(Ie voorbereidende werkzaamheden voor het opmaken van 't voorloopig verslag, Vanwege liet Hoofdbestuur der »Maat- schappij tot Nut van 't Algemeen" is thans aan de bestuurders der departementen een cir culaire gericht betreffende de voorgedragen onderwijswet. liet Hoofdbestuur spoort aan tot overweging van geest en strekking der wet en vestigt meer bepaald de aandacht op twee pun ten: de verplichte schoolgekllieffing en de in terpretatie van art. '194 der Grondwet. Het Wagen. Weekblad, orgaan der aristo cratische fractie onder de anti revolutionairen, schort zijn oordeel op over de nota van dr. Kuyper en zijn geestverwanten. Bestrijden wil het haar blijkbaar niet, toejuichen eveumin, de wet Heemskerk verdedigen ook al niet, daarom maant het tot uitstel en wil den heer Heemskerk sieunen in zijn pogen, zooals het blad zegt om de behandeling der onderwijswet te verdagen door eerst de kieswet in behan deling te nemen. »De natie heeft recht, schrijft het, aan de Regeering en de volksvertegen woordiging den eisch te stellen, geen ingrij pende wetten tot stand te brengen, alvorens zij volgens de Grondwet naar eisch zijn geprae- senteerd." De Tijd noemt de nota der anti-revolutio nairen een kloeke en flinke daad, en verklaart zich tegen de aanneming van het wetsontwerp Heemskerk. Naar het Vad. verneemt hebben de Ministers van Marine en van Binnenlnndsche zaken hun steun toegezegd voor het plan eener Nederlandscho Noordpool-expeditie. Onze oorlogsvloot bestaat, met de in aanbouw zijnde schepen er bij gerekend, uit 6 gepausterde ramtorenschepen, een rammonitor le kl., 7 dito 2e kl., 5 monitors 2e kt, 3 gepantserde stoomri vier vaartuigen,! gepantserde stoomkauonneerboot, 19 niet gepantserde stoom- kanonneerbooten, waaronder '17 Staunches en 3 torpedo-vaartuigen, 1 stoomfregat, 8 schroef- stoomscbepen le kl., G idem 2e kl., '18 idem 4e kl., '1 raderstoomschip le kl., 3 idem 2e kl., 4 idem 3e kl., G idem 4e kl1 gewoon fregat, 2 korvetten, 1 oefeningsvaartuig, beue vens nog 21 wachtschepen, instructie- en excer- citie-vaartuigen. De bewapening bestaat uit 390 stukken geschut vau divers kaliber. Naar de N. JR. Ct, verneemt is de opeging van den dienst op den staatsspoorweg te Rot terdam die bepaald was op '1 Maart, voor loopig uitgesteld. De bediening der buffetten aan de beide stations der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Rotterdam, is gegund aan den heer ,T. C. G. Burgers, restaui ateijr op de stoomboot de Stad Middelburgen wel voor eene jaarlijksche pachtsom vanhet station aan de Delftsche Poort f 8008; de halte aan ae Beurs f 0004. Naar aanleiding van een vrij gelijkluidend voorstel in den Arnsterdamsehen kerkerand door de hh. Hugenholtz en Hoedemaker, splitsing der kerk in zoovele afdeelingen als er richtingen zijn ot komen zullen ten doel hebbende, schrijft het Wagen. Weekblad de volgende insinuatie aan het adres der Modernen: 5De eene paitij droomt van eene kerk? zonder belijdenis, met een keik van vrije vroomheid, waarin ook straks 't stelsel der a vrije liefde" een plaatsje bekomt." Wat zullen we op een dergelijke vuilaardig heid wij weten geen beter woord ant woorden Het huisgezin is de grondslag der samenleving. Dat huisgezin op te heffen den band iler huisgenooten onderling te heiligen door den geest der liefde wat anders wil de moderne partij op dit gebied? Te spreken van een stelsel der vrije liefdeomdat inen de vroomheid vrij van alle coufessioneele banden blaken wil, is eene insinuatie, eenvoudig de partij cn het blad verlagende dat haar uit spreekt. (Z. Ct.) Het geboortehuis van Spinoza te Amster dam schijnt nog, althans uiterlijk, onveranderd te bestaan. Pogingen om dienaangaande zeker heid te verkrijgen zijn evemvei afgestuit op den onwil van den legenwoordigen eigenaar bewoner, om inzage van zijn eigendoms bewij zen te verleenen. Men zegt, dat hij van de zijde van het comité aandrang vreest tot het laten plaatsen van een gedenkleeken in den gevel, en het hem in zijn nering zou kunnen schaden, indien hij daaraan gevolg gaf. (F.) Door den heer R. van de Weerd, te Rhenen, is eeDe uitvinding gedaan, die voor den waterstaat van veel gewicht genoemd mag worden. De mislukte proeven met de rijks- peilschaal te Rhenen brachten den heer van de Weerd tot de ontdekking van een veel een voudiger en zekerder werkend toestel. Thans is hem door de directie van de Amslenlamsehe Kanaalmaatschappij opgedragen, om aan de Oranjesluizen van haar Kanaal eene ze!f'registree- ren de kwik peilschaal, volgens zijne vinding te doen plaatsenDeze toestelwaarvan de werking werd onderzocht en dat door dezen werd aanbevolen, onderscheid zich door groote eenvoudigheid. liet kan hoogst gemakkelijk tegen een der sluismuren worden geplaatst, zonder een bjjzomleren peilput of iets van dien aard. liet neemt zeer weinig ruimte in eti is ter nauwernood een paar meter boog. Eindelijk zijn de kosten van aanleg in vergelijking der thans in gebruik zijnde peilschalen zeer gering, zoodat dit geen hinderpaal behoeft te zijn, om het ook op andere plaatsen in gebruik te nemen, waar thans de waterstanden nog'worden opge nomen en opgeteokend. Ilbl In de Times wordt geklaagd over het aanhoudend verloren paan vau brieven en dag bladen tusschen Amsterdam en Londen. Waai de schuld ligt, wordt echter niet gemeld. 't Volgend feit maakt veel goed van de klachten over do weinige zorg voor brieven uit Londen naar Nederland verzonden. Dezer dagen werd te Amsterdam een brief bezorgd aan zijn juiste bestemming, waarvan het adres enkel luidde: »Ge rard-Dous traat No. ('thuisnornmer.) Deze brief, te Londen ter post gedaan, is dadelijk door de Engelsche pesterij gedirigeerd op Amsterdam, hoewel het adres niets meer vermeldde dan den naam van deze straat, 't Pleit evenzeer voor de algemeene ken nis van den Londenschen postambtenaar als voor 't noemen vao straten naar beroemde vaderlanders. Daily JSTt'ios deelt een schrijven mede van den hegr Ploos van Amstel, vice-president van het bestuur der gevangenissen te Amster dam, aan den secretaris der v Howard Associa tion", Tallack, naar aanleiding van het afschaffen der doodstraf in Nederland. (In Engeland heeft het Parlementslid Pease zijn, voornemen te kennen gegeven'om een voorstel in dien<.zin in te dienen.) De lieer Ploos van Amstel deelt daarin mede, dat na liet afschaffen van de doodstraf in Nedeilaud door de wet van '17 April 1870, bet aantal veroonieelingen wegens moord in '1871 en 1872 5, in 1873 '1 en in '1874 2 bedroeg. Over '1875 en 187G wnren de cijfers nog niet bekend. Door de wet van 1870 was levenslange gevangenis in plaats van de dondsli af gekomen en de secretaris van het bestuur der gevangeiiw van Leeuwarden, waar de veroordeelden werden opgesloten, belichtte gunstig over hun gezondheid en gedrag Duilg Heies voegt hierbij, dal dit schrijven van den eminenten Nederlander, niet het oog op den stand der kwestie in Engeland van groot gewicht te achten is. Maasland. Bij den veehouder C. van dèr Valk in de Oostgaag alhier, moeten ingevolge bevel van den Minister van liinnenlatidsclie Zaken 33 ,van longziekte verdachte runderen ter afmaking worden onteigend. Sedert den '1 Januari jl. zijn alhier 20 gevallen vau long ziekte onder het rundvee voorgekomen. Delfsliaven, 13 Febr. Eene zaak, niet van gewicht ontbloot, houdt hier de algemeene- aandacht zeer gespannen, en is van veel be- teekenis voor den zich alhier al meer en moer ontwikkelenden handel en scheepvaart. In de op gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad nl. vroeg de burgemeester aan den Raad machtiging om de firma gebr. v. d. W. te vervolgen wegens den hun ge stelden en niet volbrachten eisch ter betaling van eene som van f 100, als vergoeding aan do gemeente wegens toegebrachte schade aan gemeentewerken. Merkwaardig waren ook thans weder de discussion, die over deze zaak werden gevoerd door den burgemeester eu een paar werkelijk deskundige leden van den Raad (oud- gezagvoerders), die zich volstrekt niet konden veieenigen nochtans met deze aanvrage tot machtiging der vervolging, noch vroeger met het goheele beleid der zaak door den burge meester. De zaak is deze. Het barkschip Triple, kapitein van Wijk, den 8 December 1870 alhier aangekomen, behoorlijk van loods voorzien, had een ligplaats ingenomen, door kapitein en loods beiden als doelmatig beschouwd. De havenmeester alhier was een ander gevoelen toegedaan en gelastte het schip eene andere ligplaats te nemen naar zijn begrip en aan wijzing; en ofschoon de gezagvoerder begreep dat deze ligging bij stormweder gevaarlijk konde wordenwerd op' hevigen toon de lastgeving herhaald en bij niet-opvolging met proces-ver baal bedreigd. De kapitein der Triple gehoor zaamde. Iulusschen ontstaat op 1 !anuftri!877 de hevige storm, en nu wordt het schip driftig, daar de meerpalen of due d'alven bezwijken, In allerijl, om erger te voorkomen, te midden van een vreeselijken storm, hebben de hoeren gebr. v. d. W. zich beijverd (niet zonder groote moeite en kosten) om tor hulp te snollen, het geen dan ook' is gelukt en nu maakte de havenmeester (immers met voorkeunis van den burgemeester) procis-verbaal op tegen de Triple of liever tegen de gebr. v. d. W,, met den eisch om bovengenoemde som van f 190 aan de gemeente te betalen wegens beschadiging der gemeentewerken, tei wijl niet de kettingen waren bezwekenmaar wel de havenwerken, in casu de meerpalen. Deze zaak voor den kantonrechter behandeld zijndeis de firma v. d. W. in liet gelijk ge steld terwijl de verdediger der firmamr. Loder, helder in het licht stelde de onbekwaam heid in deze van den havenmeester en andere zeer verdachte handelingen in zake havengelden, waarvan voorzeker onderzoek van den burge-- j meester wordt verwacht. De gemeenteraad in- tusschennu de uitspraak kennende van den kantonrechteren na nauwkeurig kennis ge- I nomen te hebben van de feitenbegreep dat hier geen sprake kon zijn van verdere ver- volging van de lieeren v. d. W. Alleen liet dagelijksch bestuur volhardde in zijne meening, doch het voorstel werd met 9 tegen 3 stemmen afgestemd. Gelijk te verwachten was, hebben de Gebr. v. d. W, (tengevolge der ondervonden j behandeling) eene vordering van pl. m. f 120 i ingesteld ten laste der gemeente, hetgeen tot j nieuwe moeilijkheden aanleiding geeft. En wat is nu verder het geval De gebr. v. d. W. die ten vorigen jare een twintigtal sclieepsvrachten hout aankregen en daarvoor pl. m. f 30 per schip aan havengeld betaalden, ondervonden, ordelijk en regelmatig als zij zijn, nooit eenige belemmering vau den havenmees ter, thans echter, ofschoon niet anders han delende als ten vorigen jare, krijgen zij proces verbaal op proces-verbaal van den havenmeester, en waarvoor? "Voor eene zaak, die'ia hct'Delfs- havensclie haven-regiement -niet behoorlijk om schreven wordt,-maar waarvan noch in Rotter dam noch in Schiedam sprake'is.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2