Kemeiifle Bericlilei. aaiamaflissjüsaaeÈajöa BCfr.'cftmrfr ti IWrin, rfltefl O ruin' de maati egelen van Regeerings- wege genomen oin aan de noordelijke grenzen des lands het gevaar van het insleepen van den veetvplnis uit Oost-Friesland tegen te gaan heitooit het Dekken van een demarcatielijn op ons gebied, acliter welke liet gansche territoir onvry iswaar al het vee zal worden opge schreven en van waar, geen vervoer van vee mag plaats hebben zonder vei lof van den be trokken burgemeester. Hoezeer infanterie en cavalerie ter beschikking zijn gesteld om be doelde lijn te bewaken, zal misschien die taak opgedtagen worden aan kommiezen en ïijks- veldwaehicrs. In laatstgenoemden zin is aan- vaukeii'.k reeds gehandeld. Naar nr.en aan de N. Hol/. Ct. meldt, wor den ook in Limburg en Gelderland tot wering va» ile veepest militaire detachementen ter beschikking gesteld van Commissai issen des Konings. Over hot geheel moeten de berichten over de gevreesde ziekte aan de oostelijke grenzen des lands geruststellend luiden. Men verneemt, dat aan den beer Gardi ner, den onbaatzuclitigen Engelschman, die met zijn vaartuig de laatste overblijfselen van het verblijf van Heemskerk en Barendsz op Nnva-Zembla opspoorde en deze uit eigen be- weging aan Nederland ten geschenke heeft aangeboden, van.wege de Ned. Regeering een gouden medaille zal vereerd worden. [Fad.) Het heden verschenen nummer van de Bode van Volksonderwijs bevat een zeer uit voerig en voortreffelijk geschreven opstel over de concopt-schoohvet van den Minister Heems kerk. TVtj aarzelen niet dit artikel het beste te noemen wat tot heden over dit onderwerp is in 't licht verschenen. Eeie den wakkeren secretaris, die ook in dit werk zulke voortref felijke bouwstoffen levert voor een afdoende schoolwetsherziening! Yad Koit na de vertaling van Ilavards werk jes, is er thans weder een Engehch boek verschenen over NederlandOn the Track of the Pelgrim Fathers, door den heer Evving Ritchie (bij de uitgevers Tinsley Brothers) Dit geschrift handelt voornamelijk over de godsdienstige of kerkelijke herinneringen, die ''t bezoeken van de voornaamste steden in ons land kan opwekken. Ook'over de Nedcrland- sehe letteren en journalistiek moet het boekje een en ander bevatten. Prins von Bismarck schijnt in onze taal niet geheel onbedreven te zijn. Althans de hoeren Blomhert en Timmerman te Nijmegen, die den Rijkskanselier een present-exemplaar hgbben gezonden van zijn levensschets, door dr. Dozy naar het werk van von Koppen in het Nedeilandsch bewerkt, hebben een dank betuiging ontvangenwaai in o. a. gezegd wordt, dat de Pnns ihet H dlandsch doos- eigen rtudie eenigermate verstaat, zoodat bij bet bock langzaam lezen kan." Hij stelt zicb "voor om, znmlra zijn tijd het toelaat, met belangstelling van don inhoud kennis te nemen. (A. 11,) Door de Wei klietlenvereeniging sde Vrije Diukpers" is te /\m«tenlain een volksvergade ring gehouden, waarin besloten is tot het oprichten van een sociaal-democratisch orgaan ondpr den titel van Algemeen Volksblad, omdat de Werkmansbode, onder redactie van den heer Heidt, te bezadigd is. Naar ineu verneemt, ligt bet in de be doeling, tien Staatsspoorweg duor Rotterdam en liet station builen de Delftsche poort op 1 Mei a. s. in gebiuik te stellen met de bestaande diensten op Staatsspoorweg en Ilollandschen spoorweg. Eerst op 15 Mei zal van het gemeenschap pelijk station, rnet duorloopende en correspon- deerende treinen dier beide maatschappijen, door het publiek gebruik gemaakt kunnen worden. Voor het inrichten en meubileeren dier sta tions en hetgeen verder voor de exploitatie gevorderd wordt, zijn alle beschikkingen ge nomen en daarmede wordt de meeste spoed gemaakt. (2V. B. Cl.) Door 213 onzer landgenooten is, op uit- noodiging van dr. II. llartog Heijsvan Zouteveeu, een album met hunue portretten aangebodeu aan Darwinbij gelegenheid van zijn 68en jaardag. De 'groote geleerde heeft zijn dank betuigd voor dit geschenk en ook voor een daarbij gevoegd overzicht van de geschiedenis der verspreiding van Danvin's theorie hier te lande, met vermelding hoe deze in het begin der tegenwoordige eeuw reeds in beginsel door Nederlandets was verkondigd. In dat overzicht had Dar win vele, voor hem nieuwe, bijzonder heden vermeld gevonden. Aangezien Frankrijk den invoer van hui den of andere zaken, die tot vee in bptrekking staan, heeft verboden uit Duitschlaud, Engeland, Oostenrijks-IIongarije, Rusland, dc Donnii-vor- stendommen en Turkije, tengevolge der lieer- schende veepest, zoo wordt algemeen de viecs gekoesterd, dat ook ons land spoedig in groote moeilijkheden zal gewikkeld rakenom zich van een belangrijk handelsartikelgezouten inlaudsche huiden, te ontdoen. Reeds moeten aan de grenzen moeilijkheden zijn ontstaan, die tot terugzending aanleiding hebben gegeven. Zeker is bet, dat de door Frankrijk genomen maatregel eene belangrijke daling op do huiden- prijzen zal te weeg brengen. De ongunstige toestand, dien bet nitikel in de laatste jaren gehad hoeft, zal er alzoo niet beter op worden. In de Standaard komt liet uittreksel voor van een brief uit de Zuid-Afriknansche republiek, die weder een zeer vijandioen geest voor president Burgers verraadt. Wordt hij herkozen, dan willen eenige ingezetenen van de Transvaal, dat hij niet weder zal worden jungezwareu", zonder dat liet volk gehoord wordt. De schi ijver beweeit, dat het. vertrouwen in de regeering geheel weg is. Secnr-coeni, die door den honger gedwongen, vredesvoorstellen moest doen wil de regeering uit het bewoonde laad verdrijven, maar de minister voor Kaffer/aken in Natal, sir Theophilus Sheps-tone, was inet 25 gewa pende» gekomen om namens het Engelsche gouvernement zich met do Kalïerzakeu in te laten. Zelfs de beste vrienden (de schrijver c. s. moeten erkennen, dat bet land aan den rand van een schijnbaar ge-wissen afgrond is gebiacht. Velen zijn, volgens deu schrijver, voornemens het land te vei laten en naar den Vrijstaat of de Zambesi te vertrekken. Do picdikant Jan Lion Cachet heeft een offieieele uitnoodiging ontvangen om mede te gaan. Zooals de schrijver verneemt, zou hij als voorwaarde hebben ge steld, dat geen land zou worden geuomen dan door wettigen koop. Oiiitieut den tegenkandidaat van Burgers, Paul Kruger, leest men in den brief, dat bij vijfenveertig jaar oud is, ouderling tier afge scheiden gei efnrmeeitle kerk en nagenoeg geen schoolopvoeding heelt geluid, Uit Schotel laml meldt men aan de Asser Ct.: Zokeie V. uit J. was met zijne viouvv uit lavondpratm"' geweest. Thuis komende, ging hij naar zekeie plaats, hij opent de deur en daar grijnst eene witte spookgestalte hem tegen. V. vlucht in huis, (Inch kecit na eeuige oogen- blikkon, gewapend met een bijl, terug e., nog blikt het spook hein onbevieesd aan. Op eer biedigen alstaml staande, spreekt hij het toe, nog eens. nog eens, maar de geest blijft hard nekkig zwijgen. »V!uclit of spreek" zegt hy mi, maar het spook verkiest zoo min hel eene als het andeip gebod op te volggn. Daarop snelt V. toe, houwt met de bijl op .den on be leefden sinjeur in, en op hetzelfde oogenblik staat bij gehuld in een witte wolk van meel. V. luul nl. te II. een zak rogge laten n.nleti, dien de schipper mee teruggenomen had, en omdat deze de liewoneis afwezig votivl en geen buren in de nabijheid woonden. geoordeeld den zak het best te bergen op 400, die dagelijks zeker kan zijn van bezoek. De ontwikkeling van heesters ea planton," abrikozen- en kerseboomentuinvruchten en groenten is op onderscheidene plaatsen reeds zéó groot, als andere jaren eerst in April wordt waargenomen. De bloesemknoppen zwellen reeds en het schijnt of de bioem zich niet lang meer zal laten wachten. ludieu geen strenge nacht vorsten invallen, ziet men een vroeg en voor- tleelig vruchteu- en groentegewas tegemoet. De tuin- en landlieden zijn dan ook overal reeds druk aan het werk. Met het oog op de steeds stijgende prij zen van koffie en thee bespreekt dc Ar. Amh. Ct, de surrogaten die daarvoor gebruikt worden, en beveelt dan bepaaldelijk aan voor koffie, do eikelkoffie, onder opmerking dat zij die eenmaal aan eikelkoffie gewoon zijn, geen andere verkiezen, en die di ank bovendien zeer is aan te bevelen voor klierachtige 'en bloedarme gestellen, daar de eikel ijzer bevat en prscpnratendie ijzerhoudend zijn, in den regel nog al veel geld kosten; Voor thee, een aftreksel van de bladeren der wilde aardbezie, een gezonde drank; srnen verzamele zegt de JST. A. Ct. de bladen in de maanden Mei en Juni, drooge ze, iierst- op een donkere plaats, en beware ze als gewone thee. Met een weinig goede zwarte thee ge mengdleveit ze een drank, die in den regel veel beter is dan de vervalschte goedkoops theesoorten. Het zetten geschiedt evenals dat van gewone thee." Door den heviger, wind is vóór dagen het water andermaal door tie den dijk bij Wccner, even voor onz' in Oost-Friesland, geioopen en beef verwoestingeu aangericht. Men meent, nog vele weken zal aanhouden, alvoi spoonvpg aldaar weer bruikbaar zal zijn Ben Hmigr. De zich noemende doctor Slat?^ die door prof. Lankester tc Louden outmaskeul is, bevindt zich thans te dezer stede met het" voornemen spiritistische séances te'goven.^ In de gisteren gehouden vergadering U leden van het Spinoza-comité is besloten te gaan tot het uitschrijven van een prijsv voor liet standbeeld. Iu het hotel Believue is door liet coi, aan deu heer Renan een diner aangeboden, Berkel. Nadat deze gemeente ruim maanden van de besmettelijke longziekte veisclioond gebleven, vertoonde die ziekte zi dezer dagen wederom onder het rundvee v. den veehouder Jan Koot, tengevolge waarvan 3 runderen zijn afgemaakt en 21 in verdachten toestand verklaard. Lckkerkcrk. Bij deze gemeente is in de Lek eene zeekat gevangen. Assen. Vermits de slagers te dezer stede het vloesch even duur blijven verkoopen als vroeger, niettegenstaande de koeign in prijs zijn gedaald, hebben eenige hoofden van huis-I gezinnen besloten voor gezamenlijke lekeninj j goeilliooper vh-esch van elders te ontbieden. ItcTcnlcr. Niettegenstaande het veibodi van invoer van vee uit Nederland in PruiseiJ en het beperkende verbod voor Engeland, blijft) de veehandel in Ovorljsel zeer levendig. Ei] wordt bij voortduring veel voor B Igische re^ ketiing opgekocht. De heer W. de Brujjn Wzn. te Roosen* heeft een goudvink (waarschijulijk van sclio afkomst), die *t staat letterlijk de Grondwet Bootend.Ct.)op vert den eigenaar zuiver; de geheele Br als

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2