SeiBiiJe BericMei k V ff 'i I >Yu.jf\ VJsi. van het Koninklijk besluit van 28 December iS75 (Staatsblad no. 250). Artikel 1 van dit besluit is van den volgenden inhoud: Het recht in te vorderen voor de postwissels, bedoeld in liet eerste lid van ait. 2 en in het tweede lid van art. 5 van ons bovenaangehaald besluit, zoornede op zoodanige andore postwissels, ais uitsluitend stiekken tot het beleggen van gelden in spaarbanken of 'tot terugbetaling der inge legde geiden, wordt nader vastgesteld op twee en een halve cent (f 0.02'4) voor elke f 12,50 of gedeelte van f 12.50. "Volgens at t. 2 komen de bepalingen van dit besluit den '1 Maart 1877 in werking. Naar aanleiding van het Kon. besluit waarbij o. a. bepaald is dat voor het jaar '1877 een Rijkssubsidie van ton hoog«le twaalf duizend gulden wordt uitgeloofd, te betalen in leden van tien gulden voor elk getal van vijflioudeid "zalmen (salmo salar), welke de dooierbiaas verloren hebben, in een der boventivieion losgelaten, maakt de Minister van Binnenlandscbe Zaken nu in de St.-Ct. van gisteren bekend: dat zij, die r.aar een of meer der subsidien, in voormeld K011. besluit genoemdvvenselieu mede te dingen, zich vóór '1 April 1877 moeten aanmelden bij het Ministeiio van Binneniand- sche Zaken met op gezegeld papier geschreven opgave van bet aantal zalmen, dat zal losge laten worden, van de plaats waar en het tijd stip waarop dit zal geschieden. Men verneemt dat de beer Beeloo zijn ontslag heeft aangevraagd als inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Noord- Holland. (Vad.) In de residentie loopt, volgens de (oude) Jtott. Ct. het gerucht, dat mr. Luijben, burge meester van 's Bosch, ter vervanging van nu'. Mutsaers, zou benoemd worden tot lid van den Baad van State. Als opvolger van mr. Luijben noemt men mr. van der Does de WilleboK thans lid der Gedeputeerde Staten in Noord- Brabant. De heeren Jhr mr. J. K. .1. de Jonge, O. baron van Wassenaer van Catwijck, J. D. Fransen van de Putte, M. II. Jansen en E. R. Koolemans Beynen, hebben zich tot eene com missie gevormd voor de voorbereiding van liet plan om een gedenkteeken te plaatsen op de plek waar Barendsz en Heemskerk en hunne lotgeaooten overwinterden. Men wunseht een klein vaartuig met kloeke bemanning uit te zenden, ten einde op de voornaamste plaatsen door de Nedei landei s weleer in de Poolstreken ontdekt, doch waarvan de Nederlandsclie na men hoe langer hoe meer door vreemde beua- mingen van later tijd op de kaai ten worden verdrongen. Cairns of weinig kostbaie gertenk- steenen met eenvoudige opschriften voorzie», op te richten, aanwijzende den tijd der ont dekking en den naam der Nederlandsclie ont dekkers. "Volgens de ITavorschcr zal de naam van den opsteller van liet Oera-Liuda-boek weldra bekend worden. Twee onzer meest bekende taalgeleerden zullen dien man aanwijzen eu met name noemen, en wei achtereenvolgens, eeist de eene in een afzonderlijk uitgegeven geschrift, dan de andere in eeu opstel, dat in een der bekende Ntderlnndscbe tijdsclirif- ten z<d geplaatst worden. Dr. Leendcitz voegt hieraan toe: »ïk wil wel gelooven dat de auteur er reeds (in '1853) aan bezig was en eenige gedeeiten geieed had. Zelfs acht ik het wel mogelijk, dat nog vtoeger, op zee, waar hij zooveel tijd had om zijne verbeelding to laten werken, het plan bij hem is opgekomen van zijn roman over de zeetochten der Friezen en" dat hij later aan den Helder dat plan heelt uitgeweikt eu telkens hier en daar heelt ver anderd en toegevoegddat liet echter .eerst na het jaar der Aprilbeweging, ik ver moedt eerst eenige jat en daarna, geworden is ."i jsooais liet nu is; dat hij er pleizier van gehad heeft, maar niet zooveel als hij gehoopt had, en daarom den moed niet gehad, zijn Oera- Linda-boek door antiquiteiten van 'dezelfde soort to lateu volgen," Ten aanzien van de premie, groot f iOOO, uitgeloofd door do nagelaten betiekkingeu van mevr. de wed. van der Kouwen, verneemt 't Vader1. thans, dat al do betrokken peisonen niet de verdeeling volkomen genoegen hebben genomen, uitgezonderd Roelfs, die de hem toegedachte f200 geweigerd heeft aan te nemen, beweicnde op de volle premie 1 echt te hebben. liet W. v. li. 22. beschouwt den Minister van Lijuden als onder een gelukkig pailetnen- tair gesternte geborenwant het schijnt zeker te zijn, dat de zoogenaamde rechterlijke wet ten binnen kort aan de orde gesteld en aan genomen zullen worden. Het blad hoopt dat ookniet omdat 't. zoo onvoorwaardelijk inge nomen is met do 'looping van rechtbanken en kantongerechten op gioote schaal, waarmee men wei zeer voorzichtig mag zijnmaar om dat de verhooging van bezoldiging een leveus- viaag is voor onze rechtspiaak. 't Is vooral daarom, dat de aanuemiug der ontwerpen ge- wenscht wordt. Hoewel de Minister hulde verdient voor zijn onveunoeid streven om onze wetgeving te vei beteien, meent het W. v. k. li., dat hij in zijn ijver te ver gaat en dat wij op weg zijn om van de pattiëele wijziging een verkeerd gebiuik om niet te zeggen ecu ge- vaailijk misbruik, te maken. Thans weder heeft de Kamer oen wetsontwerp bereikt, houdende wijzigingen ia het welb. van burg. techtsv. Het doel is natuurlijk niet zoozeer om het recht beter, maar om liet goedkooper, sneller en gemakkelijker te maken. Wat bet TV. v. li. 11. van den hoofdschotel denkt, die ous daarbij wordt voorgezet, is bekead, maar overigens kan het zich met de voorgestelde verbetei ingen zeer goed vereenigen Vereenvoudiging van ge tuigen-verhooren, afschaffing vau de dubbele beteekeniug van vonnissen en vau voorafgaande mededeeling der stukken van liet, opeub. minis terie, voortzetting van het geding,' nadat een incidenteelc vordeiiug is verworpen, zonder beleekening van het vonnis, dat zijn weu- schelijke verbeteringen en bovendien geschikt. 0111 bij pai licele wijziging te worden geregeld. Met dat deel van 'toutwerpgaat het W. v. h 22. in beginsel mede. Yeenhuizcii. Bij de lepralijders wordt thans eene nieuwe geneeswijze gevolgd, waar van (ie besle resultaten worden verwacht. Tot nog toe was er van een genezen leproos geen sprake, en kou men weinig meer dan eenige leniging aanbrengen 111 den tieuiigen toestaud der lijders.- Ylij 111011. Woensdag had de jongste zoon van de familie v. H, het ongeluk ia een hooi- voik te vallen. liet scherpe ijzer drong onder in het iichaatn en kwam ter hoogte van den navel weder te voorschijn. De weerhaak, die zich aan de voik bevond, maakte het onmoge lijk liet ijzer teuig te tickken. Eerst rnoest do haak afgevijld worden wat een geruimen tijd clmiide. De knaap hield zich bij die pijnlijke opeiatic zeer moedig; zijn toestaud is vrij gun- stig. Eindhoven. Alhier zijn sedert eenige dagen valsclie vijf-en-twintigcentstukken in omloop gebracht, zij diagen de beeltenis van Koning W illeu. II en het jaartal '1849, zijn slecht at- gerand en blauwachtig of loodkleurig, Te Wiesbaden bestaat eene Vereeniging, die zich ten doel stelt, een einde te maken t aan het gebruik van op de openbare:straat, of waar ook, den lioed af.te nemen om.iemandi te groeten. Zij wenscht dit te doen vervangen door een groet met de hand. Blijkens eene bekendmaking van den overste von Tsclnidi, te Wiesbaden, telt rle vereeniging niet alleen daar ter plaatse een groot aantal leden, maar beeft zij ook op andere plaatsen zooveel bijval gevonden, dat ook aldaar, gelyk te Fiankfort en Matiiz, dergelijke vereenigingen zijn opge licht. Onder den titel: een zeer eenvoudig hulp- middel bij zenuwkoorts, vestigt dr. A. Netter, voormalig officier van gezondheid bij het Frau- sciie leger, thans bibliothecaris der medische faculteit iu Nancy, de aandacht op het vol- gendeIn 1865 deelde hij aau de Academie van Wetenschappen een middel mede dat door haar belangrijk genoeg werd geacht, in de mededeelingen te worden opgenomen. Drie jaren later, toen hij in het militair hospitaal te Neu Breisnch werkzaam was. heeischte in de naburige gemeente een moorddadig hevige epidemie. Op herhaald aaiuh ingen volgden de kantonnale geneesheeren, die de ziekte behan- deldendc methode van dr. N, eu uit hunne rapporten bleek dat de lesultatcn buitengewoon gunstig waren. De maire, die de stukken lega liseerde, schreef er onder: deze methode is zoo heilzaamdat de bevolking er haat' toevlucht toe nam vóórdat nog de geneesheeren aanwezig c-o O waren. liet middel is bet volgendemen spoele soo dikwerf mogelijk den mond, de keel en dó neusgaten met zwak azijnzuur water. Daardoor woideu van deze deeleu de organische stollen veiwijilerd, die zoo nadeelig zijn voor het ge- heele organisme. Dr. N. bezigde daarvoor gewoonlijk een liter gerstennat, 100 gram gewone aziju en '120 gram honig. Mot dit mengsel liet hij goigelen cu den mond goed spoelen, en een sponsje, met dit vocht dooitiokkeu, door den neus ophalen. Miustens elk halfuur moet die was- schiug plaats hebben en des nachts zoo dikwerf de zieke ontwaakt. Wordt de patiënt te zwak om het middel zelf te kunnen aanwenden, dan moet de ziekenoppasser voortdurend het tand- vleesch en de tong er rnede wasscheu en tie vochtige spons onder den neus houden. De Patrio zegt dat Adeline Patti den '15 dezer bij de ïechtbank der Seine een proces tot scheiding .van tafel en bed tegen liaar echt genoot, den markies de Caux, aanhangig maakte. Andere bladen te Parijs melden dat Adeline Patti, in gezelschap van zekei eu zanger NicoHne of Nicolas, St. Peteisburg heimelijk heeft ver-, laten en haar echtgenoot er in geslaagd is haar te Brussel te achterhalen. Nicoline moet zich onlangs van zijn echtgenoot hebben laten schei den die hem met hme jaloezie vervolgde. Klanten lokken. Een kleermaker te Liver pool heeft ook op zijne beurt het premiestelsel willen toepassen, maar niet geen gelukkigen uitslag. Hij loofde voor ieder, die tot een bediag van twintig shillings bij hem zou besteden, gratis een flesch wijn uit. Eeu coimnies trok; er heen, en toen hij, na er 25 shillings gekocht to hebben, een Hesch wijn toekreeg, diende bij. een klacht tegen den kleermaker in wegens' het verkoopen van.wijn zonder er een patent voor te hebben, De gedaagde beweerde wel dat er geen eigenlijk gezegde verkoop had plaats, gehad, en dat de wijn geheel ten geschenke gegeven werd, maar 't mocht niet baten. Hij, is tot eene boete van 5 vei oordecld. Beter is een Amerikaansche hotelhouder ge slaagd iu zijne poging om zijn debiet te ver meerderen. Hij noemt zijn hótei »Per dag" en gaat als volgt te werk: Eiken morgen wordt, den gast de rekening aangeboden benevens een. zakje met evenveel nommeis er in ah er gasten- zijn. Ieder der gasten trekt eeu nominer: die. 't hoogste trekt, krijgt den gelieelen dag kost( inwoning en bedieningvrjj en een dollar op, den koop. toe. v xt Het hotel moet uitstekende zakennnnkomlil

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2