Ëëiïïïïï Berieitten. Turksche regeering tot nader order den uitvoer verboden van graan en vee uit het Vüayet vau den Donau, alsmede van graan uit de provin ciën Trebisonde, Samsoun en Kerasounda. Dit verbod zal beginnen te werken op eenen door de provinciale overheden te bepalen en nader bekend te maken dag. De genecaal-majoor Rodi de Loo is met 1 Februari op de meest eervolle wijze ontsla gen als Secretaris-Generaal bij het Dep. van Oorlog, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. De Huagsche correspondent van de Gron. Cl. deelt als niet onwaarschijnlijk mede, dat de heer J. K. M. de Roo van Alderwerelt den heer Rodi de Loo zal opvolgen als Secretaris-generaal van het Departement van Oorlog. Aan laatstge noemde is, gelijk uit de benoemirgcn blijkt, met de oud-ministers Enderiein en Klerek het lidmaatschap opgedragen van de militaire spoor weg-commissie. Het fraaie paleis van den Prins en de Prinses Von Wied grenzende aan dat van Prins F'-ederik, is gereed, 't Is, zegt de Haagsche kroniek van de Gr. Ct. een architectonisch juweeltje, een waar sieraad voor de residentie, waarmede de bekwame architect, de heer P. F. W. Moutonzich een nieuwen lauwer heeft verworven. Het prachtig gebouw is opgetrokken 111 een gemengd Griekschen en renaissance stijl en zal aan de zijde van het Voorhout niet weinig in levendigheid winnen als de schoone beelden, die de drie nissen in den breeden blinden muur zullen vullen, uit Berlijn zullen zijn aangekomen. Uit Berlijn! Dit maakt misschien een min der aangenamen indruk op uwe lezers, waar het de versiering betreft der woning van een Nederlandsche Prinses, een woning, door den oudsten onzer Prinsen ingericht; doch laat ik er dan dadelijk ter eere van den waardigen grijsaard bijvoegen, dat Prins Frederik niet alleen al het werk aan het nieuwe paleis door stadgcnooten heeft doen vervaardigen, maar het betooverend schoone meubilair grootendeels nieuw en slechts vonr een klein deel van 's Prinsen buitenverblijf overgebracht door Nederlandsche, Haagsche industrieelen is ge leverd de meubels door de kon. fabriek van de heeren Mutters, tapijten, gordijnen, zijden meubelstoffen enz. door de heeren Windt, de spiegels door de heeren Muller enz. Nog een andere bijzonderheid omtrent den bouw van dit sfchoone paleis wil ik u met ingenometidheid meedeelen. De waardige Prins Frederik, die dagelijks, zoolang hij hierterstede is. de vorderingen zelf kwam opnemen, heeft gelast, dat aan alle werklieden, die er bij te werk gesteld zijn, voor iederen dag een schoft meer dan zij verdiend hebben, moet worden uitgekeerd. Recht Vorstelijk! Evenals het Schoolblad is ook het Week blad voor lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs van redactie veranderd. Als redacteur is opgetreden de heer W. J. Veenhuizen, in de plaats van de heeren Baale, van Willigen en Nieuwenhuijs. .Betreffende de vermaarde Zwoische vee markt wordt het volgende medegedeeld: Ge durende 1876 zijn aangevoerd ruim 40,000 stuks. Naar Belgie verzonden ruim 20,000 stuks. Stal- handei over Zwolle p.m. 22,000 stuks. Ver handelde som p. m. 6 miilioen guldens. In '1870' werd de markt bezocht door ruim 800 Belgen en bijna even zooveel inlandsche kooplieden. Vergeleken bij vroegere jaren zijn aanvoer, handel en prijzen toegenomen. »Do man, die te Antwerpen gearresteerd is als verdacht van de welbekende oplichterij Breda te hebben bedreven, is, zooals men Hét noemt, bekend als de bonte hond. Zoodrn men het geval te Breda uit de dagbladen ver nam, werd hij algemeen als de schuldige aan gewezen. Niemand anders als Schoorl zoo hoorde inen van alle kanten is tot zoo iets bekwaam. Schoorl heeft als derde stuurman voor de Maatschappij Nederland gevaren: vandaar zijne bekendheid met de zaken dier Maatschappij, die hem te Breda zoo goed te stade kwam. Omstreeks den tijd, dat de oplichterij te Breda had plaats gehad, werd hij hier weder gezien. Is al wat men hier van vele kanten hoort ver tellen over de middelen, die Schoorl heeft weten te gebruiken om aan geld te komen, waar (en het zijn overal de slachtoffers, van wie men die verhalen hoort), dan heeft de man een zeldzaam talent van oplichten, eene vinding rijkheid iu dit genre, die misschien zonder voorbeeld is; ja dan is hy in zijne soort een genie. Men mag er zich op voorbereiden, dat bij de behandeling zijner zaak voor den rechter hoogst merkwaardige dingen voor den dag zullen komen." Den Hang. Wegens een verschil over het werkloon hebben do vormers in de kleine gie terij der fabriek ongeveer honderd werklie den van de heeren L. i. Enthoven Go. alhier het werk gestaakt. Eindelijk is het in de gymnastiek-kwestie alhier tot eene beslissing gekorneu. De Raad heeft formeel geweigerd het gyrrmastiek-onder- wijs op de hoogeve burgerschool zóo to regelen, als de Minister bij de toekenning der subsidie tot voorwaarde had gesteld. Gouila. Zondagavond heeft zich een dienst meid alhier zoo kwaad gemaakt, omdat haar vrjjer, welken zij stil binnen had gelaten, niet bij haar in de keuken mocht blijven, dat zij een hevig toevalgepaard met zware neus bloeding kreeg en spoedig daarna is overleden, niettegenstaande er dadelijk geneeskundige hulp is geroepen. Leiden. Dinsdag jl. had in den vroegen ochtend alhier een treurig ongeval plaats. Zekere v. B. geraakte, door de duisternis misleid, te water in den Singel aan de Koepoort. De melk boer O. O., die juist aankwam, aarzelde niet den drenkeling te helpen; hij sprong dadelijk te water, doch moest zijne menschlievende poging n.et den dood bekoopen. Beiden ver dronken. De melkboer, een oppassend huisvader, laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Deemster. In deze gemeente overleed 'dezer dagen een ontwikkeld landbouwer, de heer Jacobus Bouwman. Van zijn letterkundigen en anderen arbeid zijn o. a. de vruchteneen «Gedenkboek van de Deemster", een Woorden boek van het Hollandsch volksdialect", enz. Hij was jarenlang lid van gemeente- en polder bestuur en genoot de algemeene achting, Groningen. Door Mej. L. .T. II. van Berghuis, alhier overleden, is vermaakt: aan het Groene weeshuis f 30,000, aan de Herv. diaconie f 30,000 en aan het diaconie-gasthuis f 12,000. Zwolle. Dinsdag morgen te 5 uren ont moetten twee politie-agenten in het Weezen- land een manspersoondie hen zeer verdacht voorkwam. Toen zij hem naderden loste hij op een hunner een pistoolschot, dat echter miste, doch den aangevallene in woede deed ont steken; hij greep zijn-aanrander nu aan, doch ontving bij de worsteling drie schoten van de vier in been eu armgelukkig niet van ernstigen aard. Althans de moedige dienaar van politie hield zijn arrestant vast en, thans ge holpen door zijn collega en door den aanblik van de blanke sabels, werd men den woest- aard meester. Men vond hem in 't bezit van ruim f2000 en eenige breekijzers; de herkomst van genoemde som bleek evenwel spoedig; er was nl. ingebroken in 't kantoor der likeur stokerij van de heeren Doijer en van Deven ter, waar de brandkast en lessenaars waren opengebroken. De aangehoudene heeft in de gevangenis zijn boeien verbroken en getracht zich op te hangen doch te vergeefs. De inbreker is zekere J. de Jong van Rotterdam afkomstig. Onder het nieuwe speelgoed, dat bij ge legenheid van het Nieuwejaar te Parijs zeer gezocht werd, vonden de politieke poppen den meesten aftrek. Intusschen moest rnen met het koopen voorzichtig te werk gaan, want het was blijkbaar verboden waar. Zij werden niet geëta leerd, doch boezemden de koopers genoegzaam vertrouwen in aan den houder van den poppen- winkel, dan traden ze uit hun schuilhoek te voorschijn. Zoo waren o. a. een Russische ge neraal en een Turk vastgemaakt aan denzelfden draad; trok men aan een knoop, dan sprong de Rus schrijlings op de schouders van den Turk. Op gelijke wijze gaf een Pruisisch kuras- sier met zijn vuist een slag op een Russischen helm, en zag men te midden van een groepje figuren, allen vastzittende aan denzelfden draad, een knap Engelsch officier, in schitterend scharlaken uniformdie in de eene hand een. Turk en in de andere hand een Rus deed rond draaien, en tegelijkertijd aan drie of vier figu ren in zijne nabijheid schoppen toediende. Jien zesvoudige moordenaar. Men schrijft uit Pesth. De vierentwintigjarige landbouwer Liuhvig Rosner verlangde in October van 't vorig jaar, van zijne moeder, terwijl hij met haar het avondeten gebruikte, het op hem vallende dorde deel van de vaderlijke nalatenschap. Naardien echter de moeder zijn verlangen niet vervulde, daar zij hem opmerk/aam maakte op het aan staande huwelijk van een barer dochters, en op de daardoor veroorzaakte kosten, ontstond een twist, die daarmede eindigde, dat Rosner zijne moeder met eene bijl vermoordde. Hy greep daarop de beide zusters, die tiachtten den snoodaard zijn onmensehelijke daad te beletten, en doodde ook deze met den uitroep: «Door uwen dood is ook de laatste hinderpaal uit den weg ge ruimd, die mij tot het geluk voert!" Het gruwelijk tooneel, dat door liet jammergesehrei der drie onmondige kiuderen van de zuster des moordenaars nog verhoogd werd, roerde den moordenaar niet, en hij doodde, om elk levend bewijs zijner schuld te vernietigen, ook deze. Daarna trof Rosner de noodige maat regelen, om het te doen voorkomen alsof roovers de daad gepleegd hadden, en begaf zich naar zijn beminde, waar hij het overige van den nacht rustig doorbracht. Den volgenden morgen zond hij deze uit, om waschgoed van zijne moeder te halen, en toen deze terugkeerde met het bericht dat de deur gesloten was, begaf zich Rosner met eenige bekenden Daar huis, en betoonde bij de ontdekking der lijken de diepste verslagen heid en wanhoop. Niettemin werd hij spoedig van den moord overtuigd, en" bekende ook, na verscheidene maanden in hechtenis gezeten te hebben, zijn schuld. Op de vraag, waarom hij ook de onschuldige kinderen zijner zuster vermoord had, antwoordde Rosner r «Nadat ik de verzorgers der kinderen, hun grootmoeder en moeder gedood had, heb ik uit medelijden ook de kleinen gedood, daar hun lot anders bitterder zou geweest zijn dan.de dood. Het gerechtshof heeft den moordenaar ter dood veroordeeld. Wij hebben vroeger de gevangenneming en de vrijlating gemeld van den rijken Engel- schen koopman John Forster Rose, die zich sedert lang op Sicilië gevestigd had. Na een losprijs van 500,000 francs te hebben geëischt, hebben de roovers zich met het bagatel van 60.000 Ir. tevreden* gesteld. De Moniteur Vniversel bevat de volgende eigenaardige bijzonderheden omtrent de roovers en hun hoofdman Leone, 'op wiens hoofd men tevergeefs een prijs heeft gesteld. Leone is een bandiet, die op zekere vermaard' - *JM

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2