van Donderdag 17 Mei 1877. Biiieilailstln Berlcïten. SCHIEDAM, 16 Mei 1877. De gelegenheid tot verzending van brieven en verdere stukken voor Konstantinopel, door tusschenkomst van de Duitsehe administratie langs den weg van Napels en verder met de Fransche pakketbooten, is opgeheven. De brie venmalen worden voor het tegenwoordige uitsluitend verzonden met de Oostenryksche pakketbooten, rechtstreeks van Triest, of iu aansluiting op die pakketbooten langs den weg van Brlndisi. De verzending uit Amsterdam geschiedt over Triest eiken Woensdag en over Brindisi eiken Vrijdag per tweeden trein Bhijnspoorweg. Naar wij vernemen is de concessie-aan vraag voor den spoorweg van den Haag door het Westland over Maassluis naar Delfshaven en naar den Hoek van Holland door den heer K. Enthoven Lzn. te 's Gravenhage weder ingetrokken en zulks om eene door de Regeering gestelde voorwaarde waaraan bij mogelijkheid thans niet kon worden voldaan. Wat toch is het geval? De aanleg van den spoorweg onmiddellijk na het verleenen dei' con cessie, was verzekerd; het kapitaal, de voor naamste factor zonder twijfel, was aanwezig; doch nu stelde de hoer Heemskerk den be- zwareudeu eisch, dat de concessionaris vooraf zekerheid zou geven voor de exploitatie van den evuntueeien spoorweg door een bestaande onderneming. Dit kon wel geen andere zijn dan de Hollandschen IJzeren-spoorwegmaatschappö, aan wier lijnen de Wostlandsche spoorweg op hvee punten zou aansluiten; maar de concessie van genoemde maatschappij loopt in weinige jaren af, en hoe kon zij nu over de exploitatie van nieuwe lijnen gaan onderhandelen? Het was te voorzien, dat de directie daartoe niet zou overgaan. En al ware dit ook wél het geval geweest was liet dau goed gezien om den heer Entho- ven te dwingen zich aan handen en voeten gebonden, aan eene bepaald aangewezene maat schappij over te geven. Liever dan dat te doen, heeft zich thans de concessio-nauvrager terug getrokken, ondanks al den steun dien zijn project van verschillende zijden had ontvangen De Haagsche kiesvereeniging »de Grond wet" heeft den heer Ladewijk Mulder kandidaat gcstelt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. In een vergadering der kiesvereeniging >Nederland en Oranje" zijn kandidaat gesteld roor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Am sterdam, de heeren mr, L. W. C. Keucheuius, inr, A. F. de Savorniu Lobmanen generaal W. von Wrangel auf Lindeuberg, te Utrecht. Bij Kon. besluit van 5 Mei •1877 is, op voordracht van den Minister van Binnenland- sclie Zaken, bepaald, dat do medaille, welke krachtens vroegere besluiten wordt toegekend aan hen, die aan Z. M. ceuig boek of kunst werk, dat ds vrucht is van hunnen arbeid doen toekomen of die eene menschlievende daad ten uitvoer hebben gebracht, welke ken merken draagt van moed, beleid en zelfop offering, als een blijk van erkentelykheid en goedkeuring zal kunnen worden toegekend aan diegenen, die door het aanbieden van belang rijke geschenken of 'op eenige andere wijze zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van de verschillende wetenschappelijke en kunst verzamelingen des Rijks. By ministcrieele beschikking is aan E. Bier- /.mnn te Millingen, tot wederopzegging, vergun- ning verleend voor een stoomsieepdienst op de rivieren en kanalen in de provinciën Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland en Overijsel. Naar de Maarl. Ct. verneemt beslaat bij de Regeering het voornemen om met ingang van'1 Januari 1878 in eenige groote gemeenten des Rijks bureaux van statistiek te vestigen. Die bureaux zouden liet karakter van gemeen telijke bureaux verkrijgen en de kosten van jaarwedden enz. door het Rijk aan de ge meentebesturen worden teruggegeven. Door den heer R. J. Blauw wordt in een ingezonden stuk iu de JProv, Groninger Courant beweerd, dat het bericht, dat de heer R, J. Scholten zijn werklieden zou hebben ver boden lid te zijn van vereenigingen van werk lieden, lasterlijk is. De commissie ter beoordeeüug van de prijsvraag, voor een hedendaagsch looneeistuk, uitgeschreven door de heeren Le Gias, van Zuylen en Haspels te Rotterüam, en welke commissie bestaat uit de heeren van Ilamel, Ilaverkorn van Rijsewijk en Vosmaer, heeft thans haar taak volbracht. Zij heeft den uitge loofden prijs van f '1000 toegekend aan een blijspel, getiteld»De Kiesvereeniging ie Stel lendam", waarvan schrijver bleek te zijn de hoer Lodewijk Mulder, te 's Gi'aveuhage. liet stuk, zegt de commissie, munt door tooneel- matige schikking en nieuwheid van vinding uit en tintelt van geest en komische toestanden, De voorwaarde waarop mej. G. üeersmans bij hel Rotterdamsch tooueelgezelsclmp geënga geerd is, zijn; honorarium van f8000, twee benefice-voorstellingen, vergunning om in eenige rederij kerswedstrijden mede te werkenen lezing van de stukken waarin mee haai' wenseht te doen optreden. Be Tijdspiegelin zijne aankondiging van Eigen Ilaard" er zich over beklagende, dat men te onzent voor boeken al heel weinig over heeft, geeft het volgende pikante schetsje van den legen woord igen toestand aWaarlijk, de gevels van de huizen be hoeven niet weggenomen te worden om de verbazing te motiveeren over het schrale dieet, waarop onze gegoede burgerstand kern der maatschappij immers? zijn geest weet te zet ten; over de oudbakken kost, waarmede men dien geest voor den hongerdood tracht te be waren. Eén enkele schotel, die op een familiaar soupeetje, volgens den sCJuisinier" niet gemist kan worden, kost tieu, twaalf gulden; een snoeperig hoedje voor 't lieve, jouge mevrouwtje het dubbele; maar de geest wordt een heel jaar onderhouden voor vier, vijf gulden. Zóóveel bedraagt de contiibutie van het leesgezelschap, waaruit mevrouw en de jonge dames al haar zielenvoedsei (als ze nog naar de kerk gaan, komt er wekelijks een dubbeltje -j- 2 centen bij) putten. Mijnheer doet het af met het Leesmu seum, waar tweehonderd leden zich vergenoegen met één exemplaar van een tijdschrift, één afdruk van eeu brochure. De dames, als ze niet al le onderaan staan, lezen in April 1877 de eene of andere beschouwing van een kwestie die in Januari 1876 brandend was, maar nu al lang tot asch geworden is. De meesterstukken onzer letterkunde moeten minstens ettelijke maanden wachten om dan in ééne week morgen komt de bode om de portefeuille af te haleu afge rammeld te worden. De geestelijke tering is daarom aan de orde vau den dag. En de boekhandel, een haudelstak zoo ach tenswaardig euactiefalsereenin ons vaderland is moet met overmatige in spanning zich staande houden. Dat men goede boeken moet bezitten, dat men nevens Beets zijn van Lennep, bij zijn Da Costa zijn Toussaint en zijn Schimmel binnen zijn bereik moet hebben, om zich er zijn zoovele verloren uurtjes! dagelijks met hun geest te voeden en te verkwikken, duizeudmaal duizend Nederlanders hebben er nog geen vermoeden van. Als men nog boeken heeft, zijn 't vreemden, en eene ontwikkelde Nederlandsche dame weet, wanneer ze een staalkaart geelt van haar lectuur, alleen Fransche en Engelsche en Iloogduitsche schrijvers aan te halen". De befaamde weduwe 't Hoen, te 's Graven- hage, is door de arrondissement-rechtbank aldaar wegens »het bevorderen der onzede lijkheid bij jongelieden beneden den leeftijd van 21 jaren" veroordeeld tut 3 maanden celstraf, eene geldboete van f 25 en ontzegging van burgerschapsrechten voor den tijd van 2 jaren. Evenals de baardscheerders zullen nu ook de Utrechtsche wekvrouwen om hooger loon vragen; of zij een vergadering zullen hou den ter onderlinge bespreking van hare belangen, hangt, zegt het U. I).alleen maar af van de vraag, of zij een geschikt vergaderlokaal zullen kunuen krijgen. Een oud affuit of zoogenaamd rolpaard, dat laugen tijd, volgens deskundigen wel twee eeuwen, in het water moet hebben gelegen, is door-een Scheveningschen vissclier uit zee opgevischt en te Scheveningen aangebracht. De Nieuwe Bildtsche en JDoc7cummer Cou- rant (een anti-revolutionair orgaan) deelt mede, dat voor eeu christelijke school in Friesland bij collecte is opgehaald een som van even twee duizend gulden, en dat van deze twee bijna één duizend voor de onkosten der collecte is afgegaan. liet schoolbestuur zelf (dnt van IJlst) heeft deze feiten per advertentie publiek gemaakt. De Standaard uit de hoop, dat de vereeniging voor chr. nat. onderwijs op hare eerstkomende vergadering de middelen zal aanwijzen om in deze wijze van collecteeren verandering te brengen. Leiden. De Commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier, heeft bericht, dat op Maandag den 28steu a. s. in voornoemde Inrichting eene keuring zal plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. tGonda,De Gemeenteraad alhier behan delde dezer dagen deze vraag: Wat is er te doen aan het feit, dat een hulponderwijzer, die tegen 28 Mei eervol ontslag had verkregen; reeds 1 Mei zijn betrekking verlaat? Sommige raadsleden wilden hem nu ontslaan wegens plichtverzuim, anderen wilden hem geen eervol ontslag geveu, weder anderen wilden in de dBosscJis Courant," want bedoelde hulpon derwijzer vertrok naar 's Hertogeubosch, zijn handelwijze publiceeren. Ten laatste werd beslo ten het hem verleende eervol ontslag in te trokken. Dordrecht. Door de' politie" alhier is 'een muntbiljet groot f 10 in beslag genomen, het welk van de echte muntbiljetten verschilt; '1°. in de soort en de kleur van bet papier; 2°, in onvolledige nabootsing der beelden; 3". inliet watermerk, zijnde de J in omgekeerde richting tv't- r. J

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 5