A". 1877. Donderdag 22 Maart. 4119. Verschijnt iaplijts, nitpzoiiM linsiai Kennisgeving. Biu'teiilaijsclc Berichten. BimeiMsclie Benclten. WMsfvl Een en Dertigste Jaargang. Adonnkmenïspiiijs, per kwartaal1 1.85. Franco per post, door het geWeele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BDREAV: HiXKI, E, 124. Advertentieprijs: vani10 gewone icgels1.00. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam, Iu aanmerking nemende, dat behoefte be slaat aan vermeerdering van personeel voor de bediening 'der brandspuiten; Brengen ter'kennis van de ingezetenen, dat zij, die'génegen zijn bij de Brandweer, tegen de bij de verordening vastgestelde belooning, in dienst te treden, zich daartoe kunnen aan melden bij den Opitci'brandmccster dezer gemeente, den heer .1. DIJKMANS, wouende aan de Boterstraal aldaar. Schiedam, den 16 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders van Schiedam P. J. VAN DIIK VAN MATËNESSE. .Do Secretaris, A. W. MULDER. TURKIJE. Het Parlement is '1J3 dezer door den Sultan geopend met een troonrede, die werd voorge lezen door Z. Ms. secretaris; tegenwoordig waren behalve de Ministers en de afgevaar digden, de vreemde zaakgelastigden, met uit zondering van den Duitschen en den Russiscben, die echter vertegenwoordigd waren door de tolken van het gezantschap. In de troonrede wordt een historisch overzicht gegeven van de eerste hervormingen en die welke later tenge volge van dön Krimoorlog mislukten. Verplicht een aanzienlijke legermacht te onderhouden tengevolge waarvan' de schatkist werd uitgeput, werd de regeering door den opstand in Ilerze- gowina genoodzaakt een ernstigen maatregel te nemen en de rente der schuld te vermin deren. De Sultan stelde eerst het land in staat van verdediging en kondigde daarna een reeks van hervormingen af stelde een Parlement in, waardoor aau alle onderdanen vrijheid eu recht vaardigheid wordt verzekerd, Verder worden in de troonrede de wetten opgenoemd, die aan het onderzoek van het Parlement zullen woi den onderworpen en wordt gezegd dat er maatregelen zijn genomen om aan de schuldeischers van Turkije in overleg met hun vertegenwoordigers degelijke waar borgen aan te bieden voor de naleving van de vroeger aangegane vei bintenissen, zonder dat daardoor 'aan de dringende behoeften van de schatkist wordt tekort gegaan. Er zal een school worden opgericht ter opleiding van geschikte burgeiiijke ambtenaren. Ten opzichte van Monte negro wordt de hoop geuit, dat de onderhan delingen met een gunsligen uitslag zullen wor den bekroond. Indien de conferentie tot geen resultaat heeft geleid, luidt het, blijft'de Regeering bereid aan de wenschen der Mogend heden te voldoen, voor zoover deze zijn over een te brengen met de bestaande tractaten en de eischeu van den werkelijken toestand. Ten slotte wordt iu de Troonrede op gematigdheid aaugedrongenen de wetisch geuit dat de baudendie de groote Europeesche volken familie verbinden, nauwer zullen worden toe gehaald. F II A K R )J K. Volgens den Moniteur is er sedert eenige dagen eeue verlevendiging in de handelszaken te bespeuren. De crisis in de zijde-industrie is zoo goed als geweken. Paul de Gassagnac heeft reeds aanzegging ontvangen, oin voor den rechter van instructie te verschijnen. Volgens de Bonapartistische Na tion moest hij Maandag voor den rechter komen, De vrijwillige inschrijvingen voor den houw der kerk vau het Heilige Hart, op Mont- martre, bedragen tot dusver 3,400,000 fr. In 't geheel zijn er '15 miliioen uoodig. Mermillod heeft Vrijdag in de Madeleine gepredikt ten behoeve der katholieke hooge- school te Londen. De rector dier hoogeschool was hierbij tegenwoordig. Van Engeland spre kende, zeide Mermillod, dat liet tot aau de zestiende eeuw een «eiland van heiligen" was, en dat er de «afgescheiden broeders" thans alle geloof verloren hadden. Hij heiinnerde aan de Maistre, die gezegd heeft dat als het Katho licisme Engelsch en Frausch spreekt, dc: wereld katholiek zal zijn. De afgescheiden broeders zoeken heil iu illuminisme, in ritualisme en in katholieke kerkgebouwen, maar zij missen een zichtbaren God. Doch hoe 't ook zij, het Pro testantisme zakt ineen. De eenheid van geloof ziet men komen, eu de katholieken kunnen wachten, indien het zijn moet, tot de 20ste eeuw. ENGELAND. Vei leden Zaterdag vierden de zonen en dochters van Erin onder alle hemelstreken 't nationale St. Patrick'sfeest. Te Londen kwamen de feestvierenden bijeen iu de Suriey Gardens. Ook werd aldaar, onder voorzitterschap van 't Parlementslid Butt, eene zoogenaamde amnesty- meeting gehouden, wier doel was 't verder bij de regeering aandringen op 't in vrijheid stellen der gevangen Fenians. Te Deny in Ierland, droeg de feestviering een minder aangenaam karakter. Terwijl een optocht van Katholieken ziclt in beweging stelde, ontdekte de politie, nabij den weg dien de stoet volgen moest, een vat met buskruit en scherpe steenen gevuld, en waaraan eene biandende lont bevestigd was. De obelisk van Cleopatra, waarmede binnenkort Londen zal worden verrijkt, is onge veer 3400 jaren oud. Zij is de 8ste' of 9do in gioolto van de reeds bekeude obelisken. De Latei aii-obehsk te Rome is 90 voet hoog, terwijl die van Cleopatra slechts 69 voet hoog is. De blokkade van Whydah duurt nog voort, maar men gelooft, dat de Koning vau Dahomey niet lang meer zal weigcen aau de eischeu van Engelaud toe te geven. Door den brand te Lagos werden ruim 700 hutten ver nield, maar de factorijen leden geen schade. 1! E I G I K. De veepest is te YVaibes nabij Thuin Belgie, uitgebroken. Zy was daar ontstaan door een koe, herkomstig van Montignyle Filieul, mede een Belgisch dorp. Da Indcpendance ilcelt mede, dat de twee aanmerkingen, door Rusland op den tekst van het protokol gemaakten door lord Derby en graaf SchouwalolT goedgekeurd, niet strekken tot verzwaring, maar veeleer tot vereenvoudiging van het protokol. O O S T E N R IJ K. Aan de Politt. Corresp. wordt van 20 dezer uit Belgrado gemeld, dat Perterm EfTeudi door Prins Milan ten gehoore ontvangen is en hem den Keizerlijken firman heelt over handigd, met het gebruikelijke ceremonieel bij de ontvangst vau vreemde gezanten. De vrede is alzoo definitief gesloten. RUSLAND. Sedert 18 dezer is het ontwerp van liet protokol uit Londen hier. Men is geneigd tot een overeenstemming met de Engelsche Regee ring en acht het waarschijnlijk, dat men daartoe zal geraken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GKNERAAL. Zitting van 20 Maart. In deze zitting isna uitvoerige diseussiën over de overgangsbepalingen vervat in de negende der rechterlijke wetten, liet amende ment van den heer van Houten aangenomen, nopens de overbrenging der aanhangige zaken, de wijze waarop, de oproepingen enz. Daarna is de gelieele wet aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. i DEN HAAG, 21 Maart 1877. Z. K, II. Prins Hendrik, eerevoorzitter van het hoofdbestuur der internationale tuin bouwtentoonstelling te Amsterdam '1877, lieeft beschikbaar gesteld: 4groote gouden medailles, 6 dubbele gouden medailles, 6 gouden medailles, 4 groote zilveren medailles en 6 zil v. medailles. Ook door Z. K. II, Prins Frederik is een aanzienlijke gift geschonken voor de nagelaten betiekkingen der bemanning, die met den logger Prins van Oranje is verongelukt. SCHIEDAM, 21 Mnart 1877. De Gemeenteraad alhier zal, Vrijdag den 23 dezer, des namiddags te liaif twee ure, eene open bare vergadering houden; de alsdan ter behande ling aan de orde gestelde onderwerpen zijn: Ingekomen stukken. Deliberatie over Supple toir Kohier der plaatselijke directe belasting

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1