A". 1877. aterdag 17 Februari. M 4096. Biiteiilaiiisclie Berichten. VerscMjat iaplijks, iltpzraW Hat, Bimeilaiilsclie Berichten. Ken en «T aa r <r a 11 sr. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. 1) U IT S C H h A N D. Ook te Chemnitz, in het koninkrijk Saksen, is tie runderpest uitgebroken. Dientengevolge is alle handel in en vervoer van rundvee, tenzij met speciale vergunning, binnen de grenzen der Krcishauptmannschaft Dresden voorloopig tot 28 Februari en het houden van veemarkten in het geheele Regeeringsdistrict Dresden voor loopig tot *16 Maart verboden. .De President van het Regeeringsdistrict Bran denburg, te Postdam, heeft het volgende be kend gemaakt: "Wegens de aanzienlijke schade, door de «runderpest in de Pruisische Monarchie reeds «teweeggebracht en wegens de nog voortdu- ren (ie verspreiding dezer ziekte binnen een «omtrek van 50 en meer mijlen van de be- ïkende besmette plaatsen, beeft de Minister «van Landbouw, zoowel in bet algemeen be- «lang als in dat van alle veehouders, hetnoodig «geacht, ter voorkoming van grootere verliezen «onverwijld eene nauwgezette bewaking over «het rundvee in alle gemeenten van den Staat «te doen organisceren. «Ter voldoening aan dit voorschrift hebben «wij last gegeven tot het houden eener inspec- «tic op alle plaatsen over al het aanwezige vee. «Deze inspectie wordt ia de steden opgedragen «aan hiertoe door do Politie aan te wijzen «personenin de plattelands-gemeenten en nGuisbezirken aan de plaatselijke Besturen. Zij «zal onverwijld plaats hebben en tot nader «order minstens eenmaal 's weeks worden her- ïhnald." In de hierbijgevoegde instruction wordt onder onderen voorgeschrevenniet slechts acht te geven op alle veranderingen in den gezond heidstoestand bij eiken koppel vee, maar ook notitie te nemen van de plaats van herkomst van het laatst ingevoerde en de plaats van be stemming van uitgevoerd vee. Ten slotte wordt de medewerking iugeroepen van alle invloed rijke grondeigenaren en andere particulieren, om dat gedeelte der bevolking, hetwelk met het dreigende gevaar minder goed bekend is, indachtig te maken op hetgeen ten deze nuttig kan zijn. Te Prentzlauin het district Potsdam zijn tengevolge der ziekte afgemaakt: 24runderen, 485 schapen en 1 geit. f R A tl K It IJ K. Generaal Changaruier is overleden. In den Senaat werd door den Voorzitter een lofrede op hem gehouden. Generaal Cissey stelde voor Changarnier's lijk bij te zetten in liet Hotel der Invaliden op kosten van den Staat. De Senaat verklaarde dit voorstel urgent, maar Cissey nam zijn voorstel terug toen de minis ter Ssmon verklaarde, dat de regoering er over denkt om Changarnier's begrafenis op plechtige wijze te doen plaats hebben. Bl'llEAB: SI Alt KT, E, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1 00. Iedere gewone regel meer. - 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. De Ivamer heeft hét wetsontwerp betreffende Marseille's leening goedgekeurd en eenstemmig verworpen in overweging te nemen een voor stel om in staat van beschuldiging te stellen de personen, die betrokken waren bij den 4 September, de overgave vapt'Sedan. Le Pays spreekt bet bericht tegen, dat de Keizerlijke Prins inschrijving van zijn naam op de lotelingenlijst gevraagd heeft: «Wanneer hij naar Parijs terugkeert", zegt het blad, «zal het niet als conscrit, maar als Keizer zijn." De invoer in Januari van dit jaar bedroeg 291 millioen frs. tegen 279 millioen frs. ia Januari '187G. De uitvoer bedroeg 202 millioen frs. tegen 198 millioen frs. ia Januari 1876. De Semaphore van Marseille bericht, dat op het observatorium atdaar in den nacht msschen 8 en 9 dezer eeue komeet waargenomen is door den lieer Borelly, aan wien men ook de ontdekking der twee laatst bekend geworden planeten te danken heeft. Deze komeet, die eene uitgestrektheid van ongeveer drie minuten heeft, bevindt zich thans in de constellatie van Ophïucus en beweegt zich snel naar het noorden. EKGEIA n li- Lord Argyll zal Dinsdag vragen of de regee- ring eenige maatiegelen hein am t om het doel te bereiken, dat zij zich voorstelde bij de in struction aan Salisbury gegeven. lu het Lagerhuis verzekerde de lieer Jlardy dat geen officier in aclieveu dienst het lecht heeft in vreemden dienst te treden zonder ver- guuuiug. Lord Northcote verklaarde dat de regeering officieel kennis droeg van de taal, die, naar men zeide, door Salisbury en Elliot was gevoerd. Salisbury verzekerde zyn vriend Northcote, dat de berichten van de Times aan gaande zijne politieke bezoeken en zijne sym pathie met de wenschen der Grieken geheel valsch waren. De Khedive heeft kolonel Gordou be noemd tot gouverneur van de gelreeie provincie Soutaiu. Hij zat aanst. Zaterdag naar zijn nieuwen post vertrokken. Men verwacht dat door deze benoeming voor goed een eiude aan den slavenhandel zal gemaakt worden. N O 0 It JV K G E N. De regeering heelt het voornemen opgevat, om een expeditie uit te zenden tot het onder zoeken van den bodem des Atlautischen Oceaans. Op de begrooting '/al tot dat einde een som van '103,000 kronen worden uitgetrokken. In het vorige jaar heelt de regeering een dergelijke expeditie tot stand gebracht en de thans be raamde zal strekken om liet aangevangen werk voort te zetten. SPANJE. De Koning hooft den 15 dezer den gezant van Portugal in audiëntie ontvangen. Het ge zantschap is uit Birmah aangekomen. A 3! EK I KA. De Kamer heeft zich vereenigd met de beslissing van de Commissie van enquete voor de stemmen in Florida, waarbij de kiezers die voor Tilden gunstig gezind zyn, worden ver klaard wettig verkozen te zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 Februari 1877. In de zitting van heden is liet debat over liet wetsontwerp tot wijziging der tariefwet voortgezet, (reeds per telegraaf in ons vorig nommer medegedeeld-) De amendementen van de heeren Veruiers van der LoelT, tot geheele vrijstelling der garens, en van den heer van den Berch van Heemstede, tot niet-vrijstelling der katoenen garens, zyn verworpen eu is het regeerings-artikel 2 (vrijstellingen) goedgekeurd, waaronder beperkte vrijstelling der garens. De Minister heeft overgenomen een amendement van den heer Verniers van der Loeff, tol dadelijke algeheele "afschaffing van het uitvoerrecht op lompen en den termijn van in werking treding der wet bepaald op 1 Juli 1877. Een amende ment van den heer Viruly Verbrugge, strekkende tot verplichte herziening van de geheele tariefwet voor 1881, is verworpen met 41 tegen 23 stemmen, liet geheele ontwerp is aangenomen met 48 tegen '10 stemmen. Bij de Karner is ingekomen een ontwerp tot vervroeging van liet tijdstip van den aanvang der meerderjarigheid en afschaffing der Venia aetalis. Bij de discussie over het wetsontwerp tot verhooging vau den accijns op liet gedistilleerd, motiveerden de heeren Saaymans Vader, Tak van Poortvliet, Btussé en Knppeyne van de Coppello hunne bezwaren. De beide laatslen achtten die verhougiug alleen goed zoo zij stond tegenover eene afschaffing van nceynsenboven dien was de opbrengst van den accijns op liet gedistilleerd van zelf zoodanig toegenomen, dat eene verhoogiug onnoodig was en voor later kon worden gereserveerd. De Minister van Financiën hield zijn equivalent vol, als noodig vooral met het oog op de oischen der schatkist, en stelde een kredietaanvraag van '12 a 15 millioen voor den Atsjinoorlog' in het verschiet. Bij de verwerping v..n het equivalent, zou hij de tariefswijziging niet bij do Eerste Kamer durven verdedigen. De Minister van Diuuenluuiische Zaken heeft er zijnerzijds bijgevoegd, dat ook het oordeel der Regeering was: Geen vermin dering van inkomsten zonder equivalent. Ten slotte is art. '1 (verhooging van den accijns op liet gedistilleerd met f-i eu dezen accijns dus te brengen van 53 op f 57) aangenomen met 34 tegen 29 stemmen. Voor de heeren Stieltjes, Samlberg, de Bie- berstciu, Veiling Meinesz, Messchert, Tediug, Gevers, Godefroi, de Vries, Sehimmelpenninck, van der Sehvieck, Begvavn, Luyben, van AVas- senaer, Schepel, van Baar, Wintgens, Borret,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1