A". !877. Vrijdag 2 Februari. K 4085. Biitmlaiilscjie Berichten. MmMsck Bmctlei. ISen en Dertigste Jaarg-aag DENEMARKEN. a/ AUONNbMKN rsl'KUh, put kw.llt.l.ll 1.8r.. Franco per post, door liet gohoele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nominees- 0.10. HVBKAHi MAÉKT, K, 124. Advertentieprijs: van I10 gewone iegels. 100. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal bei-eter d. t E L 1 E. Men schrijft uit' Brussel aan het Journal ile Lièye: sDe grootste onrust heerscht in de regeeringskringen en in de rangen van de meerderheid. Door 't effect teweeggebracht door zijn be rucht wetsontwerp op de fraudes bij de ver kiezingen, verkeert Malou ongeveer in den toestand van de hen die eenden-eieren heeft uitgebroed. Zijne teleurstelling is vermakelijk en hij geeft zich geen moeite haar voor zijn politieke tegen- standeis te verbergen. Men mag beweren dat Malou te goeder trouw is, maar gtduk heeft hij niet als hij een politieken maatregel voor stelt. In '1847 heeft hy zijn partij ten gronde gericht, hij deed het nog eens in 1857 en in 4877 maakt hij haar de toekomst nog somberder. Vrijdag voegde een der hoofden van de lin kerzijde hem toe; «Uw ontwerp is revolution- nair, 'tis een coup d'etat die 't uiterste'verzet rechtvaardigt en uitlokt." Een lid van zijn eigen partij sprak ongeveer 't zelfde vonnis uit, maar verborg het achter een aardigheid. »Ik vrees, waarde Minister, dat. uw ontwerp geen auder resultaat zal hebben dan dat het ons een twintig jaar jonger maakt." Hoe dat? Wel 't zal ons ongetwijfeld in den toestand van 1857 verplaatsen. De Minister droop stil zwijgend af. Het ontwerp intusscheu is verloren. Gij kunt er u van overtuigd houden dat, men moge zeggen wat men wilhet party-biljet opgege ven is. Het artikel omtrent de patenten is nog niet opgegeven, hoewel sommige behendige lieden van de rechterzijde pogingen aanwen den het te doen wegvallen, in 't denkbeeld dat zij de positie zullen redden door 't patent geheel af te schallen als element voor den census Maar ook die toeleg za! niet gelukken en wij zullen, is te hopen, noch de goeden dags onzer voorouders, noch de wapenen van de 19e eeuw daarvoor noodig hebben. «Onze tegenstanders," zei een der hoofden van de linkerzijde, «zullen doen wat zijsleeds gedaau hebben als 'de publieke opinie zich be slist uitlaat, zij zullen toegeven." Het Journal de Bruxellee had uit Leuven bericht ontvangen dat daar een academisch feest is gevierd:' eenige studenten in de rechten hebben n.l. professor Thonissen een prachtig ingebonden exemplaar van zijn Constitution Beige annotée gegeven, daar redevoeringen hij afgestoken, enz. Er mankeert dén ding aan dat bericht, zegt de Independence, n.l. de vermel ding welke editie men den professor vereerd heeft. In de jongstejergudering der Centrale ■Commissie voor Statistiek, heeft de heer Sau- ■veur medegedeeld, dat van de 5,403,000 inwo ners van Bëlgië er Vlaarnsch of Nederiandsch spreken3,085,800; Waalsch of Fiansch 2,274,000; Duitsch: 43,200; dat is percent- gewijze respectief 54,70, 44,25 en 1,05. De Indêpetidance acht deze cijfers wel interes sant, doch is van oordeel dat zij niet uitmaken welke taal in Belgie overheerschend is, want in het gedeelte waar 't Vlaarnsch domineert, bedient men zich zeer veel van 't Fransch, en wordt het Fransch ook goed begrepenter wijl in 't Waalsche gedeelte in 't geheel van 't Vlaarnsch geen gebruik wordt gemaakt, ja 't Vlaarnsch zelfs niet wordt veistaan. E X G E L A N II. Het comité der houders van buiteulandsche bonds heeft bekend gemaakt, dat generaal Urbins, bevelhebber der zegevierende troepen in Ecuador, als president, de vroegere overeen komsten met de houders van bonds heeft goed gekeurd. Het vervoer van rundvee, schapen en geiten van—Londen- naac?Aelders~is—verboden, omdat zieh aldaar gevallen van veeziekte heb ben voorgedaan. Dr Humphry Sandwithdie te Londen een lezing hield over Servië, zeide aangaande de vervolgingen der Joden in dat land, dat er van geluotsvervolgingen geen sprake wasmaar de .loden konden zich niet vrij bewegen in den handel. Wanneer de boeren schulden maakten, traden de Joden meest als geldschieters op en vandaar dikwijls geschillen, die tot ongeregeld heden aanleiding gaven. Lord Lytloc, de Onderkoning van En- gelsch indië, heeft onlangs den eersten steen gelegd voor een Augio-Mahomedaansche uni versiteit in Indië ln vele punten zal de nieuwe instelling overeenkomen met die van Oxford en Cambridge. Aan de nieuwe uuiveisiteit zullen alle wetenschappen en talen en theologie uanr de grondstellingen van den Koran worden onderwezen. Ook kunnen alleen Muzelmaunen beurzen krijgen, evenals in Oxford slechts le den der staatskerk. Met het oog op de gele koorts, die in West-Indië en sommige streken van Amerika heerscht, bevat de London Qaseite het besluit, dat niemand de schepen zal mogen verlaten, die uit Cuba eu de havens gelegen tusscheu 35 en 60 graden westerlengte van Greenwich eu tusscheu 4 eu 40 giaden zuiderlengte ko men, alvorens naar den staat zijner gezondheid een onderzoek is ingesteld en hij vergunning heeft bekomen van de autoriteiten. GRIEKENLAND. De zittingen van het Parlement zulleu binnen éene week hervat worden. Wegens oneenigheid tusscheu Oommondouros en Zattnis is er weder vrees voor eon ministerieels crisis. De CHo vestigt de aandacht, op liet bij Perthes uitkomende Zeitschrift für Kirkge- schiehte omdat daarin het vooroordeel dat in West-Europa tegen de Grieksche kerk bestaat, weerlegd wordt. Een veertigtal personen (Bulgaren eu Ar meniërs) zijn voor het hotel verschenen, s-'waar Ignatieff zijn intrek had genomen. Zij heuoen hem een in het Russisch geschreven adres aangebodenwaarin zij hem dank betuigen voor zijne pogingen in het belang der Christenen. Deze demonstratie heeft aanleiding gegeven tot eene andere. Een groot aantal Macedoniërs hebben namelijk een protest er tegen onder teekend, waarin zij verklaren, eclite Heileners te zijn, welk protest zij bij Commondouros hebben ingediend. De' markies van Salisbury, die zijn naam door zijn onhandigheid op de Turksciie confe rentie vereeuwigd heeft, had Zaterdag te Athene een onderhoud met den hertog van Edinburg en is daarop naar Brindisi vertrokken. DUITSCIILAND. De .Prov. öorresp, geeft terug onder den titel van: «Fransche verdenkingen én woelingen tegen Duitschlahd. den 'inhoud van een artikel in de laatste aflevering van de Revue des deux Mondes, waarin de vloten van den tweeden rang in de Oost- cu Noordzeëu besproken, Zweden en Denemarken tegen de veroveringszucht van Duitsch land gewaarschuwd en aangemaand worden, het dreigend gevaar te keer te gaan en elkander daarbij, aangezieu hunne belangen dezelfde zijn, te steunen. RUSLAND. De Golos zegt, betreffende de vredesonder handelingen tusschen Tnrkije en Servie: «geen verstandig mensch in Rusland kan eene ver nieuwing van den Servischen oorlog verlangen, waardoor de Oostersche kwestie alleen van een nog meer iogewikkelden aard zou worden." Voornoemd blad besluit met den wensch, dat Servie, door een eervollen vrede met de Porte, moge behouden, wat het voor den aanvang van den oorlog bezat. Gelijk te verwachten was, heeft hel Folke- thing, en wel met 68 legen 25 stemmen, de begrooting der regeering verworpen en hare eigene gehandhaafd. ITALIË, Naar men verzekert heeft de Paus zich vei zet tegen de viering ven een Canossa-feest. Hij moet daarin slechts eene ontijdige, staat- kuudige demonstratie hebben gezien, 't Bleef dus bij een feest-artikel in de TJniia Caitolica, Dit.blad meent nog te weten, dat opnieuw vier Engelsche geestelijken zich tot deRoomsche Keik hebben «bekeerd." DEN 1IAAG, 1 Februari 1S77. Z, M. de Koning heeft zicli in den afge- loopen nacht te 4 uren naar het Loo begeven.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1