.My lijders steeds zeer groot was, tijdens liet ster vensuur zich op het nHtiis de Pauw" bevond. Verder vernemen wij dat hot stoffelijk over schot van den jeugdigen overledene te Neuvvied ter laatste rustplaats zal worden gelegd. Moge het herstel van hun jongsten lieveling en de bevredigende toestand van het oudste ook door dezelfde ziekte aangetaste kind, aan de zwaar beproefde ouders eenigen troost schenken. SCHIEDAM, 10 Januari 1877. De Gemeenteraad alhier zal, Donderdag den 18 dezer, des namiddags te half twee ure eene openbare vergadering houdende alsdan ter behandeling aan do orde gestelde onder werpen zijn: Ingekomeu stukken.Deliberatie over: Beslissing over benoeming van W. lliou- wer tot onderwijzer aan de Kweekschool; adres K. van der Knoop orn restitutie van te veel betaalde pl, directe belasting; adres P. F. Uun- newegh om verhooging. zijner jaarwedde als Brugwachter; benoeming lid Commissie Bur gerlijk Armbestuuridem vaste Raadscorn- missiën. En verdere voorstellen en mededee- lingen. Jongstleden Zaterdag werd te Loosduinen aanbesteed: 1". het uitdiepen van de Loos- duinsehe vaart; hiervoor svaren 0 inschrijvings biljetten ingekomen waarvan de hoogste iu- schrijver was de heer S. de Korte voor f 14000 en de laagste de heer S. Tassemeijer voor f 85G7, terwijl door den lieer W, van Zon alhier was ingeschre-en voor f 8800 2". het vernieuwen der Loobrug, hiervoor waren 8 biljetten ingekomen, zijnde de hoogste inschrij ver de heer D. Boer voor f 8G90 en de laagste de heer de Zwart voor f5867, terwijl de heeren W. van Zon en A. Kudders alhier respectievelijk hadden ingeschreven voor fGGGG en fT200. De Staatscourant bevat het verslag der Commissie, in 1870 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaam heid verlangden voor middelbaar onderwijs in Nederlandsche, Fi arische, Hoogduitsche en Eu- gclscho taal en letterkunde, geschiedenis, aard rijkskunde, staats- en handelswetenschappen en schoonschrijven. De Eerste Kamer vergadert heden middag te 3 men, Ier bepaling van den dag der,discussie over de staatsbegrooting. Aan de 'I weede Kamer is ingezonden een wetsontwerp tot ruiling van tot het Kroon domein beboerende goederen onder Apeldoorn tegen particuliere domeinen van Z. M. den Koning, ten einde op den duur aan het paleis Het Loo een vrij uitzicht en een passende om geving te verzekeren. De heer F. \Y. C. Blom, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het hoofdkiesdistrict Rotterdam, is gisteren, na een langdurige ongesteldheid, op G7jarigen ouderdom overleden. tiet V. D. bevat een bericht betreffende den gezondheidstoestand van Dr. Kuyper, dat beide in bijz nderbeden en gevolgtrekkingen geheid onjni=t is. Wij kunnen de verzekering geven, dat dr. Kuyper's toestand niet is achter uit gegaan en er geen reden is om aan zijn spoedige lei ugkomst in het vadei land te iwijtelen. (Stand.) De commissie van oppei toezicht en beheer over de Kweekschool voor beevaart te Leiden brengt ter kennis, dat op Maandag den 29 dezer in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. Aan het Mail-Overzicht van do Java-Bode ontjeenen wij hot volgende: Telegrafische berichten uit Atsjin ontbreken, en w'y moeten het er dus maar voer houden dat, al maakt Toengkoe Tjihiq Laini ga het gebergte tusschen de IV en VI Moekirus nog steeds onveilig, al zijn do beatings tegenover onze Z.-O. linie nog bezet, al staat de hoofd macht van den vijand nog in de XX.VI-.Moe- kims, waar Ilabib Abdoel Rachman zich"bezig houdt rnet het verzamelen van gelden, er in Groot-Atsjin op militair gebied niets bijzonders voorvalt, zooals dan ook trouwens volgens het rapport van genei aal Diemont dato 20 November jl. werkelijk het geval schijnt te zijn. Wel worden patrouilles uitgezonden om de IV eu VI Moekims veilig te maken, en wordt Toengkoe Tjihiq Lamnga in zijn versterkte schuil plaats verontrust, doch er zal meer dan dat dienen gedaan te worden om den vijand te verdrijven. De assistent-resident te Pedir heeft op den Oen November jl. aan radjair Pakeh de akte uitgereikt, waarbij deze als vorst van Pedir door het Gouvernement woi t erkend. De vorst gaf zijn wenscli te kennen, dat zijne oudste zoon Toengkoe Sleman hein in zijn waardigheid mocht opvolgen. De heer Mr. M. Mees deelt in de N. li. Gt. van den 12 dezer, ten bewijze hoe weinig de tegenwoordige medewerking van staatswege in het spaarbankwezen baat, liet volgende mede: De Roltenlanische spaarbank verklaarde zich in Februari dezes jaars bereid, om de goede bedoelingen van den Minister van Financiën te ondersteunen, ofschoon zij zich van den door hem genomen maatregelen niets goeds voor spelde. Zij stelde zich dus beschikbaar voor het ontvangen van gelden uit twintig om liggende gerneeuteu. Het gevolg daarvan was, dat van Mei tot December slechts ontvangen werden zes posten, ten bedrage van f 101.50 en dat wel uit t wee gezinnen. Dit resultaat is uiet verwonden lijk, wanneer men bedenkt dat, volgens de tegenwoordige bepalingen, iematul eeist iets begint te winnen (2S cent namelijk in een jaar) wanneer hij iedere week f6 overmaakt, zoolang hij minder iulegt, bediagen de kosten aan het overmaken verbonden, meer dan de rente welke de spaarbank vergoedt! Het eenige middel dat de Minister kan aan wenden om iets voor het spaarbankwezen te doen wanneer hij niet tot de Eugelsche post spaarbanken wil overgaan bestaat' volgens den heer Mees daarin, dat hij eene wet voor- stelle, waarbij vrijdom van porten en van kosten tot overmaking van gelden verleend wordt tusschen besturen van spaarbanken of hare filialen onderling. In het weekbeiicht van de heeren Pixley and Abel 1 van '11 Jan. leest men het volgende: De vraag naar zilver was goed gedurende de geheule week eu groote zaken zijn gedaan voor de Oost; de boot van de Peninsular and Orien tal Company neemt liedeu 388.000 p. st. mede. De aanvoeren waren ruim; van Amerika kwam ■44,500 p. St., \an Duitschland 300,000 p. st. en de Paeitio-mail bracht ongeveer 50,000 mede. Laatstgenoemd bedrag werd voor 54'd. p. o. verkocht eu tegen deze noteering blijft de markt vast. Van Mcxicaansclie dollars werd door do Cel tic voor ongeveer '20,000 p. st. van New-York aangebiacht, deze werden verkocht voor 58'sd., 'tgeen eene verhooging is op de laatste notee ring. De P. a. O. stoomboot neemt 48,410 p. st. mede naar China en do Straits Settlements. Ook de Standaard heeft geen vrede met de onderwijswet. Volgens dit blad kunnen zij, die de christelijk-historische richting zijn toe gedaan, de wet niet aaunemen zonder de heilig heid van het beginsel te verloochenen. De henen A. Kaptyn eu dr. J. II. Genlis hebben, naar wij vernemen, aan den Minister van liinnenlandscho Zaken vaizccht, de toe kenning te bevoi deren van een Rijkssubsidie van vier millioen voor de spoorweglijn Har- lingenSalzbeigen, van het verleeneu van welk subsidie de firma Lescanne Perdoux te Parijs hare verbintenis tot den aanleg en de exploitatie der lijn afhankeiyk heeft gesteld. Genoemde heeren roepen thans de medewerking in van alle gemeenten, autoriteiten en corpo ration, die overtuigd zijn van 't groote belang dezer onderneming voor Friesland en Drente, om hunne pogingen bij de Hooge Regeeriog te steunen. (F. D. O.) Onze landgenoot, de schilder L. Alma Tadema, heeft, naar men verneemt, de toe zegging gedaan om een zijner schilderijen te willen inzenden op de aanstaande historische tentoonstelling van Friesland. Naar meu meldt, zijn door de directie van het Instituut der Jezuïeten te Katwijk a/R, aan alle oud-leerlingen blieven verzonden, waarbij hun geldelijke medewerking wordt inge- roepeu tot stichting eetier nieuwe kapel, waar van de kosten begioot zijn op ongeveer een halve ton gouds. Laatstleden Donderdag namiddag is-een kantoorbediende van de Amsterdams-die Bank, werkzaam aan do couponafdeeling, met een vrouwspersoon op den loop gegaan. Hij wordt verdacht van de Bank ongeveer dertienduizend gulden te hebben ontvreemd. De vluchteling werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag door een der directeuren van de Bank, te Rot terdam, opgespoord en door de Rottenlamsche Politie, die ioor.de Amstenlamsche Politie reeds gewaarschuwd was, gearresteerd en naar Amsterdam overgebiacht. (llhl.) Rotterdam. Een verdienstelijk en veelbe lovend jeugdig beeldhouwer, de heer Joseph Gravenis den 9 dezer alhier overleden. Van zijne hand zijn het standbeeld van Piet Hein te Delfshaveu en de monumentale fontein op de .Nieuweinarkt alhier. Van zijne bedrevenheid in do houtsnijkunst heeft hij o. a. loffelijke proeven geleverd in de kansels der kerken te Hilversum en te Baarn eu bij de restauratie der St. Janskerk te 's Hertogenbosch. Delft. Zaterdagavond had alhier een droevig voorval plaats. Bij een twist tus'cheu vader en zoon moet de laatste eerst door een slag met een stuk ijzer, daarna door eenige mossteken in den nek, zijn vader zoodanig hebben mishandeld, dat de man in zorgvollen toestand verkeert. Door de politie gearresteerd, is de misdadige zoon reeds aan de justitie overgeleverd. Maasland. Bij de veehoudster wed. J. van Zanten, in het gehucht Burgersdijkonder deze gemeente, is den *10 dezer opnieuw een geval van longziekte voorgekomen. Dienten gevolge zullen de 31 verdachte runderen van die veehoudster mede onteigend en afgemaakt worden. Siiijkcnisso. Donderdag middag is alhier eene boerenwoning met belendende schuur af gebrand, terwijl de eigenaar zich juist te Brielle bevond om terecht te staan voor de rechtbank, wegeus liet zich bevinden rnet een brandende lantaarn iu eene schuur. Huis en inboedel zijn nagenoeg totaal vei brand. De oorzaak is onbe kend. Leiden. Naar men meldt is door den lieer N. J. W. Sluyter alhier, directeur der eerste Nederlandsche skating-rink in het feest gebouw te Rotterdam, een nieuwe vinding gedaan wat de rolschaatsen betreft, waardoor het mogelijk is geworden op alle, hoe glad ook gecireerdo balvloeren, schaatsen te rijden, even gemakkelijk als op de kostbare asphalt- compositie en op eene soiree een schnatspar- tijtje te maken met minder gevaar, dan op liet ijs. Hij is bereid inlichtingen en proeven te leveren. Amsterdam. Een drietal knapen vau 17- jarigen leeftyd zijn alhier in hechtenis genomen,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2