Verhoud" niet op eigen beenen staat, aan den leiband van anderen loopt en diensvolgens geld yan anderen ontvangt. Ook van internationale zijde werd hetzelfde beweerd. Welnu, zeide hij, deze rekening en verant woording wederlegt die bewering volkomen. Uit nadere inlichtingen bleek werkelijk, dat de inkomsten bestaan uit contribution van de weiklieden zeiven. Er was slechts ééne vrij willige bijdiage bij, en deze is niet grooter dan f 4. Een nieuw reglement van orde werd na eenige beraadslaging vastgesteld, nadat een amende ment was yerworpen, strekkende om het ge bruik van sterken drank bij het houden der algemeene vei gaderingeu voor de leden en af- gevnauligden te vei bieden. Er werd uitdruk kelijk geconstateerd, dat men algemeen was tegen misbruik van sterken diank, hetwelk men beschouwde als een der grootste kwalen die de welvaait vau vele weiklieden onder mijnen; maar op de algemeene vergadeiingen werd nooit misbiuik van sterkeu drank ge maakt; alles is er steeds goed en ordelijk toe gegaan, en nu zou men zichzelf een noode- loozen band opleggen en een veroordeeleud vonnis over zichzelven uitspieken, iudien men in het reglement vau orde een verbod als het hier bedoelde opnam. Het eerste viaagpunt, dat nu aan de orde kwam, was de wettelijke regeling op de inrich ting van de fabrickgebouwen en werkplaatsen. Na veelzijdige bespreking en het indienen van verschillende motiën, werd met bijna aigemeene - stemmen aangenomen een motie, waarbij de vergadering het centraalbestuur machtigt om namens haar te ondei zoeken of er bepalingen bestaan welke de wet op de woningen ook toepasselijk maken op fabriekgebouwen en werkplaatsen; zoo neen, dat door middel van petitionnement door het centraalbestuur zoo spoedig mogelijk worde aangedrongen op het verkrygen van zulk een wet, opdat ook iu dat opzicht worde tegemoetgekomen ann de zoo- ,i zeer gevvonschte gezondheid der werklieden. Hierna kwam aan de orde h"t vraagpunt: Wat kan het sAlgem. Ned. Wei küeden-Yer- "i bond" doen. in zake het schoenmakersvak, het gevangeniswerk betreffende. Na oen langdurig debat en het indienen van allerlei motiën, werd ten slotte besloten, dat net centraalbestuur zich tot de hoogc regeering zat wenden met het verzoek, dat de prijzen voor het werk in gevangenissen zóó zal worden geregeld, dat het met de prijzen van het werk der particulieren overeenstemt. Dit voorstel werd aangenomen met 33 tegen 15 stemmeu, welke minderheid was tegen arbeid in gevangenissen, en de ge vangenen uitsluitend weuschte gebezigd te zien voor iaadbouw en ontginning van woeste gron den. Hiermede liep de eerste zitting tou einde. In de zitting van Dinsdag werd na mede- deeling, dat in een den vorige» avond gebon den vergadering vau liet centraalbestuur met de afgevaardigden besloten was tot de uitgifte vau oftn weekblad voor rekening vau het ver bond, waarvan liet eerste uominer op 7 Januari a, s. zal verschijnen, en het benoemen van leden vau liet centraalbestuur en don alge- meencn raad in behandeling geuomen het vraagpuntOm de eenmaal aangenomen toet op den kinderarbeid ook toegepast te zien op den veldarbeid. liet resultaat van eenige bespreking was, dat bij acclamatie de vvonschelijkUeid werd uitgesproken vau uitbreiding van de wet op den kinderarbeid op den veldaibeid. De kwestie van liet Algemeen stemrecht kwam daarna op 't tapijt. Allot lei beschouwingen knoopten zich aan dit onderwerp vast en veler lei motiën werden ingediend. De uitslag was: lo. dat de vergadering zich met algemeene stemmen vereenigde met de op 7 Mei door da te Arnhem gehouden vverkl.edeu- vergadeiing aangenomen motie, waarbij het algemeen stemrecht werd geêischt voor allo meerderjarigen die schrijven en lezen kunnen en voldoende ontwikkeling bezitten; 2o. dat besloten werd met 32 tegen 12 stemmen, dat het Werklieden-Verbond de pogingen om tot censusvetlaging te gerakeu niet zal steunen; 3o. dat met 37 tegen 9 stemmen werd beslo ten tot bevordering van het algemeen stem recht geen afzonderlijken Bond op te richten, maar adliaesie te betuigen aan de bestaande vereeuiging Het Algemeen stemrecht, waartoe alsnu de leden van het Werklieden-Verbond zoo ver doenlijk zullen loetredenen 4o. dat. inmiddels gedaan zal woiden wat mogelijk is tot bevordering van het volksonderwijs en van geregeld schoolbezoek. De vraag: Is hel ook wenschelijk, dat het »Algein. Ned. Werkliedenverbond" kandidaten stelt of kandidaturen ondersteunt lij vacaturen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die nu aan de orde kwam, werd, na discussie, beantwoord met de aan neming (met 35 tegen 7 stemmen) van de volgende motie: de vergadeting overwogen hebbende of het wenschelijk is dat liet ïWerk- liedenvei bond" kandidaten stelt of kandidaturen ondersteunt voor de Tweede Kamer, maehtigt- het centi aalbesUyir haar voortaan in liet blad van liet Verbond ten deze voor te lichten, en veiklaait zich overeenkomstig dien raad te ge dragen. In hoever kan het verbond medewerken tot afschaffing van arbeid op Zondag? Ook dit "vraagpunt leverde overvloedig stof tot gedachte wisseling en ook nu weiden weder tal van. motiën ingediend. Het resultaat was: 1°. dat- de vergadering bij acclamatie dc wenschelijk— heid uitsprak, dat arbeid, die uitstel gedoogt,, op Zondag zal worden afgeschaft; 2". dat ter bereiking vau dat doel geen afzonderlijk bond zal worden opgericht, welk besluit met 39"' tegen 4 stemmen werd genomen; 3". dat rege ling van het onderwerp bij de wet, met 33-

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 2