Semensfle Bericlitsi. Ma* ÉüaiÉüL Het oudste regenten-geslacht is ongetwij feld dat van den Mikado van Japanin ver gelijking met deze dynastie zijn alle andere slechts nieuwelingen. De juistheid vau haar stamboom is boven allen twijfel verheven. Den ■11 Februari jl. werd te Yeddo de kroningsdag van Zinnm Tenuo gevierd, die als stichter der monarchie voor 2535 jaren den troon besteeg, en zijne nakomelingen hebben sedert onafge broken geheerscht. De Standaard verklaart, dat haar van een voornemen tot aftreding van dr. ICuyper van niet-herkiesbaar stellen kan geen sprake zijnomdat de heer K, in Juni niet aan de aftreding is niets bekend is. De Ar ah. Ct. wantrouwt het advies van den heer ICuyper aan de antirevolutionairen om zich aanvankelijk te nig to trekken uit den strijd. Iloo hebben-wij het nu? vraagt zij. »Nn het aanhoudend krijgsgeschreeuw der laatste jareu, na al de hulpbenden bijeengetronimeld te hebben, 11a alle mogelijke wapenen, bruik- baar of onbruikbaar, uit'het tuighirs te heb ben te voorschijn gehaald, na niet het minst in de laatste dagen het christenvolk te heb ben op het hart gedrukt, dat het hier hun heiligste belangen gold, na in één woord dag aan dag een oorlog a outrance te hebben ge predikt, wordt eensklaps, juist even voor het beslissende oogenblik, als de slag geleverd zal worden, een ontwapening aangekondigd uit het hoofdkwartieren rechtsomkeert gekom- mamleerd. De bevelhebber legt het opperbevel neder, de positiën worden verlaten en de troepen keeren tot nader orde naar lum haard steden temg. uErnstof kortswijl? Oprechtheid of geslepen heid? Ontmoediging of krijgslist? Wie spreekt ■hier?" Maar welke ook de bedoeling zij, in elk geval acht zij het plicht tegenover het zich ia de engte terugtrekkend legerke oen wakende houding aan te uemenomdat men niet weet welke nieuwe verrassingen er zullen volgen. »~VVij kunnen" zoo schrijft zij zoris begrijpen^dat, men uit innige, diepgewortelde godsdienstige meeningen geen vrede beeft met het openbaar neutraal ouderwijs; zelfs dat men zulk eeu onderwijs verderfelijk acht voor de jeugd. Wij kunnen ons voorstellen, dat men uit beginsel ijvert tegen bet onderwijs, dat van staats- eu gemeentewege gegeven wordt, en dat men in alle oprechtheid voor deze zijne beginselen strijdt. Al doelen wij hunne be zwaren niet, toch zullen wij, zelfs waar wij ons verplicht achten ze te bestrijden, eerbied voor hunne overtuiging hebben. Bij verschil van richting is wederzijdsehe hoogachting niet steeds uitgesloten. Het verraadt op zijn minst kleingeestigheid aan de goede bedoelingen van van dergelijke tegenstanders te twijfelen.Maar waar men uit politieke kansberekening herhaal delijk zijn tactiek wijzigt, waar men heden verwerpt, wat men gisteren trachtte te ver werven, waar men lieden twist en tweedracht zaait uit naam van God en zijn geweten, en heden zich terugtrekt uit den sti ijrlen daarbij voorgeeft dit te doen iniet uit mensehelijke berekening, maar uit geloof, uit gehoorzaam heid aan wat God zoo kennelijk te verstaan geeft in alvvat hij over ons bracht," daar moet do ernstige, waarachtige, oprechte anti revolutionair zich ergeren aan deze walgelijke vermenging van liet Opperwezen met politieke ^kansberekening," Jn de maand Februari '1877 is aan 's rijks munt aan gouden standpenningen aangemuot voor een waarde van f 5,950,000. Sedert de invoering der wet van 6 Juli 1875 {Stsll no. 117)- werd reeds aan gouden standpenningen aangemunt: in '1875 voor een waarde van ƒ41,100,000, in 1876 voor een waarde van ƒ15,811,000; totaal 62,801,000, kom in Het Vaderland van S dezer bevat o. a. een curieuse uiteenzetting van het belasting stelsel eu de manier van heffing in de Trans vaal. Onze economisten kunnen hun hart op halen aan deze rnodol-rnriciiting uit het oog- puut van burgerlijke vrijheid/ Daarbij zullen allen, die daar ginds vrienden eu bekenden hebben, het volgende stellig met belangstel ling lezen. aWat mij en de mijnen eu onze goede vrienden in dit land aangaat, men make zich in oud-Nederland niet het minst ongerust over onsAan oorlogsgevaar zijn wij hier in 't hart van 't land niet blootgesteld. Elk onzer tracht ziju plicht te doen. Wij blij ven goedsmoeds. Leven is strijden. Strijden voor goede en deugdelijke beginselen is genieten." Nog leest men in een naschrift: sPersoon- lijk verzekerde geit. adspiiarit-Slaatspresident (Paul Krüger) mij Iredeunamiddagdat hem niets liever zou zijn dan de herkiezing van den lieer Burgers," Volgens de Zutphensche Courant zou te Utrecht mt reeds een opvolger voor den heer Messcheit zijn aangewezen; de lieer de Beaufort, wiens aitikel over het onderwijs in de Gids de aandacht heeft getrokken. Het Vaderland van gisteren bevat als hoofdartikel eene krachtige bestr ijding van liet artikel, waarin de zwakke punten van tiet wetsontwerp op het lager on derwijs met helderheid worden aangetoond. De paters, die twee jaren geleden hun intrek hebben genomen op den huize »llarre- veki" te Lichtenvoorde, zullen in het aan- staaude zomerseizoen vertrekken en zich naar Amerika begeven, waar zij een betere verblijf plaats hopen te vinden. De Saturday Review van 3 dezer bevat eene boekbeschouwing over de nieuwe uitgave der oude Engelsche vertaling van Gernt de Veer's beschrijving van Barent's reizen: {Barends Three Voyages to the Arctic Regions. Second Addition, With an Introduction bij Lieutenant Roolvmans Beynen. London: llakluyt Society. '1876). 't Weekblad vat iu 't kort den loop en den uitslag van Barent's tochten samen. »Nie- maml", zoo eindigt het zijn artikel, skan dit boek lezen, zonder opnieuw een indruk te ver krijgen van de vroomheid, den moed, de zacht zinnigheid en do Hollanders." Aan de Leidsche Courant wordt gemeld, dat het thans, de Kersdagen uitgezonderd, ge durende '117 dagen bijna onafgebroken veel of weinig heeft geregend, Het Rieuwsbl. v, d. Boekh. behelst eeniee bijzonderheden omtrent het Amsterdamsche Leesmuseum. Wij zien daaruit dat deze veree- niging reeds 75 juien bestaat en thans 1370 leden telt. i De bibliotheek bestaat uit 8570 boekwei ken, in ongeveer 20,000 deeleu, van welke de afdee- lingen geschiedenis, land- en volkenkunde, en vooral de geneeskunde tilt de voornaamste be- hooren. De laatste afdeeling is geheel afzun- derlijk ingericht en moet door hare kostbare collectie annalen en tijdseinifton eenig in haar soort zijn. Al de voornaamste binnen- en buiten- landsche dag- en weekbladen en tijdschriften zijn in de leeszalen aanwezig, terwijl de om vang van de circrtloeremle lectuur bij de gewone leden mede zeer aanzienlijk is; elke week worden daarvoor geregeld '1065 portefeuilles gewisseld.' Om in die circulatie to voorzien, zijn b. v. 20 exemplaren van de Gids en '16 van de Revue des deux Mondes benoodigd. nederigheid der heldhaftige Den Haag. De Arrondissernents-rechtbank alhier heeft bij vonnis van gisteren aan den directeur der vereeniging L)e Spaarpot, wegens liet aanleggen en houden eener verboden loterij, met aanneming van verzachtende omstandig- Amsterdam. Dinsdag middag is op 's lands Marinewerf een 12jarige jongen van een 13 meter hoogen steiger gevallenwaardoor de knaap vreeselijk gekwetst werd, Met zijn borst- op een ijzeren pen en het hoofd tegen een staaf terecht gekomen, waren de in- en uitwendige»; beleedigingen van zulk een aard, dat hij, ver. voerd naar het binnengasthuis en na daar verbonden te ziju spoedig overleden is. j- Zwolle. De gemeenteraad alhier Ireéft op het uithalen van vogelnesLen en het dooden van vogels een verordering vastgesteld, bij welke een boete is bedreigd van f3 tot f5. In epne Lonrlensche correspondentie van liet Vaderland leest men o. a, het volgende: Een echt Londensch schetsje tot besluit, een tafereel, dat dun ook alleen in Lomleu mogelijk is: eeu (lieven-souper. De klautert van een kleine herberg, in de wandeling de dieven- keuken genoemd, in een uithoekje van Hol. boni, niet ver van Gruys-Inn Road, werden in de zendelingkapel Little Wild Street, Drury Lane, op een puik avondeten outrangen. De dieven, lot wei, erkende dieven, hadden ten getale van 154 de beleefde uitnoodiging van den heer J. Poole, een zendeling, aangeno men. De eerwaarde gastheer- is sedert vijf weken in een uithoek van Londen werkzaam, war nog weinig gentlemen of politie-agenten zicu zouden wagen. Hij beweert zeven dieven van beroep in du vijf weken zijner roeping bekeerd te hebben. De dieven behandelen »de houten viool" (bijnaam van den woleerwaarde) met al de onderscheidingaan zijit rang ver schuldigd, sOrii zóó vroom te zijn," zeide eeu der gasten smoet men een old hand" zijn en l ettelijke jaren tuchthuis achter den rug hebben. Het souper bestond uit vleeschkrentebrood met boter, koffie en thee ra discrétion." Bij het laatste gerecht was het aantal der aan wezigen tot 200 geklommen. (Do zendeling had de politie beleefd verzocht zich niet te ver- toonen of hem in zijn heilig werk te hinderen.) Na den maaltijd hield sde houten viool" een treffende toespr aak engeen der dieven ver oorzaakte de minste wanorde. Zelfs werd de speech met luid applaus ontvangen. Na deze plechtigheid verzocht de zendeling aan elk hunner om oprecht zijn levensgeschiedenis te verhalen, waaraan gereedelijk gevolg gegeven werd. De meesten hunner hadden nauwelijks den leeftijd van twintig jaar bereikt. Siechts twintig hunner waren nog nooit betrapt en hadden dus geen gevangenisstraf opgeloopen. Meu ging uiteen na een gebed en eene hymne en mr. Poole heeft de beste verwach ting van zijn wijze van omgang met liet Lon densch tlievenpak. Het is een treurig verschijnsel, en het moet den Franschrmrn zelf in de eerste plaats leed doen, dat verschijnsel waar te nemen, dat pralerij, zelfverheffing err blinde verwaandheid Frankrijk een leelijken trek hebben gespeeld. Er- is veel en luid geroepen, en in de Fransclie pers niet liet minst, over de verslapping van handel en nijverheid in Duitschland. Er heerscht werkgebrek, hier en daar groote nood. Duitsch land verkeerde. ondanks de beruchte vijf milliarden", in bedroevende omstandigheden: dè zaken stonden wol niet stiimaar leden allen een treurig bestaan. De Fratische pers ging zelfs zóóver, dat zij het ging voorstellen alsof Duitschland liet alléén was, dat gebukt ging ouder de malaise op het gebied van handel en nijverheid ofschoon iu geheel Europa die klacht gehoord werd. Frankrijk was zwaar getroffenhet was vijf milliarden armer en toch nog rijker dan de overwinnaar. De tjjd van pochen is evenwel voorbij. Men -is—tcit- ft» ♦,-Anrtr.n noodzakelijkheid eekorneni

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2