Geragde Berichten. •12. Idem, een adres" van N. van der Sluijs om gratificatie. Ter inzage nedergelegd ter "behandeling in eene volgende vergadering. 13. Idem, een adres van J. A. Jansen en 35 andere onderteekenaren, om verbetering van de •waterkeering bij hooge vloeden, aanleg van een weg achter de Hoofdstraat en verlichting. In handen gesteld van de Commissie van Fa bricage ten fine van bericht en raad. 14. Idem, een adres van L. van der Sloot, solliciteerende naar de betrekking van haven meester. In handen gesteld van Burger meester en Wethouders. 15. lji behandeling kwam de rekening van. het beheer der heel- en verloskundige instru menten-verzameling over '1875 en rapport der Financieele Commissie. Aangenomen met algemeene stemmen. 16. Idem. het adres van de Maatschappij van Landbouw afdeel'mg RotterdamSchiedam en Omstreken om voor de te houden veetentoon stelling op 22 Maart te erlangen: lo. het ge bruik van terreinen en lokalen van den Doele en de Exercitieschtiur. 2o. de gewone toelage uit de gemeentekas. 3o. vrijdom van havengeld. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen aangenomen om het verzoek sub. 1 en 2 toe te staan, maar dat sub. 3 af te wijzen, op grond dat de Verorde ning daartoe geen aanleiding geeft. '17. Idem, het adres van P. van der Houwen om demping of overbrugging van een sloot achter de Hoofdstraat en rapport van de Com missie van Fabricage. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen aangenomen om, overeenkomstig het rapport der Commissie van Fabricage, tot weder opzegging vergunning te verleenen tot het leggen van eene brug, onder toezicht van den gemeente-architect en geheel ten koste van adressant. 48. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt besloten den heer A.'C. A. Nolet vergunning te verleenen een inrijhek te hiaken op den hem afgestaneu grond aan de Warande. 19. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat het gedeelte grond in het West Frankeland afgestaan aan A. J. J. Jansen niet is aanvaard, door het verloop van den termijnzonder ken nisgeving, binnen welken die aanvaarding moest zijn medegedeeld. 20. Door den Voorzitter werd eindelijk mede gedeeld den uitslag van de aanbesteding van verschillende fabricage-materialen. Aange nomen voor kennisgeving.- Daarna ging de openbare zitting in eene met gesloten deuren over. Bij de heropening werd een voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen, om, na den inspecteur van het Middelbaar Onder wijs te hebben gehoord, den onderwijzer in het' handteekenen aan de Burgeravondschool, J, de Meijer, wegens lioogon ouderdom, eervol op zijn verzoek uit zijne betrekking te ontslaan met behoud van zijne jaarwedde (als aauvulling tot zyn Rijkspensioen) tot f400, levenslang. Daarna is de vergadering gesloten. Alhier zijn onlangs ander anderen ont- vreémd elf loten Paleis, voor Volksvlijt van 1869, ter waarde ieder van f 2.50, alsserie 5690—5695 no. 19 (zes stuks), serie 5697 no, 49 en serie 56315634 no. 19 (vier stuks). Mochten -leze loten ten verkoop zijn of worden a,mgeboè"n, dan zal men wel doen de justitie hier\nn m kennis te stellen. ,11. Woensdag werd 'alhier door den bouw man Jacob Doelman van Vlaardinger-Ambncht, een"vet varken (zeug)'afgeleverd van niet min der'don 752 halve kilo's. Wegms de te Utrecht heersehende be smettelijke oogziekte zullen* do rniltcien-verlof- gan'gërs van de'lfchting'vatflS?^, bfehooremle tut de aldaar iu garnizoen liggende cótnjrttgiiië'u van het 2e regiment vesting-artillerie, die tegen '1 Maart onder de wapens zijn geroepen, huis worden gelaten. Bij beschikking van 21 Februari is aan i. Bos Czn.te Sliedrecht, tot wederopzeg ging, vergunning verleend voor een stoom- sieepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen iu acht provinciën. Voor eenigen ttjds reeds werd door den commissaris van politie te Vlaardiugen aan het licht gebracht, dat de persoon, die zich te Ylaardingen zooveel moeite hail gegeven om in een huis in te klimmen en aldaar tal van kasten open te brekenzonder echter iets anders te vinden dan twee tafelappelen, dezelfde per soon was ah de dour zijne te Zwolle gepleegde diefstallen zoozeer beruchte Schut. Thans is het ook gelukt aan den te Gouda gestationeerden brigadier vnu de rijksveldwncht de Lange, te ontdekken dat hoogstwaarschijn lijk niemaud anders dan deze Schut de dader is van den aanzienlijken diefstal met braak, aldaar gepleegd iu den nacht van 25 "op 29 December jl.ten kantore van den heer van Catz. In de zaal .van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den Haag werd op tien sterfdag van Baruch de Spinoza, den 21 dezer, de bijeenkomst gehouden aan zijn nagedachtenis gewijd. De Koningin liet zich verontschuldigen het vertrek barer bloedvei wanten belette H. M. tegenwoordig te zijn. Van hare belangstelling getuigde het beeld van den wijsgeer, door haar daaitoe afgestaan, dat evenals zijn beeltenis bet eigendom van dr. J. van Vloten met rouwfloeis was omhuld. Prins Alexander woonde de plechtigheid bij, waaraan een tweehonderd tal heeren eu dames deelnamen. Nadat een schoone treurmarsch was uitge voerd, spr ak de eerevoorzitter, gi aaf van Limburg Süruin, ee» kort woord over hetgeen tot deze samenkomst had geleid en bracht hulde aan het Huis van Oianje, dat altijd de vrijheid van denken had gehandhaafd. Daai op beti ad Ernest Rennn den katheder, die eene welsprekende rede hield over den grooten, deugdzameu, gods- dienstigen, nederigen wijsgeer, die juist dnor godsdienstzin vrijdenker was. Onder de koite toespraken die volgden, was ook die van dr. van Vloten, die Spinoza's beeld- tenis lijdelijk aan de gemeente 's Gravenlinge afstond, opdat ruen meer vertrouwd zou worden met de gelaatstiekken van den man, die in de woeligste dagen der Republiek zich met het kalmste denkvermogen wijdde aan de studie, die in de toekomst stiekken zal tot heil der menschheid. De Vereeniging tot bescherming van Diet en te 'sHage heeft besloten aan tie firma Valk en Comp. te Utrechteene medaille toe te kennen voor het vervaardigen der kunst matige vogelnesten, systeem dr. Gloger. Het is wel te verwachten, dat deze onder scheiding liet gebrtfik van de bedoelde nesten zeef zal bevonleten, in het belang van het behoud der vogels, die tegen tie rupsen van zoo groot nul kunnen zijn. De leden der vroegere Haagsche bankieis- firma Overklilt en Co., de jonkheeten Gebrs. de Gijzelaar, zijn weder*paunig verklautd aan de wet. Tegen den drukker en uitgever van liet te Maastricht verschijnen weekblad De Katho lieke Limburger is door jltr. mr, S. een klacht ingediend wegens beleedigentle uitdrukkingen, voorkomende in 't laatste nominer van dit blatl. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijk- Onderwijs in Nederlaud heeft een adres van sympathie verzonden aan de anti- revoiutionnaire iedén der Tweede Karner, die de bekende nota hebben onderteekend. Volgens het laatste jaarverslag was tiet toestand'der Vereeniging »Voiksonderwijs" als volgt: 126 afdeelingeu, 30 conespondent- schappen en 40,096 leden. Sinds dien tijd is de Vereeniging weder aanmerkelijk vooruit gegaan, wat blijken kan uit de volgende cijfersr 137 afdeelingen, 30 correspondentschappen en 44,193 leden, waaronder 746 tegen een con tributie van 30 cent. Botterdam. De werkzaamheden voor het maken var» opritten en de verbreeding van de Boompjes alhier, ten behoeve van de vaste brug over de Maas, zijn aangevangen. Men heeft de helft van de boomen der kade doen vallen, waardoor het aanzien der Boompjes zeer is- verminderd. Den Haag. De lieer Ernest Renan is jl. Woensdag avond door II. M. de Kouingin ont vangen eu' heeft' Donderdag ochtend bij H, M, gedejeuneerd. Beemsler. Ofschoon 't traktement voor een hulponderwijzer alhier f 650 bedraagt, heeft zich voor de vacante betrekking als zoo danig slechts één sollicitant aangegeven. Apeldoorn. Op 's Konings vei jaardag is van wege Z. M. aan de armen in deze ge meente wittebrood en koffie uitgedeeld. Goes. Alhier heeft zich een geval vau vergiftiging voorgedaan door het gebruik vaa mosselen. De patiënt is met veel moeite gered. Maasstricht, In tien nacht van Maandag op Dinsdag heeft men door het stukslaan van een raam zich toegang tot.de Sint Smatius ■kerk alhier weten te verschaffen, altlaar 3 offerblokken opengebroken, het geld dat er zich in bevond gestolen. Ook eenige zilveren harten, door de geloovigen aan de Maagd ver eerd, werden gestolen. Tot dusvet re is de dader onbekend. Een dergelijke biutale diefstal heeft de vorige week in de cantiue der Jekerskazerne alhier plaats gehad, waar ties nachts de zich in het lokaal bevindende kast opengebroken en circa- f25 daaruit gestolen werd, benevens eenig ander geld. Genoemde cantine bevindt zich in de kazerne, waarvoor twee schildwachten op post staaa. Door het stukslaan èener venster ruit had tnen het venster geopend. Onder de mindere standen in Lithauen heerscht het gebruikdat jouge trouwlustige meisjes een groenen tak voor hare woning ophangen, om daarmede te kennen te geven dat zij zich in den echt wenschen te begeven, Jarnmer dat dit gebruik hier niet bestaat. In de 15de eeuw leefde in Engeland eene waarzegster die zekere vermaardheid had,'1 Moeder Shipton genaamd. Zij gaf ééne zeer merkwaardige profetie, die de N, B. Ot,, naar de Engelsche bladenwelke baar weêr aao een oud boek op 't Britseh Museum ontleen den, ia herinnering brengt. Genoemd blad deelt den oorspronkelijken tekst mede, welkf* vertaliag luidt: iWagens zullen zonder paarden rijden, En den menschen menig leed bereiden. 't Woord znl met de snelheid der gedachten Door de wereld vliegen. Nog meer krachten Nog meer wondron zal het water toonen. Vreemd moog 't klinken voor wie d'aard bewonen r Maar verkeerd zal heel do wereld wezen. Onder boomen zal men goud dan lezen, Door de hcuvlen zullen in die tijdon, Menschen zonder paard of ezel rijden. Onder water ook zal men dan reizen Loepen, rijden, praten, slapen, spijzen. Zolfs in 't luchtruim zullen menschen zweven. Even licht als 't hout ooit hoeft gedreven Zal hot ijzer drijven op de golven En in 't nieuwe land wordt goud gedolven. Vuur en water doen heel, d'aard verkeeren En in England komt een Jood tot oere. En dee/.' aard vergaat, dit is waarachtig, Anno aehttienhondcrd-één-en-tachtig." De profetie is, wat de uitvindingen' der 19de eeuw betreft, goed uitgekomen"t geen evenwel nog- niets bewijst voor de juistheid"-' van: het'slot.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2