is, betrof ileels tie ontbinding der rechtbanken en de benoeming der kantonrechters ad vit am, maar vooral en vrij langdurig do opheffing der rechtbanken te Briellc en Hoorn. De Kamer is daarna op reces gescheiden. BEN HAAG, 10 April 1S77. Z. M. de Koning heeft de rechterlijke wetten bekrachtigd. De Oppcr-Kamerheer en de Chef van het Militaire Huis des IConings inaken bekend, dat Zijne Majesteit op Woensdag den 11 April aanstaande, dos morgens ten 9 Mi ure, in het Paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenen aan commission, civiele en militaire autori teiten, officieren en militairen, en op Vrijdag den '13 daaraanvolgende, ten 0'/2 ure, aan particulieren. SCHIEDAM, 10 April 1877. 31. Zondag werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 5'2ste 'verjaardag van II. K. II. de Groothertogin van Saksen-Weimar- Eisenach, Prinses Sophia der Nederlanden, Zuster van Z. M. deu Koning. Voor de examen-commissie iu Gelderland lsobhen onze stndgcnooteude dames A. E. Visser en M. A. Post Uiterweer, met gunstig gevolg examen afgelegd, eerstgenoemde in do Engelscho taal, de laatste in de Frausche taal ook deze, en niet mej. A. P. Post Uiterweer, -zoo als ons abusievelijk werd medegedeeld, werd de vorige week toegeiateu als hulponder wijzeres. Gisterenavond heeft zich de gewezen tuin mansknecht L. Z.oud 72 jaren, door ophan ging van 't leven beroofd, dit is binnen enkele dagen het tweede geval van zelfmoord door ophanging, dat zich hier voordoet. Toen liet geval ontdekt werd, giug men heel bedaard de hulp der politie inroepen, in de dwaze meeniug, dat inen een verhahgene niet mocht afsnijden vóór zij er bij tegen woordig was. De politie kon echter nu niet alléén constateeren dat Z. had opgehouden te leven, maar dat zulks ook reeds bij de ontdekking het geval moet geweest zijn. Het ware wel te wenschen dat men deze dwaling beter dan tot nu toe bestreedt. Bij de regimenten in'anterie zullen den 1 Mei a. s. slechts 500 miliciens vau de lichting van 1876, als blijvend gedeelte, onder de wapenen worden gehoudenzoodat tegen gezegd tydstip van elk dezer korpsen ongeveer 300 miliciens met groot verlof zullen ver trekken. By de regimenten huzaren en veldartille rie en bij het regiment rijdende ai tillerie zullen met Mei a. s. de miliciens van de lichting van 1875 met onbepaald verlof vertrekken; de plaatsvervangers voor die lichting zullen, eerst met Juli a. s. met groot verlof gezonden worden. De Tweede Kamer der Stateu-Generaal is tot hervatting van baar werkzaamheden bij eengeroepen tegen Dinsdag '17 dezer. De Jav. Court, van 28 Februari bevat het volgende besluit: ^Overwegende, dat de Gouverneur-Generaal, daartoe door den Koning gemachtigd, zich voor eenigen lijd nnarAtsjm wenscht te begeven, is goei) gevonden en verstaan ïEerstelijk: \an den 6n Maait '1877 tot tijd en wijle na zijn terugkomst liet dagelijksch be leid der zaken weder door den Gouverneur- Generaal zal zijn aanvaard, dat beleid op te dragen aan deu vice-president van den Raad van Ned. Itul. 0. van Rees." Aan een, onder dngteekening van 19 Februari j!., door den militairen tevens civieleu bevelhebber te Atsjin verzonden rapport, be treffende den stuud vau zaken aldaar, wordt het volgende' ontleend De berichten van de Oostkust zijn gunstig; f alles, is d.uar t uj&ig, Een dergenen, die don luitenant van Pa- lenstein Helderman te Edi hehben overvallen, is gevat. De daders zijn afkomstig van Kampong Kau- dang (Telolc Samawó). Volgens het dien per soon afgenomen verhoor, zou de daad alleen uit roofzucht gepleegd en politieke beweeg redenen daaraan geheel vreemd zijn. De gezondheidstoestand is redelijk; de weers gesteldheid afwisselend, Door de Kiesvereeniging sliet Algemeen Belang" is nu reeds voor het kiesdistrict Leiden tot kandidaat voorliet lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld, mr. II. A. Neeb, advocaat aldaar. De Kiesvereeoiging ^Burgerplicht" en »de Grondwet" te Amsterdam, hebben tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld, don heer mr. C. van Henkelom; mr. A. Kerdijk heeft voor de kandidatuur bedankt. Vau conservatieve zijde ook door de Amsterd. Ct. wordt in de hoofdstad, tegen over mr. C. v;tn Heukelom kandidaat gesteld voor de Tweede Kamer, de heer mr. J. Wertlieim te Amsterdam. Wij kunnen mot zekerheid mededeeleu, dat de heer P. A. C. II. Th. A. "Werdmüller van Elgg, burgemeester vau Kuilenburg, be- daukt heeft voor de kandidatuurhem door de conservatieven in dat district aangeboden. Volgens een bij 't llbld, ingekomen bericht, heeft de Heer Burgers het President schap der Transvaalsche Republiek neergelegd. Tot dusver is bij liet Trunsvaalsch Consulaat alhier nog geen bevestiging dezer tijding ont vangen. Do Tijd ontraadt den hoofden van Ka tholieke scholen het adres te steunen, dat door de hoofden van bijzondere scholen te Amster dam aan de Tweede Kamer is gezonden. Het blad keurt den aandrang- tot wijziging van art. 194 der Grondwet in dat adres af en meent, dat de Katholieke onderwijzers liever een zelf standig adies moeten zenden, De vereeuiging van gymnastiek-onderwij- zers in Ned pi land heeft zich in beginsel verklaard voor de oprichting eeuer vereeniging, met liet doel om bij overlijden aan de weduwe van den onderwijzer eene toelage te verzekeren. Is de Amh. Ct. wel onderricht, dan heeft de procureur-generaal bij bet Ilof te 's-Hertogenbosch bij vernieuwing zijn eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking, daar zijn gezondheidstoestand hem de waarneming er van verbiedt. De Rogecring zou aan ziju dringenden wensch thans bereid zijn toe te geven, Jl. Zaterdag werd te Leiden gehouden de 23ste algenieene vergadering der Vereeniging van Zuid-llollandsche ouderwijzers en onderwij zeressen oin bij overlijden hun weduwen, kinderen of andere erfgenamen te verzekeren eene toelage in ééns. Uit het verslag bleek in hoofdzaak, dat ge durende het jaar 1S7G aan de Vereeniging 4 leden door den dood waren ontvallen, en 1 lid zijne deelneming had opgezegd. Aan de weduwen of kiuderen der 4 overleden deel nemers werd uitbetaald f 1316. Hel getal sterf gevallen was daardoor geklommen tot 144 en het bedrag der uitkeeriugen tot f 50.718.85. Tot de Vereeniging waien toegetreden 4 leden, waardoor liet totaalcijfer op L Januari 1877 1 lid minder bedroeg dan op 1 Januai ij 1876. De Veieeuiging telde nu 7 donateurs en 1 donatrice, benevens 241 leden, en bedroeg de som der uitkeeringen voor de erven van 1 lid der 1ste klasse f 537.50, 2de klasse f 481.50, 3de klasse f 423.50, 4de klasse f 337.50 en 6de klasse f '124.50. Een warm woord van buide werd gebracht aan wijlen den inspecteur vatr het lager onder wijs in Zuid-Holland, dr. M. P. Ltudo, dona teur en Commissaris van toezicht der Vereeni ging, benevens aan wijlen den heer H. L., de Haas, ruim* 24 jaren lid der directie en sedert 4 jaren haar voorzitter. Met een ernstig woord ter opwekking tot deelneming aan een zoo gunstig werkende Vereeniging werd het verslag gesloten. Tn het Dinsdag jl. uitgebracht verslag door het Utrechtsch Comité van het Roode Kruis, komt o. a. de belangrijke mcdedeeling voor, dat de op 23 Nov. 1873, op het fort Honswyk verminkte kanonnier Melis van den Akker, wiens lot genoemd Comité zich had aangetrokken en voor wien destijds van alont liefdegiften inkwamen, met de hem verschafte kunstarmen bijna al het mogelijke verricht. Hij schrijft zoo goed als menigeen in ziju stand met natuurlijke hand, en heeft aan het Comité schriftelijk medegedeeld, dat hij o.en kippenhok, eierenvek, ijsslede, vischknrren enz. heeft ge timmerd. Eveneens kan hij met zijne kunst armen spitten, hakken, zaaien, wiedon en planton. Hij eindigt zijn brief aan liet Comité met de woorden: UEd. kunt haast niets denken of van deii Akker kan het doen." Uit dankbaarheid heeft hij eeu scheepje vervaardigd, dat hij aaa de ïAmaüastichting" ten geschenke heelt ge geven en dat aldaar is tentoongesteld. Do volgende vreeslijke gebeurtenis ver meldt het Haagsche Dagblad: Uit een raam ia een onaanzienlijke straat in de residentie, klonk een rauwe gil. Naar dat raam opziende, zag men in 't schemer-donker eeu gedaante, die een oogeublik met een onzichtbaar persoon scheen te worstelen en een seconde later uit liet venster sprong met een gil, nng doordringen der en vreeslijker dan de eerste. Zij buitelde, stootte bijna onhoorbaar met het hoofd tegen een vooruitstekende vensterbank, buitelde nog O eens, plofte toen met een doffen slag op de straatsteenen neder, en bleef daar als een hoop kleedereu en stof liggen. Op eenige schreden afstands van deze nog niet te onderkennen massa, stond eeu man, die op de straat had joopen waggelen eu, langs de stoepen en hui zen zeilende, het juist zoover gebracht had, dat hij tegen een deurpost kon leunen, met doffe, betraande oogen naar het voorwerp te kijken, dat zoo plotseling voor hem was neder- gestort. »Wel verd...d!" zeide hij, »waar kom jij vandaan? W-wat beteekent d-dat? Gg-ga uit den weg, z-zeg ik je". De dronkaard strom pelde voort, trachtte het lichaam weg te schop pen, doch struikelde en viel voorover op den grond. De echtgenoot was gevallen over liet ver- morseld lijk zijner vrouw, die in dronkenschap uit het raam was gestort en ellendig omkwam. NieuwcsMs. Bij een dikke mist zijn Zon dagochtend de sleepboot Nieuwrslais en* de passagiersboot Maasnymph op de Bollek in aanvaring gekomenwaardoor de Maositymph onmiddellijk zonk. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad; de passagiers zijn allen gered" door de Nie.uwesluis en de postboot. De Maasnymph ligt thans buiten het vaai watei' tegen de Rozenhurgsclie.wal. Amste. «it'.v De Jubilé-Zangers hebben eeu waart,' schoon plan gevormd. Uit dank baarheid voor de zoo gunstige ontvangst in Nederland, zullen zij op '17 April in het'Park alhier een afscheidsconcert geven ten voordceie van onze eigen vrijgemaakte slaven in Suriname. Breda. De Gemeenteraad heeft met bijna eeuparige stemmen opliet rapport der commis sie, die de verschillende stelsels tot afvoer van faecaliën iu andere gemeenten heeft onderzocht, besloten: 1. De gemeentereiniging in eigen beheer te nemen; v2. als stelsel voor den af voer der faecaliën het verbeterd tonnenstelsel aan te nemen, en 3. de verzameling der fae ces vanwege de gemeente in eigen beheer te doen plaats hebben.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2