Gemeasde Bericltei Bevrsbericbt ra Austcriai. VineUoerseiL vd Hulst, die met grooten moedigheid uit liefde voor het vaderland ten strijden, ging zoo onge lukkig zijn leveu verloor, zoo dat men hem op moest volgen en der gelijke helden zijn er heden nog, die hevig en woedend strijden om die na laten schap te bekomen maar hebben geen goed vuur mond en daar men denkt dat gestage voer nering geen kruit maar buit is en door dit mis lukken niets kan beginnen, zoo zal de strijd ver loren gaan." Het kasteel Zuydewijn te Vrij hoe veu- Capellemet al de daarbij behoorende lande rijen, bosschen en wande'dreven, benevens de heerlijkheid Seydewinte of Zuydewijn, werd dezer dagen door den notaris Middelkoop in publieke veiling gebracht en heeft bij inzet ruim f 100,000 opgebracht. De geschiedenis van die heerlijkheid voert ons naar het midden der 14e eeuw terug, want toen werd zij door Albreeht van Beijeren aan Jan van Zuiide- windeu geschonken. In '1432 ging zij over aan ridder Dirk van Merwede, kamerheer van Filips van Bouigondië, doch bij liuwelyksvereeniging kwam zij in *1544 in het geslacht van Nuyssen- burg, dat haar tot 1758 heeft bezeten, toen zij, bij eifenis, aan Beinardus vau Niel, Dros saard van Megen, is gekomen, uit welk ge slacht' zij weder door huweltjUsvereeniging in dat van Monteus is overgegaan. Door den dood van Oatlnirinn Montens douairière de Roy, kwam zij in handen van den heer A. J. J. de Roy,, die in het vorige jaar op zijn geliefd zomerveiblijf, het kasteel Zuydewijn, in hoogen oudeulom overleden is. De aanvoer van uitmuntend versch vleesch uit Amerika in Engeland blijft toenemen, en een deskundige, 't Parlementslid Barclay, die onlangs do Veieenigde Staten bezocht, voor spelde aan dien lak van handel eene groote toekomst. Intusscheu werd tot dusver de prijs van 't Kngelsche vleesch niet lager. Steeds hoort men, in Engeland zoowel als du Nederland, de slachters klagen dat zij hunne waar moeten van de hand zetten met zeer geringe winst, ja, dat zij dikwijls grootmoedig- lijk met vei lies moeten verkoopen. Opmerke lijk is daarom de ijver van dit gild, om het debiet van liet goedkoopere Amerikaausche vleesch te verhinderen. Te'Manchester zijn er eenigen betrapt op de volgende kunstgreep: zij verkochten slecht Engelseh vleesch voor Amerikaanschen goed Amerikaansch vleesch voor Engelseh. Op die wijze brachten zij 't Amerikaansche artikel in diskrediet, terwijl zij feitelijk, door den h'oogeren Engelschen markt- prijs er voor te bedingen, er woekerwinst m'ede maakten. Hoe zij te Londen zelfs brandbrieven zonden aan slijters van 't Amerikaansche vleesch, werd vioeger reeds vermeld. Of zelfs een zeer ruime toevoer van Ameri kaansch vleesch duurzamer invloed zal hebben op de marktprijs in Engeland, valt te betwijfe len. Immers in Engeland, !t land van vleesch- eters bij uitnemendheiddoet elke daling van den vleeschprijs de consumtie dadelijk toenemen. Omtient de verzending van ruim 900,000 eieren van zalmen en forellen uit Zwitserland naar de Vischkvveekerij te Velp, meldt men ons nog het volgende: Men mag verwachten, dat de meeste dezer eiejen behoorlijk zullen ontwikkelen in't water van de hoogten van Beekhuizen,'dat dezelfde temperatuur heeft als de natuur. Dit heeft altijd veel voor; want komen ze in water, dat uit leiding of bron ontspruiteude, veel warmer is, dan ontwikkelen de eieren wel vroeger, doch dan vinden de jonge zalmpjes de noodige insecten nog niet in 't water, die voor hun -leven noodig zijn, Daaibij komt nog, dat de stroom van bronnen en leidingen niet zoo sterk is als die der rivier, hetgeen van grooten invloed is op'de ontwikkeling der jonge zalmp jes; deze moeten gedurende de zes weken dat het verlies der voedselblaas duurt, een stroom water hebben, die zooveel mogelijk met den rivierstroom overeenkomt, ten einde zij zich bij het op de rivier komen in dien stroom beter zullen kunnen redden, terwijl zij bij een niet zoodanige voorafgaande opvoeding, op de rivier komende, lichtelijk worden medegevoerd of zich niet tegen den stroom verdedigen kunnen. Men moet zich ook voor outijdige verplaat sing welke des nachts dient plaats te heb ben wachten. Volgens de directie der Neder- landsche Vischkweekerij te Velp ware het wen- schehjk, dat bij contróle van Regeeringswege de commissie het getal door taxatie raamde de directie verzekert op geen 50 mille te letten en daarna aan de directie over te latenhun de gelegenheid tot vrije verplaatsing naar de rivier, waar die inrichting gelegen is, te geven. Zij is van oordeel, dat van dit oordeelkundig vrijlaten hun bestaan afhangt, daar het met schaal eu gewicht wegen vau de jong zabnpjes, het vervoer in tonnen naar de rivier, hoe kort ook de afstand wezen moge, het over dag in de rivier werpenenz. enz., ze te veel aan grijpt om die manipulation zonder groot nadeel door te staan, terwijl hun vervolgers ze in dien vermoeiden toestand in te groote hoeveel heid verslinden. Lelden. De heer Ernest Renan heeft de uitnoodiging van het studentengezelschap »Doc- trina", om alhier een voordiacht te komen houden, aangenomen. Nicinvcnhngcn, bij Heerlen. Zekere Pfeiffer, mandenmaker, gewoond hebbende te Sittard, heeft volgens gerucht zijn vrouw te Daalen, in Piuisen, den hals afgesneden. Hij is in (leze gemeente gearresteerd. Amsterdam. Het gerechtshof te dezer stede heeft eergisteren in de zaak \au de wed. G. beschuldigd van het met opzet gooien van viti iool in het gezicht van den inspecteur van politie V. R.uitspraak gedaan en haar ver oordeeld tot een celstraf van 6 maanden, ofschoon het hof het opzet niet bewezen achtte. In de Boomstraat is gisterenavond.een meisje van een trap gevallen ten huize van een vriendinnetje, waar het uit spelen was. Het kind brak het' nekbeen en bleef op de plaats dood. Ootmarsum, Gisterenavond, omstreeks 40 uren, werd men hier verontrust door het luiden der stadsklok. Uit eiken mond klonk het brand! brand! rechts eu links liep het volk de straten ia en door, elkander afvragende: waar is de brand? tot men eindelijk aan het stadhuis kwam en aldaar tot elks verbazing vernam, dat de klokkenluidster dien avond te 9 uren vergeten had het gewone klokluiden te verrichten en het' nu maar een uurtje later waarnam. Utrecht. Als eene groote zeldzaamheid in dit jaargetijde waren II. Zaterdag op de markt alhier door een persoon reeds eenige kievits eieren aangevoerd. Tiel. Als iets niet alledaags kan ge meld worden, dat een paartje in deze ge meente dezer dagen zich in het huwelijksbootje zal begeven, waarvan de bruidegom een tachtig jarige grijsaard-weduwnaar is en zijn aanstaande, een weduwe, vijf-en-zestig jaren achter den rug heeft. Dat de oude .man op de huwelijkszee ziju huikje altijd met genoegen stuurde, blijkt hieruit, dat hij nu voor de derde maal gaat van wal steken. Hengelo. De extra-treinen, die anders om dezen tijd des jaars voor het speciaal vervoer van schapen uit Duitschland voor Engeland naar Rotterdam liepen' en ook voor dit jaar reeds geannonceerd waren, zullen wegens het verbod van uit-, in- en doorvoer, zoo door de Duitsche als Nederlandsche regeering uitge vaardigd, dit jaar niet loopen; de daartoe ge-i gevene bevelen zijn dientengevolge weder inge trokken. 's llertogonbosch. Men is reeds druk bezig met het slechten der wallen om de stad. Tal van kogels worden er iti gevonden, jalsmede eene massa beenderen van gesneuvelden. Ver leden week werd een geraamte gevonden met een casque op. Oosterhout. De gevaarlijke gewoonte om bij feestelijke gelegenheden te schieten, heeft Vrijdag alhier weder een ongeluk aangericht. Bij een huwelijksfeest trof namelijk een jong man de schoonzuster des bruidegoms in de keel; zij verkeert in zorgwekkenden toestand. Het is een gioot ongerief voor lien, die met de riemen i omboden in beweging bren gen, dat zij den rag moeten toekeeren aan de voorzijde der boot. Om dit ongerief te verhel pen, heeft een Amerikaan een merkwaardige uitvinding gedaan, in den gee.-t van het ei van Columbus. Op de tentoonstelling te Philadelphia vond de heer L. C. Durlok de Wit een prospectus met teekeuiug, waaruit de practische toepassing der uitvinding duidelijk werd. Hij nam die tuekening mede naar Amsterdam eu liet een model maken naar dat model wordt de toepassing op grooter schaal gereed gemaakt, en eerstdaags zal men op den Amstel de uitvinding in practijk zien brengen. Een roeier zal dan in een gewone boot, waarvan de kop in de i ichtiug van den Omval ligt, plaats nemen met zijn gelaat naai den Omval gekeeid; hij zal de handvatsels dei- riemen in beweging brengen in de richting van de Iloogesluis, en toch naar den Omval varen. Dit wordt bereikt door een hefboom aan den roeiriem met een handvat in beweging te brengen. (H II.) In de kolenmijnen van Charleroi en He negouwen is de toestand der werklieden aller treurigst. In de meeste mijnen wordt 'slechts twee of drie dagen in de week gewerkt. Andere blijven onaangeroerd liggen, zoo groot zijn de aanwezige voorraden kolen die geen 'afnemers vinden. Duizenden arbeiders zijn broodeloos en geheele scharen vrouwen eu kinderen loopen. bedelend rond. PerTeleqr. pCt, Premie leen, Rollen!. 3 Nedbrl. Werkt. Schuld. 2% Hanilel-Maatsch. resc. Olil. Centraal-Spoorw. Spanje, Binnenlamlsche. 3 Dito.Buiteiil 1867 3 Portugal1867 3 Rusland Nicolai 4 72/73 5 Aand.Z R.1001864 S i s 1866 5 Sr. Ituss Sp -Maat,, n Oostf.nr.,01)I. pap. Mei 5 ïilverJan 5 Loten 1854. 4 i860.5 1864. Hour. 1870 Turkiie, Ohl. 1865 5 Egypte 1868. .7 1873. 7 Peru 1870 6. 1872 5 Vereer. Staten 1881 6 18856 Mexico, 1851 3 1864 3 Columbia4'/, Erie-Spoorw. Illinois At!. Miss Ohio 7 31 Jan. 99% 63 Vg 103% 12%, 12 «4 52% 72% 83% 287 289 255 50'%, 55%, 209% 560 135% 13 50% 48%, 18% 15% 105% 991%, 3% 27n/io 9%. 50% 26% 1 Fcbr. 63% 12% 12% '3'b 83 50% 55% 12%, 99% Rotterdam31 Jan. Disc. per 3AI. Kort. Londen 1 1 f 11.95 f .12.01 Vt Parijs '4 1 t. 100 - 47.42% - 47.80 Antwerpen -'2%% '1 fr. 100 - 47 47% - 47.80

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 3