A", i 877. "oeiisdas: 14 Februari. 4093. Terscfiijnt iaplijb, litpzoaieri Mat. Bnitenlanflsclie Berichten. Siuienlaiisclie Bemitaa. bm 9 a a r g- a n g-. SCHIEDAM, 13 Februari 1877. TQ 11 en COURANT. ABONNWiKNTsrKlJij, per Uwnrt.i.il 1,85. Franco per post, door het geheele Ktjk - 2.50. Afzonderlijke liominers - 0.10. BllllKAD: 9I1BKT, E, 12<*. Advertentieprijs: van 110 gewone tegels. 1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal herekcrd. 1) UIT S C I, A S 1). Omtrent de runderpest wordtin den lleichs- Anxeijer het volgende geconstateerd: In het begin dezer maand schenen de krachtige maat regelen ter bestrijding der ziekte in de Pruisi sche provinciën Silezië eu SleeswijkIlolslein, alsook te Berlijn en op Hamburgsch grondge bied een afdoend resultaat te zullen opleveren. Bit is echter nog niet ten volte verkregen. Wel is waar, in Silezië hadden zich in den laatsten tijd op geen andere plaatsen ziekte gevallen voorgedaan en in de laatste acht dagen was dit aidaar alleen het geval geweest en in één der besmette plaatsen (Klein Mochbern, bij Breslau); ook zijn er in de laatste acht dagen te Berlijn en in Sleeswijk-Holstein geen runderen meer aangetast en op Hamburgsch grondgebied slechts twee stallen als besmet aangegeven; doch daarentegen is de ziekte plotseling den 5 dezer te Keulen en hét nabij gelegen Nippes, den 6den te Dresden en don 7den te Emden, alsook te Prezlau (district Potsdam) uitgebroken. Blijkens ingewonnen in formation was de besmetting door een trans port Vee uit Silezië naar Dresden en van daar naar Keulen overgebracht, terwijl zij te Emden en Prezlau wordt toegeschreven aan den invoer van besmet vee, hetwelk uit Berlijn, eer het uitbreken der ziekte aldaar bekend was, naar die plaatsen was verzonden. Intusschen zijn overal verdere maatregelen genomen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft het ontwerp betreffende de jRuhmeshaUe bij derde lezing onveranderd anngeuomen. Te Duren en Dusseldorf is onder het rundvee en de varkens het mond- en klauwzeer uitgebroken. K !i G E L A N' 1). Eene particuliere depêche uit Briudisi meldt, dat Midhat-Paeha jl. Zaterdag aldaar is aan gekomen. Hij schrijft zijne ballingschap toe aan Russische kuiperijen en aan het verbods-artikel in de constitutie, waarbij aan den Sultan het recht wordt ontzegd, zjjue onderdanen zonder proces te verbannen. In het Lagerhuis verklaarde de lieer Gladstone, dat hij aanstaanden Vrijdag de aan dacht van het Huis zal vestigen op de dépêche van Lord Derby, van 5 September 11. aan sir H. Elliot, ten einde zoodoende te welen te komen, wat de inzichten der regeeriug ziju aangaande de verbintenissen van dit trnctaat, waarover in bedoelde dépêche gehandeld wordt. Sir Stafford Northcote antwoordde, dat Frank rijk en Engeland vertoogen lot Turkije hebben gericht, ten opzichte der leeaing van 4854 voorts verklaarde hij op de vraag van een der leden, dat sir II. Elliot nog altoos in ac- Üeveu dienst der regeering is. Ba heer Bourke, autwoordende op een vraag van den heer Fors ter, ;zeide dat er geen be zwaar meer bestaat tegen het mededeelen der dépêche van lord Derby,', waarbij aan de Porie te kennen werd gegeven, dat zij niet op ma- terieeleu steun \an Engeland kon rekenen, indien zij in oorlog kwam met Rusland. Volgens bericht uil'Belgrado van 42 dezer zou de staatsraad Philip) Christie als gemach tigde van Servie naar Koustanliuopel vertrekken om over het sluiten van den vrede te onder handelen. F 11 A N K 11 IJ K. Op één gemeente na is de uitslag van de verkiezing bekend. Dudemaine verkreeg 8168, Raspail 4665, Saint-Martin 4684stemmen. Er zal een herstemming moeten- plaats hebben; elk der partijen acht zich ten slotte van de overwinning verzekerd. De vredesonderhandelingen van Turkije met Servie en Montenegro andervinden opnieuw staking. li E L tt, I E. De uitvoering in denschouwburg van de Aluette de Portici, te Gent, is Zondagavond luide toegejuicht. Het Geuzenlied en de Bra- bangouue ziiu verscheidene malen herhaald. In de straten heerscht overal rust, De Précurseur meldt: Volgens officieel bericht van het gouvernement der Zuid-Afri- kaausche republiek ziju de tijdingen betreffende den opstand der Kaffers van vredelievender aard, eu wenscht Secocoeni vrede te maken. T K K IJ E. De beursgeruchten, omtrent het aannemen van eene dreigende houding door 4000 gewa pende softa's en liet aaustaaude uitbreken van ernstige rustverstoringenzijn ten eeneuinale uit de lucht gegrepen. Er heerscht in lConstan- tiuopel eene volkomen rust. SPANJE, De Oacota bevat het Koninklijk besluit, waarbij de Cortes ontbonden verklaard en de nieuwe verkiezingen op 5 April bepaald worden. De minister-president Cauovas del Castillo, zal den Koning naar Andalusië vergezellen. Uit Calcutta wordt van l i dezer gemeld Te Ahmedabad bad een vreeselijke kruitunt- ploffiug plaats. 50 personen kwamen daarbij om en '1000 werden gewond. De oorzaak dor ramp is onbekend. Voor de Evangelisch Hervormde vereeuiging trad gisterenavond als spreker op de heer D, Beekman, van Voorschoten, die tot onder werp z.jjnor rede had gekozen: «Pltilippus Melau- thon eu zijn imloed op de kerkhervorming der '16de eeuw." Na hem geschetst te hebben als kind, nis veelbelovend jongeling, en als de beroemde hoogleeraar zijner dagen,-deed de spreker hem kennen in zijne verhouding tot Luther eu iu het gewichtig deel dat hij aan de hervorming heeft gehad, vooral zijne vredelievendheid en de Evangelische richting in zijn streven kwam daarbij helder uit. De oorzaak van Melanthons vaak te groote toegevendheid meende de spreker te vinden in een grondbeginsel, hem door een zijner leer meesters ingepreut; hij liet echter niet na; hem ook te schetsen als man van krachtig handelen. Ten slotte bepaalde de spreker zijne hoorders bij Melanthon's huiselijk leven, en stelde hem ten voorbeeld voor onzen tijd. Een talrijke schare volgde den spreker met belangstellende aandacht. De volgende spreekbeurt zal door den lieer M. Hoog, predikant alhier, vervuld worden. De heer F. Denzier, kapelmeester van den staf der dd. schutterij alhier, teveus direc teur van de harinonie-vereenigiug sApollo", heeft aan deze vereeniging opgedragen een feest-ouverture, doorhemzelven gecomponeerd. Op deze ouverture, die voorkomt op het pro gramma van het concert der dd. schutterij, ter gelegenheid van 's Kouiugs verjaardag, hopen wij nader terug te komen. Een ontwerp van wet tot wijziging van de kieswet en de kiestabel is gisteren bij de Tweede Kamer ingekomen. Blijkens een telegram van Zr. Ms. gezant te Londen is van Zaterdag af de invoer van rundvee en schapen, uit Nederland afkomstig, verboden. Een van den Nederhmdschen consul te Keulen ontvangen bericht bevestigt Jietgeen in onderscheiden dagbladen is medegedeeld om trent het uitbreken der veepest in dio stad, en omtrent de gestrenge maatregelen aldaar verordend orn den voortgaug der ziekte en haar verdere verspreiding naar buiten te ver hoeden. (St.-Ct.) De Minister van Binnenlaudsche Zaken heeft de aandacht van de Kamers van Kooj- haudel eu Fabrieken gevestigd op onderzoekin gen, die in Zweden nopens kleurenblindheid hebben plaats gehad. Aangezien de medege deelde feiten ook voor de Nederlaudsche scheep vaart belangrijk zijn, is aan dia Kamers door den Minister verzocht om, voor zoover dit in haar bereik is, de aandacht van readers en gezagvoerders van schepen in de groote of in de binnenlaudsche vaait op het onderwerp te vestigen. liet Staatsblad no, 49 bevat het besluit van den 5 Februari '1877 betreffende liet dooden en vangen-van robben. Met het stoomschip Java van de maat schappij «Nederland", waarvan het vertrek uit Amsterdam op den 47den dezer is bepaald, zal geen brievenmail naar Nederlandsch-Indië worden verzonden, omdat dit stoomschip naar alle waarschijnlijkheid niet vroeger te Batavia zal aankomen dan liet stoomschip Prins lien-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1