A". 1W7. Woensdag: 16 Mei. K 4156. TerscMjii iaielijts, littszomM Dinsiai. Biitsiilaiiissk Belichten. Biiralanisclit Berlclilei. DE en. en Jaargang. COURANT. jUoSNïMüM'Si'RUb, per kwartaal. 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk - 2,50. AÊondcrlijke nomraers- 0.10. -j". BUREAUS SI All KT, 35» 124. Advertentieprijs: tan 110gewone regels, f 1.00. Iedere gewone regel meer, - 0,10. Dr;ema.al plaatsing wordt tegen tweemrm. berekend. EKGELA.Nl>. Gladstone heeft in het Lagerhuis o. a. de volgende woorden gezegd over de annexatie der Transvaal: »Wij, Engelschen, schijnen zulk een gebrek aan grondgebied te hebben, dat wij groote stukken land in Zuid-Afrika aan ons land snoeten trekken. En gelijk men weet, is alle uitbreiding van grondgebied, waartoe wij besluiten, altijd volkomen onschuldig. Soms annexeeren wij, wel is waar, niet zonder bloed te stosten, of zonder met geweld te dreigen. Dit is echter natuurlijk niet onze fout, maar die van de domheid van een volkdat niet inziet hoe goed het is onder onzen schepterte komen. "Wij toch munten uit door een ver hevenheid van kasakter, een edele onzelfzuch tigheid, een onbuigzame eerlijkheid en bewon derenswaardige braafheid, welke de andere naties der wereld te traag zijn om te erkennen, daar zij onnoozel genoeg^zijn om te gelooven dat zulke verhevene wezens als wij, zich ge bonden moeten achten door diezelfde vulgaire voorschriften van eerlijkheidwelke alleeu voor de gewone Adamskinderen van kracht zijn 1" - in het Lagerhuis heeft de heer Bourke, in antwoord op eene vraag van den heer Dilke, gezegd dat, naar hij geloofde, Oostenrijk, Frank rijk, Duitsehland en Italië niet op de Russische circulaire hebben geautwoord. In antwoord op eene andere vraag verklaarde hij, dat het Brïtsch Gouvernement, vernomen hebbende dat een gepantserd schip, hetwelk in Engeland voor rekening van Turkije is gebouwd, kan worden afgeleverd, maatregelen heeft geno men om eene schending der ïoreign enlistment ad te voonkomen. Sir Stafford Northcote heeft gezegd, dat dewijl Egypte aan Turkije behoort, Rusland het Egyptische grondgebied zal kunnen blokkeeren en aanvallen en alle derwaarts bestemde oor- logs-contiabande in beslag kan nemen. De heer Bourke heeft veiklaard, dat het gerucht, volgens hetwelk er eene overeenkomst tusschen Engeland en Oostenrijk bestond om tegen de onafhankelijkheidsverklaring van Ru- menië te protesteeren, juist is. De heer Lowther heeft het bericht betreffende de> annexatie der Transvaal bevestigd. I Eene depêche uit Erzeroem van 12 dezer meldt, dat de kozakken, die reels tot Bashky voortgerukt waren, genoodzaakt zijn geworden, °P Kagysman terug te trekken. Er komen voordurend groote versterkingen aan. Te Alexar,- dropol heerscht gebrek aan levensmiddelen. De gemeenschap tusschen Erivan en Kars duurt voort. Eene particuliere depêche uit Alexandi ie van 13 dezer bevat: De Porte en de khédive heb ben den admiraal Mekillop-pacha gelast, de stoornis van den doortocht van het Suezkanaal té beletten. Te Londen is een vergadering gehouden van belangstellenden bij den Britschen veestapel. Men weascht den invoer van levend slachtvee verboden te '/.ieu, niet om den handel te bescher men maar om den veestapel te behoeden voor 't gevaar van besmetting. Een resolutie in dien zin is genomen. RUSLAND. De generaal-luitenant Klobschis meldt uit Tillis van den 12dea dezer, dat hij na het inlichten van de versterkte positie van het ,Mukhacsdal den llden Mei twee voorposten vooruitbracht op de hoogten van Khatzubani langs de rivier de Kinstrish. Eene tamelijk steike positie werd bestormd, waarbij alle troe pen afdeelingen zich den roem van het leger in den Kaukasus waardig toonden. De uitwer king der ailillerie was bewonderenswaardig. Van onze zijde werden 12 soldaten gedood, 9 'officieren en 107 soldaten gewond. Het verlies aan de zijde der Turken was zeer groot. It E L G 1 E. t In eene correspondentie, uit ék Petersburg aan de iVord wordt gezegdRusland stelt zich alleen ten dop) de verbetering van het lot der Christeuen in Turkije; maar wanneer het bij het einde van den oorlog uitgebreider en voorat meer afdoende waarborgen eischt, zal Europa dit aan zichzelf hebben te wijten en niet aan eerzuchtige bedoelingen, waarvan Rus land ten onrechte wordt beticht. Verder wordt in de correspondentie gezegd, dat Rusland na den oorlog een hieuw bewijs van gematigdheid zal geven, door Europa te raadplegen over de voorwaarden, die aau Tur kije, ter voorkoming van nieuwe moordtooneelen, moeten worden opgelegd. O O S T E N It IJ K. Liet Tagblatt meldt uit Bucharest van 13 dezer, dat "Vorst Karei met zijne armee, ver sterkt door 2500 Russen, zal trachten, den Donau bij Kalafat over te trekken. Van de oorlogsverklaring van Rumeuie aan de Porte is Maandag jl. aan de consuls-generaal alhier kennis gegeven. D U IT S CII L A N D. Graaf Schouvvalow heeft gisteren avond, spoedig na zijn aankomst te Berlijn, eene con ferentie gehad met den Russischen gezant d'Ou- bril. Heden zal hij door Keizer "Wilhelm ten gehoore worden ontvangen en morgen naar St. Petersburg vertrekken. R U M E N I E. De Turken beproefden Zaterdagnacht te Oltenitza te landen. Die poging is echter door den moedigen tegenstand der Rumeniërs mis lukt. Generaal Matin vraagt versterking. AMEltlKA. Het gerucht heeft geloopen dat de Russische vloot Dinsdag vertrekken zou, doch .dit gerucht heeft geenci'iei bevestiging ontvangen. Een hevige aardbeving heelt de zeehaven Iquique in Peru bijna geheel verwoest. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL Zitting van 14 Mei. In de Zitting van heden zijn aangenomen de volgende wetsontwerpen als: Tot wijziging van verschillende arlt. van het Wetboek van buigerlijke rechtsvordering en tot verhooging van hoofdstuk IV, beiden oen uitvloeisel van de rechterlijke wetten. Bij laatstgenoemden gaven de heeren Bastert en Oorver Hooft te kennen, dat zij de nieuwe rechterlijke benoe mingen in enkele opzichten minder gelukkig vonden, ook met het oog op de belangen der schatkist. De Minister Heemskerk, bij onge steldheid van den Minister van justitie, ant woordde dat men zulk een groote. algemeene en veelomvattende maatregel in zijn geheel moet beschouwen en niet in enkele détails be- oordeelen. Nog zijn aangenomen: De ontwer pen tot grensverandering tusschen Middelburg en eenige andere Zeeuwsche gemeenten, en.tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen. Morgen zijn de verhoogingen der begrootingen voor den Rolterdamschen Water weg en voor het departement van oorlog aan de orde. SCHIEDAM, 15 Mei 1S77. Heden is de zomerdienst langs den Hol- landschen Spoorweg aangevangen; de treinen vertrekken van Schiedam: Naar Amsterdam: 6.14; 10.52; 12.30;2.23; 4; 5.54; 8 en 9.13. Naar den Helder: 10.52; 2.23 en 5.54, Naar 's Ilage: 8. 7; 9.42 en'savonds 10.38. Naar Rotterdam: 7. 2; 8.24; 10.12; 11.15; 12.23; 2.30; 5. 6; 6.15; 7.37; 9.55 en 11/17. ilet onlangs medegedeelde bericht, dat de heer Nierstrasz voornemens zou zijn het lid maatschap der Tweede Kamer neer te leggen, wordt thans bevestigd door een schrijven van den Delftschen afgevaarde aan de kiesver- eeniging nEeudracht maakt macht" te Delft. Op raad zijner geueesheeren zal de lieer Nier strasz eenigen tijd in ambteloos leven door brengen. De Eerste Kamer is op den 22 Mei des avonds ten acht ure bijeengeroepen. De kiesvereeniging sde Grondwet te Mid delburg heeft tot kandidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. D. van Eek. In eene gisteren te Amsterdam gehouden centrale vergadering van bestuurders der liberale kiezersvereenigingen uit het hoofdkiesdistrict Haarlem, werd het algemeen raadzaam geacht om bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer tot kandidaat by de verschil lende vereenigingen in het district aan te be velen het aftredend lid, mr. C. J F. Mirandolle. De centrale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Sneek heeft tot kandidaten voorde Tweede Kamer geproclameerd de heeren M. S.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 1