Bittnenlaaiselte Bericiiieii. Gemenids Bericliten. IMSEZOHMN. Blijkens de opgaven omtrent de veeziekten neemt het mond- en klauwzeer voortdurend zondanig af, dat men spoedig weder een nor malen gezondheidstoestand tegemoet ziet. Vooits hebben zich sedert de vorige bekend making voorgedaan: één geval van miltvuur (in het kanton Bern) drie van kwaden droes (in het kanton Lucern) en viei van hondsdol heid, namelijk in Aargau twee, in Lucern en Tlmrgau ieder één. E S G E L A Jf 1). Volgens de Daily News is Tschernajeff naar Petersburg ontboden. A M E It I K A. •1500 vijandige Indianen hebben de wapens neergelegd. SCHIEDAM, 12 April 1S77. Onzestadgenooten Pieter Bokhorst en Williel- mina.Tolianna van Lexmond, wonende in't Uroers- veld C. No. 451 a, vieren den'14 dezer gedach tenis hunner v ij fen vijftigjarige echtvereeui- ging; zij verkoeren echter in behoeftige om standigheden, zoodat er van feestelijke viering wel geen sprake kan zijn, tenzij zij daaitoe worden in staat gesteld. Mogen velen zich opge wekt gevoelen om deze ouden van dagen een recht genoeglijken dag te bezorgen. In eene aanschrijving van 's Konings Commissaris in deze provincie, worden de ge meentebesturen herinnerd aan het doen van opgaven, in het belang van het behoud van monumenten van geschiedenis en kunst. Het Handelsblad zegt, dat er bij liet Trans- vaalsche consulaat geen bericht is ontvangen omtrent het uederleggen door den heer Bur gers van zijne betrekking van Staatspresident. Blijkens eene olficieele opgave bedroeg de bevolking in de provincie Zuid-Holland op 31 December jl. totaal 703,630 personen, 368,803 van welke tot het mannelijke en 394,833 tot het vrouwelijke behooren. Onder dezen zijn begrepen 405S personen, behoorende tot de landmacht; 1226 personen, behoorende tot de zeemacht, met inbegrip van het korps mariniers; 411 mannelijke en 482 vrouwe lijke krankzinnigen in gestichten verpleegd wordende, 838 mannelijke onder welke 409 militaire en 91 vrouwelijke gevangenen. 's Giavenbage telde op genoemd tijdstip 104,095, Leiden 41,298, Dordrecht 26,276, Delft 24,511, Rotterdam 136,230 en Schiedam 21,880 inwoners. JL Dinsdag is Zr. Ms. ramtoreuschip Scorpioen kommandant Steffers, naar Ameland gestoomd, ten einde toezicht te houden op de visscheiy, daar onze visschers dikwijls klagen over de balddadigheden der Engelsche visschers, die zich niet ontzien de netten en beugen der onzen te beschadigen en nu en dan de visch mee te nemen. De llaagsche kroniekschrijver der Gro- niugsehe Contant vestigt de aandacht op het verblijdend verschijnseldat Prins Alexander zich op hoogst loiïelijke wijzo aan het hoofd stelt van zeer vele nuttige instellingen en on dernemingen en in dit opzicht menig ander en ouder voistenzoon in de schaduw stelt. sMaar niet alleen bij de bevordering tan industrieën beschaving munt de Prins door degelijke werk zaamheid uit, ook op het gebied van wetge ving verneemt men voordurend, dat hij zich ijverig op do hoogte der zaken houdt. Hij woont geregeld de zittingen van den Raad van State bij en blij it niet achterwege in het uitbrengen van advies. In dcu loatstcn tijd moet depiins zich speciaal bezig gehouden hebben inet het bestudei'ren van koloniale aangelegenheden en toestanden, waarbij de heer Pi arisen van de Putte dikweif door hem wordtgeraadpteegd." De laatste tjjdingen uit de Transvaal schetsen den toestand als hopeloos. Daily News ontving eergisteren bericht uit Kimberley, van 20 Maai tZondag uit Madera verzonden, vol gens hetwelk de Volksraad Burgers' nieuwe constitutie-voorstellen had behandeld. Een cor respondent te Pretoria schreef echter, dat het met de onafhankelijkheid der Transvaal gedaan was; Burgers' voorstullen kwamen te laat, (laai de schatkist bankroet en Rritsche hulp alleen nog in staat was om 't land voor anarchie te behoeden. Een telegram, door het Jlbl. uit don Oianje- Vrijstaat ontvangen, gaat reeds verder en meldt, dat volgens particuliere tijdingen de heer Bur gers het presidentschap der Zuid-Afrikaansche Republiek had neergelegd. Daarvan maken de Engelsche depêches nu wel geen gewag en ook het Transvaalsch Consulaat te Amsterdam had er eergisteren nog geen bevestiging van ontiaugen maar het bericht erlangt eenigen schijn van waarheid als men het in verband beschouwt tot de mededeelitig, dat de zoon van deu president en een particulier secretaris zich te Madera op de Anglian hebben inge scheept. Een ander depêche iu de Engelsche bladen zegt, dat de buitengewone zitting van den Volks raad gesloteu en Burgeis' hervormingsplan in gewijzigden vorrri aangenomen is. Iu antwoord op de meiledeelingen, hein door het gouvernement der Transvaal gedaan, had sir Theophilus Sligpstone te kennen gegeven, dat hij bereid was alle schikkingen waardoor geen inbreuk zou worden gemaakt op het prerogatief van M. de Koningin van Enge land, aan te nemen; maar dat liij weigerde de bepalingen van liet tractaat te bekrachtigen, waarbij wordt voorgesteld de onafhankelijkheid van de Transvaal te handhaven. liet opperhoofd Umbeline was door de boeien verwond ea had de vlucht genomen naar Zu- lulaud. Vier visschers uit Enkhuizen, schipper T. Kok, met zijn twee zoons en een ander knaapje, zijn te Nieuwediep, doordien tijdens een korte maar hevige donderbui, hun vaartuig waarschijnlijk door een windvlaag of stortzee omver is geworpen, verongelukt. Iu den loop van dit jaar zal een Nieuw Kerkelijk. Handboek worden uitgegeven, om vattende al de door den Staal gesubsidieerde Prutestautsche Kerkgenootschappen. De heer M. W. L, van Alphenhoofdcommies aan het Dep. van Financiën, afd, Eeredienstendie dit werk heeft samengesteld, vermeldt daarin van elke gemeente en voor ieder kerkgenootschap afzonderlijk: het zielental, de ligging, het be drag van deu hoofdei, omslag, door de burg. gemeente geheven, de middelen van vervoer eu commuuicatie, de wijze van predikauts- beroep, aanteekeningen omtrent de collatie rechten, het kerkelijk beheer en de kerkelijke en landstractementen, en tat van andere bijzon derheden, benevens een kort historisch over zicht van ieder kerkgenoot-schap. Aangezien de gegevens voor liet Handboei, van den heer van Alphen geput zijn uit officiëelc bronnen en de uitgave geschiedt met voorkennis van het Dep. van Financiënzal liet wei k aan juistheid en volledigheid waarschijnlijk niets te weiitcliefi overlaten.' Het aantal vreemdelingen, die volgens de opgaven van hut L)ep. van Justitie krachtens du wet van 13 Aug. 1849 uit hel Kijk wer den verwijderd, bedroeg iu 1874 1452, zijnde 17U minder dan in '1873. Zwolle, Een Courier der infanterie, alhier in garnizoen is iu hechtenis genomen, als ver dacht van biandsticjuing. Op last vaudeugar- nizocuskoinmandaiit is hij naar het huis van burgei lijke en militaire verzekering overgebracht. Een vertrouwelijk gesprek Van den Courier door ui commissaris van politic en twee zijner inspecteurs op een verborgen plaats afge luisterd, (nadat de brand, die Maandagavond in de kazerne plaats had, tot vermoeden aanlei ding gegeven had) heeft tot de ontdekking geleid. Mepjiel. De spoortrein is gisteren door een verzakking van den weg gederailleerd. Een nieuwe locomotief is verbrijzeld. Alleen de con ducteur Panhuizen is gewond. Wagcningon. Een dame, alhier gelogeerd, is van een uitstapje met de familie 8. van Njjmegen terugkeerendedoor het paard, dat door een schrik begon te steigeren en het rij tuig deed omvallen, doodgeslagen. Zierikzce. Gisteren ochtend had alhier een treurig ongeval plaats. De weduwe B. zou zich in het huwelijk begeven met een tweeden man. Toen deze zich dien ochtend aan do woning zijner aanstaande vervoegde om haar af te halen, ten einde te zarr.en naar de kerk te gaau, alvorens het burgerlijk huwelijk te sluiten, vond hij de deur gesloten en kreeg geen gehoor op zijn herhaald kloppen. Later nog eens terugkomende, vond hij de woniug nog steeds gesloten. Toen heeft men zich ..-.et geweld toegang tot het huis verschaft ec Wt-d de vrouw gevonden met eene diepe sneue in den hals. Men gist dat zij in een vlaag van krankzinnigheid tot deze onge'ukkige daad ge komen is. Terstoud is geneeskundige hulp inge roepen en er bestond nog eenigc hoop haar in het leven te behouden. Te Parijs zijn Maandag in bijzijn van vele Frausehe en Engelsche dokters in la Salpé- trière proeven genomen met een geneeswijze van dr. Buicy, bestaande iu het in aamaking brengen van het meiischelijke lichaam met metalen. Twee personendie niet gevoelden dat spelden in hunne armen werden gestoken, schreeuwden nadat platen koper of goud op hun armen werden gelogd, bij het kleinste prikje. De patieuten, die tot de proefneming dienden, waren- geblinddoekt. Sedert eenigen tijd zagen de inwoners uit de nabijheid van een der poorten, oostelijk van Parijs gelegen, een prachtige» en zeer grooten olifant voorbij leiden. Deze snuiter hoorde toe aan een circus, dien zijn cornac dagelijks een luchtje liet scheppen. Dit dier was de vreugde van de kindereu der wijk. "Verleden Maandag trok hij, als naar gewoonte, de post der douane voorbij, om naar zijn ver blijf terug te keeren. Op eens kwam een commies buiten geloopenmet z'yn peilstok gewapeod, en bracht dnarmeê het dikhuidig dier een vreeselijken steek in den buik toe. Een kreet van afgrijzen steeg op uit de menigte. Doch de olifant gaf geen het minste teeken van pijn. llij scheen integendeel zijn aanvaller met zekere erkentelijkheid te beschouwen. Te gelijkertijd kwam uit zijne verwonde zijde geen bloed, maar vier kleine vaatjes, die een sterke jeneverlucht afgaven. De cornac gebruik, of liever misbruik ma kende van de onregelmatige proportiën van den buik des olifants, had gedacht dat men geen acht zou slaan op een beetje minder of meerder omvang. Hij had dus het vel van het dier overtrokken met dat vair een anderen ge storven olifant. Tussciien de twee huiden hij stak hij vaatjes jenever, die hij zoo Parijs binnensmokkelde. Mijnheer de Redacteur Het deed mij groot genoegen, in Uw Num mer van Doudenlag 12 Apiil twee beoordee-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2