.A". 1W7. rij dag 9 Februari. A» 4090. YmcMjit Japlijis, litpzÉM Dinsdag;. Kennisgeving. BnitenBnflscle Berichten. Blinettlanistlie Bcrichta SU Een en a a x* DENEMARKEN. nu .Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers 0.10, BlIREAUi JIAHKT, IS, 134. Advertentieprijs: van 110 gewone regels. 100. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing woidt tegen tweemaal bnekeid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam, Gelet op artt. 73 en 151 do verordening op de Brandweer binnen deze gemeente van den 22 February I860; Geven bij deze kennis dat, in de plaats van den heer J. VAN DER MOST Jr., over leden, is benoemd tot Brandmeester aan de spuit no. 8, den heer 1., F*, van Rijkcvosscl. Schiedam, den 8 February 1877. De Burgemeester P. J. VAN DIJK VAN MATEN ESSE. De Secretaris, A. W. MULDER. T U R K IJ E. De dagbladen bevestigen dat Midhat een samenzwering smeedde. In de aanstelling van den nieuwen grootvizier wordt onder de ont werpen, die aan de goedkeuring van de Kanoer van afgevaardigden zullen worden onderwor pen, melding gemaakt van een binnenlaudsche administratie op den grondslag van decentialisa- tie en een billijke keuze ten opzichte van piovin- ciale gouverneurs. De Porte zafeenige bevoegde Europoesche fmanciers doen ontbieden. FRANK HIJK. De internationale conferentie tot regeling n o der suikerkwestie is Maandag, onder voorzit terschap van den minister van koophandel, te Parijs bijeengekomen. Op de prijsvraag door de Fransche regeering uitgeschreven, naar een afdoend middel tot vernietiging van de phylloxera (da wijnstolduis) waarbij den winner een som van f300,000 werd beloofd zijn meer dan duizend antwoorden ingekomen. O O STEN RIJK. De Presse en de JSTctie freie Presse melden, dat Koieman Tisza, alvorens naar Pest terug te keereu, den Keizer het ontslag van het Hongaarsche ministerie aangeboden heeft. ÜUITSCULASD. Naar de Post meldt, bracht de grootvorst Konstantijn op zijn terugreis naar Petersburg een bezoek aan Prins Bismarck, die in den loop van deu dag/ meer dau den on (lei-houd had met den Russischeu gezant. Het Journal fiir Buckdruckorkunst meldt, dat de heer Gladstone met zijne geschriften over de gruwelen in Bulgarije niet minder dan 12,000 p. st. f144,000 verdiend heeft. Een voorstel der oppositie om tegen vijf gewezen ministers eene aanklacht wegens mis bruik van 's lands gelden in te dienen is in de Folketliiug (Tweede Kamer) met 60 tegen 23 stemmen bij eerste lezing aangenomen. ENG ELAN I>. De London Gazette' constateert 7 nieuwe gevallen van runderpest#te Londen AMERIKA. De JSTeut-York Herald bericht, dat er een ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de Indianen en de tegen hen gezonden troepen. De eersten werden met groote verliezen ver slagen. .Van de troepen sneuvelden slechts 4 soldalen. Een nieuw Russisch oorlogsschip is te San Francisco aaDgekomeu. Op dit oogenblik zijn er daar acht. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Felruari. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. Voorts is medegedeeld, dat benoemd zijn: tot rappoi teurs van het ontwerp op hst lager onderwijs, do hceren Messchert van Vollen- hoven, Kuyper, Jonckbloet, Mees en Kappeyne van de Coppello, en tot rapporteurs van het outwerp Haflinans, nopens het recht van ant- wooi d, de heeren Begram, van Houten, Geert- sema, Cramers en des Amorie van der Hoeven. Na afloop van het onderzoek der onderwijs wet in de afdeeüngen (ten vroegste Maandag 1 uur) zijn achtereenvolgens aan de orde ge steld: de enquête omtrent de koopvaaidijvloot, de heiziening van het tarief van rechten en van den accijns op liet gedistilleerd en de wering van besmettelijke ziekten door zee schepen (quarantaine). SCHIEDAM, 8 Februari 1877. Heden weiden alhier door Burgemeester en Wethoudeis in het openbaar aanbesteed ver schillende leverantiön en aangenomen door de volgende laagste inschrijvers, nl. de levering van: 100,000 stuks Luiksche keien, door de Erven H. Trip te Rotterdam, voor f00.94 per 1000stuks; 300,000stuks Luikscbestraatklinker- moppen, door M. Duijs te Hees bij Nijmegen, f 16.18 per '1000 stuks; 250 kubieke meteis gewasschcn grind door J. Boelhouwers, te Papendrecht, voor 2 25 per M'.300 strekkende meters escozijnsche steenen trottoir banden door A. P. Schotel Gz», te Dordrecht, voor f 1105.50; 1000 tot 2000 kubieke meters zuiver scherp rivierzanddoor J. de Haan te Schiedam voor 72 ets. de M'.; houtwaren, door TV, Giesen, te Doesboigh, voor f4497. en metsel- materinlen, door van Noorden en Schweizel, te Rotterdam, voor f605. In de afdeeüngen der Tweede Kamer was gisteren verspreid de navolgende gediukle nota over liet ontwerp van wet op het Lager Ouderwijs. 1. Dit ontwerp eeu miskenning van onzen ganschen strijd sinds 1857 in zijne meening, dat hiermee de school kwestie van liet tapijt komt, eeu buleediging voor ons racht en onze beginselen; verergering, geen verlichting van druk. 2. Ongeschikt tot oplossing der schoolkwestie, wijl het intellectueel belang op den voorgrond, het ethisch belang van het recht en de consciën tie op den achtergrond is geschoven. 3. Dit ethisch belang, het gelijke recht voor allen, de staatsrechtelijke gelijkheid van neutra listen en niet neutralisteneenig hoofdpunt voor ous debat. 4. Ten bewijze dat we, zooveel ous beginsel gedoogt, willen meewerken, als minimum van eisch het volgend concept-artikel, bij welks verwerping alle verdere deelneming aan het debat voor ons is afgesneden. Aitikel 1. De zorge der overheid voor het lager onder wijs strekt zich uit tot do 1. bevordering van de opleiding van het on derwijzend personeel 2. uitieiking van vei lof-akten tot het geven van onderwijs; 3. uitbetaling van een vaste jaarwedde van Rijkswege aan alle onderwijzers, die in vverke- lijken dienst zijn; 4. toekenning van pensioeu aan alle ouder wijzers, die den termijn van werkelijkcu dienst, u deze wet vast te stellen, hebben voleind; 5. het houden door de gemeenten van scho len voldoende zitplaatsen opleverend voor de kinderen wier ouders of vc~gden ouderwijs van overheidswege voor hen begeeren; 6. het houden van toezicht op het onderwijs. Hierbij, als er uit voortvloeiend: Art. a. Van Rijkswege wordt eiken candidaat die met goed gevolg het examen voor hulp onderwijzer aflegde aau de gemeentelijke of bijzondere inrichting waar hij "minstens gedu rende twee jaren onderwijs genoot, eene premie van f300 uitgereikt. Ait. h. Van Rijkswege wordt aan eiken hoofd- dervvijzer, die 't zij aan een openbare, 'i zij aan een byzondere schoolminstens veertig leerlin gen ouderwees, ecu jaarwedde vau f690 en aau eiken hulponderwijzer, onder gelijke bedin gen, eene jaarwedde vau f300 uitbetaald. En voorts 1. Ons veiklaien tegen schrapping van uit gebreid lager onderwijs. 2. Tegen opneming van voorbereidende klasse. 3. Tegen ongepraeciseerdc verplichting tot schoolgeldheffing. 4. Tegen wijziging van art, 23 en evenzoo tegen het ongewijzigde. Men verneemt dat een wetsontwerp, houdende voorstellen betreffende de droog making vau het Zuidelijk gedeelte der Zuider zee, bij deu Raad van State in overweging is gebiaeht.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1