Gemengde Berichten. 252st8 Staatsloterij. Sieieliji Nieim. - tegen 9 stemmen wenschelijk werd geoordeeld. De kwestie van het invoeren eener reservekas en het inrichten van bureaux van informatie kwam daarna ter'sprake. Omtrent liet laatste werd besloten de proefneming voort te zetten; de kwestie van de reservekas bleef onbeslist. De overige punten van den beschrijvings brief werden aangehouden tot het volgende jaar en de vergadering wegens het vergevor derd uur gesloten. Rotterdam. Dinsdagmorgen is op het ter rein van den ïlollandschen spoorweg alhier een hulpvfisselwachter bij liet aanschuiven der wa terslangen met het hoofd tusschen een in lichte beweging zijnde machine en een tender geraakt,, tengevolge waarvan hij in dèn avond van den zelfden (lag is overleden. KoIIninerlnnd (Friesland). Tn deze ge meente leven zeven broeders en zusiers, zijnde al de kinderen, die te zijner tijd het gezin uitmaakten van 'den hoofdonderwijzer van Tijens te Westergeest. Wat dit feit der" ver melding waard maakt is de leeftijd der drie zoons en vier dochters, respectievelijk 66, 68, 70, 72, 74, 76 en 78 jaren oud. Het zevental telt dus samen ruim 500 jaren. Mcppd, 26 Dcc. Nog nooit is het trans port van reizigers van en naar de Noordelijke provinciën zoo groot geweest, als zulks voor en in de Kerstdagen 't geut! was, Men bere kent dat p. m. 10,000 passagiers vice versa zijn gereisdeeu getal, dat voor deze streken enorm kan genoemd worden. Te Tarbes is een persoonJean Bour- guine, in den ouderdom van 107 jaren over leden. Tot kort voor zijn dood was hij nog in het bezit van al zijn vermogens en was hij nog goed ter been. De zoon van den onlangs overleden Itali- aaiwchen hertog van Galliera heeft van het vorstelijk vermogen, hein door zijn vader nage laten, zoomede van den hertoglijken titel, afgezien. Hij woont sedert zijn jeugd te Parijs, waar hij zijn leiding heeft ontvangen aan het lyceum Louis-le-Grand en vervolgens aan de Normaalschool, wil in Frankrijk eeuvoudig de persoon blijven die iiij er altijd geweest is, Ferrari geheeten, en overigens uitsluitend voor de wetenschap leven. 't Heeft er wel wat van of in deu laat- sten tijd de mode door een of anderen oud heidkenner geleid wordt. Herhaaldelijk Is aan getoond, dat deze of gene diaclit, opschik of versiersel reeds eenige tien- of honderdtallen jaren vroeger in zwang wascrinolines en het tegenovergestelde er van, hoeden, laarzen met hooge hakken, chignons enz. enz. Thans dreigt weer een andere oudheid in zwang te komen, namelijk een kleiu masker, dat de dames der 17e eeuw bij vele gelegenheden, op de wan deling zoowel nis op reis, voor het gelaat droegen. Nu nog de mouches, gepoeierd haai en wat dies meer zij, en de voorstnndeis van den sciikeigang" hebben een argument te ineer. De vreesdij leste wijze van zelfmoord werd dezer dagen te Parijs gepleegd. Een zetter van Valignanïs Messenger wilde zich door een pistoolschot van het leven berooven, Om zekerder te zijn van de uitwerking, vulde hij ook zijn mond met kruit.' Het schot was echter niet doodelijk, maar hot kruit ontplofte en sloeg den' neus, de wangen en oogen van deu onge lukkige uileen. Uien lang leefde hij nog. I-Jij trachtte zelfs hulp te zoeken,' gelijk blijkt uit de bloedige afdrukken van zijne hand op den in uur, in wiens nabijheid hij de daad bedreef. Sommigen hebben ook zijne rauwe geluiden gehoord, maar in de duisternis hem voor een beschonkene gehouden. Eindelijk stierf hij volgens het getuigenis der geneeshceren bij de lijkschouw, door bloedverlies. lOnmllio on X-CennWRCn. üoor F. Haverachmidt, Schiedam, XI. A. 11. ltoelauts. Daar hebben wc nu nog eens een dominee uit den goeden ouden tijdvolgens de opvatting namelijk van den heer Ilaverschmidt stoon men nog dominee kon zijn en over wat anders dan lichtingen praten en verkiezingen" op de manier van dominee Fabius, die een be schrijving gaf van de walvischvangst. Want er wordt over wat anders, over heel wat anders gepraat iu dit boek. Geen woord over «verkiezingen"of liet moest de ver leiding wezen vau een koster bij »de Luilher- sciien", door juffrouw Beumer met groot talent in een enkelen volzin, en toch in al haar bij zonderheden beschreven. En lichtingen? Nu ja, in Ilavcrschmidts boek zijn ze zoo wat allo vei tegen woordigdde onkerkelijke door mijn heer Blik en dc kerkelijke door juffrouw Pippeling, de gezellige door dominee Fabiusen de scherpzinnige door dominee Gravius, de moderne door dominee Vogel, de orthodoxe door mynheer X. en door het noodig aantal ouderlingen, Maar de schrijver is opti mistisch genoeg om ze zoo wat allemaal in (leu hemel weer bij elkaar te brengen, tot de kronke lende richtïug toe waarlangs het arme Keesje door de wereld had gezworvenEn zoo schijnt er dus, naar hol oordeel van zijn vrien delijk meuschenhait, voor al die richtingen wel een weg te zijn naar den hemel. Ilaverschmidt heeft ook alle reden om nog over wat anders te praten en te denken dan over ziju kerk. Want de man heeft o familie en kennissen" zooals weinigen. Of neen, de meeste menschen hebben ze ook welnet als Haverschrrddt, maar ze weten het zoo niet, of z.e hebben er geen erg inof ze letten er niet op, of ze vragen er niet naarof zij weten er niet zooveel liefs en aardigs en ge zelligs van te vertellen, oflaat ons het maar in één woord zoggenze zijn Ilaverschmidt niet. Ieder onzer heelt gebeefd voor zijn tand meester. Maar wie vindt in zijn heriunering het koddig en keurig schilderijtje waar de een voudige en tocli ook aandoenlijke figuur van Davidson op den voorgrond staat? Ja, nu wij liet stukje van Ilaverschmidt gelezen hebben nu vinden wij allen dit schilderijtje in onze herinnering terug, omdat hij ons den weg heeft gewezen. Dat is immeis juist de kunst! Daar gebied is niet dat der uitvinding. Zij doet al leen aan ontdekkingen; zij leert u zien wat voor uw voeten ligt. Maar"daarom juist is ze een goddelijke kracht, zij beschikt over de gave der openbaring. En claarom ook dc schetsen van Ilaver schmidt (ik had" haast geschreven jillaver- sehmidt zijn schetsen"; maar al gebruikt de schrijver ook ieder oogeublik het bezittelijk voornaamwoord in plaats van een tweeden naamval, ik kan het niet korrekt vinden, en mooi ook niet;) ook de schetsen van dit geestig en gezellig boek behooren tot de schriften der openbaring. Kan het kontrast tusschen zelfzucht en dienende, soms lijdende, liefde ooit beter, fijner getcckend worden dau iu de portretten van «Tante Mienlje en Tante Bet?" Wat mij be treft, de bladzifde waarop beschreven wordt hoe Tante Mienlje zich houdt onder het onge luk aan Tante Bet overkomen, reken ik tot de juweeltjes uit dezen buudel. Het is on deugend fijnmaar zoo is het. Openbaring? Toch niet wat men zoo ge woonlijk openbaring noemt. Het droevige raad-- sel van het' wereldbestuur, zoo aangrijpend, misschien wat heel akelig, in «Mijn broertje' beschreven en uitgeplozenwordt toch al liee! onbevredigend opgelostDoor dominee Gravius, o zeker! Maar de theologie moet ook wel schipbreuk lijden op zulke klippen waar mee de bodem van de zee der werkelijkheid bezaaid is. Dat heeft Ilaverschmidt gevoeld en begre pen en treffend uitgesproken. Alleen de ervaring van zegenende liefde verzoent ia waar heid met een leed dat door geen leerstuk over liefde verklaard wordt. Dat voegde Ilaverschmidt er bij. Openbaring? Voorzeker. Ik houd voor onge- neeselyk stekeblind alle vaders en moeders wieit lint na het lezen van «We gaan den lieelen dag uit rijden," niet geopenbaard wordt, dat ze desnoods de rert van hot jaar wat moeten krom liggen, om hun kinderen in den zomer dat groote genot te bezorgen. Misschien antwoorden die vaders en moeders half wan hopig, dat ze waarlijk niet weten wua" men naar toe zal rijden! Er zijn in hun buurt geen akkers, geen bosschen, geen heuvels, geen tuinen! Ja, als dat zoo is, dan kan zelfs Ilaverschmidt er niets aan doen. En als hij het verneemt, zal lijj er misschien eens een koer meer om zuchten. .Want hij zucht nog al eons, soms voor eeu knaapje dat aan het vertellen is war.t het is niet altijd de volwassen man'dio het wooid heeft wel wat heel diep, liet deed me be paald genoegen in «riet verhaal van Oom Jan" nu eens eeu schetsje te vinden waarin geen en kele narigheid voorkomt. Want zelfs de groote rijtoer wordt besloten met een jongens-meditatie over don dooden ook ais er beschreven wordt «Hoe de koning iu de Stad kwam" klinkt dn snaar van den weemoed een paar malen door de hoe- zee's en Oianjeboven's heen. Doch dat is hot lot van iemand die veel verbeeldingen een diep ge moed heeft: veel genieten maar ook vee! lijden! Gelukkig woidt de traan soms weer even spoedig door een glimlach ais de glimlach door een traan vervangen. Uaverschmidl houdt van afwisseling, van snelle, sorns zeer snelle opeenvolging van beeideu en tooueelen. liet is eeu van de eigenaardigheden, en vuu de aantrekkelijkheden van zijn genre. Er zijn volzinnen die u aan eeu tooverlaulaain doen deuken. Nog pas zijl ge begonnen met Tante Mientje eens goed op te nernen,- of gij hebt. juffrouw Kwebbel vóór u, en met juffrouw Kwebbel haar ouders en grootoude!s, die ge volgd worden dool den spoortrein, die gevolgd wordt door de vader van liet werkhuis, die gevolgd wordt door den naaibaas, en allen -/iet gij ze even verschijnen, heel evenmaar gij ziet ze toch duidelijken gij zoudt ze altijd weer herkennen. En nu een goede reis worde aan Ilaverschmidts ïJïamilie en kennissen" toege- wensclit. Overal waar ze verschijnen wie twijfelt er aan? (laat- ziju ze welkom, daar winnen ze deu man vol geest en gemoed die. ze beschreven heeft, oprechte vrienden. R. A. G. Prijzen en preniirn van f iOO en daarboven. Vo Kt. - 14e Tr., 27 Dcc. No. 18051 f 100,000. Kns. 5274, 692.1, 8678, 9238, 13773, 15612, 1C077 cn 1979» ifi'lcv fUUIO. - Nos 2266,5618,7894,8492,8923, 9167 co 13584 ieder 14011- Nos. 508,3366,4810,0861, 12067, 15163 o» 11.883 ieder f 201). Nos. 1022, 5989, 7177, 7247, 10695, 18797, 19581 cn 20333 ieder f 100. B U R G E R L IJ K E STAND. GcStorcn25. Dec. Hendrik, zoon van H. "W. Diöge en-M. van der Tas, Groeneldan. ■26. Petronelia, dochter van P. Ouwendijk en JM. Oei s, Afaasiraat. Tobias, zoon van J.

Schiedamsche Courant | 1876 | | pagina 3