A0, i 877. Zaterdag 27 Januari. 4081. Tersclljnt iaplijh, litpzoiM Hat Kennisgeving. BiiteilaiSssle Berickten. ITOeiTOe Berichten.^ HU e it n 3D e rti s t e Jaargang. /Ldonnejiuntspr usper kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Eijk 2.50. Afzonderlijke nomraers - 0.10. BCEEACBI1BKT, E, 124. Advertentieprijs: vanl10 gewone regelsf 1.C0. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgilngen welke gevaar, schade of hintier kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Sokiedam Gezien de ingekomen verzoeken om vergun ning van lo. W. A. II. A. NOLET, tot uitbreiding zijner mijnfabriekgelegen aan den Bnitenhavenweg, Wijk B. no. 44a, kadas ter Sectie G. no. 1423; 2o. J. MALTHA Zn., om hun pand. gele gen aan de Noordvestgracht, "Wijk B. no. 94, kadastraal bekend onder Sectie F. no. 049 (oud no. 928) te mogen inrigten tot branderijalsmede om op den daar achter gelegen open grond, eene kuiperij te mogen oprigten; Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2en Junij '1875 (Staatsblad no. 95); Boen teweten: Dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der Gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 8 February a. a., des middags ten 12 ure, ten Raad- li uize gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan dier verzoeken in te brengen en die mondeling of schrifte.- lijktoe te lichten; en dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zakemog- ten zijn ingekomen, kennis kan worden ge nomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Janunrij lê"7. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris A. W. MULDER. F R A N K B IJ K. Tot leden der commissie voor de begrooting zijn gekozen 15 afgevaardigden, leden der Repu- blikeinsche Unie, 3 die behooren tot deRepu- blikeinsche Unie en de linkerzijde, 7 van de linkerzijde, G van het linkercentrum en 1 van de constitutioneele fractie. Dat Gambetta tot voorzitter der commissie zal gekozen worden, is zeker, Men zal zich herinnerendat er bij de Kamer van Afgevaardigden petitiën zijn ingeko men tot uitzetting der jezuïeten. Hierover is thansbij monde van den heer Bertholon, rapport uitgebracht. De Commissie erkent mèt de petitionarissen dat de wet, die het bestaan van de Sociëteit van Jezus in Frankrijk ver biedt, niet herroepen is; dat de Sociëteit niets te maken heeft met den godsdienst; dat zij van hare vroegste tijden af een rustverstorend ele ment is geweest in de Staten waar zij gevestigd was; dat zij in onzen tijd den oorlog heeft verklaard aan de beginselen, die de grondslag zyn van 's lands instellingen en van het natio nale recht; dat zij het Gouvernement onder de heerschappij wil brengen van het theocratisch despotisme, het meest onduldbare van alle despotisme»; dat zij, spiekende uit naam van het bovennatuurlijk recht, hetwelk zij zegt te vertegenwoordigen, zich niet verplicht rekent de moraal, die zij naar goedvinden verwringt, te eerbiedigen, noch het recht, noch de ge- wetensvrijheid, noch de onschendbaarheid van het familieleven, noch de veiligheid van perso nen en goederendat de Sociëteit van Jezus bij gevolg eene voortdurende samenspanning is tegen de gevestigde orde van zaken, een gevaar voor den Staat. Om alle deze redenen stelt de Commissie voor de petitiën te 'verzenden aan den Minister van Justitie. ENGELAND. Sir Noithcote en de heer Crois woonden den 24 dezer eene groote demonstratie dei- conservatieven te Liverpool bij. In zijne rede zeide sir Nothcote, dat hef behoud van den vrede voor Engelands belangen noodzakelijk is. Het gouvernement heeft een diepe sympathie voor de in Turkije onderdrukte Christenen, maar het beperkte z'yue interventie en vermeed alle dwangmaatregelen. Het gouvernement is niet ijverzuchtig ,op Rusland, en was nooit voor nemens. voor Turkije oorlog te voeren. De Pui te heeft onvoorzichtig gehandeld, met de voorstellen der conferentie te verwerpen, maar het is niet noodzakelijk, dat Europa zich daar door beleedigd acht. De heer Crois diukte de hoop uit, dat de vrede gehandhaafd zal worden. De hertog en de hertogin van Edinburg zijn naar Athene vertrokken om een bezoek aan het Grieksche hof te brengen. ITALIË. De Paus zal aan de kardinalen de volgende vraag onderwerpen, met betrekking tot het aanstaande conclave: »Is het noodig, met het oog op de betrekkiugeu van deD II. Stoel tot de Italiaansche regeering, en bovenal tot de revolutie, maatregelen te nemen ter verzekering der vrijheid van het H. College, wanneer het bijeengei oepeu wordt tot de verkiezing van een Paus?" De Paus had, volgens bericht van 23 dezer, een rusteloozen nacht gehad, maar gaf toch dien dag audiëntie aan verscheidene vreemde lingen. De Kamer van Afgevaardigden heeft, naar luid van een telegram, het regeeriugsoutwerp tot beteugeling van de ambtsmisbruiken der geestelijkheid met eene meerderheid van 50 stemmen aangenomen. TURKIJE. Reuters Office meldt, dat sir II. Elliot, bij de in ontvangstneming van een aan hem ge richt afscheids-adres, zijn vast vertrouwen op de toekomst van het Oosten uitdrukte, iu weer wil van de bestaande wisselvalligheden en de politieke verwikkelingen. DUIT SC U L AND. Terwijl te Berlijn, als ook in Sleeswijk- Ilolstein en Pruisisch-Silezie de noodige maat regelen zijn genomen om de verdere verspreiding der runderpest tegen te gaan, is te Lonnborn, nabij Elberfeld, het mond- en klauwzeer en te Streckfuss (iu een der overstroomde districten der provincie West-Pruisen) hel miltvuur uit gebroken. O 0STENBIJK. Aan Poll. Corr. wordt uit Bagdad ge meld: »In Mesopotamie heerscht een onbe schrijfelijke geestdrift voor den oorlog. De batal jons redifs zya ia plaats van 750 reeds 1500 man sterk. Men predikt den heiligen oorlog, tïele Nomadische stammen bieden den stede houder ruiterscharen aan. De regeering heft een dubbel aantal recrutenook vele paarden en aanzienlijke geldsommen worden naar Stam- boul gezonden." 1 SPANJE. De lijsten voor de loting der nationale militie zijn overal gesloten. Er heeft zich geen ander incident opgedaan, dan het protest der gemeente besturen. Evenwel blijft onder de bevolking groot misnoegen heerschen. De generaal Quesada heeft troepen gezonden in Navarra en Biscaye, om de verlaten position weder te bezetten. AMERIKA.' Het Huis van Volksvertegenwoordigers heeft eene commissie benoemd, om te onderzoeken of de president Grant zijne constitutioneele macht heeft overschreden, door regeeringstroepen bij de jongste verkiezingen in het zuiden tusschen- beiden te doen komen. DEN HAAG, 26 Jnuaarl 1877. Z. K. II. Prins Hendrik zal den 18n Febr. van Walferdauge in de residentie terugkeeren. SCHIEDAM, 26 Junnari 1877. In plaats van den heer A. G. van Hamel van Rotterdam, die verhinderd was, werd de spreekbeurt voor de "Vereeniging »Paulus" gisterenavond vervuld door den Heer F. Haver- Schmidt, De redenaar leverde in een keurige schets, in zijn bekend genre, het verhaal van twee broeders wier verschillende lotwisselingen hen van elkander iiadden vervreemd, zoo zelfs, dat ze elkander bnatteu. Eeu treurig geval iu beider leven wekte de gedachte aan het ouder lijk huis bij hen op en verlevendigde bij beiden herinneringen waardoor ze weder tot elkander werden gebracht. Na de pauze werden door den heer Haver- Schmidteeu viertal verzen van ouzen dichter Nico-* laas Beets, op uitstekende wijze voorgedragen. Niettegenstaande het ongunstige weder was de opkomst zeer talrijk.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1