Gsfflemte Bfirlclitei als boven bepaalden koers van 60 ten hon derd, eene waarde van f 606,180,00, te zamen f10,000,180,00. Blijkens bericht van den consul der Ne derlanden te Aden, is door het havendepar tement aldaar bekend gemaakt, dat het zich niet verantwoordelijk beschouwt voor de onge vallen die zich kunnen voordoen, bijaldien ge zagvoerders van binnenvallende of uitgaande schepen tusschen zonsondergang en zonsopgang op de binuenreede van Aden ten anker komen of van daar vertrekken willen. De Haagsche corr. der Artth. Ot. zegt dat het onwaar is, wat eenige bladeu onlangs meededeelden, dat de Prins van Oranje hier spoedig zou terugkeeren. De corr. verzekert dat de Prins, die te Parijs is, niet voornemens is vooreerst naar den Ilaag terug te keeren. De geruchten, aan die terugkomst vastge knoopt, waarvan we vroeger melding maakten naar aanleiding eener mededeeling aan de Mid<h Ot. door haren Haagschen corr., zullen dus wel gezogen zijn uit den duim van den een of anderen Hagenaar. Gedurende het jaar 1877 zal aan ieder aangeworven militair, die zich als vrijwilliger bij de landmacht verbindt, uit het werffonds f75 handgeld worden verstrekt. Bij reëngagement beneden 't 40ste levensjaar wordt aan ieder soldaat f60, aan ieder korporaal f 90, aan ieder onderofficier f'120 uitgekeerd. Voor den sergeant- of korporaal-milicien, die vrijwillig dienst neemt, worden dezelfde sommen te goed gedaan, die bij reëngagement van onder-officieren en korpo raals zijn vastgesteld. Voor ieder loteling, die onder de wapenen wil big ven, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt voor elke zes maanden werkelijken dienst een som toegekend, geëvenredigd aan het maximum der premiën, die by reëngagement worden toegekend. Aan den adspirant-korporaal, die bij de infanterie of artillerie vrijwillig voor 6 jaren dienst neemt, wordt f85 premie, aan den adspirant-onderoffi- cier f l 15 premie toegekend. Het ontvangen van premiën is geen beletsel, om tot officier te worden bevorderd. Opgave van in '1876 overleden landge- nooten, die zich door verdiensten hebben onder scheiden: Sara. L. Verveer, dr. H. J. Broers, prof. P. J. van Kerckhoff, mr. N. F. C. J. Sassen, oud-lid van de Eerste Kamer, mr. E. J. A. graaf van Bylandt, dr. J. P. Heije, generaal- jnajoor J. L. J. H. Pel, mr. JE. baron Maekay van Ophemort, jhr. mr. J. W. van Loon, J. C. Cornelissen, mr. R. W. graaf van Lijnden, dr. E. J. DieH Lorgion, mr. G. Groen van Prinsterer, mr. B. Wichers, O. G. Heldring, mr. J. Duymaer van Twist, de Roy van Zuydewijn, Ernst Lubeck, jhr. mr. J. de Bosch Kemper, David Koning, jhr. mr. I. de Witte van Citters, dr. Acker Strating, TengbergenC. C. A. Last, J. C. Kinderman (Choniu). Het Uil. wijst op het wanbegrip dat veelal heerscht over de verplichte schoolgeld- heffing, die in het ingediende ontwerp op het Lager Onderwijs is opgenomen. De bedoeling der voorstanders is niet, en zal ook wel niet in het ontwerp zijn gevolgd, om de openbare kostelooze scholen te verbieden voor onvermogenden, maar alleen deze, dat in elke gemeente van hen die het schoolgeld be talen kunnen, ook schoolgeld worde gevorderd, indien hun kinderen van de openbare school gebruik maken, en dus niet langer, zooals thans de wet het toelaat, kosteloos gebruik van eene gemeente-inrichting worde gemaakt door hen, die voor den bewezen dienst kunnen betalen. In dien zin bestaat verplichte schoolgcldheffing reeds in de meeste gemeenten des lands en o. a. te Amsterdam, waar alvorens toelating tot de kostelooze scholen plaats vindt, wordt onderzocht of de ouders in staat zijn school geld te betalen. Het nieuwe ontwerp maakt hetgeen reeds regel is, tot plicht. Bij den algemeenen secretaris der Hol landsere" maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen zijn op de beide ten vorigen jare uitgeschreven prijsvragentwee antwoor den ingekomen: op die betreffende sde inden loop dezer eeuw in het Nederduitsch in ge- gebruik gekomen vormen en spreekwijzen", een met de spreuk: »Alle verandering is geen verbetering" en een met deze: ïMijn moeder taal ontvonkt mijn moed (Lork)". De andere prijsvraag luidde: sEen blijspel"; twee ant woorden kwamen in: het eene met het motto: »zet de tering naar de neriug" en het andere met dat van: »Geen artiest, moed verliest." Onder de reusachtige erfenissen, welke steeds in het buitenland, ten laste van den staat der Nederlanden worden aangekondigd, bekleedde in den laatsten tijd die van zekeren Beierschen generaal Weibuom-eene aanzienlijke plaats. Natuurlijk liep het bedrag weder over vele millioenen. Zelfs Prins Bismarck zoo werd, verteld trok zich deze zaak aan. Talrijk waren dan ook de lieden in Duilschland, die zich door het vooruitzicht op dit buitenkansje lieten beetnemen en afzetten. Hunne hoop wordt echter den bodem ingeslagen door het volgende officieele antwoord, dat de burgemeester van Königstein, op zijn verzoek om inlichtingen, van de Duitsche rijkskanselarij ontving nOp uwe aanvraag van 9 dezer dient U. W. Geb tot antwoord, dat het bericht in de Rhei- nische ICurier van den 26en der vorige maand, betreffende de op handen zijnde uitbetaling eener erfenis, ten bedrage van meer dan '159 millioen fr., in Nederland berustende, voor zoover hier bekend is van allen feitelijken grond is ontbloot en naar het schijnt alleen eene ver gissing of een verzinsel kan zijn, zoo niet louter het gevolg van onzuivere bedoelingen dergenen, van welke het gerucht is uitgegaau, De Rijkskanselier, Namens denzei ve, (get.) Vos Piiilippsbohn,"" Geen dichter van onzen tijd telde zeker meer vereerders en vrienden clan de Génestet, met zijn warm hart voor al wat goed en schoon is. 't Zal dan ook aan die talrijke vrienden aangenaam wezen, in de gelegenheid te zijn kennis te nemen van een paar kleine gedichten door den 12jarigen de Génestet ver vaardigd. Reeds daaruit blijkt dat de Gëneslet dichter was geboren. Ook uit zijn echten jon- gensbrief. aan deze gedichtjes toegevoegd, spre ken geest en leven. De heer Andriessen, die deze "Hgave bij den heer C. L. Brinkman te Amsterdam bezorgde, heeft er velen zeker ge noegen mee gedaan. (N. v. d. D.) Men schrijft uit Amsterdam, dat er door het bestuur der effectenvereeniging nog geen officieel besluit ten opzichte van bet afknippen der achterstallige Spuansche coupons is kunnen worden genomen, maar dat waarschijnlijk de conversie der achterstallige coupons te Parijs den 6 .lanuari zal beginnen. De vertraging moet worden toegeschreven aau de omstandig heid, dat de uit te geven nieuwe stukken eerst van het Fransclie zegel moeten worden voorzien. Door besluurderen der Amsterdamsche Gymnastiek-Vereenigiug is een adres ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met verzoek om, nu de wel op het lager onder wijs bij haar ia behandeling zal komen, deze zoodanig te wijzigen, dat daarin de gymnastiek als verplicht leervak worde opgenomen. De dijk van Polder lil aan het Noord zeekanaal is doorgebroken en de polder staat geheel onder water. Ifellevóclsluls. Door den op nieuwjaars dag gewoed hebbenden storm is de ijzeren be dekking van de vaste kap van het Koninklijk stoomjacht aau de oostzijde weggeslagen. Lelden. Door den storm van jl. Maandag heeft een niet dikwerf voorkomend geval alhier plaats gehad. Een pakhuis zou in publieke veiling in het laatst -dezer week" verkocht wor den, doch door de storm is dat pakhuis inge stort. Zeer wijselijk was dan ook niet op het biljet vermeld, dat het een hecht, sterk en weldoortimmerd pakhuis was. De Lier. Alhier is een meisje van 26 jaar ter verpleging bij hare betrekkingen opge nomen, dat in zeer verwaarloosden toestand verkeerde, zoo zelfs dat men aan het behoud van haar leven wanhoopte. Zij had namelyk gedurende een zestal weken verblijf gehouden in eeue schuur achter de Rietmatten, in het Noordlancl onder 's Gravesande, en al dien tijd geen ander voedsel genoten dan wat rauwe wortelen, die ze 's avonds hier of daar opzocht. Wat haar aanleiding tot die levenswijze gaf, wordt niet gemeld. Deinnin. De laatste Kerstdag ging een arm man op schaatsen zijn welgestelde broeders, die in de nabijheid van Hennaard wonen, be zoeken. Onderweg kwam hij te vallen. Ilij is in de vreeselyke koude blijven liggentotdat een schaatsenrijder, die daar voorbijkwam, hem vond. Met een gebroken been en bevroren vin gers werd hij in een slede naar een zijner broeders gebracht, die hem echter den toegang tot zijn huis weigerde. De andere broeder heeft hem opgenomen en vier dagen later per wagen uaar Deinum terug laten brengen. De Lancet wijst ..nogmaals op 't gevaar der verspieiding vaD besmettelijke ziekten door middel van nieuw gemaakte kleederen. Ook in Engeland is het gebruik, dat groote kleeder- makeis 't werk laten verrichten, niet in eene werkplaats bij hun winkel, doch door thuisblij vende werklieden. Men laat zich een kleeding- stuk aanmeten in een net magazijn, en ver moedt niet, dat 't gemaakt wordt in eene smerige bovenkamer, niet zelden de zetel van pokken, roodvonk of koorts. Argeloos trekt men het besmette kieedingstuk aan, wordt ziek, en gist misschien niet eens op hoe roekelooze wijze men tot slachtoffer gemaakt werd. Oq Lancet eischt, zoo kleermakers niet naar reden willen luisteren, uitbreiding van de wetgeving op den arbeid, zoodat in 't vervolg geen kleederen vervaardigd mogen worden dan in werkplaatsen onder behoorlijk toezicht. In een ingezonden stuk in de Fr. N.lr. wordt opgemerkt, dathet leder eenige jaren geleden driemaal duurder was dan nu en toch de schoenen even hoog in prijs zijn gebleven. Om nu, in afwachting van billijker prijsrege ling, de schoenen toch reeds de helft goedkooper te maken, geeft de schrijver het volgende middel aan de hand: Nieuwe zolen bestrijkt men met een vernis van lijnolie, zoolang als zij deze maar opslurpen. Evenzoo handelt men met de reten tusschen zool en bovenleer. De zolen worden daardoor waterdicht, zijn verwarmender voor de koude, kraken niet en krijgen een meer dan dubbele sterkte. Voor hetzelfde geld kan men dan tweemaal langer loopen. De pokkeu hebben te Londen een uit breiding gekregen zooals zij sedert 1871 niet gehad hebben. Verleden week zijn er 75 meu- schen aan gestorven; de vorige week zijn er- 67de daaraan voorafgaande week 50, In do jongste week zijn er 696 gevallen aangegeven. De tegenwoordige wet op de vaccinatie is zoo streng, dat de overheid die haar toepassen moet er voor kan instaan dat 95 pCt. der kindei en gevaccineerd worden. Doch er zijn onder do volwassenen thans nog zeer vele die niet ge vaccineerd zijn. De Times zou het wenschelijk •achten dat, zoo al de lier-vaccinatie niet werd verplichtend gesteld, die'toch op alle mogelijke; indirecte wijze werd aangemoedigd.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2