1 erïni en ff s. StedeUjt Nieuws. v -ff, Aan de Arnh. Gt. wordt gemeld, dat grond heeft om te meenen, dat ia de tweede helft van April door de Tweede Kamer zal worden beslist, wat vóór Pinksteren en vóór de verkiezingen behandeld zal worden: het wetsontwerp op het lager onderwijs of dat betrekkelijk de kieswet. De Standaard komt er openlijk voor uit, dat de heer Kuyper onlangs in de tweede afdeeling der Kamer bij de presidentskeuzo den liberalen kandidaat heeft gesteund, en voegt er - bij dat de beer de Jonge, ware hij aanwezig geweest hetzelfdo zou hebben gedaan. Zjj ver dedigt de houding dier antirevolutionairen op den volgenden grout! »In tie Kamer zou steunen van conserva- tie ven invloed, b. v. bij verkiezingen in de afdeelingen, als regel, van antirevolutionaire zij uiterst onvoorzichtig zijn. iluuners van den steun, door conservatieven bij de stembus soms don antirevolutionairen gegeven, is in do Kamer nooit een spoor te ontdekken. Vooral met de school we t voor de deur waar zulk een steun maar al te licht in een bedektelijk steunen, door de rapporteurs-com missie, van een ons misleidend kabinet ontaard." In het Vad. van heden lezen wij Van een onzer viienden alhier ontvingen wij 't volgende schrijven, waaraan wij gaaiue hier eeno plaats geven: sTocn men' mij vertelde, dat onze Limlo ge storven was, had ik een gevoel alsof men mij pijn deed; bijna nam ik het kwalijk, dat het my zonder inleiding of voorbereiding werd mee gedeeld. Wij weten allen, dat er eenmaal een tijd van heengaan voor ons zal aanbreken; het staat niet aan ons te beoortleelenwanneer die tijd gekomen is; maardat het nu reeds zyn tijd wasbet schijnt mij zoo vroeg, en hoe meer ik. er over denk, hoe droeviger ik word in mijn binnenste. Nu en dan kwam ik hem op straat tegen; gewoonlijk had hij haast, want hij was zeer werkzaam en hij had het zeer druk met nuttige bezigheden. Toch liep ik hem niet gaarne voorbij - zopder minstetis eventjes zijn trouwe vriendeu- hand in de mijne te drukken en een enkel woord met hem te wisselen. Op zijn altijd vriendelijke uitnoodiging liep ik een eind met hem mede; in zijn nabijheid.vergat ik, dat het u stormde of regende; was ik somber, ik ver liet hem in tevreden en opgeruimde stemming. Als ik hem raad wilde vragen, zocht ik hem aan zijn huis. Dikwijls svas hij op inspectie reizen, maar nooit kwam hij terug of hij zond mij, dadelijk een briefje, eigenaardig van sclnift en inhoud, waarbij hij mij welwillend oen uur opgaf om mij te woord te staan. Bij ontving mij dan altijd even hartelijk en voorkomend, omrii gd..van stapels papieren en rnppoitcn, en verontschuldigde zich over zijn onvermijdelijke drukte, zonder er zich ooit over te beklagen. Eens las ik hem iets voor van ernstigen aard; hij luisterde aandachtig zonder mij een enkele .maal in;.de rede te vailen. Toen ik .gedaan Imd, keek ik naar hem op; hij zei 'niets, maai: zyn vriendelijke, geestige oogen ston.dea wol trauen. »Ik geloof, dat het goed "is,"(.zei.ik en zyn antwoord luidde nederig: »ik weet niet ,of het goed is, maar ik vind 'het móói."* Die weinige woorden, met zijn be- f niirVnelijk -tintje Engelsch aceent gesproken, j'kliuken mij nog als muziek in de ooren. Mijn jf werk werd streng gecritiseerdhij leed met 1 my mede, eu bood mij edelmoedig aau een A lans voor- my te breken. Uit vrees voor eeu K wederwoord sloeg ik zyn aanbod af, maar in Vliptin Bart bleef ik hem dankbaar. -iY<Een ander,maal zond ik, gesteund door,zijn ^bemoedigend oordeel, een pennevrucht de S.were ld' in. Ongedacht was het succes ea meer dan ikzelf- was'hij verheugd, hartelijker dan j vau iemand op de wereld was ziju handdruk J en ongemeen vriendelijk was de blik van zijn donkere oogen, toeu hij mij gtdufcwenschte. Zonder het mij vooraf to zeggen, was hij naar een andere stad gereisd (hij, die zoo ongaarne zijn huiselijken kring verliet) om mij te hooren, en in de voile zaal Imd liij mij weten-te vin den om mij het eerst, van allen zijn deelneming in mijn geluk te betuigen. Morgen wordt hij begiaven. Moigen zullen wij, zijn vrienden, zijn leer- liugen, zijn vereerdeis ziju graf geopend zien eu hem ter' ruste zieu dragen. Aan stille tiauen, aan welgemeende afscheids groeten zal het daar niet ontbreken eu menig onzer zal den doodenakker verlaten met een ongekend gevoel van leegte en de ziel vervuld met weemoed en rouw. Hoe gaarne zou ik een woord van hulde hem ter eeie spreken bij zijn geopende groeve; maar daartoe behooren sterker zenuwen dan de mijne. Trouwens, ieder ander zal het beter doen. Toch was het mij een behoefte hem in korte trekken te herdenken; ik ben hem veel ver schuldigd, meer dan hijzelf ooit heeft willen erkeuueu. Want voor hen, die weifelden, was hij een zedelijke steun, grooter dan hij zichzelf bewust was, een raadsman fijn van oordeel en opmer kingsgave, een ciiticus in den meest beschaaf den eu bemitmeiijkeu vorm. De Paus heeft aau de Zusters Redempto- ristiuneu te Wittem, wier klooster op 25 Januari 11, in de ascli werd gelegd, de som van 3000 franken geschonken, om in de eerste behoeften, door den brand veroorzaakt, te helpen voorzien, Uit Kopenhagen is f 253,80 aan het Spinoza-comitc overgemaakt. Het programma voor liet internationaal con cerns voor een ontwei p-standbeeld wordt deze week openbaar gemaakt. Beu Hang. Naar men verneemt, heeftin het gasthuis alhier een lijkschouwing plaats gehad van eeu kind uit een niet ver van hier gedegen gemeente, dat door een onderwijzer zou zijn geslagen. (Vad.) Lelden. De commissie van oppei toezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart al hier maakt bekend, dat op Maaudag 26 dezer in voornoemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's Rykszeedionst wenschen aan te gaan. Deze gemeenten heeft met liare gasfabi iek in liet afgeloopen jaar een zuivere winst gemaakt van f55,523 81. Het gas kost er sinds I Jan. '10 cents per kub. meter. Amsterdam. De beslissing over de her ziening van het gemeentelijk belastingstelsel alhier is gevallen. De gemeentelaad heeft in beginsel besloten in te voeren eeu hoofdelijken omslag, gegrond op het inkomen der ingezetenen volgens eigen aangifte, of bij gehreke daarvan volgens ambtelijken aanslag. Verder is besloten de bestaande plaatselijke belasting (het aequi- valeut af te schaffen, maar de opcenten op het personeel te behouden. Deventer. Alhier stond dezer dagen terecht eene weduwe, die verzuimd had haren zoon dit jaar voor de nationale militie te doen in schrijven op den tijd daarvoor bij de wel bepaald. Eerst in Febiuari jl. had zij zich bij den bur gemeester vervoegd om dat verzuim te herstellen, waarvan deze pi oces-verbaal opmaakte. Het O. M. eisclite eene geldboete van fl. Toen de president haar dit mededeelde, zeide zij: sMijn heer, wat is dat hard. Mijn zoon was in Januari ziek, gisteren is hij naar het kerkhof gebi acht, eu heden sta ik nog voor dat feit terecht" Amersfoort. De alhier heerschende aan stekelijke oogziekte woedt met tot dusver j ongekende snelheid voort zoodat het aantal lijders in de laatste dagen zeer aanzienlijk is- j toegenomen. Buitengewone maatregelen schijnen te worden gevorderd om meerdere uitbreiding te voorkomen van eene ziekte, welke, wanneer zij zich in hevigeu graad voordoet, hoogst- gevaarlijk geacht wordt voor het gezichts vermogen van den lijder. (if. Jl. CL) Anna l'aulowna. Bijna eiken middag wordt men hier op een vreemd schouwspel vergast. Duizenden spreeuwen hebben zich hier neergezet en worden door 2 a 3 valken ver volgd. Do spreeuwen vereenigen zich dan in troepen om de valken te ontwijken en beschrij ven alsdan in de lucht alleilei figuren. Eenige dagen geleden hadden zij zich tot een kolom gevoimd, die van de aarde tot hoog in de lucht, zoover het oog reikte, zich uitstrekte. -"'£ Vele pcisonen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn- of aan h'onehitts, calhnrren of andere aandoeningen van de broaches of Ionian lij leu. Niets is voor hen inderdaad beter en gemak kelijker dan 't gebtuik der tcarkapsuies van Gugot die alle afkooksel5, siropen, pales en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie kapsulen in te nemen. Daar elke flacon, zestig teerkapsules bevat, kost dat werkdadig geneesmiddel slecht den geringen prijs van zes ii acht centen daags, teivvijl het ontheft van het gebruik vau andere geneesmiddelen. Orn zeker te zijn dat rneu de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handteekening van den heer Qnyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Schiedam bij D. MALTHAGz.f en in de meeste Apotheken. t Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudeunter, C. P vnn Tooren, te Schoonhoven, Harden berg, 0. Vlug, te lleerjaiis— dam. Kolliorn (N.-Holland), toez. v. ber.A. G. van Tteedc, te Nieuw Vennep. Oud-Beierland, 3. P. van der Lindente Uiilegersborg. Nijega en Ela- liuizen, il. van Bruten, te Warns. Bedankt: voor 's Hertogen boscli, E. IV. Ileinecken, tc Renswomie. Oostenrijk, C. IL Kuipóri, te Iforssen» Aangenomen: naar Dieren, R. H. Diijber, te Akkervvoiide. Chr. Ger. Kor-k. Bedankt: voor Hei wijnenS. A. van den Hoorn, te Breukelen. Doopsgezinde Kerk. Een poging om de vrouwelijke lidmaten in de ge meente Knijpe te doen deelnemen aan de veikiezing' van een predikant, is misinWt. Twee derden van de uitgebrachte stemmen vvaten er tegen. asaagas - 1 - ssassasjsss- BURGERLIJKE STAND Geboren:9 Maart. Willem, zoou van P. van Dop en W, van Rhijn,Broersvcld.10. Sijgje Eli sabeth, dochter van D. van Zeventer en M. Cr Keizerwaard, Kreupehtrant. Jacoba, dochter van II. Bieusekeren M. Lemmers, Zijlstraat.—' Jan, zoon van J Bijloo en A. Kruzinga, Sin* gel. 11. Johanna Maria, dochter van J. Kop penhagen en ,1. Meijer, Lange Achterweg. 12. Apoilonia, dochter van J. Huiswaard en Ar, M. Leefiang, Breedstraat. Maria, dochter van J. A. Stegmann en M, A. Leeuclers, jfieuwi Haven. Overleden: 9 Maart. Jan Hendrik Jacob, van Loeuen, oud 3 weken, Schie. Maria Magdalena van Bergen Walraven, oud 21 jaar en '1 maand, Laan. 10. Gerardus Meeder, oud 2 maandenSingel. Nicolaas van der Mareioud 10 maanden, Ragastraat. Petro- nella van Putten, oud 24 jaar en 10 maanden, Proveniershuis. Jan Krommenhoek, oud 29 jaar en 7 maanden, Baan. 11. Christina Theunissen,' oud 79 jaar en 11 maanden, wed«

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2