Niet door vergiftig!rig met strychnine, zoools in de dagbladen gemeld is, inaar door uitstorting van bloed in de hersenen is de aartsbisschop van Quito gestorven, zoo wordt nader bericht na de gehouden lijkschouwing. BlilENl E. De Grootvorst Nikolaas is Dinsdag middag te Bucharest aangekomen. Hij werd aan liet station ontvangen door het vorstelijk paar, unnr welks paleis hij zich begaf. Des avonds keerde hij naar Plojesti terug. Z WEDE N. Dit rijk zal zich eerstdaags onzijdig verklaren. De mgeeriug zal twee millioen kronen vragen om die onzijdigheid ingeval van nood te kunnen handhaven. Men meldt uit New-YorkVijfhonderd duizend geweren zijn tot dusver naar Turkije verzonden, en er moeten nog hondderdduizeud geleverd worden De Turkscbe gevolmachtigde, die zich hier bevindt, om toezicht op de levering te houden, verklaart dat overeenkomsten te Leeds en Birmingham voor eene andere partij gesl ten zijn. TWEEDEKAMER DER STATEN-GENERAAL. Z tiling van '15 Mei. In de zitting van heden heeft de heer Fransen van de Putte verlof bekomen om vóór de be handeling der raming van de Kamer den Mi nister van Koloniën te iuterpelleeren over het doel en de resultaten van de reis van den Gouverneur-Geneiaa! van Nedeil.-lndie naar Atsjin. Bij de behandeling van het rapport van de commissie over de verslagen van het onderwijs heeft de heer üeydcnrijcU reserves gemaakt omtrent verschillende uitdrukkingen in dat rapport. Uij wilde thans de question Irulanic niet aanroeren, maar opkomen tegen de een zijdige wenken aan de Regeering ter overwe ging aanbevolen. Nadat de heer Verheijen lid der commissie, verklaard had zelf ook niet alles te doelen wat in liet verslag voorkomt, word de conclusie goedgekeurd. Daarna is aangevangen de discussie over de verhooging van hoofdstuk 8 (aankoop kanon nen). Ue lieer Rlussó hield daarover liaanciöele beschouwingen. IIij betoogde, dat de begroo ting verie oveischreden werd door deze en andere veriioogingen en zouder aanwijzing van middelen tot dekking of verhooging van vaste inkomsten. De Minister van Financiën meende, dat die beschouwingen weersproken worden door lie feiten. Niettegenstaande de vele bui tengewone uitgaven sluiten de diensten jaarlijks met bat:ge sloten; ook 1870 vermoedelijk met '1 a '2 millioen. Bij het medegedeelde tekoit op de Indische begrnotiug moest niet vergeten worden de uieerdeie kollieophreng-'t in de vol gende jiueii nis een gevolg van den jougsten kolossalen kotjieoogst. Ilij achtte don linancl- eelt'ii toe-tand niet omuslbm end. De opbrengst der middelen stijgt jaarlijks. K:d um lijk zullen de buitengewone middelen in de toekomst niet zijn te vooi komenwil men voortgaan met spoorwegaanleguitvoering (!er vestingwet, openbaie werken, enz. De Minister van Oorlog heelt zijne aanvraag verdedigd, zoowel wat het materiaal (staal) als het kaliber 12 cM. mid dellijn betreft en dringend aangespoord hem gelegenheid te verschaffen tot de aanschaffing van 50 stuks zoodanige kanonnen. De Minister van Fiuanciiin heeft aan den lieer Schepel ver klaard, dat er geeu twijfel bestaat of de ves ting Delfzijl zal geslecht worden, maar alles kan niet op eens geschieden. Wellicht zal nog dit jaar de eerste hand aan liet werk worden geslagen. Na een korte discussie is het ont werp verworpen met 42 tegen 19 stemmen. De. discussie over de verhooging voor den Rotterdamschen waterweg is aangevangen doch niet afgeloopen. De/.e discussie werd vermengd met enne politieke discussiedoor deu heer Kappeyne van dc Coppello opgezet, over de tekortkoming dor Regeeriug ten aanzien van de kiestabel en de onderwijswet. De Regeeriug heeft, bij monde van den Minister Heemskerkgeantwoorddat de kiestabel door de Kamer is opgehouden en dat nopens de onderwijswet zooveel is gevraagd, dat een grondig nader onderzoek noodig is, terwijl de Kamer deze zaak toch niet op dit tijdstip van het ja.tr meer zou kunnen behandelen. Wil men den Minister treffen, dau verwerpe men dit suppletoir begrotingsvoorstel. Anderen kwamen daartegen op. Deze suppletuire begroo- ting Is de iinaucicele wet en het votum staat geheel op zichzelf. De heer Kappeyne van de Coppello heeft nog gezegd, dat de wensch niet is dat liet ministerie op dit oogenblik zou aftreden. D K N HAAG, 15 Mei 1S77. De verjaardag vuu 11. M. de Koningin zal alhier o. a. gevierd worden door eeue illuminatie van hut Ilaugsdie bosch, in den avond van 17 Juni a. s. in afwijking van de laatste jaren, toen te dezer gelegenheid een vuurwerk werd afgestoken. De post ter viering voor de openbare feesten, op de gemeente begrootiug. is dienvolgens met f1500 verhoogd. SCHIEDAM, 10 Mei 1S77- Dezer dagen hebben voor dc Plaatselijke Schoolcommissie alhier met gunstig gevolg liet examen als bewaarscliooihouderes afgelegd inejullV. A. C. M. Dekker, Th. de Wit en E. van der Vlies, respectievelijk werkzaam aan de scholen op de Lange Haven, op de Hoogstraat en in de Nieuwstiaat De deputatie, die bij liet vijfligjaiig bisschopsfcesl van Z. II. Paus Pius IX, den 11. Vader de geluUwnnsclien der Nederlaudsche Katholieken gaat uaubiudeu, bevindt ziuh thans op reis naar Rome. Aan liet hoofd dor deputatie staat, zooals men weet, Z. D, II. Mgr. A. 1. Schaapman aartsbisschop van Utieeht, De acht-en dertigste gewestelijke verga dering vuil hot Nuderlamlsch onderwijzers genootschap in ZuidlJollaud zal gehouden wor den den 20 Mei n. s. te 's Gravenhage, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Behalve eenige huishoudelijke zaken zal behan deld worden een voorstel van het gewestelijk bestuur omtrent schoolbibliotheken. De vraagpunten die behandeld zullen worden, zijn 1. I)oo wordt de wet op den kinderarbeid toegepast? 2. Wat is er van den concentrische» leer gang, die thans meuren meer genoemd wordt, voor ons onderwijs te verwachten? Is hut inogeh k in onze gewone lagere scholen eenigu vom ibciu'nlcndu oefeningen te doen plaats hebben in handenarbeid, eu zoo ja, cloyr wuike middelen zal men dat doel kunnen bereiken. De dienstregeling op de lijnen van de lloliandsche Uzeren-SpoorwegmanUchapp'ij ver dient ten volle de aandacht van het leizend publiek. De vei nadering van de treinenregeling tu.ïschun Amsterdam en Rotterdam is groot. Niet minder dan twaalf treinen in iedere rich ting zullen die beide handelsteden verbinden. Door de nieuwe aansluiting tu Rotterdam aau den Staatsspoorweg gaat de oudste spool weg van ons land een nieuwe toekomst te geinoet, daar uu dc kortste en goedkoopste route van Am sterdam en don Haag naar Zeeland, Belgie eu Fraukrijk over den tlollandscheu spoorweg loopt. Drie exprestreiucn in iedere richting bevor deren een snelle reis naar en van Antwerpen. Brussel en Parijs, terwijl ten gerieve der reizi gers 's morgens in den exprestrein een rijtuig 1e klasse voor Parijs aanwezig is en rijtuigen le en 2e klasse- voor Brussel. Ook in den trein die te 3 u. 5 m. van Amsterdam vertrekt, vindt men doorgaande rijtuigen naar Brussel, terwijl in omgekeerde richting doorgaande rijluigon gevonden worden in de treinen, die te 1 u, 43 m. en 8 u. 38 m. 'savouds te Amsterdam aankomen. Door vervoeging van den eersten trein uit den Helder, is gelegenheid gegeven op den exprestrein naar Brussel en Parijs aan te sluiten, welke gelegenheid, in omgekeerde richting, ook met den laatstee trein naar Helder bestaat. Men kan dus in één dag (15 uur) van Helder naar Parijs rijden en omgekeerd. Bij de vele treinen die voor liet rechtstreeksch volkeer loopeti, zijn echter de lucaie belangen niet uit liet oog verloren. Tusschen Amsterdam en Haarlem loopen in iedere richting achttien treinen en tusschen den Haag en RoLtenlam zestien. De exprestrein te 4 u. 50 m. stopt te Vage- lenzang en Vecneuburg voor de aldaar vertoe. vende Amsterdammers en tusschen den Haag en Delft loopt een bijzonder treintje om de communicatie tusschen de beide steden te ver. gemakkelijken. Eerstdaags wordt eene bijeenkomst ge- houden van degenen, die, naar aanleiding van het op de jongste algemeene vergadering der veroeniging sliet rund veest am boek'1 gesprokene, geneigd zijn mede te werken tot hot inzenden van Nederlandsch vee ter Paiijsche wereld tentoonstelling in het volgend jaar, liet vee wordt, zooals men weot, ingezonden op naam der vereonigiug, maar niet op hare kosten. Ter wille van den goeden naam van onzen veestapel is liet te wenschen, dat de deel neming zoo krachtig mogelijk zij. Belangstel lenden kunnen zich vóór 1 Juni wonden tot den secretin is, den heer Waldeck te Loosduinen. -Jn de Gron, Cl. wordt gemeld, dal de crediteuren ia het faillissement \an Ovei'klift en Co. 22 /i pCt. van hun kapitaal terug- bekomen. Rotterdam. Gisteren werd te een ure een plechtige zitting der nieuwe arrondisse- meiits-roc'atbank gehouden. De gclieete recht bank, al de leden van liet Openbaar Ministerie, alsmede van de Griffie benevens de Deken der advocaten mot dun raad van orde en dis cipline der orde en vele advocaten, procureurs en belangstellenden waren tegenwoordig. De president, rnr. Vaillant opende de zitting, en sprak eene rede uit waarin ZEA. betoogde, dat, ofschoon door wel noch besluit deze plechtige opening was voorgeschrevenhet hem toescheen dat men van cue college, dat recht sprak in liet openbaar on alles deed in het openbaar, ook verwachten mocht dat het zijne zittingen in hot openbaar opende. ZEA. Spietste daarop het leedwezen, dat die leden moesten gevoelen die reeds vroeger in de Rot- terdamselie rechtbank zitting hadden, wegens hot verlies van don \Oormaligen vice-president Kip» Mees, den griffier A. Eickema, den rechter mr. de Sitter, en den subst -griffier inr. de Veer, van welke de beide eerste een welver diende ruste tegeinoi t gingen. Tun slotte richtte de president een warm woord van gulnkwensching aan de nieuwbe noemde viee-presidenlen, mr. Pols en Weve. den heer grilfier, mr. Sluiter, en mr. van Ilamel, dien de rechtbank met zooveel genoegen tot haar zag tenigkooren, en in het algemeen tut hen allen, die voor liet eeist aan dit college werden verhuilden. Na de verzekoiing aan de balie, dat hare adviezen ook bij voortduring door du rechtbank gewaardeerd zouden blijven, .verklaarde de pre-

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 2