(renendeJsricktca. tegén 30 stommen eon amendement van den heer llarinxma tlioe Slotenom de tractemen- ten. van/alle griffiers bij de kantongerechten met f300 te verhoogen. Daarna is het geheele ontwerp aangenomen mot 66 tegen 2 stemmen. BEK KAAG, t« Maart 1S77. Bij Koninklijk besluit is tot staatsraad in buitengewone» dienst bennpind mr. A. F. X. Luybcn, lid van de Tweede Kamer der Staton- Generaal. SCHIEDAM, 18 Maart 1S77. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van don Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Bot terdam naar Zee, op den'10 dezer is bevonden: aan de zwarte lonnenzijde 34 op 40 meters benoorden do lijn der geleidelicbtcn 345 op de lijn der geloiïlelichten 36, op 50 meters be zuiden de lijn der geleidelichtim 35 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet is gciood kun nen worden. Bij het waarnemen dor seinen voor den waterstand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op do lijn der gcleidelichtcnmaar volgens die iangs de zwnrte.-tonncnzijtle geseind wordt. Peiling van 2 Maartzwarte tonnenzijde 34, 40 tneter boaoorden de lijn (lergcleidelichten 35, op de lijn der gelciclelicliten 37,50 meter daar bezuiden 35 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan df; witte tonnenzijde door de deining niet is gelood kunnen worden. De Staatscournnt van heden bevat het besluit van deu 22stcn Februari IS77, bepalende de plaatsing in bet Staatsblad van het lusschen Nederland en België op 16 Januari '1877 te Brussel gesloten verding tot wederkecrige uit levering van misdadigers. Yolgens dö Zutfensche Courant zal mr. M. H. de Beaufort, redacteur van de Gids en gematigd liberaal, in plaats van den lieer Mes- schert van Vollenhoven, te Utrecht als kandidaat voor de Tweede Kamer optreden. Uit Einden wordt van 14 dezer gemold: Tot ons leedwezen is de termijn van heden, na liet laatste ziektegeval op 21 Februari jl, niet afgeloopeu, zonder dat nieuwe gevallen vau den veetyphus zich hebben voorgedaan. Dientengevolge kon de stad dan ook heden niet bevrijd van de ziekte vprklaan! worden, zooals anders zou zijn geschied. (Uit een en ander blijkt, dat men niet zoo vlug behoort te zijn rnet dusdanige verklaringen. Den 4 Maart bleek de ziekte te zijn ontstaan in een veestal in de Wilhclmstrasse ea onder de schapen, die aan den beneden Eemsdijk graasden. De 13 koeien en 2 kalveren op genoemden stal en de 8 schapen werden dadelijk gedood en begraven. Een dag later werden in de/elfde straat nog 2 koeien afgemaakt, alsmede 5 schapen. Al deze dieren bleken in aamaking geweest te zijn met die, welke den vorigen dag waren afgemaakt. Uit een officieel bericht win den Rcgiermgs- Commissar fur Untcrdrïicking der Rinderpest in Oslfriesland«ien heer Schwnckeiidieck schijnt men te rnogen opmaken, dat personen of zaken, die bij liet almuken van ziek vee hadden gediend, de overbrengers zijn geweest. Dit strekke dus alweer tot waarschuwing. liet in de algemeeue vergadering der sedeit ontbonden maatschappij Fl'ot Nut van deu Javaan" benoemd permanent comité voor een fonds, opgericht tot bevordering van bet Inlandse!» onderwijs in Ned. Indie, hoeft zich tei stond na afloop der vergadering geconsti tueerd, en in overleg met den heer Ncurden- berg, directeur van het zendelingliuis te Bot terdam besloten de - renten van de haar toe vertrouwde kapitalen voor het eerste jaar toe te kennen aan de kweekschool voor iiilaiulsche onderwijzers te Tanawangke (de Minahassa). [Iet comité stelt er den hoogsten prijs op door ruime bijdragen bij voortduring in staat te worden gesteld aan haar opgedragen mandaat de meest onbekrompen uitvoering te geven en heeft daarom tot do leden der ontbonden maat schappij »Tot Nut van den Javaan" het ver zoek gericht om de contributie, die zij als lid der maatschappij betaaldenten behoeve van het fonds te blijven bijdingen en daarvan aan den penningmeester, den lieer Rredius, bericht te zenden. - L' Hlvstratione llaliana bevat een levens schets van omen landgenoot Jakobus Moleschott, voor eenigen tijd tot lid van den Iinliaanschen senaat benoemd. Daaruit blijktdat hij reeds als student to Heidelberg in 184-4 dc onder scheiding genoot, dat zijn kritisch werk over de leer van Liebig: Dover do voeding der plan ten", door Teylers genootschap te Haarlem met een gouden penning bekroond werd. Na twee jaren te L'tiecht als practiseoreml geneesheer te zijn werkzaam geweest, vestigde hij zich in '1847 als privaatdocent te Heidelberg. In don reactie-tijd kwam hij echter wegens de stiek- king van zijn ouderwijs met de Badcnsche regeering in botsing eu moest in 1S54 zijn onderwijs staken. Tegen het einde van 1855 riep de Zvvitsersc.iio regeering hem naar Zurich om den leerstoel in de physiologic in te nemen, opengevallen door hot vertrek van Luihvig, In 1801 werd hij naiu Turijn geroepen. Toen li ij daar kvvain, meende hij eerst zijn lessen in 't latiju te moeten geven; men vnhaalt echter, dat hij in vijltig dagen reels zoover in 't Italiaan sell gevonleid was, dat hij in de lands taal college kon geven. Zijn nieuw vaderland oveilnadde liem met eerbewijzen. Be regeeiing schonk hem het Italiaansch burgerrecht, 'tgeen luier door het Parlement werd bevestigd; de academie van wetenschappen nam hem onder haar ledental op. In 1876 werd Moleschutt het vleiend aanbod door zijn vaderland gednau om aan het Athenaeum Itlustro te Amsterdam den lees stoel in de physio- logie te komen innemen. Hoe aangenaam hem deze uituootliging ook was, was hij aan zijn aangenomen vaderland reeds zoo zeer gehecht, dat hij zijn vast besluit te kennen gafj om daaiaan het overige van zijn leven en werken te wijden. De zwaarlijvige, blonde Hollander is thans Itaüaausch professor, Ittdiaaiisch burger eu Italiaansch wetgever. Zeker een zeldzaam voorkomend geval. Bovendien is Moleschott in zijn vrije uren een bekwaam pianist en een alleraangenaamst man in de samenleving. Kieuw Pckeln. Als iets bijzonders kan worden gemeld, dat door een ingezetene dezer gemeente reeds in de maand Februari jl. aardap pelen van deu konden grom! zijn verkregen; de kwaliteit liet niets te wensehen over. Zij wat en gewonueu van aardappeleu iu de inaand September vau 't vorige jaar uitgezet. Meppol. Ue Biddag voor 'tgewas, een overoude instelling voor Overijsol en Drente, is jl. Woensdag alhier evenals altijd met bijna ledige kerken plechtstatig gevierd; uitgezon derd door een groot gedeelte van den arbeids- en liaudvverksstiiud die den gelieelen dag druk bezig was met hunne gewone dagelijksclie werk zaam heden. Ren nieuwe vloot-vernielcr, Bij Cher bourg zijn hoogst belangrijke proeven genomen, met een klein onderzeeseh scheepje, de Thorneg croft. Het gold eea onderzoek of een. torpedo' kon afgestuurd worden op een schip in volle vaait. Ecu oud schip, de Bayonnaise, werd op sleeptouw genomen door een snel varend oorlogsschip. De tweede luitenant Lemoiue werd door den admiraal gekozen om dn Thorneg croft op de Bayonnaise los te sturen, terwijl beiden in volle vaart waren. Hij aanvaardde den ge vaarlijken last zonder -eenige aarzeling, zocht twee machinisten en een lönds uit en ging met hen in. liet binnenste van' de Thorneg croft, waarvan alleen een zeer klein gedeelte boven water uitkwam. Dit zichtbaar gedeelte werd zoo geschilderd, dat het zooveel mogelijk de kleur van 't zeewater had. De torpedo was aan den boeg van het scheepje aangebracht. De stoomboot, die hot schip moest sleepen, nam hare positie in het front van het eskader, de Thorneg croft nam daarop do hem aangewezen plaats in, waardoor de torpedo en de 'Bayonnaise drie a vier zeemijlen van elkander verwijderd waren Op een gegCveu toeken zetten beiden zich iu beweging, de sleeper in oen rechte richting, de Thorncg croft eonig'zins dwars, teneinde de Bayonnaise in de flank te trollen. De steeper legde 14 knoopeu iu het uur af en liep met volleu spoed, teneinde de Thorneg croft te ontwijken. Do !aat«te liep iOknoopen, een vaait die door geen der schepen van liet eskader gemaakt kan worden. Do jacht duurde ongeveer een uur, het eskader volgde op eeni' gen afstand en van daar werd de laatste phase van den strijd met de grootste spanning ge volgd. Algemeen, vreesde men, dat de schok van don torpedo onvermijdelijk het scheepje dat hem voortbewoog moest vernietigen en dat het leven van den luitenant Lemoine en zijne drie metgezellen werd opgeofferd. Intusseheir Marlorden de twee schepen elkander meer en meer. Plotseling nam de Thorneg croft een geduchte vaait en liep met alle kracht togen liet .stuur boord van de 'Bayonnaise in. De zee geraakte iu vreeslijke beweging, een geweldige slag werd gehoord en de 'Bayonnaiseals 't ware vaneengespletcn, zonk met verwonderlijke snelheid. Wat de Thorneg croft betreftdeze was door den* schok ongeveer "15 meter achter uit geslagen, nog vóór dat ile ontploffing plaats had. Het scheepje draaide eenige malen in het- rond en nam toen bedaard de richting naaf het eskader aan. Geen spoor bleef van de Bayonnaise o het schip was als 't ware door de zee verzwol gen. Met groote geestdrift en toejuiching wer den de mgedigo zeelieden bij hun terugkomst- door het eskader begroet. Na twee dagen werd de proef onder gelijke omstandigheden en met denzelldeu uitslag op een ander oud schip herhaald, en volgens het oordeel van bevoegde autoriteiten is dit de meest afdoende proef tot dusver met torpedo's ge maakt. De kleine torpedo-buot met haar klein driehoekig zeil gelijkt een grijze hagedis en is moeilijk van het water te ondeischeiden. Toch zou een enkele dergelijke boot bij dag geen vijandelijk schip kunnen naderen zonder opge merkt te worden, en'onvermijdelijk zou het stuk zijn geschoten voor het 'zijn 'doelbereikte. Daarentegen zou het een, of zelfs meerdere schepen, onmogelijk zijn zich tegen den gelijk tijdige» aanval van 20 of 25 Thorneg crofts te verdedigen, en daar deze booten slechts een vijltiende deel van een oorlogsschip kosten, zijn deze- proeven van buitengewoon belang vooi" de zeemacht. Zij, die er getuigen van waren, zijn van oordeel dat een algeheele wijziging in de oorlogstaktiek ter zee onvermijdelijk"zal zijn» - Op het I v-rkhof te Woolwich is dezer dagen een exentriek persoon begravendie der. beruchten llarpngon zou in de schaduw ge stold hebben. Hij heette John Clark, De man, die 86 jaren telde, leefde tot zijn dood in de armste wijk van "Woolwichin een bouwvallig huis, waar hij zich alleen met zijne schatten eu zijne boeken bezig hield, waarvan hij eene nog al aanzienlijke verzameling bezat/

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2