K. e r K n i e a.w s. fieieifie Berichte#. die verder tot 't welslagen hadden bijgedragen, bedankte, Z. M. opende daarop door een wan deling met zijn gemalin de expositie. Reeds het voorplein biedt een allerprachtigst schouwspel. Een monumentale hoofdingang opent zich aan de zijde der Utrechtsche straat en over twee bruggen van onbezaagt hout hereikt men het gebouw. Vooral van*beide bruggen heeft men een schoon gezicht over 't geheel. De inzending van Z. M„ op't voor plein tentoongesteld, bestaat vooral uit een keurige verzameling oranjeboomen en azalea's, die van Prins Hendrik tiekt de aandacht door de voortreffelijke agave's. Een prachtig planten- huis (wintertuin) van 400 M-, een modelbroei kas, een aantal koepeltj'es enz. versieren 't anders zoo kaal plein. In de bijzalen van 't Paleis be vindt zici) de étalage der handelsproducten hoogst interessant. Kortom, 'tgeheel is der bezichtiging overwaard. In de groote zaal van Artis is Vrijdagmorgen het congres van tuinbouw eti plantkunde geopendmet een welkomsgroet van Prins Hendiik. gevolgd door een rede van den alge- meenen voorzitter professor Rauwenholï (alles natuuilijk in 't Frnnsch) over do taak, door 't congres te vervallen. Ook do minister Heems kerk vestigde de aandacht op het wetenschap pelijk nut van 'tcongres, en de Burgemeester van de hoofdstad verwelkomde de leden uit naam Van zijn stad. Ruim 200 Nederlanders hebben zich als lid doen inschrijven en talrijk zijn de vreemde landen vertegenwoordigd. Z. M. den Koning is bekroond met den eersten prijs voor de Azaleasen van Z. K, II. Prins Hendiik met- dien voor de Agaves. Bekroningen met goud in de afdeeling ïiproducten" zijn toegewezen aan de Amster- damsche Katóemnakelaars-Vereeniging de groote gouden rnadaille, het Indian Museumde dub bele gouden Hernby, Ilemelryk Co. te Liverpool en Memphis Cotton Exchange te Memphis de gouden, allen voor katoen. Van der Jngt en Franyois te Utrecht de groote gou den medaille; de heeren Salm de Beer en ICreglinger Co. te Amsterdam, de heer C. A. M. van der Vliet in den Haag en de heer J, Ilirschhorn te Manheim, de gouden', allen voor tabak. De gouvernements-kina-onderne- miug in Nederl. Indie de groote gouden en de gouden medaille voor kina. De uSociété Indus- trieüe te Rouaan de dubbele gouden medaille voor meekrap; 's Lands Plantentuin te Buiten zorg de dubbele gouden medaille voor caout chouc; Prof. P. de Boer te Groningen de dubbele gouden voor granen, en do Groot Co. de gouden medaille voor vanilje. De dubbele gouden medailles zijn toegekend aan de firma's V. Schertxer en Zn. te Haarlem en B. A. Williams te Londen; groote gouden medailles Schertzer en Williams, bovengenoemd; gouden medailles Groenewegen, Kluppel en Galesioot te Amsterdam, en Witte te'Leidi met eerediploma. Ongeveer 35000 loten der Tuinbouw- O tentoonstelling te Amsterdam zijn reeds ver kocht. voorwerpen, ten behoeve van de His torische tentoonstelling van Friesland ingezon den, vul,en 18 vertrekken van 't Paleis te Leeuwarden. Mén verwacht aldaar ook den Keizer en de Keizerin van Brazilië. liet Fransclie gezantschap heeft aan onze regeering inlichting gevraagd omtrent de hier te lande bestaande reglementen en bepalingen der spoorwegondernemingenwaarbij de ver houding tusschen de spoorwegbesturen en hunne ambtenaren, de beslissing van geschillendie tusschen beiden kunnen rijzen, en liet ontslag van de bedoelde ambtenaren is geregeld, ter- wyl ook omtrent bestaande pensioenfondsen en voorzorgskassen ten behoeve van het spoor wegpersoneel medcdeelingen verzocht zijn. Iletstoomschip Botterdam, van New-York, den '13eu in den Nieuwen Waterweg bij de Zwarte ton No. t aan. den grond geweest, kwam na eonige lading in een lichter gelost te hebben met assistentie van een sleepboot vlot en "den 14en, des ochtends, te Rotterdam. Het schip heeft geene schade geleden en is dicht geble ven. Leiden. De commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier heeft bericht dat op Maandag 30 dezer in voor noemde inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Amsterdam. Naar wy vernemen zal de heer F- G. A. Pantekoek, predikant by de Ned. Hervormde .Gemeente alhier wegens voort durende ongesteldheid als zoodanig zijn emeri taat aanvragen. De twee zeeleeuwen zijn in blakenden welstand in Artis aangekomen en voorloopig gelogeerd in het nieuwe buiteubassin dei- Nijl paarden. Een nieuw bassin is voor hen achter in den tuin iu aanbouw. De zeeleeuwen belmoren tot de groote familie der robben en hebben dus veel overeenkomst met een zeehond. Zij onderscheiden zich van laatstgenoemden door langen hals en arooter voor- en achtervinnen (pooten) met één geleding, waardoor zij zich vlugger op het drooge kunnen bewegen. De dieren zijn zeer bewegelijk en laten dikwijls een keilend geluid hooien. In het zonlicht veitoonen ze een sehoone bronskleur. liet bassin is gevuld met grachtwater. Zwolle. De fourier die al trier gearresteerd werd nis verdacht den vorigen dag de kazerne in brand te hebben gestoken, heelt bekend dit gedaan te hebben. Geredde goederen uit den brand had hij op den dag zijner arrestatie aan een koopman te koop aangeboden. Heerlen. Dezer dagen zijn alhier onder scheidene goed geconserveei do muntstukken gevonden met liet tand- of opschrift Nerva en Geasnr Aug. Voorts is nog opgedolven een urn, die geheel gaaf was, doch door onvoorzichtig heid gebroken is. Appingndnm. Alhier is een moeder die hare eigen dochtrer goed verzorgde veroordeeld tol 8 maanden gewone gevangenisstraf en boete van f8, wegens het mishandelen en ellendig verzorgen van hare twee stiefkinderen, het eene van 7 en het andere van 5 jaren, Zy en haar man verkeeren niet in behoeftige omstan digheden. Een geval van kolossale dronkenschap wordt uit Hagen bij Hannover aan de Karlsr. Ztg. gemeld. Een knecht, Zweed van geboorte, die in Rodenwald dient, rijdt met den wagen van zijn patroon naar Neustadt, om bier te halen. Nadat hij' daar zijn dorst rijkelijk heeft gelescht, kan hij op zijn lei ugreis zijn trek naar een teug van het' edele vocht niet be dwingen, opent het spongat van een der vaten en drinkt naar hartelust. Spoedig daarna zinkt hij in de armen van morpheus. De paarden, aan zichzelven overgelatenkomen in plaats van te Rodenwald, in hot dorp IJagen te recht, waar zij in de onmiddellijke nabijheid van het station den spoorweg willen oversteken, juist op het oogeublik dat er een trein vertrek. De paarden worden gedood en de wagen vernield, met uitzondering van het voorstel, waarop het stationspersoneel den Zweed rustig vindt slapen. De man toont zich uiteist verbaasd, toen-hem het - gebeurde werd meögedeelden gaat daarna tei stond weder achter 'een hek liggen, om zijn slaap voort te zetten. In de vorige week werd het. »IIéteI des Etratigers"te Nizza door een vreeslijk voorval in rep en roer gebracht. Een jong tnensch, die 's avonds aldaar met zijn mattres, een danseres, had gesoupeerd, had twist met haar gekregen en schoot met een revolver 3 kogels, op haar af, toen zij in den gang vluchtte. Bij het derde schot viel zy neer. De moordenaar liet zich van de derde verdieping van het hotel op straat vallen en stierf. Het meisje zal misschien nog gered worden. Oorzaak vau den twist en den zelfmoord waren groote verliezen aan de speel bank te Monaco. Frankrijk stelt er prijs op den goeden naam van zijn wijn in eere te houden. De vervalschers worden er onder algemeenc goed keuring streng vervolgd. Zoo zijn dezer dagen weder de wijnhandelaars Josseraud en Prudot, (e Beziers deswege veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. Daarmede achtte men echter de vervalschers nog niet gen'eg gestraft. Het vonnis hield nog in, dat die veroordeeling moest opgenomen worden in twee dagbladen en dat er 300 afdrukken van vervaardigd moesten worden, om die aan te plakken aan alle stations van den Parijs— Lyon—Middell. Zeespoorweg. Dat is de manier om een eind aan die schurkerij te maken, Victor Moyaux tracht zich in de laatste dagen te laten doodhongeren. In 48 uren ge bruikt hij geen voedsel. De doctoren van de gevangenis zullen hem mi tot eten moeten dwingen. Moyaux wordt door zes ageutou be waakt. Tegenovergesteld aan de geldende weer- profetiën, dat zachte winters een koud voorjaar geveu, brachten de laatste dagen een buiten gewoon zachte weersgesteldheid, wisselende tusschen 55° en 00° Fahrenheit. Voor de ontwikkeling van bloemen en planten is het bijzonder gunstig weer; de knoppeu kan men haast zien zwellen en do kastanjeboomeu prij ken reed; "get zacht groene blaadjes. Nu en dan koint een inalsch'e regenbui de gevallen watermassa vermeerderen, waardoor het jonge gras der weiden, dat toch reeds met te groote vochtigheid te kampen heeft, niet vooruit gaat en het uitzicht vermeerdert op dure grasboter. In Frarikiijk voorspelt men uit dit zachte weder bij westelijke winden nog veel ruwe en koude dagen. Met het oog op de tentoonstel ling met al haar festiviteiten voor deze week, is het te hopen dat de natuur zoo mild zal blijven als zij is en voor de weerprofeten zoo inconsequent als zij den geheelen winter was. Iemand, die zich niet wel gevoelde, deed den dokter bij zich komen. Deze vroeg hem, hoe hij gewoon was te leven. ®0, was het antwoord, ik werk als een os, ik eet als een paard, ik ben 's avonds zoo moe als een hond en kan niet slapen." De dokter verwees den patiënt naar den veearts. Ned. Horv. Kerk. Beroepen: te Krommenie, P. van "Wijkte DeUIcn. 's Hei togcuboschdr. 1". L. Rutgers, te Vlissingen. Hoornstrnwaag (toez. van beroep}, A. J. Adriani, te Rockanje. Bedankt: voor Beigsolicnlioek .1. .1. Rnys, te Hoevelaken. Amsterdam, C. A. Renier, te Utrecht. Chr. Gor. Kerk. Bedankt: voor Coiijnsplaat, M. II. K. Mol, te Dirkshorn. Bij vonnis van den Kerkerand der Christelijk Gere formeerde gemeente te Heerenveenvan den kansel afgekondigd, is J. J. Vos, lid en voorzitter der werk- lieden-verecniging aldaar, als lidmaat geschrapt. Als overweging van het vonnis gold, dat de Werklieden- voreeniging meermalen op Zondag vergadert om hare belangen te .bespreken. Boomaoh-Katholieks Kerk, Tot doken en pastoor te Eindhoven is, ter vervanging van den heer G. W. van Someren, benoemd de heer J. van iersel, kapelaan aldaar. Be aartsbisschop van Utrecht heeft tot pastoor be noemd te Ziewent, G; Ji Harmsen, pastoor té Bórhebroek.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2