A". 18 Zaterdag 28 April. M 4145. BailBilaülsiiiie Berichten Bimeilaiisclie Berltltei. I' x jfS ix om D e r tigste J a a r g1 a it $r. COURANT. Abonnementsprijs, pei kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Kijk - 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. HURiSiVll: IRAUKT, 124. Advertentieprijs: van 110 gewone regels1 00. Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. OOST U N' U IJ K. De Pol. Corr. dealt een telegram uit Kon- Stantinopel mede, inhoudende dat de Porte met haar verzoek om bemiddeling der Mogend heden op grond van art. 8 van het Parijsche tractaat ten vólle fiasco heeft gemaakt. Uit Bucharest wordt van 26 dezer be richt dat de telegiafische gemeenschap tus- schen Rumenie en Turkije verbroken is. Het grootste gedeelte der Russische troepen is hier over Belgrad binnengerukt. De vijanden zijn nog niet handgemeen ge raakt. Men schat het aantal der Russische troepen die te Barbasch worden vereenigd op 80,000. Er zijn nog geen troepen te Sereth o\er den Donau getrokken. De Russen schijnen het gemunt te hebben op de Dobroedsja, waai de Turken te zwak zouden zijn om met gunstig gevolg tegenstand te bieden, te meer daar het twijfelachtig ,is, oLde Turken spoedig genoeg uit het Donau-vilajet in de Dobroedsja zullen aankomen, om de ltusseu den doortocht te versperreu. Bij de opening der Kamers te Bucharest rp 26 dezer is de volgende boodschap van Vorst Karei ingekomen: „Onze pogingen bij de Pos te en de mogendheden, oin cie erkenning onzer neutraliteit te vei krijgen, zijn zonder gevolg gebleven. Rumenie, aan zich zelf oveigelaten, moet zijn eigen weg volgen, Rumenie moet door alle mogelijke offers beletten, dat het 't tooneel wordt van den ooi log. Geen der waar borgende mogendheden protesteerde tegen het binnenrukken der Russen, De Czaar verklaarde, dat hij niet voornemens svas onze rechten aan te lapden en, 'als bewijs daan an, zal Bucharest niet door de Russen bezet worden. In afwachting van de beslissing der Kamers, heeft de regce- ring tegenover het Russisch leger eene gbrescr- veeVde houding in acht genomen en zal die in acht blijven nemen. Voorts wordt in die boodschap de openbaarmaking der diploma tieke con espomlenlie toegezegd en de partijen lot eendracht aangemaand. Ten slotte verklaart de Vorst daarin, dat hij, als het noodig mocht zijn, voor de integriteit der Rumeensehe grenzen zal ten strijde trekken." Prins Nikita heeft eeue nota gezonden aan de mogendheden, waarin hij Turkije ver wijt, dat het de onderhandelingen heelt afge broken wegens de voorwaarde dat de teiug- keer der Ilerzcgowiners naar het vaderland en de beviijdiug van Kutchi zouden worden ge- waatborgd. De Vorst zegt, dat hij alleen en zonder boiidgenooten, steuuend op de zelfver loochening zijner onderdanen, als vroeger zijn- grondgebied wanhopig zal verdedigen legen de overmacht; hy hoopt, dat het christelijk Europa, ingeval hem tegenspoed treft, zijn vrouw en kinderen zal redden. HOLA N 1). - Op een banket, door de conservatieven te vfc; Louden gehouden, heeft lordjNorthcotezich vol- genuir wijze uitgelaten: De Eugelsche regeering beschouwt de toestand uict. luchthartig, maar met groote ongerustheid, Evenwel is zij zich bewust haren plicht te hebben gedaan en zal zij dien blijven doen, verzekerd als zij is van den steun des lands in hetgeen zij zou mogen ondernomen. Den 25 dezer heeft er een ministerraad plaats gehad, en den volgenden dag zou erop nieuw een gehouden worden, om het antwoord te overwegen dat op de circulaire van Rusland moet gegeven worden. De Morning-Post verzeker! Jat de Engelsche 'officieren die met verlof afwezig zijn, bevel hebben ontvangen om terug1 te keeren. De te Malta vertoevende vloot zai weldra naar het Oosten koers zetten. T U lt IC IJ E. K In het eerste gevecht Ket werd te Tschu- ruksou bij Batoum geleverd werden de Rus sen verslagen en 'na een veTües vau 800 man op de vlucht gedreven. De Turksche regeering constateert in een nota dat Rusland door Rumenie en Azie binnen te rukken de vijandelijkheden heeft aangevan gen vóór de ooriog was veikiaard, welke handelwijze in strijd is met de gebruiken. Verder protesteeit de Poite, dat Rusland niet de be middeling heeft ingeroepen, voorschieven bij het tractaat van Paiijs, eu wijst op de schending door Rusland van de internationale wetten terwijl Turkije geuoemde bemiddeling inriep. Ten slotte hoopt de Porte dat Europa mede de verantwoordelijkheid daarvan zal diagen. RUSLAND. Men verzekert, dat lord Loftus, Britsch ge zant alhier, voor eene hoogeie betrekking in Iudie iu aatimeiking zal komen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Apnl 1870. De Kamer heeft, zooals wij in ons vorig noinmer reeds per telegrafisch bericht mede deelden, tnet 51 tegen 6 stemmen, het voorstel van de heereti de Jong c. s. aangenomen, lot het houden van eene enquête omtrent de be smettelijke longziekte onder het rundvee. De termijn waai op het onderzoek moet zya afgeloopen is bepaald op 1 Mei 1878. De com missie vau 5 leden val a. s. Dinsdag worden benoemd. In antwoord op de vraag van deu heer Idserda, verklaarde de Minister Heemskerk, dat LUiilsolilaud wel deu invoer van i undvee weder wensciit vrij te laten, indien wij de longziekte kunnen meester worden. Vervolgens is de dis cussie aangevangeu over het wetsontwerp be treffende de regeling van het bouwen op en langs dijken. Na uitvoerige algemeene discussie 'daarover, is een amendement vau de commissie van rapporteurs, strekkende om uitsluitend het keizerlijk decreet vau 2 November 18i0 iu te trekken zonder aanvulling van nieuwe bepa lingen daaromtrent, aangenomen met 44 tegen •19 stemmen. De Minister was daar zeer sterk tegen en verklaarde vooraf, dat hij de ver antwoordelijkheid van de bloote afschaffing niet op zich wilde nemen. De Minister vroeg, na de aanneming van het amendement, schorsing van het debat, bij het ontbreken van de mach tiging des Konings tot intrekkiug der wet. Morgen is de militaire pensioenwet aan de orde. SCHIEDAM, 27 April 1S77. De openbare vergadering van den Gemeen teraad alhier, gisteren gehouden, werd slechts door tien leden bijgewoond. Afwezig de Ileeren Knappert wegens ongesteldheid, J. B, Noleten Roelants wegens treurige familie-aangelegen heden; zonder kennisgeving de Ileeren J. L. J. Jansen, Kerdel, Loopuyt en Zoetmulder. '1. De notulen van de zitting van 23 Maart jl., worden gelezen en goedgekeurd. 2. Is ingekomen een Provinciaal Blad no. 31, bepaling van den termijn der inzending van de gemeente-rekening over 1876. 3. Idemuo. 33, benoeming van Dr. A. T. van Aken, tot iuspecteur van het lager onder wijs in Zuid-Holland. 4. Missive van Gedep. Staten, houdende goed- keuiing van het raadsbesluit tot afstand van grond aati II. Braat en tot onderhandsche ver huringen aan II, J. Plant Co. en van een huisje nabij de gewezen Overschiesche poort. 5. Idem, houdende goedkeuriug van de veror deningen tot heffing van marktgelden en van leges van den burgerlijken stand. 6. Idem, tot goedkeuring van het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 'J876. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 7. Rekening van de Gasfabriek over 1876. In handeu gesteld van de Financieele Com missie, ten fine van onderzoek en rapport. 8. Hekening van bet Handels-Entrepot over '1876. Hetzelfde besluit. 9. Rapport van de Plaatselijke Schoolcom missie op het adies van M. van Wamelen, om eervol ontslag als hulponderwijzer. Daar hij blijkens dat rapport, zijne betrekking willekeurig beeft verlaten, wordt hem geen eervol ontslag verleendmaar is hij uit die betrekking ont- slageu. '10. Door Burgemeester en Wethouders wordt ingediend het gemeenteverslag over 1876. Aangenomen voor kennisgeving; zullende het worden gedrukt, rondgedeeld en verkrijgbaar gesteld. 11. Missive van den Schuttersraad, lioudende aanvrage tot machtiging tot het doen van af- eu overschrijving op de begrooting der dd. Schutterij, dienst 1876. Ter inzage neder-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1