sche kroniek der Gron. Courant,, in Februari, waarschijnlijk den 13, terugkeeren. En dan zal het eerste werk zyn de ondenvijsvoordracht in de sectiën te behandelen, ten einde de kwestie zoo mogelijk nog vóór de Juni-verkiezingen tot een oplossing te brengen. Dezelfde schr. meldt dat de heer Kuyper nog steeds rust houdt om zoo mogelijk in de volgende maand te 's Hage terug te keeren, ten einde bij den grooten strijd over de onderwijswet zich aan 't hoofd van zijne in deze krachtige en ver- eende troepen te stellen. Een lid, zegt hij, zal er vermoedelijk niet bij tegenwoordig kunnen zijn; het is de heer Nierstrasz, wiens toestand steeds deerniswaar diger wordt, te meer nu, de hoop op herstel wijkt, tegelijk met het levensgevaar. Het ge jachte kamerlid is thans te Utrecht ouder genees kundige behandeling, en 't einde is niet te voorzien. Spoedig zal een vrij algemeen petitionnement ontstaan bij de voornaamste plaatselijke school- commissiën, teneinde op de zwakkepunten der wetsvoordracht de aandacht van Regeering en Kamer te vestigen. De Tijd wijdt een eerste artikel aan de herziening van de wet op 't lager onderwijs. Haar oordeel is zeer ongunstig. »In geheel het ontwerp zoo schrijft zij en in de lange memorie van toelichting komt geen enkel woord voor, dat den Katholieken en orthodox- Protestanten van eeuig practisch nut kan zijn. Een paar bepalingen schijnen iets te geven, maar zij worden door andere artikels meer dan te niet gedaan. Het twintig jaren bestaande onrecht wordt niet alleen voor de toekomst k bevestigd, maar nieuwe knellende boeien zoekt de Minister ons op te leggen. Er kan daarom" - zoo concludeert zij ten slotte snoch bij ons noch, naar wij vermoeden, bij de Protestanten der geloovige richting, ook maar een oogenblik sprake zijn van ous nog eens te bedenken of wij de wet viel zullen aannemen of verwerpen." De heer Christophle, Min. van Opeab. Werken in Frankrijk, bezocht Maandag jt. met de hem vergezellende heeren de gemeente Rotter dam. Door den burgemeester en den wethouder voor publieke werken met eenige Nederlandsche ingenieu.-s ontvangen, maakten de reizigers een voetreis naar Feijenoordbezichtigden het nieuwe centraalstation en de nieuwe spoorbaan, de brug over de Maas enz. Aan de overzijde ge komen, wachtte het bestuur der Rotterdamsche Handelsvereeniging met den heer L. PincofTs Ban de spits en met nog verschillende autori teiten het gezelschap om op een gereedliggende stoomboot de Koningshaven en haar zij vertak kingen, en 11a den terugkeer het entrepot en de terreinen der Handelsvereeniging op Fijen- oord te bezichtigen. In het sProefhuis" bood de Handelsvereaniging haar gasten een luisterrijk déjeuner van 30 a 40 couveits aan, waarbij de burgemeester van Rotterdam, de Fransche Minister van Openbare Werken, de heer Target, Fransch gezant, en de heer Pincoffs het woord voerden. Op het Huis van Oranje en de Neder landsche natie, op den President der Fransche Republiek en 't Fransche volk werd gedronken. De heer Christophle bedankte in naam van den President der Fransche Republiek, dien hij afschilderde als een loyaal en oprecht man, bégeerig om de constitutioneele instellingen zijns lands te bevestigen. Voor wat de Fransche natie betrof, gaf hij de verzekering, dat Frank rijk door de werken des vredes wil goedmaken wat het door den oorlog kan hebben verloren. Het was hem lief deze verklaring te kunnen afleggen in een land als Nederland, dat, na dpor zijn energie zijn onafhankelijkheid heroverd tè 'hebbep, eveneens door de werken des vredes geworden is wat het hem thans gebleken was te zijn. Hij verklaardezou voor zichzelf ais namens de leden van zyn gevolg, diep getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst, die hun in- Nederland te beurt viel. Verplicht om naar Frankrijk terug ie keeren na een kort bezoek, waarvan de herinnering hem ouvergetelijk zou wezen, stelde hij een dronk in op Amsterdam, op Den Haag en op Rotterdam. Na het déjeuner voerde de stoomboot het geheele gezelschap naar Mallegat. Daar namen de vreemdelingen afscheid van hun gasten en dankte de heer Christophle nogmaals voor de wijze, waarop hij in ous land was ontvangen. Ten 4.20 uie vertrokken de vreemdelingen en keerde het overig gezelschap naar Rotterdam terug. De commissie tot stichting van een Ne- derlandsch schoolmuseum, doorloopende ten toonstelling van onderwijs, op te richten te Amsterdam, heeft haar prospectus verzonden. Omtrent aard en strekking wordt daarin het volgende medegedeeld Het Nederlandsch Schoolmuseum is bestemd om door tentoonstelling, hetzij voortdurend of voor geruimen tijd, van binnen- en buiten- landsche leer- en hulpmiddelen van het onder wijs, van voorwerpen, toestellen en afbeeldingen betreffende school-hygièneschoolbomv en schoolinrichting en verder van al wat voor tentoonstelling vatbaar, geschikt wordt geacht, het doel der inrichting te bereiken; bevordering namelijk van den bloei en de ontwikkeling van het Nederlandsch schoolwezen. Het omvat het Nederlandsch lager- het middelbaar- en het gymnasiaalonderwijs, het onderwijs aan kweekscholen voor onderwijzers en onderwijze ressen, de opleiding aan bewaarscholen, inrich tingen voor doofstommen, blindeu, idioten, achterlijken, spruakgebrekkigen enz. Het wordt gevestigd te Amsterdam in lokalen, waar tevens de paedagogische bibliotheek van het Ned. onderwijzersgenootschap wordt overgebracht en ten gebruike gesteld, blijvende deze echter het eigendom van genoemd genootschap. Het wordt op nader te bepalen dagen en uren voor het publiek opengesteld. HH. stichters en begunstigers worden ook, zooveel mogelijk, op andere tijden toegelaten, mits zij zich tijdig daartoe bij het bestuur aanmelden. De tentoon stelling bestaat uit de volgende groepen4. plannen, afbeeldingen en modellen voor school bomv, benevens inrichtingen op het gebied van school-hygiène, zooals: ventilatie, verwar mingstoestellen enz.2. modellen en teekeuingen van schoolmeubelen3. werk- en leermiddelen voor bewaarscholen, inrichtingen voor blinden, doofstommen, enz.; 4. tabellen, platen, voor werpen en boeken voor het aanschouwelijk onderwijs en voor het aanvankelijk onderwijs in lezen, schrijven en rekenen5. leer- en school boeken en verder schoolgereedschap voor alle vakken van onderwijs, waarover het museum zich uitstrekt; 6. modellen en voorbeelden voor het schrijven, het teekenen en beeldende kunst; 7. tabellen, kaarten, atlassen, globes, enz.; 8. afbeel dingen, wandplaten, toestellen en voorwerpen voor het onderwijs in'de natuurwetenschap; 9. photogiaphische, stereoscopische en andere af beeldingen ten behoeve van het onderwijs; 40. plannen, beschrijvingen en modellen van nieuwe vindingen op het gebied van het onderwijs. De tentoongestelde voorwerpen zijn: a. Eigendom van het museum, door aankoop of schenking verkregen; b. eigendom van inzenders, tijdelijk, doch iu den regel niet korter dan voor 3 maanden aan het museum afgestaan. Van wege het bestuur zullen iu een bestaand blad of in een eigen orgaan op geregelde tijden de noodige berichten van de handelingen des bestuurs, van de belangrijkste voorvallen het museum betief fende, benevens eene opgave van de verande ringen in de tentoonstelling worden uitgegeven. Ook kunnen aan het museum worden verbon den bijeenkomsten, waarin over tentoongestelde voorwerpen lezingen worden gehouden, mee ningen gewisseld, vragen gedaan en ervaringen worden medegedeeld. - De heer W. van Haarst te Delft schrijft naar aanleiding van het beweren van den heer Th. Overbeds, dat de Pool niet te bereiken zou zijn het volgende iu een ingezonden stuk aan de JV. B. CL: Ofschoon ik volstrekt niet vrees, dat door het stukje van den heer Th. Overbeck de kloeke reizigers van hun onvermoeide pogingen om de Pool te bereiken, afgeschrikt zuilen worden; kan het toch voor het algemeen pu bliek nuttig zijn te weten, wat er van de zaak is. Dientengevolge verzoek ik u beleefd aan onderstaande cijfers een plaatsje in uw blad te vergunnen. Daar het in dit geval op geen gram aan komt, kunnen wij de volgende gegevens aan nemen. Onder den equator is de versnelling der aantrekkingskracht 9.81, die der centrifu- gische kracht 0.03 m.dat is ongeveer Vmo. Iemanddie dkèr voor een man van 90 kilo gewicht doorgaat, zal dus werkelijk 90.3 kilo wegen. Aan de Pool, waar de centrifugaal- kracht nul is, zal hij derhalve 3 hectogram zwaarder zijn. Hij 'loopt dus zeker niet veel gevaar daardoor zijn leven te vei liezen. De schrijver had daarby ook nog de afplat ting der aarde in rekening kunnen brengen, want daardoor wordt het gewicht met nog Mn, dat is met 2 hectogram vergroot. Voor een reiziger is het alzoo, alsof hij met 5 hec togram belast wordt. Voorzeker, indien niets anders de reis verhindert, zal zij wel volbracht worden. De prijs van het zilver op de Loudensche markt was in de afgeloopen week iets hooger; het sloot op 57 M» d. p. 0. s. tegen 56'in de voorgaande week. De Indische regeeringswissels werden gegund voor omstreeks Mo d. per ropij en de vraag naar remises op Indie is doorloopend sterk. Men zegt, schrijft de Economist, dat de maatregelen om een grooten hongersnood in Dekkan (gedeelte van Indie tusschen de rivieren de Nabudda en de Krishna) te voorkomen er veel toe bijdragen dat de vraag naar zilver zoo groot is, waarbij nog komt, dat geen groote toevoeren uit Duitschland worden verwacht. Mpcht in Europa een groote oorlog uitbreken, dan gelooft men, dat het zilver neiging tot rijzen zal toonen; het heeft dat bijna zonder uitzondering gedaan, zoodra groote legers ge-, voed en betaald moeten worden ip streken waar gewoonlijk geen legers zyn. De invoeren van zilver bedroegen in Londen in de week, eindigende met den 3 Januari 402,503 p. st, en de uitvoeren 456,729 p. st. De heer P. Laffitte te Parijs heeft onder zijn geestverwanten, de positivisten, f 234,42 voor het Spinoza-standbeeld bijeengebracht. Het nieuwgebouwde rarptorenschip Koning der Nederlanden, dat thans te Nieuwediep ligt, zal, naar men verneemt, den 15 Februari in dienst worden gesteld, om den 15 Maart naar Oost-lndie te vertrekken. De heer J. C. IC. Nonhebei, predikant b(j de Herv. Gemeente te "Vlaardingen, heeft voor het op hem uitgebracht 'beroep als zoodanig by de Herv. Gemeente te Goes bedankt. Op het twaalftal piedikanten, ter voor ziening in de vacature bij de Herv". gemeente te 's Hertogenbosch komt 0. a. voor, de heer J. Eigeman, predikant te Delfshaven. Di' Hermann Brockhaus, hoogleeraar in het Sanskrit te Leipzig, (geboren te Amsterdam, 4806) is den 5 dezer overleden. Op de door Teijlers godgeleerd genoot schap uitgeschreven prijsvraag: «Hoe moet met het oog oog op don hedendaagschen strijd onder de staathuishoudkundigen over de onder linge verhouding van Staat en maatschappij worden geoordeeld volgens de beginselen der Christelijke zedeleer"-, zijn drie antwoorden ingykomen, alle in de Iloogduitsche taal. Onze voormalige landgenoot, de schilder Alma Tadema, bevindt zich thans te Almelo.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2