■met liet Amerikaansche «Home, sweet home" be groette, te danken hadden, dat deze, hierdoor diep getroffen, dit volkslied tengehoore brachten. Tegen den afloop der zanguitvoering richtte prof Cravath, de begeleider van de kwoeke- liagen der Fisk-Universiteit, een woord tot de aanwezigen, dat aanstonds uit het Engelsclv vertolkt werd door den secretaris van het comité, den heer J. W. J. van Harwegen den Breems, die meteen een eclit Ilollandselien groet in hunne moedei laai tot de zangers bracht. Nadat nog de voorzitter den dank van het comité aan heeren kerkmeesters had betuigd voor het ten gebruike afslaan van du Groote Kerk en een schaalcollecte voor de Livingstone .Hall had aanbevolen, weerklonk als ten af scheid het laatste nommer van 't programma, het lied van den «Nieuwen Zang", eer. lied dat even als »Ilomc, sweet home" en «Steal away", als ni'm rolling through an unfriendly world" en «Wrestling Jacob", om «John Brown" fin «The Bells" niet te vergetenbij ons althans den (liepsten indruk achterliet. De Commissie mag met voldoening terugzien op de vele moeiten, die zij zich heeft getroost om onzen stadgenooten een avond van rein en rijk genot te verschaffen en tevens een goed doel het onderwijs en de beschaving in Afrika te bevorderen. Ook de jonge dames, die vóór de zanguitvoering haar waar zoo aardig aan den man wisten te brengen, hebben succes gehad, daar zij ruim honderd gulden mochten ontvangen voor programma's en een enkel exemplaar van «De geschiedenis, der Jubilee- zangers." Eu deze Jubileezangeisde vroegere slaven 1 mogen zij verder een voorspoedige reis hebben door 't vrije Nederland, eu de ovei tuiging wekken of versterken, dat ook het Negerras voor do hoogste ontwikkeling geschikt is wanneer maar op de rechte wijze het hooger staande ras zijne zorgen aan dit lager staande, en eeuwen lang zoo schandelijk door hen geëxploiteerde ras wijdt. Het voorloopig verslag der Kamer oVer de wet op 't lager onderwij :s Maandagavond vaslgesteld en zal dus spoedig openbaar worden. De Haagsehe coi respondent van de Zitif. Ct. meldt en dit was te voorziendat het zeer ongunstig luidt. Hoewel dit op zichzelf niets beteekeut, is er een ander verschijnsel 't welk niet veel goeds voor liet wetsvoorstel spelt, de eenstemmigheid van gevoelen n. I. onder de liberalendat de wet zonder ingrij pende veranderingen onaanneembaar is. Volgens het Vaderland is de Keizer van Brazilië, die zich thans in Italië bevindt, voornemens tegen '12 Juli Nederland te be zoeken en eenige dagen hier te lande door te brengen. De Arnh. Court, schijnt in het feit, dat het Kon. besluit van 28 Dec. '1875 (betreffende het gebruik van Postkantoren ten behoeve vsn hen, die op een andere plaats in een spaar bank geld willen inbrengen) zoo weinig effect sorteert, het, bewijs te zien dat er Uier te lande geeu behoelte bestaat aan rijksspaarbanken. Wij zijn vau rneening, dal liet bovenbedoelde feit juist liet tegenovergestelde bewijst. In liet mislukken van den in December be proefden, lmlfslachtigen regeeringsmantregel zien wij voor de regeeriug eeu vingerwijzing dat er, zooals ook de ondervinding in andere landen leert, voor den staat slechts éen middel is om in luimen kring het sparen te bevorderen en dut middel is: zijn eigen postkantoren tot spaar banken in te richten, (Fisrf.) Door liet algemeen bestuur van Multapa- tior's boud is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Geueraal verzonden, om te verzoeken, «dat in de lagere school de kennis van de waarheden van de gezondheidsleer door de meest gepaste middelen woide bevorderd." Het algemeen bestuur vau genoemden Boud u.eent, dat de kennis vau'het groote nadeel, door overmatig gebruik van alcohol op het lichaam uitgeoefend, velen van de kwade drink gewoonte zal terugbrengen. Men schrijft aan de L. Cl.Toen Delfland verstoken was van een stoomgemaal en er dus niet dan met oostenwind kon worden gespuid, had het vaak tot in de lente te kampen met overlast van water. Ondanks den bjj uitstek natten, winter zijn thans de weiden steeds bovengehouden kunnen worden. Het houden van verboden loterijen zal zeker vveldia tot het verledene behooren. We derom werden gisteren twee vervolgingen tegen directeuren van zoogenaamde verdeelingsver- eenigingen, J. L. en F. A. R. beiden te Kra lingen, ter zake van het oprichten en houden van zoodanige loterijen door het gerechtshof te 'sGravenhage in hooger beroep behandeld. De rechtbank te Rotterdam heeft beiden f300 boete opgelegd en hei Openb. Min. bij het hof was vau omdool dat de vonnissen moesten worden bevestigd. Ook hier hing het toekennen vau voonvei peu geheel van de willekeur der direc teuren af, waai door zij meer en buiten liet be reik d'T wet te vallen, die het houden van onderhandsche loterijen verbiedt Aanstaanden Maandag zal het hof uitspiaak doen. Men verneemt, dat het Nederlandsch Tooneel aan het einde van het seizoen zal doen opvoeren het tonneelspel «Sinjeur Se- meijns'', van den heer Schimmel, bewerkt naar zijn jongsten roman van dien naam. Over de prijsviaag over aanschouwelijk onderwijs in de aanh ykskunde van Nederland, door den heer II. Piorson-—destijds te 's Her togenbosch, thans te Zetten - uitgesclneven en waarvoor de termijn vau inzending op 1 Maait jl. bepaald was, zijn 15 antwoorder, in gekomen, De ontwei pen zijn aan de Jury toe gezonden; de uitslag van de beoordeeling zal later worden medegedeeld. Men schrijft uit Reeuwijk: De jongste (waaischijnlijk niet de allerlaatste) voorspelling van het vergaan der weteld heeft een hier wonend, werkzaam, doch verstandelijk weinig ontwikkeld huisvader aan het malen gebincht. Hij las liet onheilspellend bericht in een dei- dagbladen, eu trok zich de zaak zóó aan, dat hij in twee dagen niet gewerkt heeften voort durend weende. Zijn toestand is van dien aard, dat men vreest dat hij krankzinnig zal worden. Uit Maastricht rneldt men, dat de Justitie zich naar Broeksittard begeven heeft, om een onderzoek in te stellen betreffende den dood van een meisje, dat door haren broeder mis handeld en dientengevolge overleden zou zijn. 's Gruvesamlo. De toenemende bloei van de alhier gevestigde spaarbaok van het depar tement WeUlandsche Dorpenbleek den 7 dezer wederom voldoende uit de door den penning meester, den heer Ilageman, afgelegde rekening over 1870, Immers daaruit bleek dat in dat jaar was ingelegd f47,242,51, terwijl was terug genomen voor f32,978,64 Zoodat de rneeulere inbi engst bedroeg f 14,203,87. Het kapitaal der spaaibank was thans f 154,915,45 liet knp'i- taal door de inleggers tegoed f' 149,442,90"-, eu het batig saldo of i eservofonds dus f5472,50. Deze spaaibank werd opgericht in 4846. Utrecht. Twee personen,, die alhier valsch- heid iu geschriften hebben gepleegd op be lastingbiljetten worden te dier zake vervolgd. Naar men verneemt, is een hunner reeds ge vat, de andere moet vooitvluchtig zijn. Nijmegen. Jl. Zondagavond werd een milicien van het' garnizoen alhier door eeu burger onthaald en daarop in beschonken toe stand naar de kazerne begeleid. Uit dankbaar heid ontfutselde de milicien den burger zijn horloge voor welk feit hij voor den krijgsraad zal teiccht staan. Voorst. Een geneesheer uit deze gemeente werd onlangs ontboden bij eene zieke in de zoogenaamde Hooilanden (onder Beekbergen.) Nadat de patiënt eenige dagen in behandeling was geweest, was er aanmerkelijke vooruitgang te bespeuren. Op een goeden dag echter kwam de vader van den --zieke bij den dokter en zeide hem, dat verdere behandeling niet meer nooilig was, daar hij nu wel vanzelf beter zou wor° den. Do dokter verzekerde het tegendeel en uitte de vrees, dat wanneer men tie ziekte aan haar beloop overliet, een even snelle achter- uitgang het gevolg zou zijn. Hierna kreeg de dokter een bezoek van de zuster van den patient, die ook kwam zeggen, dat de dokter niet meer noodig was, en wel met deze woor den«Meneer, het zal met mien brem-neet zoo arg meer vvózeu, nou weet ik we! wat of hem schèlt, mien breur is beteuvenl, en de vvaor- zegster hef het ook ezegd, en dat er wel gauw iemand hier zol kommen, dat wie weldenken kunt, die zou 't maar is fiks op 't juk holden, dan zol hem des ook wel weer ontteuveren," De dokter kou een glimlach ui it bedwingen, doelt dit blijk van ongeloof word met groote verontwaardiging ontvangen. Dr. Mark l'rager Limlo. Een eenvoudige lijkstoet bewoog zich gisteren morgen door de stuiten der i esidentie. Wel voK O den bijna alle hoofd- en hulpoudei wijzers van de scholen-voor openbaar lager onderwijs het stoffe lijk overschot van dr. Mark Psnger Undo, doch de geheele plechtigheid droeg den sten pel van eenvoud, zon geheel in overeenstemming met de individualiteit van den honggeachten mensclt, wien hier de laatste eer wei d bewezen. Volgden, rnet de bloedverwanten slechts weinigen zijner talrijke vrienden den lijkwagen naar de laatste rustplaats op Eik-en-Duiuen, echter waien zeer velen van allen rang en stand bijeen, oin door hun tegenwoordigheid te bewijzen,i dat zij den te vroeg ontslapene orn zijn veelzijdige gaven vereerdenom zijn rechtschapen karakter en edel hart liefhadden ot hem hoogachtten om de wijze waarop hij als inspecteur van het lager onderwijs zijn dikwijls moeilijke taak had opgevat. Van het schoolgebouw der gemeente Loosduinen woei de vlag ter halver stok vóór dat gebouw stonden de 'kinderen der school met hun onderwijzers geschaard. Bij den toe gangsweg tot het kerkhof hield de stoet eenige oogenblikken stil en werden namens de kinderen een tweetal immoitellenkninsen op het lijkkleed vastgehecht naast de drie groene, door vrienden handen op He kist nedergelegd. Ouder hendie zich op de begiaafplaats achter liet lijk schaarden, mciktcn wij op de schoolopzieners van Zuid-Holland, den heer A. Moens, inspecteur in de prov. Utrecht, ver scheiden leden van de Tweede Kamer, de ge wezen schoolopzieners de lieer-n de Koek en de Goeje, en onder tal van andere corpoiaties het departementsbestuur van de M. tot Nut van 't Alg. en van het tooneel verbond, ver tegenwoordigers van Pulclui Studio, den auti- dieustvervangingbomide redactie van de Spectator, benevens de leden der plaats.'school commissie, eenige oudeiwijzers uit Rotterdam, Schiedam en Dellt, het gemeentebestuur van Loosduinen en tal van anderenwaaronder vele dames. Toen het lijk door de hoofdonderwijzers aan de groeve was gebracht, nam de oude vriend van den overledene, de heer Lode wijk Mulder, het woord. Veel kostte hel hem eenige wooi- den te spreken hij het gi af van den manin 'wiens vriendschap hij zich 24 jaren had mogen verheugen. Gotlui c-nde die reeks van jaren had hij in liet hart van dat onbevangen en trouw hartig wezen mogen lezen als in een geopend boek en meer en meer hem leeren waardeeren als een edel mensch, in den volsten zin van liet woord. Vlijtig eu gebruik makende van zjju

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2