r Bimenlanlscts Beril tien. 1 i Turkije gevoerd 'hébben, slechts een incident was.. Komt aan dit incident een einde, dan blijft de hoofdkwestie toch bestaan en wordt de toestand teruggebracht tot hetgeen hij was voor den oorlog. Het sluiten van den vrede tusschen Turkije en Servie zal geen verande ring brengen in de taakdie Europa vóór den oorlog op zich had genomen.- In eene den 25 dezer te Brussel ge houden algemeene vergadering van aandeel- hondei's in de 5 Union du Credit," waarin het zeer stormachtig toeging, zijn na heftige debat ten tot voorloopige administrateurs gekozen de heeren Dansaert, Rruylant en Holvoet. I'ERZIE. Be Regeering heeft het besluit genomen, op grond dat Engeland onzijdig blijft in de Turk- sche kwestie, om haar vredelievende houding te handhaven, tenzij door Rusland zware pres sie mocht worden uitgeoefend. DF.3S KAAG, 30 Januari 1S77. Z. Sf. de Koning zal aanstaanden Donder dag des ochtends te 4 uren per extra-trein van de Rijnspoorwegmaatschappij naar het Loo voltrekken. Z. M. de Koning heeft Z. K. II. Willem Frederik Hendrik, Prins der Nedeilanden, benoemd tot Eere-Voorzitter van de Hoofdcom missie, ingesteld ter bevordering van de belan gen der Nederlandsche Afdeeling in de Inter nationale Tentoonstelling van voortbrengselen van Nijverheid, kunst en landbouw te Parijs in 1878. Voorts zijn o. a. nog benoemd tot lid en Voorzitter jhr. G. J. G, Klerck, presi dent van den raad van bestuur van het Kon. Instituut yan Ingenieurs te 's Hage en tot lid en onder-Voorzitter jhr. C, Hartsenlid van de Eerste Kamer der Staten Generaalte Amsterdam. Bij Koninklijk besluit van 29 Januari 1877 no. 8, zijn met ingang van '1 Februari 1877, benoemd tot ijker der maten, gewichten en weegwerktuigen, de adjunct-ijkers G. II. Geertsema en J. D. Henrnnl. SCHIEDAM, 30 Junnarl 1877. Gisterenavond trad als spreker voor de af deeling Schiedam van den Anti-dienstvenan- gingsbond op de heer Perk van Lith van Maastricht. Na een km te inleiding van den voorzitter, den lieer dr. C. J. Vaillant, ving de spreker zijn rede aan, met het doel van den bond aan te toonenhoofdzakelijk hierin be staande om art. 4 van de militiewet te doen vervallen, opdat daardoor degelijkheid van allen voor de wet meer dan een phrase zal zijn. Daarna werden de onjuiste voorstellingen, die zelfs bij de voorstanders van den boud nog worden aangetroffen, in 't licht gesteld, en zijn tegenstanders waaronder ook mannen van naam en gezag op militair gebied, die bij hunne bestrijdiug meer op de belangen van het in dividu acht geven, terwij! de bond.de belangen van den Staat op den voorgrond plaatst met ernst en waardigheid wedeilegd. Vervolgens toonde spreker aan hoe het zede lijk gehalte van de militair en zal worden ver beterd, als het doel van den bond wordt be reikt, waardoor het leger meer zal ziju een afdruk van de natie, wat met dien«tvervang'mg wel altijd tot de onmogelijkheden zal blijven bobooien, omdat daardoor het meer beschaafde en intellectueel ontwikkelde deel der jongeling schap aan het leger wordt onttrokken. Wordt dat-ritsel 'aan liet' U'ger toegevoegd, dan zou de militaire dienst niet langer door de btirgei sals een noodzakelijk kwaad lVriaar!luls 'een 'oefenschool beSéholfwri ivorden. "Moge ook al, zeide spreker, de "kwestie 'der anti-dienstvervaugiugopper vlakkig Beschouwd, op militair gebied-thuis behooren, voor wie Nedei lander is en liefde tot het vaderland en het huis van Oranje meer dan ijcleie klanken zijn is zij van algemeen belang. De Voorzitter dankte den sprekpr voor zijn keurige rede, waarmede dé vergadering door luid applaus instemde. Van de gelegenheid tot debat wélke door den Voorzitter gegeven was, werd'geen gebruik gemaakt. Na de pauze was liet woord aan dén heer Petit van 's Hage. In een improvisatie vol gloed en leven kwam hij met nadiuk-op tegen twee argumenten, die, zoo dikwijls er spiake was van anti- dienstvei vanging door velen werden gebeziud, nl.1. Wij zijn geen militair volk en 2. Wij kunnen ons toch niet verdedigen. Ook' toonde spreker op deugdelijke gronden aan hoezeer het de maatschappij ten goede zou komen wan neer het zedelijk element onder de militairen versterkt werd. Onze stadgenoot de heer J. Beumer leverde eene bijriiage waarin hij den tegenwoordigen toestand van den solilaat schetste op eene wijze, die, als zij getrouw is aau de weike- lykheid, eii daarvoor zeide spreker te kunnen instaan zeker mënigeeu zal hebben overtuigd, dat hij dringend verbetenng(behoeft. De tegen stelling van den tegenwoonligen toestand met dien welke zal ontstaan als de Anti-iiienstver- vangingsboml zijn doel heeft bereikt, was zeer goed uitgeweikt. Jammer, dat het uur reeds te ver gevorderd was en de spreker zijn rede daarom niet tot het einde kun voortzetten. De afdeeling Schiedam van den Anti dienst- vervangingsbond mag zich met recht over haar eerste optieden verheugen. In de pauze werd gelegenheid gegeven om tot het lidmaatschap' van den bond toetetredeu, waarvan door 33 personen werd gebruik gemaakt. De afdeeling lelde reeds 85 leden waaronder 56 vaders van zonen. De vergadering werd niettegenstaande het ongunstige weder talrijk bezocht en ook bij gewoond door den oud-Minister van Oorlog; genei aal-majoor giaaf van Limburg Stirum, kolonel DelCampo, genaamd Camp, den heer Maas Geesteranus, allen van 's Hage en den heer Ju«t de la Paisières van Maastricht. Naar wij "vernemen zal de lieer W. EI. Küline, organist van de kerk van den H. Jo annes den Dooper, Zondag 4 Februari, den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren zijne be trekking als zoodanig aanvaardde. In de zitting van den Hoogen Raad van heden is de volgende vaak behandeld. De Schiedamsche Spoeling-vereeniging o. a. den 19 October jl. zitting houdende tot het ont vangen van gelden voor geleverde spoeling aan veehoudeis, ontdekte, bij het einde der zitting van dien dag de vermissing van een bank biljet van f '1000, hetgeen den vorigen dag ontvangen en nog in den ochtend van den bewusten dag op du tafel \our den president was aanwezig gezien. Niet twijfelende of een der bezoekeis was bij de teruggave van geld liet bankbiljet bij vergissing ter hand gesteld, deed men onderzoek en wel in de eerste plaats bij 7ckeien Wallaven, met wien dienzelfden ochteud een aiï.iiie ten aanzien van zoodanig biljet had plaats gevonden. Dat onderzoek had dit resultaat, dat de heeicn der Spoelingvcreeniging er niet aan twijfelden of het vei miste biljet was hetzelfde, dat W. weiger-, achtig was te doen wisselen en te meer werd men damin vei sterkt toen de primitieve eige naar en hij die het later voor W. gewisseld had het nummer en do stempels, die er op vooi kwamen, opgaven. W. vei klaarde daarentegen, dat het bank biljet hem toebehoorde, welke verklaring hij ook voor de RnUerdamsche rechibauk trachtte ingang te doen vinden, riuaarbij hel vonnis door die rechtbank uitgesproken, werd beslist,, dat hij het biljet had ontvieemd en werd hem zes maanden celstraf opgelegd. Het heden door het Hof gehouden getuigen verhoor had volgens den verdediger mr. \an Gigch de zaak niet tot klaarheid gebracht. Naar zijn gevoelen kon alleen aan eene vergissing ter goeder trouw gedacht worden; dat de ge tuigen een complot gesmeed hadden tegen beklaagde, hetgeen deze heden beweerde, kon* hij in geenen deele beamen. Op grond dat het z. i. niet gebleken isdat er diefstal zon heb ben plaats gehad, vei zocht hij de vrijspraak Van den beklaagde. Advokaat-Generaal Mr. Gregory was een tegenovergesteld gevoelen toegedaan: Het was hem zeer duidelijk dat bek langde; het biljet zich wederrechtelijk had toegeëigend en requi- reenle de oplegging van eeu jaar celstiaf. Uitspraak aanstaanden Maandag. Het Vaderland bevat snit den kring der oude garde", naar de redactie medoihelt, een opstel onder den titel »18481877", waarin tegen ongegrond wantrouwen, tegen wangunst en naijver ten opzichte van den heer Kappeyn gewaaischuwil wordt. De schrijver hprinuoiti*^ f aan dat na 1848 tegenover den heer Thorbéck"' bij sommigen dezelfde geest bestond, liet ge'tl f volg was dat door een coalitie van ontevreden liberalen en de conservatieven in 1853gebiuik werd gemaakt van den tegenstand, dien de ultramontaanse lie overmoed terecht opwekte, om het Ministerie-Thorbecke omver te werpen. Wanneer op dezelfde wijze de tegenwoordige conservatieven hun gelederen zagen verstel ken door de malcontente liberalen, dan zou allicht de verzoeking kunnen ontstaan om de proef te herhalen, welke in 18C6'1867 mislukte. Zij, die nog altijd over het verlies van Thorbecke treuiende, over de keuze van don nieuwen aanvoerder niet tevreden zijn, zouden beter doen met aan te toonen wie meer waardig is als zoodanig op te treden, dan ij dele kritiek uit te oefenea en daardoor bij de tegenstanders het vermoeden op te wekken dat ten zeker aantal overloopers bereid is zich onder hun vaandel te scharen. Wij kunnen met zekerheid mededeelen, dat D. V. de vooiloopige terugkomst van dr. A. Kuyper in de eerste dagen der volgende maand mag worden tegemoetgezieu. Blijkbaar' staat deze vervroegde terugkomst, die met het oog op zijne gezondheidstoestand nog haar bedenkelijke zijde heeft, in verband met een mogelijk spoedig onderzoek van het ontwerp tot herziening van de wet op het lager onder wijs in de afdeelingen der Tweede Kamei. Na den alloop van dit onderzoek is dr. Kuyper dan ook voornemens vooreerst weder naar Nice terug te keeren. (St.) De miliciens der lichting van 4876, be- - hoorende tot het korps pontonniers te Dordrecht, zullen den 14 Juli a. s. in het genot van on bepaald verlof worden gesteld. Blijkens beiicht van Zr. Ms. Minister- resident te Konstantinope! van '18 dezer, heeft- de Turksclie Regeeiing tot nader order den uitvoer naar het buitenland vei boden van graan en lastdieien uit de vilayets van A'idin (Smyrna), Jauimi, Salonika, Adana en het eiland Cyprus. Dit vei bod zal beginnen te wei keu op een door de provinciale overheden te bepalen en nader bekend te maken dag. Nochtans zal een uitzondering worden gemaakt ten behoeve der contracten, die vóór de uitvaardiging van ilit- verbod zijn gesloten. Mitsdien zal door de ovei heden aan de belanghebbende kooplieden een bepaalden tijd worden-gelaten om hunne- contracten aan de bevoegde autoriteiten voor te leggen on door deze te doon visoeien. Wordt hieiaan niet voldaan, dan zal men- zicb, om een vergunning voor uitvoer te ver krijgen, niet meer op ►die contracten kunnen. beroepen. 1 X e

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2