avond van den 26 Januari, en de brieven den daaropvolgenden dag, 's morgens per eersten trein te Vlissingen aangekomen te zijn. Door het bedoelde stoomschip wordt Padang niet aangedaan. Reeds sedert eenigen tijd is, volgens het Dagblad; bij het departement van Financiën in bewerking een herziening van de patentwet. Deze zal nu weldra gereed komen. Ook de herziening van de personeele belasting wordt bearbeid en is reeds zeer ver gevorderd. Ten gevolge van het besluit tot het langer onder de wapenen blijven der miliciens, zuilen die der lichting van '1876 in activiteit bij het regiment grenadiers en jagers, de regimenten infanterie en vesting-artillerie en die van het bataljon mineurs en sappeurs in stede van in Julij aanstaande, eerst den 29 September daar aanvolgende in bet genot van onbepaald ver lof worden gesteld. Naar aanleiding van cenige door ons ons gedane mededeelingen omtrent de tot stand gebrachte reorganisatie der" liberale partij in de Tweede Kamer meldt men nog liet volgende aan de Middelb. Cl, waarvan wij de juistheid kunnen bevestigen: bDö man, die het initiatief genomen beeft om een nauwere aaneensluiting van de liberalen te verkrijgen, is de heer Bhissó van Oud- Alblas. Dit bewijst reeds, hoe verkeerd men zou doeri, uit de houding van de Arnh. Cl. af te leiden, dat de zoogenaamde sonde garde" een eigen weg volgt. De Arnk. Ct. staat alleen geen der liberalen in de Kaïner, oude of nieuwe, heeft zij aan haar zijde. De heer Blussé, een der veteranen onder de liberalen, oud-Minister uit het laatste Kabinet-Thoibecke, is begonnen met pogingen aan te wenden om de verschil lende .fraction van de liberale partij in de Kamer rondom een gemeenschappelijk programma te vereenigen. Daaruit is voortgevloeid de nood- zakèüjkheid om tot eene vastere organisatie dei- partij te gerakenen wederom was het de heer Blussé, die zich daar voorspande. De heer Kappeyne was door zijn eminente talenten en door zijn groote welsprekendheid de aangewe zen man om als leader op te treden; nagenoeg eenparig werd hij gekozendoch niet dan nadat men zich wel terdege vergewist had omtrent zijn gevoelens en inzichten. Hij zelf heeft de nadrukkelijke voorwaarde gesteld, dat hem een permanent comité van advies zou ter zijde staan, en voor het overige is de partij-organisatie geheel gegrond op onderling overleg. liet mag hier herinnerd worden, dat in de beste dagen van Tiiorbecke onderlinge raadpleging der libe rale gewoonte was, en hetzelfde zien wij ook in andere landen. Dergelijke organisatie maakt de kracht uit eeuer partij, en zij was vooral hoog noodig in onze Tweede Kamer, waar het individualisme alle kracht dreigde te ver lammen." Tad In het Fransche Journel Officiel komt een uitvoerig verslag voor van den staat der Nederlandsche spoorwegen. liet is het gevolg van de reis der heeren Christophle, Wadding- ton en Wilson. De slotsom is zeer ongunstig voor het stelsel van exploitatie, dat hier te lande wordt gevolgd. Het geeft oponthoud bij het vervoer van goederen, omwegen voor de reizigers, slechte bediening en in het algemeen veel ongemakken voor het publiek. Iedere poging, om het stelsel in Frankrijk in te voeren, wordt ten sterkste ontraden, In zijn overzicht van werken, buiten Frankrijk verschenen, wijdt de Temps een uit voerige beschouwing aan het academisch proef schrift van den heer J. van Leeuwen: »De Aristophane Euripidis censore." .Amsterdam, G. A. Spin. »0at proefschrift levert het bewijs" zegt de verslaggever o. a. idat de goede klas sieke studiën iu Holland niet achteruit zijn gegaan." Door den heer A. Schurink en 134 anderen te Steenwijk zijn adressen van adhaesie verzonden aan die. welke door Multapatior en het bestuur der i Vereeniging voor Handel en Nijverheid" alhier aan 2. M. den Koning en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht zijn, de afschaffing der patentbelasting verzoekende. De W ageningsche Courant dringt aan, nu de lijn RotterdamMunster geen voortgang zal hebben, een spoorlijn EdeWageniugen kan te leggen. Deze lijn zou niet kostbaar wezen, daar er geen enkel kunstwerk voor wordt ge vorderd. Volgens een bericht in de JLaarl. Ct. heeft de Regeering te Parijs een schilderstuk van zeer grooten omvang aangekocht, ver moedelijk voorstellende het herdenken van het stuiten van den vrede te Breda in '1667 dooi de Regeering der stad Amsterdam. In het oezit van het Rijk is ook gekomen de geheele kostbare verzameling munten van Gelderland, bijeengebracht door wijlen den heer W. J. de Voogt, te Amsterdam, Deze verzame ling is een der rijkste en belangrijkste 'welke ooit bijeengebracht zijn. Met de exploitatie van het badhuis te 's Hage is het lang niet gunstig gesteld, 't Is reeds lang geledendat die inrichting als een goudmijn werd beschouwd. Meer dan eens had een snugger rekenaar aangetoond, dat wanneer al de uitgaven, die werkelijk ten behoeve dier inrichting geschieden, daarbij iu rekening werden gebracht, de winst nog de bezoldiging van een adjunct-commies niet zou bedragen. Eindelijk breekt de bom los, en doet hei dage- lijkscli bestuur een voorstel tot wijziging der begrooting, daar de exploitatie van het badhuis een nadeelig saldo van f15,000 oplevert. Een scherpzinnig lid deed onmiddellijk het voorstel, om iiet badhuis te verknopen, en een openhartig lid voegde er bij, dat op die wijze het akasteleintje spelen" door de gemeente zal ophouden. liet vooi recht om voor rekening der gemeenten open tafel en buffet te houden, heeft de Ooievaarsslad nu reeds met een ton betaald en hoe eerder die drukkende last haar van de schouder wordt ge- nomen, hoe beter. Meu mag vertrouwen dat de gemeenteraad besluite het badhuis te verlcoo- pen. Men zal zich dan met nog grooter ernst op de overweging van het rioolstelsel in spe kunnen toeleggen. En ter eere van den gemeen teraad moet gezegd worden: muntte hij niet uit in het practisch beheer van het badhuis, in het overwegen is hij passé maïtre. (li hl.) Zaterdag is de tramway tusschen den Haag en Delft weder in werking gesteld. Binnenkort 2al te Haarlem door de heeren W. van der Laan en Gebr. Cohen een kunst- boterfabriek, door stoom gedreven, worden op gericht. Een gelijk geval als te Kockengen ge beurd is, wordt uit Kooten (Friesland) omtrent het hardglas medegedeeld: Iemand aldaar had een drinkglas uit hard glas in gebruik, 's Ochtends aan het ontbijt zittende, terwijl het glas door niemand werd aangeraaktsprong het met een harden slag in honderden stukjes uiteen. Men deelt aan de N. B. Ct. mede, dat onlangs in een Amsterdamsche kroeg een ma troos met eenige bezoekers een weddenschap aanging, dat hij met eiken klokslag van -12 uur een borrel zou opdrinken. De weddenschap ging door. '12 borrels stonden volgeschonken op tafel. Tot 9 slagen toe ging alles geregeld, doch bij de '10de slag, toen ook de 10de borrel naar binnen ging sloeg de ongelukkige de vlam uit de keel en bestierf hij het binnen, eenige oogenblikken. Wij waarschuwen- het publiek tegen een persoon Belg die zich- bij winkeliers aan meldt, onder voorgeven dat hij een geheim kent, waarmede veel te verdienen is. Hij vraagt de helft* van dé winst, die gedurende het eerste jaar behaald wordt en...f50 contant. Iemand te Amsterdam, die met een bezoek van dezen Belg werd vereerd, beloofde de helft van de winst gedurende twee jaren, mnar had geen zin f50 te geven voor iets wat hij niet kende. Hem werd toen een contract met een bekende Rotter- damsche firma getoond, doch toen ook daarua de f 50 niot loskwamen, zeide de vreemdeling, dat hij geen tijd had, maar zijn zoon zou sturen om de zaak verder te regelen. Hit informatie, bij het Rotterdamsche huis ingewonnen, bleek echter, dat die firma de dupe van een oplichter was geweest. Zij verzocht dus den persoon, zoo hij onder bereik kwam, door de politie te doen aanhouden. De persoon in kwestie heeft echter niets meer van zich laten hooren en is nu wellicht zoekende naar andere slachtoffers, 't Is een flink gebouwd man, gezet, een vol gezicht en pokdalig. {N.v.d.D.) Het blijkt nader, dat de gewezen stuur man Schoor!, behalve de oplichterij te Breda, nog vele dergelijke streken heeft uitgehaald, Zoo heeft hij zich o. a. indertijd Ie Middelburg bij den lieer E. uitgegeven voor den kapitein Bakker, van de Celehesen bedoelden heer onder dien naam opgelicht. Te Nieuwediep oefende hij zijn praktijken weder, altijd met gunstig gevolg, onder andere vormen uit; ter wijl hij zich te Rotterdam bij den heer A. presen teerde als kapitein Bik, van het stoomschip (Frieslanden ook daar door zijne geheele houding zoodanig liet vertrouwen wist te winnen, dat zijn onderneming slaagde. De bijzonder heden omtrent de wijze, waarop hij bij een en ander te werk ging, getuigen van een zeldzame geslepenheid en doortraptheidwaarmede hij zijn offers in den val liet loopeu. Bij de ooievaars, zwaluwen en andere ontijdige leuteverschijnselen heeft zich nu te 's Ilertogeubosch een levende meikever gevoegd. -Men deelt aan de N. Qoessche Ct. mede, dat van 11 Sept. 1S76 tot '1 Jan. II. te Yersuke 8432 vaten oesters zijn afgeleverd. Ieder vat houdt gemiddeld 1000 stuks. Van deze zijn een groot gedeelte verzonden via Vlissingen naar Loaden. Deze kostten in September f5 en thans f7 per 100, zoodat gedurende dien tijd gemiddeld voor f505.920 is verhandeld. v J ti ii li 11 (1 te zi u ir ir tc ei te g< be ki ai Vlaardingen. Verscheidene dagen reeds ver- keeren de betrekkingen der manschap van den logger (Prins van Oranjevan de Maatschappij jRegt door Zee", in angstige bezorgdhgid over het- lang uitblijven van dien bodem, die den 1 Decem ber des vorigen jaars uit onze haven vertrok en waarvan sedeit niets meer vernomen werd. Met iederen dag wordt de hoop op hun terug komst flauwer en begint de waarschijnlijkheid, dat'dit vaartuig in de jongste stormen met man en muis vergaan zou zijnmeer en meer zekerheid te worden.. Welk een treurige toe stand dit in onze gemeente zou te weeg bréngen, is eenigszins te begrijpeu als men weet, dat met dien bodem vei trokken: de stuurman K. Groeneveld Jz., oud 34 jaar, gehuwd en- vader van 4 kinderen; A. Papeveld, oud 44- jaar, gehuwd en 5 kinderen; S. van Vliet, oud 23 jaar, ongehuwd; Klaas van der Borden;- oud 24 jaar, ongehuwd; A. Berkhout, oud 31 jaar, gehuwd eu 2 kinderen- Z. Ommering, oud 33 jaar, gehuwd en 5 kinderen, W. Sluimer, oud 27 jaar, gehuwd eu 2 kinderen; P. van der Velden,, oud 21 jaar, ongehuwd; C. Storm Lz., oud 20 jaar, ongehuwd; en de jongens II. van Steijn, II. van der Velden en J. Klos, oud -15, 14 en '12 jaren.- Den Hang. - Naar aanleiding van by het- gemeentebestuur ingekomen- klachten omtrent- de slechte kwaliteit van het gas, is door burge meester en wethouders- aandr.- Koppeschaar, - een .onderzoek opgedragen naar de lichtsterkte- van het'gas en-de'drukking op-verschillende? punten in de stad.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2