r van Maandag 16 April 1877. BiitsiilaaSsclf Berltltei. BnllenlaatlsGlse Bericlteii.__ f A 6. H •I 11 p FRANK 11 UK. De circulaire van de Porte aan de Mogend heden bevat in hoofdzaak het voigende: De Porte betuigt, in zeer beleefde maar duidelijke bewoordingen haar leedwezen er over, dat zij van dn beraadslagingen te Londen uitgesloten is geworden. De Mogendheden ver langen hervormingen; niets kan beter tot dat doel leiden dan de onlangs in Turkije uitvaar digde constitutie. Inmiddels is de Porte in haar handelingen belemmerd door de wape ningen van Rusland. De wapeningen waren een zeer gewichtig clement in de gevoerde debatten. De Porte is bereid vrede met Montenegro te sluitenzelfs ten k«4e van zekere opofferingen, rnaar het is te Cetlinje dat de Mogendheden vertoogen tot gematigdheid moeten indienen. De Porie verlangt niets liever dan tot ontwa pening over te gaan. Daar liet concentreeren haren troepen een zin ver defensieve maatregel is, zou zij haar soldaten afdanken zoodra Rus land een gelijken maatregel had genomen. De Poito verwerpt de verklaring van graaf Schu- waloll', zij acht die kwetsend en onbillijk. Zij zou niet aarzelen aan Rusland allen mogelyken eerbied te beu ijzen, mits die Ook van den kant van Rusland kwam. Het komt de Poite voor dat hot zenden van een speeialen gezant naar Petersburg niet in verband staat inet de ont wapening, die zou kunnen geschieden nadat daartoe aan de kommandanten der troepen last was gegeven. Ton slotte diukt de circulaire de overtuiging van de Porie uit, dat de Mogendheden, door hun billijkheidsgevoel gediever.met de boden- kingen van de Porto rekening zuilen houden en een andere wijze van oplossing der hangende moeilijkheden zullen trachten te vinden. De toebereidselen voor den oorlog hebben aan Rusland reeds meer dan 400 millioen roebels gekost. RU SLA ND. Uit Petersburg wordt aan de Agenco Havas gemeld, dat Krooustadt aan een groot gevaar is outsnapt. Deze sterkte bezit een aan zienlijk busaruitdepót. 12 tot 15,000 pond zijn er in onmetelijke kelders geborgen. Yier dagen geleden rnoest de administratie van dit depót 200 vaatjes buskuit in ontvangst nemeu, haar uit hut militair arsenaal van Petersburg toe gezonden. Nadat de wagens, die deze vaatjes hadden aangevoerd, vertrokken waren, worden deze, alvoiens ze in de kelders te doen, met al de gebrui' elijke voorzorgen onderzocht. De oldcier, die liie«bij tegenwoordig was, deed oen vaatje openen, om te zien of het vilt, dat liet buskruit van binnen in het vat omgeeft, teneinde het schuren te beletten, goed op zijn plaats was, en zag dat op zekere plaats dit vilt eonigszins bolrond was. Hij opende hetzelve om te zien wat duanan de oorzaak mocht we zen eu merkte toon lot zijn niet genngen schrik eonige lucifers, die in eeu stuk vilt vvaicn gewonden, en zoo omgeven, dal zelfont branding volgen moest. Onmiddellijk werd liet vat met zijn inhoud in 't water gedompeld, en al de andere werden nauwkeurig onderzocht. 0,i 'toogeubik dut deze ontdekking plaats lmd, was men reeds begonuen met bet in ma gazijn btengon der govaai lijkc waar, en hoogst waarschijnlijk ware de zaak niet ondekt go- worden eu zou eene verschrikkelijke ontploffing hebben plaats gehaddie de vernietiging vau drie vierden der stad zou tengevolge hebben gehad. E N G E L A N D. 11 enter's Office meldt, dat er te Konstan- tinopel berigten uit Erzerum zijn ontvangen, dd. 3 dezer, luidens welke aldaar oorlogstoebercid- seleu werden gemaakt, met zooveel spoed als de weergesteldheid dit toeliet. De Turksclie strijdkrachten worden er op 85,000 man geschat. Ook zullen de Kurden ea Cirkassiers opgeroe pen worden. Men gelooft niet dat de Russische troepen vóór den 15 dezer, tengevolge van de slechte hulpbronnen, dié het land aaubiedt, zullen kunnen oprukken. Te Londen is dezer dagen een telegram ontvangen vau Acluned Yefvik-Pacha, den president der Tut ksche Kamer, waariu niets an ders stond dan deze woorden: DÜe Russen verklaren dat de zaken in Bul garije zeer slecht staan. Zij hebben volkomen gelijk. YVij hebben juist ontdekt dat daar twee Russische jmproer-kantoreu" gevestigd zijn. I '1' A L I E. Uit Rome wordt bericht, dat de Paus, kort nadat hij mgr. Richard, coadjutor van den aartsbisschop van Parijs, die hem het rapport der Katholieke vergadering kwam breugeu, ten gehoore had ontvangen, ben toeval kreeg, dat langer duurde dan gewoonlijk. Er heersclit groote agitatie op het Yaticaan. Tengevolge van "detegenstijdige berichten aangaande den gezondheidstoestand van den Paus en de onrustbarende geruchten, die liL-r- o.ntienl telkens in omloop zijn, hebben de bij het Vaticaan gevestigde gezanten kardinaal Simeoni verzocht, hen nauwkeurig op de hoogte te houden van 's Pausen toestand. Daar de Paus vernomen had, dat de bede vaarten ter gelegenheid vau zijn gouden bis- schopsfecst eene oorzaak van bekommering bij velen zijn, zoo heeft hij vertrouwelijk aan de gouvernemeten laten verzekeren, dat, voor zoo veel hem aaugaat, de bedevaarten geen aan leiding of voorwendsel zullen zijn. tot het op werpen van eenige staatskundige kwestie. OOSTENRIJK. Luidens een telegram aau de Folit, Corresp. uit Petersburg, had aldaar den 13 dezer een groote ki ijgsraad plaats. Het Keizer lijk Kabinet vat de Turksche nota op als eene compleete afwijzing van het protocol. Het wijst vau zijn kant het voorstel der Porte af tot het zenden van een speeialen gevolmachtigde naar Petersburgzonder 't vooraf aannemen der declaratie van Schuwalolï, daar alle verdere onderhandelingen nutteloos zijn. T U it K IJ E. Uit Kalefut (Wallachijo) wordt van 13 dezer beiicht dat verscheiden Russische consuls in Tuikije reeds bevel hebben ontvangen zich gereed te maken tot veiliek. A. 511: R l K A. liet Ameriknausch smaldeel in de Europeesche wateren heelt bevel ontvangen zich te Ni/va bijeen te veizaine'.on cu dan naar Konstauti- nopel te stevenen, om de aldaar gevestigde Ainerikaunsche onrieidanen te beschermen. SCHIEDAM, 14 April 1S77. De Minister van Maiine brcugt ter keunis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door de beambten van den Waierslaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 10 April is bevonden: aan de zwarte tonnenzijde 33 op 40 meters benoorden de lijn der geleidelichtou 33.5 dp de lijn dei' geleidelichten 34.5 op 50 meters be zuiden de lijn der geleidelichten 34 decimeter b'y gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzijde door de deining niet voldoende gelood is kunnen worden. Bij liet waarnemen der seinen voor den waterstand moet worden aclit gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn dor geleid dicht en, maar volgens die langs de zmarte-ionnem ij de geseind wordt. Peiling van 29 Maart: zwarte tonnenzijde 33, 40 meter benoorden de lijn dergeieiBichten 34, op de lijn der geleidelichten 35,50 meter bezuiden die lijn 35, aan de witte tonnenzijde 31 decimeter bij gewoon laag water. In liet Vaderland van lieden lezen wij De uit St. Petersburg ontvangen berich ten luiden oorlogszuchtig. De ofiicieele beslis sing is echter nog niet gevallen; Rusland zal aan de mogendheden de vraag stellen: allen tegen Turkije, of ik alleen. Het masker is af geworpen. Naar de Ticlsche Courant bericht, wenscht mr. II. J. Dijckineester, te Gorincliem, voor de aanslaande verkieziug in liet district Tiel niet in aanmeikiug te komeu. Den '11 dezer had bij de directie der Marine te Amsterdam de opening plaats der iuschnjvingsbiljeUen voor de door het Depar tement van Marine aangekondigde jaarlijksche aanbesteding van verschillende benoodigdheden, ten dienste vau 's rijkswerf aldaar. Onder de laagste inschrijvers voor deze benoodigdhedea komt o. a. voor onder no. 10, azijn- en pok hout, W. Pleijsier Zn. te VlaardiDgen, f 1750.50. Aan een artikel van mr. S. L. P. in de Standaard, over den kindeiarbeid in fabrieken, ontleenen wij het volgende: 3)Een meisje van 13 jaar werkte onlangs op een fabriek van 's ochtends zes tot 's avonds half tien, met anderhalf uur voor schafttijd, en de werktijd van een jongen van 15 jaar op eene andere fabriek overtrof dien van het meisje nog met een uur; hij werkte van 's ochtends •/.es tot 's avonds tien uur, slechts met één uur schafttijd in den middag gedurende dien gan- schen langen werkdag. Bedenkt men nu, dat voor nachtrust nauwelijks zeven uur overblijft en voor eteust'yd ter nauwernood een half uur, want men moet tocli voor het heen en weder gaan van huis naar de fabriek gemiddeld een half uur rekenen, aau krijgt men op de vier- eu-twintig uien zestien uren werken en nauwe lijks acht uren voor rust eu eteustijd, en dat op den jeugdigen leeftijd van '15 jaar. Dit lot, voor een volwassene niet benijdbaar en nauwelijks vol te iioudeu, weid natuurlijk op luatstgeuoemde labiiek gedeeld door al de andere mannelijke en vrouwelijke jeugdige arbeiders, die alzuo, wanneer ineu den werk tijd op Zaterdag twee uren tuinder stelt, acht en-tachtig uren per week, zegge 88 uren, te werken hadden. Wat wordt er bij zulk een toestand, bij zulk eeu oveimatigen arbeid, van liet familieleven, wat van hel ligclutam, wat van de ontwik keling?" De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is voornemens tijdens den zomerdienst, vau 15 Mei af, nachttreinen voor goederen-vervoer te laten loopen. a 1 si Jij f n h i; i

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 5