nomen mot 4,436,731.40'/» sedert het jrar te voren en de raming overtroffen wordt met ƒ40,000,935.97 Deze uitkomst is iets minder gunstig dan zich in de vorige maand deed verwachten, maar dit jaar was December minder voordeelig dan het vorige jaar, maar voorna melijk tengevolge van de belangrijk mindere opbrengst der successierechten, en van eene mindere opbrengst van den accijns op de suiker. De totale uitkomst is evenwel zeer gunstig te achten. Dit zijn wij aan dezelfde oorzaken verschuldigd, die zich in den laatsten tijd aanhoudend openbaarden. Terwijl de directe belastingen nagenoeg stationair zijn, nemen bijna alle overige belastingen belangrijk toe. De in- en uitgaande rechten stegen met ƒ361,000, de gezamenlijke accijusen met 2,391,000, de registratierechten met ƒ837,000, de successie rechten met 418,000, De posterijen brachten meer op ƒ314,000 de telegiafie ƒ65,000 en de loodsgelden ƒ39,000. Die drie laatste posten bewijzen wel voor de levendigheid van liet verkeer. Eene verblijdeude uitkomst, terwijl de vuur-, ton- en bakengelden uog in de eerste helft van het vorige jaar tot onze inkomsten bijdroegen tot oen bedrag van 2-55,000, dat nu niet meer voorkomt. De Staatscourant van lieden bevat het besluit van den 23 December 1870, houdende vaststelling van één tarief van kanaal en haven geld voor het Kanaal van Yoorne, en zulks met intrekking van dat, vastgesteld bij Ko ninklijk besluit van 28 Februari 1853 Staats blad no. 12.) In de maand April zal weder examen worden afgenomen aan adspiranten voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen. Er zijn 10 plaatsen open. Aanmel ding vóór 1 Maart aan het Departement van Financiën. De commissie van examinatoren is samen gesteld als volgt Voorzitter de heer YV. F. Gratama, directeur der Registratie en Domeinen voor Gelderland en Overijselleden de lieerenS. J. van Sloo- teni ror. B. H. Upmeijer cn G. A, Loeff, inspecteurs en J, J. Heerma van Voss, ontvan ger der Registratie en Domeinen, de laatste tevens secretaris. Door tusschen komst onzer regeering ont- ving het hoofdbestuur, der in( 1877 te Amster dam te houden internationale tuinbouw-tentoon- r'f I Stelling, de mededeeling, dat de Minister van, Handel te Berlijn' de koninklijke directiën der staatsspoorwegen gemachtigd heeft voor de opgenoemde tentoonstelling ingezonden voor werpen,, die onverkppht blij ven, een zeer belang rijke vrachtvermindering toe te staan. Ailerwege in het buitenland ondervindt deze tentoonstelling de meeste belangstelling, hetgeen o. a. blijkt uit de berichten, die daarover in de voornaamste buitenlandsche dagbladen en tijdschriften ge lezen worderc Volgens het programma worden tneer dau 1000 medailles uitgeloofd, (groote gouden, dubbele gouden, gouden, groote zilveren, zilveren en bronzen) benevens een aanzienlijk getal eerediploma's en getuigschriften. Het programma is in de Hollandsche, Frausche, Dnitsclie en Engelscbe taal uitgegeven, en wordt op aanvrage verzonden door den algemeenen secretaris der tentoonstellingden beer II, Groenewegen, Oetevvalerweg 5, te Amsterdam. Het Fransche Journal Officiel behelst een verslag van het bezoek dat de Minister van Openbare Werken aan Nederland heeftgebracht. Na vermeld te hebben de groote werken die de Minister in Amsterdam en Rotterdam beeft bezichtigd, wijdt dat verslag uit over de gulle ontvangst die den Minister in Nederland ten deel viel. Hy verklaarde daarin de grootsche werken gezien en bewonderd te hebben, die sedeit eeuwen deJ^etderlandsche ingenieurs tot eer strekken, 'zod.óolè de werken, die het moderne ,rN- jV- genie thans gaat tot stand brengen, alsmede dat het doel waarmede de reis ondernomen was volkomen is bereikt. De Antwerpsqhe Préciirseur meldt onder reservedat het Belgische gouvernement tot overeenstemming is gekomen met de Neder- landsche Regeering over de redactie van een nieuw tractaat nopens het kanaal van Terneu- zen, dat verdiept zou worden, terwijl de Bel gische Regeering de Luik-LiinburgscheAnt werpenRottenlamsche en MechelenTerneu- zensche spoorwegen zou terugnemen. Met genoegen vernemen wij, dat de toe stand van den heer J. L. Nierstrasz, sedert wij er laatstelijk melding van maakten, gaandeweg zooveel verbeterd is, dat hij in den jongsten tijd dagelijks de bezoeken van zijn naaste fami liebetrekkingen heeft kunnen ontvangen, zonder dat daarvan eenige min gunstige uitwerking wordt ondervonden. (D.) Men schrijft uit 's Ilage aan het U. D. In strijd inet de geopperde onderstelling van den Ilaagschen correspondent der Gron. Ct., kan ik u uit goede bron meedeelendat er bitter weinig kans bestaat, dat dr. A. Kuyper deel zal kunnen nemen aan het debat over de onderwijswet. Eene hoogst ei nstige ongesteld heid, waardoor Mevr. zijne echtgenoote op den rand van liet graf werd gebracht, heeft hem diep zeer diep geschokt, zoodat wat zijne ge zondheid betieft, veel verloren is wat gewonnen was. Men veronderstelt, dat z.iju verblijf in Zwitserland nog van langen duur zal moeten zijn. Volgens eene correspondentie uit Den Haag aan de Arnk. Ct. behoeven de met ver lies barer rechtbanken en kantongei echten bedreigde gemeenten Eindhoven Nijmegen, Deventer, Leiden, Brielle, Gorinchem, Goes, Sneek, Appingedam, Ilooin, Amersfooiten de 48 phutelands-gemeenten, welke als hoofd plaatsen van kantons zouden opgeheven worden, zich nog niet ongerust te maken. Geen enkele i rechtbank zal afgeschaft worden en geen enkel kantongerecht. Althans wanneer de oppositie in de Kamer haien zin krijgt. Daarentegen zouden, volgens dezelfde correspondentie, de nieuwe, pas met 1 Januari 1876 in functie getreden hoven, weder worden afgeschaft. De Nederlandsche Rijnspooi wegmaat- schappij heeft hare gemachtigden benoemd voor het schatten en onderhandelen wegens den aankoop van de peiceeien, benoodigd voor den aanleg der verbindingsbaan tusschen den Rijnspoorweg en de Stnatsspoorwegwerken te Amsterdam. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft drie dames ter opleiding toevertrouwd aan de inrichting tot opleiding van bewaar- schoolhouderessen, onder directie van mej. L. Hardeuberg te Leiden, ten einde na volbrachte studie aan het hoofd van gemeenlebewaarscholen te Antwerpen te worden gesteld. (IV. v. d. D.) 0«er de lei van een hygiënisch standpuut beschouwd,schrijft dr. S. Sr. Coronel in lltt Schoolblad een aitikel, waarin hij dat voor werp zeer afkeurt en het tot het uiterste be perkt zou willen hebben, om er op tecijfeien. Niet beter, zegt hij, voor den aanvanger, dan helder z.wait op helder wit; schrijftuig en schrijf blad beide half zacht, eenigszins veei krach tig. Ik ?.ou daarom nauraden: laat de eerste oefeningen vau het kind op glad, tamelijk dik, helder papier, met een halt-zacht potlood ver richten, om dit spoedig te vervangen door eene vecrkiachtige pen net gitzwarte, dofte, dunne inkt. liet spieekt van zelf, dat zoowei bij het gebruik van de lei als van papier voldoend licht, vooral geen rechtstreekse!) zonlicht in aanmerking komt. In een brief aau het <7. D. van Mevr. Storm van der Chijs, uit Warschau, leest men o. a. het volgende: Een navolgenswaardig voorbeeld uil Polen, is 't onafgebroken gebruik, dat men door een doelmatige aanwending der pompen van 't water geniet. Tot zelfs in de grootste koude, toen op het observatorium van den botanisclien tuin de thermometer van Réaumur 22 gr. onder nul, dus eene flinke koude, aangaf, kon men van-alle pompen op de openbare straat, zelfs midden in den nacht, water oppompen, zonder dat dit, evenmin als de pomp, bevroren was. Terwijl wij ten onzent de onaangenaamheden ondervinden van het telkens aflaten en aan» maken der pompen zelfs in onze woningen, waardoor ook de zuigers en bussen sterk af slijten, behoeft men hier slechts een korten slinger even te bewegen, om onmiddellijk op de gemakkelijkste wijze een breeder) stroom water te verkrijgen, In een der hoofdstraten sMnrszalkowska" geheeten, is een dubbele der gelijke pomp geplaatst, waarvan 2 belangheb benden gelijktijdig gebruik kunnen maken. Vóór mijn vertrek denk ik van een pompen maker er meer nauwkeurige berichten over in te winnen, omdat ik onderricht beu, dat ook deze pomp, zelfs te midden van nog veel stren gere koude, nimmer wordt afgelaten. Een in genieur vei zekerde mij, dat de vorst geen invloed op het water der pompen uitoefent, ais de looden pijpen daarvan slechts ter dikte van een hand met dicht gevlochten stroo om woeld werden. Als dit werkelijk zoo is, dau moet men zich toch zeer verwonderen, dat dit eenvoudige preservatief tegen zooveel ongemak en onkosten, als wij telkens met onze pompen ondervinden, niet reeds lang zijn weg heeft' gevonden. Men schrijft ons. De winter kcnmeikt zich tot nog toe door groene weilanden, weinig zonneschiju en veel nattigheid, behoudens een paar dagen dat het streng heeft gevroren, het geen ieder in de meening bracht dat de winter begonnen was. Hoewel liet zachte weer daar" begiunen reeds knoppen te zwellen van vroeg- bloeiende heesters nu veel brandstof spaart in de kweekerijenveroorzaakt het gemis aan zonneschijn weinig vertier in de kassen, zoodat er toch meer dan gewoonlijk moet gestookt worden om het eene gewas te doen vooruit komen en het andere, vooi;..bederf te behoeden. Er wordt intussclien allerlei houtgewas gerooid, gepoot en vervoerd, en als uit écucn rnond verneemt men dat de wintergranen uitmuntend staan. De poldermolens kunnen op den duur aan het malen blijven; ook is er genoeg wind aan de lucht, en dan zwelt de boezem, die eerst met een punstigen wind op lageren stand was gebracht, weer roet ieder uur. {Leidsel: e. Ct.) De Zi&rihzeesche Courant meldt het vol gende: Dezer dagen had een der lichterschippers te Brouwershaven het ongeluk, dat een stuk bief stuk half iu zijn slokdarm bleef steken, waar door alle toegang voor voedsel of drank tot de maag totaal afgesloten werd. Niettegenstaande spoedig ingeroepen en verleende geneeskundige hulp, bleef bet stuk vieesch gedurende zes dagen op die plaats bekneld en had de schipper een langzaam en smai lelijk uiteinde voor oogen- Na herb, Ie vergeefselie pogingen tot bet innemen van eenigerr drank, om zijn onlijde lijke)) dorst te lesseben, schoot gisteren morgen de prop onverwachts door, en is het gevaar" thans geweken. Men schrijft het volgende aan de VccntT. Ct.: Bij de begrafenis van het lijk van derr rijksveldwachter P. te B. hadden de buren met- vele moeilijkheden (e kampen-In het voor huis biak de kist in tweeën; de diageis liepen met het bovendeel weg, doch de dnode bleeF met het onderste slaan. Nadat de kist opnieuw" gespijkerd was, werd ze opgepakt,1 doch toen viel-er de bodem met het lijk uit. Op de spij kers van den timmerman kon men 'alzoo niet vertrouwen, er werd'dus'een touw gehaald en* om de kist gesjord. Zóó ging het iu dér haast,-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2