'A0. 1877. o ens dag 10 Januari. 4068. Versclijit Hb, üitpiitrl DMai. Biiteilaniscke Berichten. Biy^lWïïcklêHcÏÏtiT" H Ben en Dertigste J a a r g a n g. 011R AIT. Abünnejikntsi'KIJs, per kwartaal t 1.S5. franco per pest, door liet geiieelu Dijk - 2,50. Afzonderlijke nuimners- 0.10. BUREAU; HAUH1, E, 134. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels, f 1.00, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. TURK IJ E. De Grieksche en Turksche inwoners van Adiianopel hebben verlof gevraagd de wape nen te mogen opvatten om den alge- meenen vijand te bestrijden. Deze vraag was aan den Sultan gelicht. Zijne Majesteit heeft 'den vizier doen schrijven dat hij zijne onder danen dankt en hoopt den vrede te bewaren, maar dat hij, ingeval van oorlog, zich aan het hoofd van het leger zou plaatsen en zou rekenen op de hulp van al zijne onderdanen, zonder onderscheid van ras"of godsdienst. De Cheik-ul-Islam werft vrijwilligers aan. In de zitting van de conferentie op 8 dezer weerlegde Conti hetgeen Safvet-Pacha in de voorgaande zitting had aangevoerd en werd door Salisbury gesteund. De Turken gaven nochtans hunne weigering niet op, maar namen deel aan de discussie over de kwestie 'der waarborgen, met name over de inrichting' der commissie. "Woensdag zal de discussie ver volgd worden. Men gelooft dat de conferentie nog maar weinig zittingen zal houden. Het is onjuist dat een nieuwe Duitsche afgevaardigde in de conferentie zitting houdt. ITALIË. De benoeming van kardinaal Simeoni tot beheerder der goederen van den II. Stoel, met zekere voorrechten welke zelfs van kracht zullen blijven zoolang de pauselijke zetel vacant is, staat in geen verband tot de beschikkingen, welke met het oog op het conclave genomen zijn.De maatregel heeft alleen ten doei om de mogelijkheid te voorkomen, dat de Italïaau- sche regeeriug zich met het beheer der goederen van den II. Stoel zou willen bemoeien. ENGELAND. De Courrier van Shanghai bericht, dat de Spaansche Regeeriug de betrekkingen met China heeft afgebroken. De Spaansche vloot zal naar China vertrekken. De oorzaak van het conflict- is onbekend. Men gelooft dat die ge legen is in het niet regelen van de eischen met betrekkiug tot Cuba. Volgens particuliere berichten uit Konstan- tinopel, dato 7 dezer zou op de gisteren ge houden zitting der conferentie aan de Porte een soort van ultimatum worden aangeboden de Porte zou voornemens zijn geen enkele concessie meer te doen. De Standard bericht, dat de Engelsche minister van oorlog, kolonel Lennoz heeft be noemd tot militair attaché in het Turksche hoofdkwartier. De Times bericht, dat de financiëele crisis ia Ruslaud zoo ernstig is, dat het gemeentebestuur van Odessa, een der rijkste steden van het land, verklaard heeft niet in staat te zijn de salarissen der stédelyke ambte naren te betalen. F R A N K K IJ K. Het bankiershuis Lachaussée, Payen, Des- mouiins Co. te Rouaan is gefailleerd. Het maatschappelijk i. pi taal bedroeg twee millioen Het passief wordt op minstens vijf millioen geschat. Paul Bouchard, lid \an den Algemeenen Raad van het dep. Göte d'Or is met zijn ge- heele familie tot*het Protestantisme overgegaan, In een schrijven aan den bisschop van Dijon deelde Bouchard de reden mede, die hem hiertoe had doen besluiten, namelijk de onverdraag zaamheid der Katholieken. OOSTENIUJ K. De vervolging der Joden te Baslui, waar van de Peslher Lloi/d liet eerst gewaagde, hebben de aandacht der regeeriug tot zich getrokken. Wel trachtte Rumenie de zaak eerst te smoren, maar giaaf Andrassy heeft aan den consul te Bucharest gelast hem volledige inlichtingen te zenden. Van,, den president Tisza ontving de consul last - uit naam der regeeriug van Hongarije alle mogelijke hulp te verleenen aan de Joodsche vluchtelingen. DUITSCll LAND. Bismarck is weer ongesteld en moet zijn kamer houden. AMERIKA. De heer Cornelis Vanderbilt, de beroemde stoomboot- en spoorwegkoning, die indertijd veerman was van Staten-eilaud naar New-York en voor een twintigtal jaren in zijn eigen vorstelijk ingericht stoomschip Europa bezocht, is ovei leden. Hij was stichter en bijna geheel eigenaar van de Hudson-River-Railwaycompany. De President Grant heeft, in een bijeen komst met den correspondent der vereenigde pers verklaard, dat hij in verstandhouding met het kabinet besloten heeft, om geen der beide gouverneurs van Louisiana te erkennen, noch tusschen beide te komen, behalve wanneer het de handhaving der orde geldt. Volgens berichten uit Mexico van 29 Dec., hebben wederom vijf staten de partij van Diaz gekozen. Verscheidene regimenten zijn uit het leger van Iglesias en generaal Mendez gedeserteerd. De president Diaz heeft gelast, dat de algemeeue verkiezingen den 28 Jan. plaats zullen hebben, waarbij Iglesias Meia en Lerdo tot de kandidatuur voor het presidentschap niet worden toegelaten. Uit San Francisco wordt van 7 dezer gemeld: Zes Russische kanoneerbooten zijn hier aangekomen. Vijf andere worden verwacht. SCHIEDAM, 0 Januari 1877. Als spreker voor dé Evangelisch Her vormde vereeniging trad gisterenavond op de heer W. Francken Az., van Botterdam. Na eene korte inleiding over do wijze waarop de staten vertaling des bijbels, de psalmberijming, de Evangelische gezangen, en nu laatstelijk de vervolgbundel dier gezangen, op verschillende tijdstippen, met vooroordeel ontvangen zijn, sprak hij, over de klassieke liedereji in den vervolgbundel voorkomende. De spreker deed krachtig uitkomen, zoowel de waarde vau die liederen als de voor treffelijkheid van de dichters, in verband met den tijd en de omstandigheden waarin die liederen vervaardigd zijn. Zoo werden de vele toehoorders door deu spreker achtereenvolgens gewezen: op den krachtvollen Luther en den zachtmoedigen Leo Judae, op Gustaaf Adolf eu zijn lievelingslied, op de vrome keurvorstin van Brandenburg, dochter van Frederik Hendrik van Oranje, op Paul Gerhard, die voor zijne overtuiging alles over had, en eindelijk op den cenvoudigen, maar gemoedelijken handwerks man Tersteegen, de vervaardiger van het laatste lied uit den bundel. Het echt populaire van 'sprekers voordracht, deed de hoorders geleerd en gesticht de plaats der samenkomst verlaten. De eerstvolgende lezing zal gehouden worden door den heer D. Beekman, van Voorschoten. Gisteren is bij hetiuladen van jeneverfusten in de Leidsche schuit een legger gebroken, waardoor A. van Oosten, die in de schuit was om de fusten te schikkener een tegen zijn beenen kreeg en tusschen de fusten beklemd geraakte, zoodat men er eerst drie uit de schuit moest lossen eer hjj uit zijn netelige positie verlost kon worden. Tot aller verwon dering was hij slechts licht aan de beenen gekwetst. Heden morgen is het zesjarig zoontje van Bezemer, smidsknecht aan de kaarsen fabriek A polio" alhier, in de Oranje-straat zijnde, gestruikeld, met het noodlottig gevolg, dat het door een passeerenden sleepers- wagen werd overreden en liet achterwiel over het hoofdje ging. Terstond door eenige daarbij- zijnde persouen in het gistpakhuis van de firma Bussmann Leguer Co. gebracht zijnde bevond men, dat het kind reeds had opgehouden te leven. In tegenwoordigheid van een agent van politie is het lijkje vervolgeus per vigelaate naar de ouderlijke woning in het Frankenland vervoerd. Naar men verneemt bestaat bij de Neder- laudsche Regeering het voornemen om eene wijziging te brengen in het Koninklijk besluit van 1861, betreffende de bijhouding der bevol kingsregisters, en moet bet plan zijn, ook hier te lande in te voeren liet sijsteem van het afgeven aan de ingezetenen van zoogenaamde livrets de familie, zooals zij in België en nu onlangs ook te Parijs zijn in gebruik gesteld. Met het oog op de aanstaande volkstelling, te houden in 1879 wenscht de Regeering die wijzigingen in den loop van dit jaar reeds in werking te doen treden. (22. Ct.) Men weet, welk een verbazend groot

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1