S m TerscMjnt flaplijts, nitpuniri lasjai. BjuUilaiiisolu Bericlilen. Binaeilaiiscle Buric'iitea. A". 1877. Zaterdag 24 Februari. -12 4101. i'Cfl DE en on ÏI> e r tig1 s.t e Jaargang. >2k23m Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Frajico per post, door liet geheele Rijk - 2.50. Afzonderlijke Hommers0.10. U U It E A IJ 91 Alt KT, E, 124 Advertentieprijs: van 110 gewone regels100. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. In de busann het Bureau dezer Courant geplaatstvoor dc nagelaten betrekkingen van «1c bemanning der verongelukte loggcrsclicpeit l'rins van Oranje en JSavie, van de Vlaarding- sclie vlsschcrsvlootwaaronder zich bevinden 12 weduwen met 33 kinderen, Is sedert de laatste opgave ontvangen f 0.25 makende met liet vroeger op gegeven bedragf. 12.21. S 1* A N J E. In eon brier uil Sevilli voorkomende iu de Christian'mm au XlXe Siècle zijn eenige bijzonderheden medegedeeld aangaande de uit breiding van liet Protestantisme aldaar. Er zijn voor rekening van de anglicaanscbe zending drie Roomsche kerken aangekocht; vooreeist die der Acension, een grootsch gebouw, liet fraaiste, dat de Protestanten in-Spanje bezit ten, waarin tnsschen de vijf- en zeshonderd hoorders gemakkelijk plaats kunnen vinden en dat in het midden der stad uitmuuteud gele gen is. Aanvankelijk voor den Engelschen eerc- dienst bestemd, wordt het thans voor gods dienstoefeningen in de Spaansche taal inge richt, welke in April aanst. zullen beginnen, onder leiding van den predikant José Aguirela. Scholen voor kinderen van beiderlei geslacht zullen iu hetzelfde gebouw worden gevestigd. De tweede kerk is die van San Basilio, oud en tamelijk schoon, waarin sinds zes jaren ïeeds door een gewezen pastoor, Paloinarès, in het Spaausch het Evaugelie verkondigd wordt. In de kapel De los Marineros einde lijk, in de voorstad Triana, geschiedt zulks eveneens sedert verscheidene jaren. Men telt in de Protestanlsche gemeente eeuige honder den avondmaalgasigers, personen, die beschouwd kunnen worden als ernstige aauliangers dei- Hervormde leer. (Sevillais eene stad van meer dan 118,000 inwoners Buitendien hoopt rnen eerlang in twee andere wijken kerkgebouwen te kunnen openenbenevens verscheidene nieuwe scholen. De reeds bestaande wordeu reeds door meer dan duizend kinderen bezocht. Opmerkelijk is bet, dat de Regeering, of de Roomsche kerkelijke autoriteit, welke vroeger aan het stichten van scholen, volgens den berichtgever van de Christianismezich vol strekt niet gelegen liet zijn, op het voetspoor derProtestanleu onverwijld de haoden aan het werk geslagen heeft; doch, zegt hij, over het algemeen staan haie inrichtingen onder zoo slechte leiding, dat vele ouders na opgedane ondcrvinüiug aan de Protestanlsche de voor keur geven. Door dezelfde Engelsche zendings- vereeniging zal eene kweekschool voor onder wijzers,te Sevilla worden geopend. 1) UITSC11LAND. De Rijksdag is jl. Donderdag door Keizer Wil helm in persoon geopend. In de troonrede zegt Z. M. het volgende: »lk vertrouw op het grond- resultaat der conferentie, dat de vrede onder de mogendheden bepaald blijveook wanneer de Porte niet. kiachtens eigen beslissingher vormingen invoert. Mochten de vredesonder handelingen met Servie en Montenegro mis lukken, dan zal de regeering ook voortaan, iu Duitschlands belangen niet rechtstreeks rakende kwestiën, haar invloed aanwenden, tot bescherming der Christenen iu Turkije, tot handhaving van den Eurnpeeschen vrede en tot behoud der goede betrekkingen met de ge allieerde en bevriende regeeriugen. O S T E N 11 IJ K. In oen bijeenkomst van leden van liet Ilee- renliuis, heeft de president Karl Auersperg, omtrent bet comptomis met Hongarije medé- deelingen gedaan, die.voor kennisgeving werden aangenomen. De l'ulit. Gorresp. onlviug den 21 dezer een telegram uit Cattaro, waarin gemeld wordt, dat jle Moulenegrynsche senatoren Pecovicli en R.uluwich dien dag met een stoomboot van de Oostem-ijksche ïLloyds" naar Konstantiuopel vei trokken zjn om over den vrede te onder handelen. Op nieuw wordt uit Peia het reeds vroe ger gemelde bericht, thans aan de Neue jreie Fresse, geseind, dat de Porte voornemens is om, zoodia de vrede met Servie en Montenegio gesloten is, hetzij aan de Mogendheden, het zij aan Rusland alleen het vooistel te doen, dat Rusland en Turkije gelijktijdig zullen ontwa penen. Dergelijk voorstel is, de Pruisisch- Oustemijksehe oorlog in '1866 heeft 't nog be wezen het-onfeilbaar middel om deuooilog te doen uitbarsten. F It A 9 If It IJ K. Ilel Journal-Official deelt de onder-piefec- toiale beweging mede. Er zijn er 53 ontslagen, op uon-activiteil- of op wachtgeld gesteld. Al de departementen, op elf na, ziju iu deze be weging betrokken, GRIEKENLAND. In liet Parlement is de discussie over het reoruteeiiugs-wetsontwerp thans aangevangen. De minister-president Comrnoudouros zegt als volgt: aWij moeten ons tegen Mei a. s. ten oorlog loei ustenwij moeten opofferingen doen onze eer kan, evenals in 1868, gecompromit teerd worden. Wij moeren onze rechten ver- zekeien. Laat ons eischonveroveringen te maken en niet beneden Montenegro eu Servie gesteld te worden," SCHIEDAM, 23 februari 1877. De gemeenteraad alhier hield gisteren eene openbare zittiug, waarbij 14 leden tegenwoor- - dig waren.Afwezig de Hoeren Kerdel,'-J. F.-' Legner en Melchers hebbende de laatste schrif telijk kennis gegeven door ongesteldheid ver hinderd te zijn de vergadering bij te wonen. In deze zitting werden de notulen van de veigadering van '18 Januari li. gelezen en goedgekeurd en daarna de volgende onderwer pen behandeld. '1. Ingekomen was eene missive van Ged. Staten met goedgekeuid raadsbesluit tot betaling uit de Onvoorziene Uitgaven, dienst '1876. Aangenomen vcor kennisgeving. 2. Idem, het proces-verbaal van kasopneming door Burgemeester eu Wethouders bij den Gemeente Ontvanger op '1 Februari jl. Gelijk besluit. 3. Idem, een staat van ouiuvorderbare posten op de plaatselijke-directe belasting over 1S75. Ter inzage en de behandeling aangehouden tot eene volgende vergadering. 4. Idem, een ontwerp besluit tot af- en overschrijving op de Gemeentebegrooting voor 1877. Tot dadelijke behandeling besloten en aangeuornen met algemeece stemmen. 5. Idem, liet Verslag der Commissie voorde Strafverordeningen, beLreffeude de toekenning van vooitdurende kracht aan de plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, Aangenomen voor kenuisgeviug. 6. Idem, een voorstel van Burgemeester en Wethouders in overleg met de Commissie voor de Belastingen, met ontvverp-verordeningen tot heffing en invordesing van rnarktgehlen op de kermis ca op jaar- en vveekmai kten. lu dadelijke behandeling genomen en na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werden Burgemeester en Wethouders gemachtigd om dit jaar te bepalen waar de kermistenten en kramen geplaatst zullen wor den, zooveel mogelijk buiten liet dicht be bouwde gedeelte der gemeente. 7. Idem, gelijk voorstel tot aanvulling van de verordening op de heffing van leges van den Burgerlijken Stand. Iu dadelijke behan deling genomen eu met algemeene stemmen aangenomen. 8. Idem, rapport der Commissie van Fabri cage, op eert adres vau G. van Ameijdeu over den bouw vau ceue bovenwoning op een schuuitje aan de lijnbaan, die hij van de ge meente iu huur heeft. Ter iuzage nederge- legil en de behandeling aangehouden tol ceue 'volgende vergadering. 9. Idem, gelijk tapport op een adres van F. E, Nuiri.in over de demping van een gedeelte sloot. Gelijk besluit. '10. Idem, rapport der Fiuaneieele Commissie op de tekening van de Kamer van Koophan del over '1876. Gelijk besluit. 'li. Idem, het Verslag omtrent dc Brand weer over 1876. Voor kennisgeving aan genomen, ter inzage nedergelegd tot de eerst volgende vergadering, zullende hel worden opgenomen in het jaarverslag^ van de toestand- der gemeente.,

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1