Wybenga en dr. "W, II. Idzerda, aftredende leden. De Geldersehe kiesvereeniging jNeder- land en Oranje" heeft voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer de navolgende kandidaten gesteld: Voor Deventer het aftre dend lid A. baron Schimmelpenninck van der Oye; voor Amersfoort het aftredend lid jhr. rar. A. baron Mackayen voor Arnhem mr. A. F. de Savornin Lobman te 's Hertogen- boseh. (Laatstgenoemde wenseht echter, zooals vroeger reeds gemeld is, niet in aanmerking te komen). De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij de gemeenschap pelijke loodingen door do beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Rot terdam naar Zee, op den 7 dezer is bevonden: binnen de dammen aan de zwarte tonncnzijde 29.5 op de lijn der geleideliehten 31.5 op 50 meters bezuiden de lijn der geleideliehten 31.5 en 100 meter bezuiden die lijn 33 decimeter bij gewoon laag water. Aan de witte tonncnzijde is door de deining niet gelood kunnen worden, evenmin als op do lijn 100 meter bezuiden do lijn der geleide liehten buiten den kop der dammen; waarom nog steeds aanbevolen blijft van bet Noorder- boofd of op de derde witte ton aan te sturen, als wanneer men Brielle in den seinpaal heeft, tot op een afstand van ongeveer 30 a 40 meters van de ton en van daarnaar binnen koers zet. Zoo varende heeft men de diepste geul en pas seert jneu den droge op zijn smalst. Bij bet waarnemen der seinen voor den watei stand moet worden acht gegeven, dat niet meer volgens de bevonden diepte op de lijn der geleiiteticftten, ruaar volgens die langs do zwarte-tonnenzijde geseind wordt. Peiling van 21 April: zwarte tonncnzijde benoorden de lijn der geleideliehten 29, op de lijn der geleideliehten 32.5, bezuiden die lijn 32.5 decimeter bij gewoon laag water, terwijl aan de witte tonnenzyde door de deining niet gelood is kunnen worden. Bij het einde van den wintereursus der Rotterdamscbe Hout- en Marmerschitdorscliool van de gebrs. A. R. P. van der lturg te Rotterdam, zijn door de daartoe uitgenoodigde jury de eer eeuer bekroning waardig gekeurd de navolgende leerlingen: Van driemaandelijkschen curcus, 3. A. A. M. Madlener, van 's Gravenhage, hoofdpr., voor drie eerste prijzen bout en marmer; 3. M. Spiang, van Oostwolde, drie prijzen hout en marmbr; 3. R. Kunst, van Oud-Beerta, twee prijzen hout; A. Kornet, vau Hai'dinxvcld, een prijs hout en een marmer; 3. van der Hoeven, van Nieuvvediep, een prijs bout en een prijs marmer; P. Kornnat, van Vlaai dingeneen prij3 marmer; P. M. 3. Madlener, van 'sGia- venhagc, een prijs marmer; L, Veenendaal, van Woerden, een prijs marmer; G. 3. Schol ten, Aan Groningen, een prijs hout; W. Blis ters, van Wijk (Noord-Brab een prijs hout. Van twee maanden cmsus. 3. M. van Endt, van Utrecht, hoogste prijs voor hout en mar mer; C. Koest, vnn Woei den, een j. ,s hout en een prijs mannerFr. Holler, van broveld, een prijs hout; 3. M. van der Viing, van Woerden een prijs marmer II. T. Schumacher, van Ralnort, een prijs marmer. Vau éen maand cursus, II. Ueinen, van -Aalten, hoogste prijs voor hout; If. C. A. Heij- kojnp van Utrecht, drie prijzen hout. De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland hebben aan de hun toevei trouwde geestelijkheid en grioovigen een herderlijken brief gericht, die Zondag iu alle R. IC. kerken is afgekondigd en waarin gesproken wordt over de blijde dagen die de Katholieke wereld weldra naar aanleiding van het OOjarig bisschopsambt van Z. II. Paus Pius IN, zal vieren, alsmede over den toestand der Kath. kerk, over het lot van den Heiligen vader en over de werken der vervolging. De verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Hollandin het hoofdkiesdistrict Rotterdamter vervulling der vacature, ontstahn door het overlijden van den inter W. van Houten P.Jz., die in het jaar ■1880 als zoodanig zou hebben moeten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag '12 Juni a. s. en de herstemming, zoo noodig, den 2G daaraan volgende. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Rusland en Turkije heeft de Nederiandsche Regeering aan de oorlogvoerende mogendheden haar voornemen bekend gemaakt om met be trekking tot dien oorlog de strengste onzijdigheid te handhavenen van de Regeeringen van Rusland en Turkije de verzekering gekregen, dat Neerland» onzijdigheid van wege do ooi log- voereudcu zal worden geëerbiedigd. De Regeering (herinnert den Nedei landers, ook, voor zoo veel noodig, auu die welke in den vreemde zijn gevestigd, dat /ij zich belmoren te onthouden van elke handeling die, iu strijd met de Nederiandsche wetten ot het volkenrecht gepleegd, zou kunnen worden geacht vijandig te zijn aan eene der oorlogvoerende mogend heden ofmetstrenge onzijdigheid niet te strooken. Het is hun aaubevoleu de weikelijke blok kade eu andere overeenkomstig het oorlogs recht gebruikelijke maatiegeleu der oorlog voerende mogendheden te eerbiedigen en zich daaraan te onderwerpeneu niet toegestaan voor de legers en zeemacht dier mogendheden te werven, tot de uitrusting vau hare oorlogs schepen mede te werken, transportschepen en oorlogscontrabanile aan haar te verstrekkenen voor haar te vervoeren eu kaapvaalt of buit- handel uit te oefenen. De llogeering waarschuwt hen, dat zij slechts dan op hare bescherming en lusschenkomst te hunnen behoeve kunnen rekenen, wanneer zij hunnerzijds zich zoigvuldig onthouden van elke schending der neutialiteitspliehtuu, terwijl zij zich, bij miskenning uier plichten, Blootstellen aan schade, moeilijkheden en vervolgingen voor den Nederlaudschen of vieemden rechter. De Regeering vestigt hunne aandacht op de bepalingen vervat ut de artt. 84 en 85 vau het wetboek van strafrecht, (ülaals-courant) Naar wij vernemen, is vanwege de Rus sische Regeeriug b'y het hoofdcomité der Ne deriandsche Vereeuiging „hit Roode Kruis" alhier aanvraag gedaan om toezending van •vetbandmiddelen enz. ten behoeve der militai ren die tijdens den oorlog ziek ot gewond worden. Door het hoofdcomité zou zijn beslo ten zooveel mogelijk hulp te verleenen, doch in dier voege, dat aan beide in het Oosten oorlogvoerende partijen gelijke ondersteuning zal worden versti ekt. In de laatste dagen zijn te Rotterdam op het ïernioedeu van valsehheid iu beslag ge- nomen zes bankbiljetten van f 100. De valseh heid verraadt zich door het papier, hetwelk met dat der echte bankbiljetten niet ovei een- komt door slcehte en onvolledige teekening van hei beeld en den tand; door de letteise in het woord Nederiandsche en Jl in het wooi<1 Bank; voorts door de cijfers '100 en, '10; hel laatste alleen in eerstgen.eld biljet te vinden. Al deze valschc stukken zijn vermoe delijk van dezelfde hand afkomstig. Ook to Deilt is een valsch bankbiljet van f *100, eedagteekeml 2 Aug. 1872 ondekt, waar van de kenmerken van de boven omschreveue niet veel schijnen te verschillen. l)e aan de Tweede Kamer der Staten- Generaat ter kwijtschelding voorgedragen som j van f 17,404 is liet bedrag dat een Chinees, j kassier van don algemeenen ontvanger te Ba- j til via, tusschen 11 en 21 juni 1872 van de hem als zoodauig toevei trouwde gelden heeft ontvreemd, j - Vermits gebleken is dat de diefstal door den Chinees met zoo groote behendigheid is ge pleegd, dat de verantwoordelijke ambtenaar bezwaarlijk van nalatigheid of' achteloosheid kan worden beschuldigd, acht de Minister van Koloniën de kwijtschelding uit het oogpunt van billijkheid wenschelijk. Op bet landgoed Middachten zul dit jaar liet nationaal Zendingsfeest worden gehouden, Dr. A. W, Bronsveld van Haarlem zal de openingsrede houden. Rotterdam. De Kamer van Koophandel alhier heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer gericht om haar adhaesie te betuigen aan het wetsontwerp, betreffende den nieuwen Maas- moud. Boven alles dringt zij er bij de Kamer op aan, dat niet slechts voorziening, maar zoo spoedig mogelijk voorziening iu de allereerste maanden, welke voor het werk do geschiktste zijn, geschiedde. 's Hago. Zaterdag jl. is eene dienstbode, ten huizo van den heer v. S. op de Rivier- visciimarkt te dezer stede, op heetordaad be trapt in het wegnemen van geld uit een kast, Zij is naar het huis van ai rest overgebiacht. IVondrieliem. Door bemiddeling vnn den Commissaris des Konings is het geschil tusschen het Gemeentebestuur en de weerspannige vis- scliers in der minne geschikt. De visschers, die weigerden hun visch tegen korting van 10 pet, aan den afslag te brengen, zullen nu jaarlijks aan de gemeente eene som vau twee duizend gulden afdragen. De op stroom liggende stooinbarkas blijft voorloopig nog alhier ge stationeerd. Den Helder. Een felle brand is jl. Vrijdag uitgebroken op de zoldSring der Weaterfcerk. Aan bli'sscheu viel niet te denkeu. De toren en de binuen-kerkinuren zijn neergestoit. Alleen het archief is gered. De spuiten der gemeente, van het spoorwcg-pUUion en do mui ine waren aanwezig. In één uur tijds was de gansche kerk uitgebrand. Nader meldt men, dat te zes uren door de vereenigde werking van de gemeente-en marine- spuiten en vooral vau de stoombrandspuit met 2 slangen de vlammen zijn bedwongen. Van het inwendige der kerk is niets behouden de prach tige preekstoc-1 en het orgel, de gaskronen en do consistorie zijn alle de prooi der vlammen ge- vvordeu. Van de oorzaak is niets bekend. Te 2 uren was de gemeente-architect nog in liet gebouw geweest, zonder iets te hebben gemerkt, en orn 3 uur stonden toren en dak in lichter laaie vlam. Stadskanaal. Eene gruwelijke gebeurtenis heeft te Horsten plaats gehad. De vrouw vau den kommies D. werd met zware verwondingen op den grond gevonden, tei wijl haar kind het hoofd bijna geheel was afgesneden. De vrouw jammerde nog over haar knul. Zij hield een mes in de hand. Na een onder/.oek, dour de politie te Stadskanaal gedaan, is het gerecht te Winschoten onmiddellijk niet hot feit in kennis gesteld, en des avonds werd de vrouw naar Winschoten getianspm teerd, nadat zij aan de rcchtiMs had bekend, dat zij zelve de gru weldaad had gepleegd. Ineen vlaag van waanzin had de ruim 30jarigo vrouw zich aldus vei miükt met een broodmes, na vooraf het eenig kind glit het tweede huwelijk tusschen 1). en haai' nauwelijks zestien maanden oud, 't welk ze bezig was te kienden, met datzelfde wei ktuig te hebben onthoofd, Zich zelve heeft zij vier teenen van een der voeten en de linkerhand afgesneden, terwijl zij zich ook diepe sneden aan den hals toebracht. Een later bericht meldtdatvolgens ge rucht, de vrouw heeft verklaard dat haar man de misdadiger was. Algemeen zegt men dat de man veel misbruik van sterkendrank maakte en ze dientengevolge een oneenig leven leidden.

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2