Ks-r Ilium zelfs verder gaan en bijvoorbeeld ook de recht bank te Zierikzee opheffen, maar anderen meen den, dat met het opheffen van rechtbanken reeds te ver gegaan is. Als die welke behouden hadden moeten blijven werden genoemd de rechtbanken van Eindhoven, Brielle, Hoorn en Sneek, op grond dat verbreking van zoo vele oude betrekkingen en de last die zoowel daaruit als uit de grootere afstanden binnen -het rechtsgebied ontstaat, aldaar door geen 'voldoende' voorbeelden worden opgewogen. Overigens beschouwden de voorstanders dezen maatregel als een noodzakelijk gevolg van de hovouwet. Zeor veie andere leden betoonden zich in beginsel gekant tegen de strekking van don 'voorgedragen maatregel. Door de verhooging van bezoldiging en vermindering van personeel aau elkander te verbindenoefent, zeide men, de tegenwoordige Minister eene noodlottige pressie uit op de stern van hen die de ver- höoging noodzakelijk achten eu die vreczen moeten haar niet te zullen verkrijgenwan neer de inkrimping wordt geweigerd. Andere leden ontkenden ook, dat er tusschen do hoven- wet en deze wetsontwerpen een zoo naauw verband bestaat. Eindelijk hebben nog andere ieden verklaard dat, huns inziens, geen voldoend antwoord kan gegeven worden op de vraag: welk alge meen belang do opheffing van zoovele andere belangen kan doen eischen of regtvaardigen. Verscheiden van do voorstanders ontveinsden niet, dat ook door hen in sommige van de ontwikkelde bezwaren gedeeld werd. Het grondwettig bezwaar tegen een alge- meene ontbinding van alie rechtbanken en kantongerechten werd in verschillenden zin besproken. Sommige loden meenden, dat die ontbinding stellig in stiijd is met de letter der Grondwet, en slechts tengevolge van eene gewrongen uitlegging kan geacht worden niet met ,de bepaling van art. '163 der Grondwet in strijd te zijn. Anderen deelden die op vatting uict. Hoewel bij veie leden het constitutioneel bezwaar gevoeld werd, verklaarden slechts enkelen dat zij de 9de wet om die reden onaan nemelijk achten. Ook op de spoorwegen hier te lande be ginnen zich al meer en meer de treurige ge volgen te doen gevoelen van den gespannen toestand, waarin zicli de Europeesche handel bevindt.. Hoewel de zachte winter er vee! toe bijdraagt om het goederenvervoer in vergelij king met dezelfde maanden van andere jaren zeer te. beperken, toonen de spoorwegontvang- - sten duidelijk het kwijnen van handel en indus trie aan. Op de meeste stations ziet men een groot aantal wagens ongebruikt staan, terwijl gewoonlijk in dezen tijd van het jaar de spoor wegmaatschappijen ter nauwernood het benoo- digd aantal wagens beschikbaar hebben, om aan de talrijke aanvragen te kunnen voldoen. {Sloomp.) Ouder den titel »Slechte lijden" leest men in de Volksvriend, weekblad van Roer mond, het volgende: jNaar aanleiding van een dezer dagen in de Koln. Zeit. geplaatst artikel over sslechte tijden" en de daarin opgenomen vermaning om te sparen en de tering naar de nering te zetten, wordt thans in genoemd blad dooreen eerzaam huisvader de vraag behandeld, waar men met spareu beginnen moet. Als galante heeren der schepping, zegt hij, moeten wij voor dezen keer aan de dames den voorrang laten, en dat met veel meer recht dan in veel andere gevallen. Ik weet wel, zegt hij, dat men even goed het vat der Daua'iden zou kunnen .vullen, als de spilzieke mode overwinnen; dat men - zijne vingers in een wespennest steekt, als men die nimmer verzadigde monster te, heftig .aanpaktj niettemin wórdt destrydthans,lichter gemaaktdoor den algemeenen nood eu den achteruitgang van veler inkomsten. Hoe menige familie heeft een goed inkomen, zij leeft niet op te grooten voet, houdt een eenvoudige tafel, veroorlooft zich geene buitensporigheden en toch zit de pater familias aan het eind van eiken jaarkring met dc handen in het haar, wimt het deficit komt even zeker als de nieuw jaarsmorgen, Maar waar is hier de hans van de hazepeper? Enkel en alleen in de omstandigheid, dat de toiletten van vrouw en dochters onge veer het drie- of viervoudige gekost hebben van hetgeen zij in verhouding tot de middelen van het gezin kosten mogen. En is het te ver wonderen? Men vergelijke de prijzen der dameskleereu van thans met die van voor acht of tien jaren, en men zal zien dat zij diie-tot viermaal duurder zijn. Zijn zij daarom fraaier, smaakvoller? De crinoline was ook iets afzich telijks; maar daarom zal niemand beweren, dat de tegenwoordige mode, die aan de dames het fatsoen van een slecht gestopte worst geeft, ook maar een jota smaakvoller is. Zij kost alleen meer. Vroeger kon een spaarzame huis moeder uit kieereu, die 'uit de mode waren, nog zeer goed nwat nieuws" maken voor het jongere volkje, maar nu lieve hemel, zulk een ding, dat men een kleed noemt, is zoodauig geknipt, gelapt, met knoopeu en kuoopsgaten bezaaid eu ontsierd, dat het, als de mode nog wat dsvazers uitvindt, voor niets ireer deugt dan voor- de voddenmand. Eu toch heeft het ding wellicht dubbel zooveel gekost als een volledig boerenpak van goede stof. Als er van spaien zal inkomen, moet hier een begin ge maakt wordou. Geen verandering in de leefwijze zal zoo afdoende werken ten aanzien van de modeals de terugkeer tot eenvoudige ver standige kleeding. Want afgezien hiervan, dat de bovenmatige weelde in kleeding dehoogeie klasse zelfs phmdeit, verleidt zij ook den mid denstand en de lagere klasse door zijn onge lukkig voorbeeld tot een voor deze althans zeer verderfelijke gewoonte." Harlingcn, De gasprijs wordt te dezer stede met 1 April a. s. van '15 op 12 cents den kub. meter gebracht. Utrecht. De studenten te dflfcer stede' hebben een Dom-feest aau de studenteu uit Luik aangeboden. Boven in den doin was een fijn diué aangericht. Op de jl, Maandag alhier gehouden palm- paardenmai kt waren *1246 paarden aaugevoerd. De handel was zeer levendig. Vele buitenland- Sche kooplieden waren aanwezig. In fokpaarden word de meeste handel gedreven, terwijl luxe paarden soms f 1-100 golden. Een span koets paarden werd vei kocht voor f 30üf),~~ Ticl. In dit kiesdistrict heeft meu, ter voorziening in de vacature in de Tweede Kamer, het oog gevestigd op den lieer mr. W. baron van Goltsteiuoud-minister van Koloniën. Dc Biitsche veestapel wordt gesclmt op omstreeks zes rnillioen stuks hoornvee, eene waarde vertegenwoordigend van 100,009,000 p st. Van hoeveel bcteekeuis die veestapel voor de 'consumtie iu Engeland zelf is, kan hieruit worden opgemaakt, dat van al' 't in Engeland verbruikte vleesch 95 pCt. in 't vereenigd koninkrijk wordt voorgebracht. Wij in Neder land kingen vaak, en niet geheel ten onrechte, dat de Engelschen al ous slachtvee weghalen. En toch. wat ons zooveel toeschijnt, bedraagt, sameu met hetgeen uit Ilolsloin, Belgfe en Frankrijk wordt uitgevoerd, nog maar 5 pCt. van hetgeen er noodig is aan de overzijde van 't kanaal. Opnieuw is een verrassende tijding uit het - Oosten tot ons gekomen, ditmaal niet van staat- kuudigen aard, eu ook niet uit Konstantinopel, maar uit Perzie. In het gebied van den Slmfr moet namelijk eeu goudmijn ontdekt zijn, die' iu rijkdom kan wedijveren rnel, de rijkste goud- Jagen in Californie en Australië. De mijn is gelegen op omstreeks 180 mijlen van de hoofd stad, nabij een plaats, Zenjan genaamd. Zeker pes soon'zou reeds voor eenige jaren de gewich tige ontdekking hebben gedaanmaar aau niemand het nieuws medegedeeld hebben, ten einde de mijn heimelijk ten zijnen bate te kun nen exploileeron. Eindelijk kwam een Perzisch officier daar ter plaatse en vond er bedoelden pmsoou bezig met het delven van goud. On middellijk legde hij de hand op hem, stelde zelf een onderzoek iu en gaf aau de Regeering bericht van zijne bevinding. De ontdekker werd nu naar Teheian gebracht, waar hij wonderen verhaalde van den rijkdom der mijn. Er zijn nu verder nasporingen gedaan, die bot bestaan van nog andere kostbate mijneu aan 't licht hebben gebracht. Onder deze moeten er zijn, die zilver bevatten. Op dit oogenblik wordt te Parijs de laatste hand gelegd aan een nieuw kerkgebouw, ten behoeve van de Waamsche en Ilollandsclie bewoners der Fransehe hoofdstad, bp den hoek van de rue Charonue en do Avenue Philippe August. De kosten, ruim 000,000 fr. worden zonder subsidie van stadswege gedekt. Te Parijs wonen ongeveer 30,000 "Viainiugen en Neder landers;'zij zijn over de geheele stad Verspreid; maar in het He airondisserneut alleen wonen twee derden. Te Milaan zal een dergelijke proef op groote schaal genomen worde., of de verlich ting der stad met elictrisch licht de gasver lichting kan vervangen. Drie ondernemers hebbeu bij don raad der stad te dien einde voorstellen gedaan. De raad heeft die tol onder zoek eu advies in handen gesteld van een zijner deskundige leden, graaf Lanseverius Virnercati. Deze heeft de ontwei pen grondig bestudeerd en do slotsom van zijn ïapport is niet alleen dat de zaak stellig uitvoerbaar is, maar hij betoogt ook met warme ingenomenheid, dat dit nieuwe stelsel van verlichting der stad zeer doeltreffend zal blijken. De raad heeft zicli niet dit rappoit veieenigd eu nu 60Ü lire voor de proef neming toegestaan. Zij zal genomen worden op het uitgestrekte Domplein. Stoompost Naar men in den Siccle leest, heeft dezer dagen zekere Bouillet, 66 jaren oud', toSaint- Matir-les-Fosses zijn zes-en-dertigste, en zekere Philippe Vei viers, een' schoenmaker te Parijs, in de Avenue la Roebelle, 70 jaren oud, zijn zes-en-veci tigste kind bij den Burgerlijken Stand aangegeven. Ned. Hor v. Kerk. Beroepen: te Oudewater, ilr. K. Dniger, te Lui!' teien. KolhimA. Mi'erdmk, te Harderwijk, Nieuwveeit en Kalslagen (toe?.. van beroep), dr. M. A. N*< Rovers, te Kedieliein. l'ouileiayen, Cl. It. \an Knstoet, te Gicsseii Nieuwkoik. titsegntiui/un c. n., tl. van IJl aten. to Warns c. n. Westbroek cn Adittioiihuvoii, A. Renier, te AViluis en Oiultiuizen, Nieuw en St. Joostland, II. 1M, te Doornspijk. Willige Langenxk, E. E. Gewin, te Abcoude. Be dn likt: voor llellevoetshiis, C. L. van Coe* verdei\ Adiinni, te tlai dor wijk. NijcgaIt. van Duiten, te Wains c. a. liolliirn (Pi insla mi), A> Mecrdink, te llaidorwijk. Ilmdonberg, G. Vlieg, te Ilccrjansdain. Gioote Limit, A. II. den Boer, te Jaarsveld. Aangeno in en: naar Oud-l!oieiland II. J. P. van der Linden, le Hillegersbcrg. Oud-Atblas, G. Bosmani te Elspcet. Onder leiding van den lieer Valès, pred. te A raster- dam, beeft een bevestiging plaats gehad van 47 nieuwe lidmaten. Be eigenaardigheid hiervan was, dat do Kerkerend had bepaald, dat twee bevestigingen zouden plaats hebben, één door den orthodoxen en één door den liberalen predikant; bij de toepassing van dit beginsel nu, kwamen alle'nieuwe lidmaten ter beves tiging bij den pred. der liberale richting. Te Ede wordt een afzonderlijk gebouw voor gods dienstoefeningen ingericht. Het bestaande kerkgebouw is voor de gemeente wel ruim genoeg, doelt de moor ontwikkelden wcnschen een eigen lokaal te bezitten

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2