li schen gezant en den consul-generaal heeft men het echter te danken dat het Nederlandsch vee in Engeland mag ingevoerd blijven." Vergelijken wij de datums, dan blijkt dat Vrijdag, den 19 des avonds te Vlissingen Duit- sche schapen ingescheept zijn, terwijl het verbod van invoer uit Duitschland in Engeland da teerde van den '16 en onze Regeering van den 18 tot den -0 een termijn gesteld was om ook van hare zijde dezen invoer te verbieden. Het kan dus niet ontkend worden, dat ineer vooitvarendheid van de zijde onzer Regecring noodig ware geweest om een nadeel te voor komen, dat nu alleen door de bemoeiingen der Nederlundsche vertegenwoordigers te Londen is afgewend. Eergisteren is te Dordrecht besloten de Maatschappij tot Nut van den Javaan met 1 Februari e. k. te ontbinden. Die 'ontbinding was het noodzakelijk gevolg van het heuglijke feit, dat het doel derMantsehappij in hoofdzaak js bereikt. Er was een tijd, dat de schepping van dr. Bosch een verecnigingspimt was van allen, wier geweten in opstand kwam tegen de gruwelen van het cultuurstelsel, maar naarmate de beginselen van waarheid en rechtvaardigheid meer en meer het richtsnoer werden ook" in de koloniale politiek, verslapte langzamerhand weder de belangstelling in de Maatschappij. Men moge het betreuren, maar een feit is het, dat de Nedevlandsehe natie zich niet met de Indfcche belangen als met haar eigene bezig houdt; indien zij bemerkt, dat er in haar naam onrecht wordt gedaan, dan komt er een oogenblik van heilzame reactie, maar zoodia zij de over tuiging heeft, dat ook aan de overzijde van den Oceaan haar vlag weer met eere wordt gehand haafd, bemoeit zij er zich niet verder mede, het aan de Indische specialiteiten ovei latende de beste maatiegelen te beramen in het belang van Moederland en Koloniën. Op deze en andere gronden betoogde dan ook de voorzitter nar. J. Van Gennep in de inleidende redewaarmede hij dien dag de vergadeiing opende, dat in Nedeiiand een maatschappij, uitsluitend be stemd om werkzaam te zijn in het belang van den Javaan, als blijvende instelling geen wortel zal schieten. Veel meer heil meende hij zich ia de toekomst te mogen voorstellen van het instandhouden van een schoolfonds tot bevorde ring vau liet inlaudseh onderwijs in Ned. Indie. Eu dat ook de vergadering van die meening was bewezen de daarna genomen besluiten. Met algemeene stemmen toch werd een school fonds r..et bovengenoemd doel opgericht. Het bestuur over dat fonds, waarin ook de gelden voor de kweekschool en het voordeelig saldo der baten van de ontbonden Maatschappij zullen worden gestort, is opgedragen aan een per manente commissie, voor het eerst samengesteld i uit de heeren I. van Gennep te Rotterdam, A. Moens eu J, II. Maroniet' te Utiecht, A. C. Juosten to Amsterdam en J. P. de Bordes, A. Ising eh 11. Goeman Borgesius uit 's Graven- liage. Aan die permanente commissie is de meest volledige be.voegdheid toegekend. lo. tot het verkrijgen duor alle gepaste mid delen van gelden voor het fonds; 2o. tot het beschikken voor liet doel van het fonds over de vei kregen geldenbehoudens de algemeene aanbeveling dat giften en bijdra gen zooveel mogelijk zullen worden gekapita liseerd en slechts onder buitengewone omstan digheden het kapitaal van het fonds zal wor den aangesproken, Terstoud na afloop der vergadering heeft de commissie zich geconstitueerd eurin beginsel besloten voor dit jaar de renten van het fonds te bestemmen voor een der scholen in de Miua- hassa. Gaf de commissie daardoor reeds het bewijs niet eenzijdig in den richting te willen werken, de giften, gisteren leeds door haar ontvangen, voorspollen iets goeds voor de toe komst. Een der aanv/ezigen teekende teistond voor f500, een ander voor f125, terwijl nog verschillende andere kleine bijdragen werden gestort. Moge dat goede voorbeeld tot navol ging opwekken! {Vad.) De Ned. Financier bespreekt het rapport van den Franschen Minister van Openb. AVer- ken, uitgebracht na zijn bezoek aan ons land, en wel in het bijzonder het ongunstig oordeel over de exploitatie der Staatsspoorwegen. Na te hebben aangetoond, hoe ook de Répuili^ue Prangaise dat rappos t afkeurt, en met verwij zing naar eenige onjuistheden, daarin voor komende, komt de Nod. Financier terug op het beweren vau den heer Christophiedat de Exploitatie-Maatschappijlo. gebrek heeft aan kapitaal en goederenvervoer. "Wat het kapitaal betreft, de ieeningeu der Maatschappij zijn tot voor het viervoudige voiteekeml, en liet kapi taal is dus voor haar beschikbaar, terwijl het goederenvervoer zoo groot is als de concuri eulie en de beperkte handelsbeweging dat veroor loven. Is de brug over de Maas gereed, waar door de koitste vei binding met ecu gedeelte van Duitschland tot stand komt, dan zal dit tot verlevendiging van het vei voer zeker veel bijdragen; 2o. de dienst niet zoo regelmatig geschiedt als in Frankrijk. De Beurscourant wijst er op, hoe op het Zuidernel de lijn Roozendaal—Breda, waai langs de Minister reisde, een bron is van vertraging iu den loop der treinen, daar die iiju zich bevindt ia han den eeuer vreemde maatschappij, welke haar eigen machines heeft en op wier aansluitingen men dikweif' moet wachten; de snolheid iade beweging der treinen is echter hier te lande en in Eiankrijk geheel dezelfde; 3o. do Maat schappij zou niet iu staat zijn een iinaocieëleu schok weerstand te bieden. Welke soort van schok de Minister iiier bedoelt, verklaart de Ned. Financier niet te begrijpen. De Maatsch. is op dit punt zoo goed Ingericht als overeenkomt met de eischen vau een normaal veikeér eu vervoer in die streken, welke haar treinen vlooi loopen. Slechts éénmaal behoefde de Staat haar geldelijken steun te schenken dour eene ieeniug van f 2,50U,OU9, die rnet de teute ad 5 pCt. binnen twee jaren tijcis was terugbetaald. Uit een en ander resumeert het Fiuanciéel orgaan, dat de heer Christophie het door hem besproken stelsel van exploitatie met heelt be grepen. Zeker is het, dat, om tot juiste beoor deeling van de uitkomsten daarvan gerechtigd te zijn, niet slechts zaakkennis veieischte is, maar rekening moet gehouden worden inet tal van omstandigheden van locaien aard, die een nauwkeurige bekendheid met den toestand des lands vereischen. De bekende schrijver van le C/tristianisme et li ome, de heer Max Gossi, heeft een werk gesclueven, aan onze geschiedenis gewijd en wel bepaald aan het tijdvak, dat wij den tachtig jarigen ooi log noemen. Na eeu kort overzicht van ons vt oeger bestaanbeschrijft hij de Neder- 5 landen onder Philips II eu inzonderheid tie lot gevallen der geuzen. Voor ons Nedetlanders is in Zes Pays-Ban sous Philippe II met veel te lezen, wat niet grootendeels bekend is, maar daar het werk iu het Frausch is ge schreven zal het die merkwaardige periode onzer geschiedenis ook ia het buitenland meer algemeen in zijne ware toedracht doen kennen. Bovendien staat de Belgische schrijver uit dein aard der zaak lauger stil bij de zuidelijke pi o- viuciëu, wier lot met dat der noordelijke ver een,ig'tl was tot den vrede van Munster. liet boek ademt een vrijzinnigen geest en is met warmte geschreveu. Tot hiertoe heeft de uitkeermg nog niet plaats gehad van de premie ad f 1000, uitge loofd op de outdekking van den moordenaar van mevrouw van dér Kouwendoor een der belanghebbenden was tegen de eerst voorge nomen verdeeling bezwaar geoppord. Thans Is, naar men ons mededeelt, de volgende verdeeling vastgesteld: aan van Schalen, schrijver van den nnoniemen brief, f250; Ilnfner, vader vau den moordenaar, f250Jenck, die de ontdekking en de aanhouding te Rotterdam heeft aange- gebracht, f200; Roelfs, die daarbij zijne mede werking verleéade, f200, en Mandors, ambte naar van politie te Rotterdam, f'100. (DU.) De Vereeniging van christelijke onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland zal haar algemeene vergadering houden op 24 en 25 Mei a. s. Iu Rosmalen is onder een waggon van de iu aanbouw zijnde spoorweglijn 's Bosch— Nijmegen het nest gevonden van een kwik staartje, dat daarin 3 eitjes had gelegd. Rotterdam. De beproeving van den spoor weg over de Maasbrug en door deze gemeente heeft heden, hoewel het-weder zeer ongunstig wasmet het gewenschte gevolg plaats gehad. Tien locomotieven met hare tenders bewo gen zich over de baan, in twee geledeven geschaard en voor de overbrugging van Konings haven en Maasbrug nog versterkt niet zes goederenwagens, over de twee rijen locomo tieven verdeeld, elk met 1Q,OUO kilo spoor staven boviaclit. Langzaam, nauw merkbaar rolde deze dubbele trein (400.000 a 500,000 kilo zwaar) een kleinen afstand vooit, om toikens vijf, tien of vijftien minuten balt to houdenen ton slotte langs de geheels baan een terugrit te wagen met eene snelheid vau tien meter in de seconde. Met genoegen woult geconstaLeerd dat de spooi wegbruggen en viaducten dermate aan deze geduchte beproeving hebben weerstand geboden, dat de (Inorbnigiiig langs de Maasbrug op het zwakste punt nog slechts 22 millimeter bedroeg, zoodat bet maximum van doorbuiging, dat be reikt mocht worden, door de tien locomotieven, met haar tendeis en zwaar beiaden waggons, niet kon worden geconstateerd. Voor het ondenkbaar geval dat een ongeluk mocht gebeuren waren eenige voorzorgsmaat regelen genomen, men had namelijk verscheidene roeibuoten in de onmiddellijke nabijheid van, de spoorwegbrug iu beweging. liet schouwspel dat de tien voorbij snellende locomotieven boden, toen zij des namiddags te 3 uren 25 minuten in vliegenden vaart door de gemeente reden, maakte algemeen indruk, Vlnnrdingcn. Was zee en landman dezen winter door het telkens wederkeerende ruwe weder er ais het ware aan gewoon geraakt, eeu storm van gisteren, van tijd tot tijd tot een oilman aangegroeid, met regenbuien en hagelslag, behoortgelukkig tot de zeldzaamheden. Een buitengewoon lioog getij zette tegen den avond het lage aan de haven gelegen gedeelte van Vlaardingen onderwateren die watermassa bleef staan, ja, was zelfs nog aangegroeid, toen de volgende vloed in moest vallenwaardoor de aandrang van water toen gruoter werd dan in vele jaicn het geval was; nien beweert zelfs dat de wateistand iets hooger was dan ia 1S25. Het ongei lef en de schade daardoor teweeg gebracht, laat zich niet in korte woorden mede- doelen, op slechts enkele omstandigheden willen wij wijzenzoo is o. a. de waterkeeringsmuuiv die liet onlangs nieuw gebouwde pand van de firma van West Voogd de Willigen, ,aaa de Oostliaveukade verbindt, bezweken, eu sleurde daardoor een gioot stuk grond voor dat pand gulegen mode. De ontstane gaping liet nu aan liet water den vrijen loopen daar ook de Zomerkade van liet bosclilatul op twee plaatsen bezweek, liejl de polder over zijne gelieele uitge strektheid onder; het 'J'oepail naar Schiedam, het Hof, allo landerijen tot aan Scliielaods- i Hoogen Zeedijk zijn één massa water. |"oe De bewoners van de Oosterstraat, Oost- guit linvenknde, Seheveuingsehe buurt en hetToepaa, §pas di di A ei m lu ei n< w at oc ei ve er al ta Pl de in do J. ki w< na ge ill j<" dii de mi vi de do de zo ha bh ge Ed I In All Ro Vli K. J ta te o d sijt de»

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2