der Vrijheid en no. 6 Frosch cantate, hoezeer ook deze nog de blyken droegen van het kort stondig bestaan der vereeniging. Te oordeelen naar het applaus dat aan verscheidene nora- mers te beurt viel, in het bijzonder die welke door de Rotterdarasche zangvereenigiug dHar mon ie" werden uitgevoerd, heeft »Schiedams Mannenkoor" aan de talrijke aanwezigen een genoeglijken avond verschaft. Den Directeur werd bij monde van den president der vereeniging, den heer J. Burki, een fraaie pendule aangeboden, als blijk van waardeering voor de wijze waarop hij zijn betrekking vervult. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de kroon der witte ton no. 4, Herbertsboei 1ste grootte van den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee, alsmede de kroon met driehoek van de ton van de Ribben zijn weggeslagen en zoo spoedig mogelijk zullen venangen worden. In herinnering wordt gebracht dat de twee beulings of berghouten aan laatstgenoemde ton zwart zijn geschilderd. De witte ton no. 2, Hetberlsboei 2e grootte is den 28 Jan. weder in hare vorige merken herplaatst. De Minister van Oorlog heeft ter alge- meene kennis gebracht, dat tegen 1 Mei a. s. gelegenheid bestaat tot plaatsing van een hoofd onderwijzer aan de Pupillenschool te Nieuwer- sluis op een jaarlijksch traktement van f 1200 met vrije woning, liet traktement kan na een zeker getal dienstjaren tot f 1500 worden ver meerderd. Ingeval den hoofdonderwijzer geene vrije woning van Rijkswege kan verschaft worden ontvangt hij eene jaarlijksche vergoeding van f300 voor huishuur. "Voor genoemde betrekking komen in aan merking hoofdonderwijzers, niet jonger dan 30 en niet ouder dan 40 jaren, die minstens één jaar aan het hoofd eener school van gewoon of meer uitgebreid lager onderwijs hebben ge staan. Se.-Ct Het Vad. verneemt uit goede bron, dat onze Regeering besloten heeft den te Amster dam resideerenden consul-generaal van den sKerkeKjken Staat" niet langer te erkennen. Men deelt ons mede, dat reeds aan staanden Woensdag het onderzoek van het schoolwetsontwerp in de sectiën een aanvang zal nemen. Vad Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand December verongelukt 205 zeilschepenalsvan Engeland 03, Noorwegen 32, Frankrijk 24, Amerika 23, Duitschland 20, Nederland 5, Italië 5, Denemarken 4, Zweden 4, Oostenrijk 3, Rusland 2, Belgie 1Brazilië 1, Portugal 4, Spanje 1 en 16 waarvan de nationaliteit niet is opgegeven. Hieronder zijn er 13 waarvan men zonder bericht is. In dezelfde maand verongelukten 14 stoom schepen, als: van Engeland 40, Amerika 2, Nederland 1 ea 1 waarvan de nationaliteit niet is opgegeven. Langs den Hollandschen IJzeren spoor weg (lijn AmsterdamRotterdamHelder Zaandam) zijn geduieude de maand Januari 1877 171,210 reizigers vervoerd; opbrengst f 140,491.85 en aan goederen f 46,234,22; diverse ontvangsten f592.79; totaal f187,318.86. Aan berichten uit Zuid-Afrika, dd. 9 Januari, is het voigende ontleend: Secocoeni's boodschappers hebben verscheiden mondgesprekken met den bewindvoerder te Pretoria gehad. Hun boodschap luidt: j>Seco- coeni, den oorlog moede, verzoekt vrede en vergiffenis voor het oorlogmaken." Zjj zijn met het regeeringsantwoord reeds vertrokken. Een hunner zou verklaard hebben, dat Secocoeni het land niet zou willen opgeven, in welk geval men nog krachtiger bedwang verwacht. De-reiziger luitenant Young is van Living- stonia in Kaapstad teruggekeerddie zendings- post is voorgoed gevestigd bij het Nyassameer. Hij heeft dat meer omgezeild, dat een ware binnenzee is, te midden eener overschoone laud- streek, waar de handel uitmuntende uitzichten heeft. Door het Japansche gouvernement is het hoogleeraarschap in de genees- heel en verlos kunde aan de militaire school aldaar opge dragen aan den heer dr. Fock Junior, thans arts in de gem. Meern, provincie Utrecht. De benoemde heeft die betrekking aangenomen. Den 4 dezer was het de sterfdag van Vondel. Drie Amsterdamsche jonge dames, kweekelingen der Rijksacademie van Beeldende kunsten te Amsterdam, hebben aau den voet van het standbeeld in het VondelsparL een korfje met vioolbloemen neergezet, door me vrouw Schneider tot dat einde uit Keulen overgezonden met eenige dichtregelen. De secretaris aan de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij is gisterenavond in ver zekerde bewaring genomen, beschuldigd vau verduistering van vrij belangrijke waarden. Aan de Leidsche Hoogesuhool studeeren thans 864 studenten, verdeeld als volgt: God geleerdheid 45, wis- en natuurkunde 65, let teren 67, geneeskunde 177, en rechten 510. Eldeis studcerende eu hier ingeschreven zijn 439 studenden, als: in de godgeleerdheid 11, wis- ea uatuurkunde 9, letteren 13, genees kunde 09, en rechten 37. Volgens den Studenten-almanakheden uitgekomen, studeereri te Groningen 205 studen ten, als volgt: letterenuitsluitend 19, voorbe reidend voor de rechten 17, voorbereidend voor de theologie 13, samen 49; wis- en na tuurkunde, uitsluitend 36, voorbereidend voor geneeskunde 24, samen 60; rechten 38; genees kunde 40; theologie 48. De Wekker deelt mede, dat te Brussel dezer dagen, in de zitting van de Kamer van Volksvertegenwoordiging, de lieer A Hard den toestand geschetst heeft van het lager onderwijs in Belgie eu daarbij o. a. aangewezen, dat er geen tak van openbaren dienst is, die dringender behoefte heeft aan hervorming. De liberale afgevaardigde Bara, ondersteund door een aantal zijner geestverwantenheeft een krachtige philippica gehouden over de beschroomdheid der regeering tegenover de hoogere geestelijk heid, die telkens weer de onzedelijkheden, door sommige lagere geesteltjken gepleegd, over het hoofd ziet en onlangs opnieuw een geestelijke, die wegens een SOtal vergrijpen tegen de zedelijkheid veroordeeld was, tot schoolopziener benoemd heeft. Galeiboeven en bandieten, zeide Bara, werden soms door de bisschoppen met het toezicht over de jeugd belast. Aan de Qocsche courant wordt uit goede bron uit 's Hage gemeld, dat de behandeling der negen wetsontwerpen betreffende de in richting en het rechtsgebied der arrondisse- ments-rechtbanken en kantongerechten stellig nog in den loop dezer maand in de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen. In vei band tot dit bericht verdient het de aan dacht dat de AT. Itott. Ct. van 3 dezer een hoofd artikel bevat tot aanprijzing der door den Minister van Justitie aangeboden wetsr^tverpen, aan het slot waarvan men hel volgend ••'.■est Wanneer wij, na in 1875 te hebben afge rekend met zes overbodige hofjes, nu nog het afscheid zullen hebben gegeven aan een aantal rechtbanken eu kantongerechten, wier werk uitmuntend door de ovetblyveude kan verricht worden, zal zoo al niet de grootste, dan toch ongetwijfeld een zeer groote hinderpaal tegen het tot stand komen eener nieuwe rechtelijke organisatie weggeruimd zijn. nDoch het spreekt vanzelf, dat men, om ztju doel te bereiken, den weg dien men eens heeft ingeslagen teneinde toe moet afleggen. Dat de Minister, die hem indertijd aanwees, daartoe gezind is, bewijzen zijne thans aanhan gige voorstellen. En dat de Tweede Kamer, die den Minister aanhankelijk op dien weg gevolgd is, thans niet zonder de grootste inconsequentie weigeren kan hem daarop verder te volgen; is duidelijk." De hoeren Pixley and Abell zeggen in hun marktbericht van 1 Februnri, dat de zilver* Js markt in de week, eindigende met dien datum, zeer kalm is geweest en dat er weinig zaken 1 afgesloten werden. De prijs onderging weinig I verandering, totdat de toewijzing der Indische! regeeringswissels bekend was; als er op datg cogeublik dringende- verkoopers geweest waren, I zou er geen zaak tot stand gekomen zijn zon-1 der dat er eene aanzienlijke prijsverlaging had 1 plaats gevonden, want het zou moeilijk geweest zijn een kooper te vinden. Donderdagochtend f weAl de stemming vaster omdat de Raad van I Indie besloten heeft het bedrag der wissels te 1 verminderen (slechts 1,750,000 ropijen zullen I worden aangeboden) en het zilver met de jongste j "West-Iudisehe stoomboot werd voor 57d. p. o. - verkocht, 't geen toch nog 'A d. lager is dan j de laatstvoorafgaande noteering. De aanvoeren bedroegen 52,420 p. st. uit West-Indie, 12,000 p. st. uit Brazilië, 40,000 p. st uit New-York en 65,000 p st, uit Duitschland. De P. 0. stoomboot nam Donderdag 57,000 p. st. mede naar Bombay. i Van Mexicaansche dollars is een groote voor- raad nl, 110,000 p. st. aan de markt geko- men, en deze werden voor 57'/j d. p. o. ver- kocht, 't geen eene verlaging van 'A d. is. Heeft een onzer uilstekendsle schrijvers, wij bedoelen Jonathanin zijn Waarheid en j droomenmet diep gevoel en tredenden eenvoud geschetst, wat er véél achter de weinige woor- den van een enkele, gewone doodad verten tie schuilen kan, zyue schoone opmeikingen S zijn niet minder van toepassing op de korte, i dorre, maar zóóveel zeggende ïseheepvaart- berichten." Het eenvoudige: sbinneugekomen" uit een havenplaats, of hetjalles wel aan boord" in een praaibericht uit verre zeeën, welk een blijde boodschap, welk een schat van zielevreugd ligt in die weinige letters opgeslotenl Maar daarentegen, welk een verpletterenden, duizelingwekkenden slag brengen soms die korte tijdingen, even onverhoeds, het ouderhart of vrouw en kroost toe 1 Zoo, bij voorbeeld, gisteren: il/lysset ge strand, kapitein verdronken." In die enkele woorden vernam een vader, te midden vau zijn dagwerk op onze drukkerij, eensklaps den jammerlijken dood van zjjn zielsgeliefden zood, een man in de kracht des levens, slechts 37 jaar oud, zelf gelukkig echt genoot en vader, en die zich door voorbeeldig gedrag, geheele toewijding aan zijn beroep en degelijke studie, van scheepsjongen, onvermoeid en met inspanning zijner beste krachten, op de loffelijkste wijze had opgewerkt tot den rang vfin kapitein op een der stoomschepen van de Koninklijke Kederlandsche Stoombootmaatschap pij, een ware eereplaats, daar zij de keus uit de beste mannen van liet vak heeft. Zoo nabij getuige van de onbeschrijfelijke vadersmart, die een enkel scheepsbericht, in ziju ijzingwekkende kortheid, kan veroorzaken, dachten wü met innig meêgevoel aan zoo velen, die door dezelfde scheepsramp even diepgetroffen worden, en zullen onze lezers, die gewis evenals wij, zoo vaak door de kracht der gewoonte als het ware gedachteloos die korte, maar zooveel beleekenende tijdingen lezen, deze woorden van rouwbeklag niet misplaatst vinden. (Amst. Ct.) Omtrent het vergaan van 't Koudumsche stoombootje Willem III op het Fluessentneef vernemen wij nog enkele bijzonderheden. Het- aantal passagiers was onbekend; de kaartjes zouden onderweg worden afgegeven. Een pas' sagier voor Koudum heeft te Sneek geweigerd

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2