A". 1877. Donderdag 29 Maart. M 4124. TerscMjit Japlijts, ipzoiM Biasiat Builcalaatuia Bsrislitca. BimisilaiiJscjie Bericitai. a xi g*. 33 g ii ii Aboknkmkni!>i'KU&1 per kwartaalf 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2.50. /Lfzo' Jerlijke nommers - 0.10. BOREA.V: HABKT, E, 134. CO 11 RA IT. Advertentieprijs: vanl10 gewone regels. l.OO. Iedere gewone regel meer- 0.11). Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Om «lcn Goeden Vrijdag, zal aan den avond van. dien dag geen Courant worden uitgegeven. OOSTEN RIJ X. De 2T. Freie Presse meent te wetendat graaf Andrassy voornemens is als bemiddelaar op te tredenwanneer de onderhandelingen tusschen Engeland en Rusland mislukken. De Presse zegt dat in diplomatieke kringen wordt geloofd dat de onderhandelingen betreffende het protocol niet zijn afgebroken, maar dat integendeel na Paschen nieuwe pogingen zullen worden aangewend om tot een verstandhouding te gei aken, wanneer namelijk dan de vrede gesloten is tusschen Turkije en Montenegro; dit laatst" wordt als een onmisbare voorwaarde beschouwd om tot een schikking tusschen de verschillende regeeringen te geraken, maar in dat gevalzegt de Presse, moet Engeland de kwestie van de ontwapening niet stellen zooais het dat nu gedaan heeft. RUSLAN1). Volgens bericht uit Londen van 27 dezer, zou aldaar den '28 een ministerraad gehouden worden die van beslissende beteekenis zou zijn voor de protocol kwestie. Uit Koustantinopel wordt gemeld dat de vredesonderhandelingen met Montenegro niet afgebroken, maar slechts geschorst zijn. Het voor naamste beletsel is nog altijd de eisch van den afstand van Niksik. E N G E L A N I). Paili/ Telegraph verneemt uit goede bron, dat Rusland heeft voorgesteld ie Londen op nieuw onderhandelingen te openen over het protocol, op de basis van overeenstemming tusschen Engeland en Rusland aaugaande de ontwapening. D E L G I E. De Nord maakt melding van liet bericht van de Daily Telegraph dat de onderhande lingen over het protocol zouden zijn hervat op gronslag van onmiddellijke ontwapening van Rusland, doch oppert twijfel omtrent de beves tiging van dit bericht. SCHIEDAM, 28 Maart 1877. De Spaarbank, die sedert hare oprichting, s. den 4 Januaii 1820, gevestigd was in het lokaal van het St. Jacobs Gasthuis, tevens als con sistoriekamer bij de Hervormde en Evang. Luthersche gemeente in gebruik, yal "den 3 Apiil e. k. worden verplaatst naar de Boter- straat in het gebouw waar het kassierskantoor van de heeren Visser Walraven en Iloppc is ge- vestigd geweest. Dit gebouw, iu "t laatst des vorigeu jaars door bet Bestuur der Spaarbank aangekocht, sedert voor zijne bestemming inge richt, is daarvoor, zoo door zijn stand, in het midden der stad; als door zijn inrichting, bij uitnemendheid geschikt. Moge deze hoogst nuttige inrichting, die zoo bevorderlijk is aan de welvaart onder de volksklasse, daar een ïeeks van jaren gevestigd blijven, en zij voortdurend in bloei toenemen. Schiedams Mannenkoor s Orpheus", dat aan zijne ledea reeds zoo menigen genotvollen avond schonk, is op de gelukkige gedachte gekomen eerlang in Musis Sacrum alhier een volks-concert te geveu. Wijen zeker velen met ons, verheugen er ons over, en naar wij vertrouwen niet het minst de volksklasse zelf. Iedere poging, die wordt aangewend om minkostbaar algemeen genoegen te verschaffen, genoegen waai door tevens het goede en schoone wordt bevorderd, omdat het den smaak veredelt en beschaaft, vindt bij ons steeds krachtigen steun, overtuigd als wij, zijn, dat men deze gelegenheden niet te veel vermenigvuldigen kan. En dat de edele zangkunst een der factorenis, die het gevoel voor het goede en schoone bij het volk ontwikkelt, wie, die daarvan niet met ons overtuigd is? Dat het Schiedams Mannenkoor ernst is met dit volks-concertbleek ons uit het keurige programma waarvan ons welwillend inzage werd vei leend. Wij meenen ons te mogen over tuigd houden, dat de volksklasse zal toonen, hoezeer zij deze poging van «Orpheus" weet te waardeeren. In de zesde leesvergadering van ons De partement der Maatschappij» Tot Nut van 't Alge meen" trad gisterenavond als spreker op de heer F. Smit Kleine van 's Giaveuhage. Met een tafeieel of schets uit zijn schooljeugd, ge titeld: «Meester" bracht spreker zijne toehoor ders voor de pauze iu Itenuis. Na de pauze droeg hij een stukje voor, mede door hem vervaardigd, teu opschrift voerende: «Indien ik Excellentie ware"; waarna met een woord van welverdienden dauk aan den geaciuen spreker, deze laatste leesvergadering in dit sei zoen door den voorzitter werd gesloten, den leden een «tot weerziens" iu het volgende toeroepende. Voor de Evangelische Hervormde Ver- ecnigiug trad gistereu avond als spreker op de hem'" M. A. Goószen. De geachte spreker begon met te herinueien aan den toestand vau kerk on theologie in het eerste vierde gedeelte dezer eeuw, en te wijzen op het ontstaan der dusgenoemde Groniugerschool, die in liet haar onderscheidend begiusel en in de diensten die zij bewees jn eeuige trekken geschetst werd. Hieruit nam de spieker aanleiding om, uit gaande vau een veihaudeling van de heer Francken Az.van Rotterdam, die geplaatst is in het Maartnornmer vau «Geloof en Viij- heid" zijne hoorders ie bepalen eerst hij liet recht e begrip, én' teil 'slotte hij de klimmende waardij van de Openbaring van Qods liefde in Jezus Christus. Deze belangrijke rede werd door de aan wezigen blijkbaar met belangstelling aangehoord, In het Eindverslag over het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns en het invoerrecht op'gedistilleerd, wordt door den Minister gezegd, dat blijkens de aan de Tweede Kamer overgelegde stukken, de ver mindering der opbrengst van het tarief, ten gevolge van de door de regeering voorgestelde veranderingen, berekead naar de gemiddelde opbrengst der betrokken posten in '1874 en 1875, gesteld wordt op f 1.003.898 's jaars. Tengevolge van de veranderingen in het ont werp gebracht, zal de vermindering der opbrengst ongeveer 1 ton hooger worden en dus in 't geheel ongeveer 11 ton bedragen. Deze som is overigens niet nauwkeuriger te berekenen. De Minister is nog steeds van gevoelen, dat de eisclien der schatkist niet toelaten de voor gestelde wijziging van het tarief en de afschaf fing der ieges en emolumenten der in- en uit gaande rechten en accijnsen, hoe wenschelgk zij ook zijn moge, tot stand te brengen, zon der dat reeds dadelijk een voldoend equivalent aanwezig is. Ofschoon het zeer moeielijk vijn zou de grens aan te wijzen waar ten opzigte van het gedistilleerd overbelasting zou begin nen zoodat men er voor zou hebben te vreezen dat de belasting hare eigen opbrengst tegen werkt, zoo mag men toch veilig aannemen, dat van de verhooging van f 4 per hectoliter, de aangegeven bedenkelijke gevolgen nog niet zijn te verwachten, Als belangiijke veischci- ping van den prikkel tot fraude of drankver- valschiug, is dit verschil niet groot genoegen te gering om er eene beteekeueude vermindering van draukvei bruik .van te verwachten, waarbij men niet uit liet oog moet verliezendat een zeer groot gedeelte van het gedistilleerd, dat veraecijnsd wordt, door de meergegoeden wordt gebruikt. De Ministers van Binnenhuidsehe Zaken en van Justitie, zijn in overleg getreden over vei betering der wetgeving omtrent de ver- valsching van levensmiddelen in het algemeen. Eindelijk wordt gezegd, dat voor dezelfde hoe veelheid gedistilleerd, waarvoor hier te lande aan accijns f 53 wordt betaald, in Engeland f '15 aan belasting wordt betaald. In Pruisen en in Belgie wordt de belasting op het gedistil leerd gelieven naar de ruimte der werktuigen waarin het wordt vervaardigd, van daar dat het cijfer der belasting, die óp iiet fabrikaat drukt, niet juist kan worden opgegeven. 11e afschrijving bij uitvoer, die met de belasting behoort overeen te stemmen, ,bedraagt in Pruisen f 41 en in Belgie f 31 per hectoliter. Er bestaat gelegenheid tot verzending der concspondentie naar Nederlandsch lmlie, door tniddel van het stoomschip Torrington, van de «Rotlerdamsche Lloyd", waarvan het vertrek uit Rotterdam op deu Istcu April aanstaande is bepaald. 1 l A

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1