twef.dk kamer der staten-gkneraal. .-•-Tïiilitele Eerie Sten. ie Mi ii ie nu F er Telegraaf. GRIEKENLAND. 'De JRomariul deelt mede,, dat in liet Turksche leger by. Silistria de typhus dagelijks vau SO tot 100 soldaten wegrukt. De Turksche monitor, bij Rutschuk gestatio neerd, is in oostelijke richting vertrokken. De Russen gebruiken meer de straat- dan de spoorwegen; de overstromingen belemmeren steeds de troepen be. weging, het weer wordt beter. I) II11' S O U h A N I). De Jiohiiscltc Zait. ontving o. a. deze tele grammen: Parijs, 30 April. Officieuso depêches uit St. Petersburg van 29 April melden: Van Galatz tot Ismaiüa zullen do Russen langs den gthceien Donau-oever 3000 houten barakken opslaau. Zes Russische kanonueei'booteu worden binnen 6 dagen verwacht, om de brug bij Barboschi tè verdedigen. Naar men verneemtgaat het Russische eskader van Nicolajeiï naar do monden van den Donau. De Czaar zal, naar een gerucht ,wil, een samenkomst met Keizer Fianz Joseph hebben. Naar men verzekert, heeft prins Gort- bclmkoff aan den Fransehen ambassadeur ver klaard dat Rusland zoo uit een militair als uit een financieel oogpunt op een driejarigen oorlog vootbereid is, doch dat de Russische regeering hoopt, den oorlog voor het volgende voorjaar tot een einde to kunnen brengen. O O S T E N11 IJ K. Uit Zara wordt gemeld, dat jl. Zondag de opstandelingen, een eersten aanval op de Turk sche voorhoede in de Besinapas bij Nevesinje deden; '15 Turken worden gedood. De Turksche autoriteiten werven in Bosuie en de llerzegowina .alle Muzelmannen van '16 tot 60 jaar voorden dienst aan. Uit Bucharest wordt van 1 Mei aan de JPoIit. Ourr. geseind In onze ïtegeeringskringen is het bericht ontvangeu dat do Turken de Rumenische oorlogschepen Fuhernl en Slefangelmare op brachten. Sedert heden werden alle beschikbare "troepen weder in do richting van Jvalafat ge zonden. De Kamers zullen lieden en morgen omtrent de aangevraagde oorlog&subsidies be slissen en daarna gesloten worden. Uit Galatz, Biaila en Giurgevo komen hier vluchtende huisgezinnen met have en goed in grooten getale aan. De Minister van Ooi log vernemend dat GVieksehe soldaten naar Turkije trachten te deserteeren, om deel te nemen aan den oorlog "tegen de Tut ken, heeft de hoofd-officieren van het leger bij zich laten komen om hun aan dacht te vestigen op deze handelingen, die in strijd zijn met de wet en de landsbelangen. De bevolking van Ilerrnione, Argolide en Paros, het Voot beeld van Hydra volgend, legde een vijandige stemming aan den dag tegen de wet op de buitengewone lichting. DeRegeeiing beeft zich gehaast haar omtrent haar werkelijke belangen nader in te lichten. Zitting van 1 Mei. Tot loden der enquête-commissie voor de )nrigziekte onder het rundvee zijn benoemd de .t hoeren de Jong, Wijbetiga, Schepel, Begtam rn de Jonge. (Reeds in ons vorig nominee als telegrafisch bericht medegedeeld.) Door de .commissie voor de petiliën is.rajipoit uitge bracht op liet adres van Thomas c. s. te Rot ter- ,'tlamtegen het ontwei p op het lager ouderwijs, als nnnl»weckende onvoi ibaag'/aambeid en sti ek- 'tkende tot onderdrukking van-liet bijzonder .•onderwijs.' Is besloten tot nedei legging ter griffie. 1 Daarna is topport uitgebracht over bet adres -vaii. Koaimandcui' en andeien te Woguum in Noord-Ilolland tot verdediging onzer ondenvijs- wetgéving en het ontwerp tegen de nota van de heereu van den Berch vau Heemstede c. s. over dat ontwerp. In stede van onverdraag zaamheid wordt door de openbare school liefde en eendiaclit bij 't opkomend geslacht aange kweekt. De heer Wintgous vond in dat ndres zulke gezonde en heilzame begrippen omtrent ons openbaar onderwijs, dat hij voorstelde bij exceptie dit adres geheel in het bijblad op te nemen. De commissie meende, dat dit afwijking was van de gewoonte, terwijl bovendien het adres gedrukt aan de leden was toegezonden. Het voorstel van den lieer Wiutgens is daarop afgestemd met 34 tegen IS stemmen. SCHIEDAM, 2 Mei 1S77. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam, zitting van 28 April 1877. Afwezig do heereu J. Meijer Pz.'i'. II. B. Snijders, A. M. F. vau Deventer en J. T, "Wiltkampf. '1. Resumtie der notulen van de vorige ver gadering. 2. Madodeeling der ingekomen stukken. 3. Het adres aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie, ter beantwoording van de door dezen gestelde vraagpunten beli effende de vaststelling van wettelijke bepalingen om trent den tnbeid van kinderen, jongelieden en vrouwen, zooals dit door de daartoe aange wezen Commissie was ontworpen, wordt goed gekeurd en tot verzending 'daarvan besloten. 4. Op advies van de Commissie in trier banden waren gestold de afdrukken van adres sen aan de Tweede Kamer der Slalen-Generaal bet re klu-lijk de aanhangige zegelwet, wordt besloten eveneens over dit or.dei werp een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te verzenden. 5. De behandeling van een voorstel om zich andermaal tot den Gemeenteraad te wenden over de noodzakelijkheid om tot benoeming van een grooter aantal wegers-meters over te gaan, wordt tot een nadere gelegenheid'aan gehouden. 6. Wordt besloten zich te wenden tot den Raad van Administratie van de lfoll. IJzeren Spoorweg-Maatschappij, ten einde dezen te wijzen op de voor Schiedam zoo ongunstige regeling der communicatie in verband met de aansluiting van den Hull. Spoorweg met het Staatsspoor te Rotterdammet verzoek om daai in verbetering te brengen. Op do lijst van de hoogst aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen voor de ptovincie Utrecht komt op volgnommer 20 voor, inr. S. J. A. van Walcliren, geboren te Schiedam, tot een bedrag van f '1827.73. Onder de opgave der brieven, verzon den uit Rotterjjam ovo| lie 2de helft der maand Maart '1877, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage door de afzenders of geadresc'i'deu aan het postkantoor te Rotter dam kunnen gereclameerd worden, komen o. a. voor: wed. Weids te Dolfsliaven, D. Oversell ie te Overscliio, mevr. van Unrmes te "Vlaardingen en onder de bi iofkaai ton, W. van der Most te Schiedam. Het wetsontwerp tut wijziging van de art. 8, 30 i, 477, 505. 567 en 738 van liet Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorderingen strekt om inde bij gen ooimie artikelen bedoelde gevallen de provincie te vervangen door het gebied van het gerechtshof en zulks omdat de ressorten der rechtbanken door de aanneming der rechterlijke wetten niet langer beperkt zijn binnen de. provinciale grenzen. Daar door deze oveisehnjdmg van dc provinciale grenzen mede wordt opgeheven de titans beslaande volkomeue gelijkheid tussciicn de hypothecaire tessorten en de arrondissementen is in bet tweede lid van ait. 505 üurgelijke Rechtsvordering liet recht- terlijk .arrondissement, vervangen dóór die'vatt.' het ressort waarin de hypotheekbewaarder zijne- betrekking uitoefent, De nieuwe bronzen munten zullen do volgende middellijnen hebben: het 2'A cents stuk 23,/j millimeter, het '1 centsstuk 19 mil- lim,. het '/jceulsstuk '14 mtllim. Van auli-revolutionaire zijde wordt aan de liberalen de raad gegeven om liet ontvverp- Moens aan de orde te stellen, nu de Minister talmt met zijn antwoord op de onderwijswet. Na al hetgeen is voorafgegaan en de priori teit aan het ontwerp der Regeering is toegekend, kan tocl) niet op het laatste oogenblik weder" het outwerp-Mocns worden voorgosclioven. Van liberale zijde is gedaan wat binnen haar bereik lag door liet initiatief te nemen, met de in diening van een ontwerp lot wijziging van de onderwijswet. Nu de Kamer aan de behande ling van dat des Ministers de voorkeur gaf, is het hare schuld niet, dat dit niet in openbare behandeling komt en het is opzettelijk misken ning van den toestand, wanneer nu de Stan daard aan de liberalen verwijt, dat zij volte face hebben gemaakt. »De Kamer doet of zij van den prins geen kwaad weet" 'zegt de Standaard. Het is veeleer de Standaard, die de/e rol speelt. Uit Athene werd aan de Grieksche con sul-generaal te Amsterdam liet volgende gemeld: »Luideus telegraphische berichten is de vaart-, op den Douau door den Russische» opperbevel hebber verboden. De doortocht van Dardauellen en Bosphorus is verboden gedurende den nacht. De bestaande vuurtorens, op twee na, zijn uit- gebtuseht, ook is liet gebruik geschorst om bij mistig weder kanonschoten te lossen." In den aeademiseheti hoitus te Groningen draagt pene kofficphmt, daar uit zaad gekweekt en die onlangs heeft gebloeid, thans eenige ■vruchten, wat zeker tot de merkwaardigheden behooi t. Nieuucrsluis. Tot dusver hebben zich eeir 40ta! jongelieden aangemeld voor (Je pupillen school, welke over een paar maanden alhier geopend wordt. Vlissingen. Alhier is eene commissie voor de Nederlaudsche Noordpool-expeditie lot stand gekomen. Leeuwarden, Er heeft zich hier een com- mité gevormd om bijdragen in te zamelen voor de expeditie naar Nova-Zembla, KEN MAA«. lieden 2 Mei. Een extia nommer van de Slaats-Courant bevat de rechtelijke benoemingenhet Kantongerecht Schiedam is overanderd gebleven. Tot ambtenaar van het Openbaar Ministens in het arrondissement Rotterdam,' voor de kantons Rotterdam (eerste kanton) en Schiedamr standplants Rotterdam, is benoemd tnr. .11» M, C. Poortman, tliaus griffier bij het kanton gerecht te Uillegersborg. ï-nd, LTerv. ,iork Dn roe pro: te Vlieland. Salomo te (tempt,cm. pre,!, to lliiedoki'iisla'i ke, Sclieiinoiliotn, t.. II, Otdcman, tc Ouwuikeik (Zeeland). Poetleroijen. J. G. Unti tling, te Kieuw-Beierland. Mnlonaiiisgniaf, W. tl. Dekking, cand, 'Westbroek en Aelitlienlmren, C. N. PiKanr, te Zevenbeigcn. Selioie, E. Olten, te tor Aar. Bedankt: voor V.oubrugge, If. U. 'fboden van Vet/en, te' (iijpcrkcik. Sliijeii, Iloiiiier, te Wilms. Oono, II. A. I. J.ntgo, te N'edeilioist den Berg. ilagestein, .f. F. W. Klobor, tcAnkevecn. Vieoswpf J. O. Klomp tel,iemlun. Maassluis, G. van Guor J.Lz, te Oud-Beierland. Aan genomen: naar AVéespAA'. van Marken, te fhmimulo.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2