van Maandag 21 Mei 1877. Biiteilandsche Berichten. Biiineiilaiitole Smelten. RANK It IJ K. In de zitting van de Kamer van afge vaardigden, beklimt de Fourtou de tribune, waarop aan de linkerzijde cenig rumoer ont staat, De Cassagnae roept dat de meerderheid eene oproerige meerderheid is. De Cassagnac wordt tot de orde geroepen. De Fourtou doet mededeeling van de boodschap ran den Piesi- dent, waarbij de zitting der Kamers tot den -JB Juni verdaagd wordt. De Voorzitter zegt, dat na de vooi lezing van de boodschap geene discussie kon plaats heb ben vóórdat de Kamer weer bijeenkomt. Men moet zich aan de wet houden en de toekomst afwachten met wijsheid, standvastigheid en vertrouwen. Grevy voegt er bijdat er in den panyang van de zitting eene aanvraag om eene Interpellatie te houden gedeponeerd is; mede deeling daarvan zal gedaan worden bij de her opening van de Kamer. Kreten van: leve de Republiek! wordendoor de linkerzijde en liet centrum aangeheven. De zitting wordt opgeheven. In zijn boodschapdie in de Kamer werd voorgelezen, zegt Mac Mabon dat hij zich nauw gezet aan de constitutie hield. Hij koos de miuisteries Dufaure en Simon met het oogmerk jn overeenstemming te handelen met de meer derheid van de Kamer. Maar deze kabinetten kouden in de Kamers geene meerderheden erlaugen om hunne denkbeelden te doen zege vieren. Ik kan, gaat Mac Mabon voort, geen stap in dezelfde richting meer doen zonder mijn toevlucht te nemen tot de repubiikeinsche fractie, die de radicale hervorming van al onze instellingen wil; mijn geweten, mijn vader landsliefde veroorloven mij niet mij daar zelfs in de verte mede in te laten, daar de zege praal dezer denkbeelden niet dan wanorde en de vernedering van Frankrijk baren kan. Zoo lang de macht in mijne handen berust, zal ik die binnen de wettige perken aanwenden om de zegepraal dier denkbeelden tegen te houden, want liet zou de ondergang van het land zijn, maar ik ben overtuigd dat het land denkt even als ik. Het was niet de zegepraal dier theoriën die het land wilde bij de jongste verkiezingen, waar bijna alle kandidaten met mijn naam hun voordeel deden. Zoo het land weer ondervraagd werd, zou het daarvan het bewijs leveren. Ik ben vast besloten ouze instellingen te eer biedigen en te handhaven tot 1880. Ik alleen kan wijzigingen daarin voorstellen maar denk er in 't minst niet aan. Om de ontroering te doen bedaren, noodig ik u uit de zittingen een maand te schorsen; daarna zult gij over de bégrooting kunnen dis cussieereu. In den tusselientijd zullen wij waken voor liet behoud van den openbaren vrede, wij zullen binnenslands niet dulden dat hem in gevaar zou kunnen brengen. Buitenslands zullen wij den vrede behouden, ik ben daarvan overtuigd, in weerwil van de beioeringen die een deel van Europa verontrusten, dank zij onze goede verhouding met alle mogendheid en onze politiek van neutraliteit en onthouding; op dit punt zijn alle paitijen het eens. Het nieuwe kabinet denkt evenals het oude Zoo eeuige onvoorzichtige woorden van de pers de eendracht, die wij allen verlangen, mochten in gevaar brengen, zal ik zo door wettige mid delen t binnen de perken houden. Om zulke woorden te voorkomen, doe ik een beroep op de vaderlandsliefde die aan geen enkele klasse in Frankrijk ontbreekt. Het protest der verschillende fractie^ "an de linkerzijde van den Senaat zegt, dat de zonder redenen in 't leven geroepen crisis oniust baart en wantrouwen rechtvaardigt. De Senaat zal zich nooit inlaten met eene onderneming tegen de repubiikeinsche instellingen. De linker zijde zal zich steeds krachtig verzetten tegen een politiek die den openbaien vrede bedreigt. De fiacties der linkerzijde van de Kamer maken een gelijksoortig piotest openbaar. Lhuum wordt gezegd dat men, omdat dit jaar door 't algemeen stemrecht de departementale- en gemeeuteiaden vernieuwd zullen worden, dan ook eisciit dat de wil der natie uitgedrukt zal worden, liet spoort de lepublikeineu tot kalmte aan; de beproeving zal van korten duur zijn, binnen vijf maanden is Frankrijk aan 't woord en de republiek zal opnieuw uit de stembus komen. De dagbladen melden, dat de Fransche regeering aan het Italiaausche Kabinet formeele verklaringen heeft afgelegd omtrent de hand having der vriendschappelijke houding van Frankrijk jegens Italië. RUSLAND. Een telegram van den Russischeu opper- kommandant te Tiflis van gisteren meldtdat, bij het doen ,van eene verkenning op 16 dezer, voor Kars een hevig gevecht .heeft plaats ge had. Het verlies der Turken bedraagt 64 doo- den enbehalve de gewonden^ 2 krijgsgevan genen en veel wapenen en paarden. Vau de Russen sneuvelden '1 officier en 20 ruiters, terwijl 5 officieren en 54 ruiters werden ge wond. Onder de gewonden bevindt zich de generaal-majoor Tscheldkajefl. Een te Petersburg uit Ahalkalaki ontvangen telegram van 17 dezer meldt, dat twee der bui tenwerken van Ardakan door de Russen zijn genomen. 9 stukken geschut zijn daarbij ver overd. De majoor Manajelï, 3 officieren en '14 manschappen zijn gewond en 14 anderen gedood. Het verlies der Turken aan dooden is aanzienl'yk. ENGELAND. Layard heeft aan lord Derby getelegiapheerd, dat de Porte weigert het uitstel, aan neutrale schepen toegestaan om de havens aan de zee van Azof te verlaten, te verlengen. De hei tog vau Edinburg is te Cairo aan gekomen. Hij werd door den Khedive ontvangen en zou Zaterdag naar Poit Said vertrekken. Hassan zal waai schijn lijk Zaterdag met 6000, man Egyptische troepen vertrekken. De rest van het contingent zal volgen. SPANJE. Don Cai los heeft eene poging aangewend om in de buskische provineiëu den geest vau verzet weder aan te wakkeren, nu zij onder het gemeene recht zullen worden gebracht. Daarin noemt hij zich nog altijd de bewaarder van Spanjes ware banier, die hij zuiver wil houden in afwachting van het oogenblik, dat Gods gerechtigheid kome. De Fransche regcering is uitgenoodigd don Car los onmiddellijk het land te doen verlaten. SCHIEDAM, 10 Mei 1877. Op 't zendingsfeest in het Noorden zal de openingsrede gehouden worden 'door prof. N. Beets: Naar wij vernemen, zal den 20 sten Juni te Kloetingo het vijfde Zuider-zendiugsfeest gehouden worden. Dr. Cohen Stuart van Uti echt zal de openingsrede uitspreken, terwijl nog verder als sprekers genoemd worden de heeren von Wrangel auf Lindenberg van Utrecht, Sjoers van Dordrecht, Notten van 's Ilertogenbosch, v. d. Valk van Delft, de Wilde van Schiedam, v. Eek van Utrecht, Ooolsma van Rotterdam, H. Pierson van Zetten, Bryee van 's Gravenhage, Gezelschap van Fijnaart, de Bruyn van Leider dorp. Voor exlra-reisgelegenlieden wordt weder om voldoende gezoigd. Vooral voor Rotterdam zal dit jaar de reisgelegenheid gemakkelijk zijn. Herplaatst weyens misstelling, Omtrent de werken ter voltooiing van het Noordzee-kanaal verneemt men, dat na de zandafschuiving in Januari jl. de directie er ernstig op bedacht is om afdoende maatregelen te nemen ten einde liet kanaal voortaan op de bepaalde diepte te houden. Daartoe zouden aan de Regeering twee voorstellen zijn gedaan: het eene om het kanaal tot op een zekere lengte aan weerszijden ongeveer 12 M. te verbreeden, en het andere om de thans bestaande oevers met rijswerk te beleggen. Aan het eerste plan, zoo verneemt men verder, zou waarschijnlijk de voorkeur worden gegeven, omdat daardoor tevens veel grond voor de werken te Amsterdam zou gewonnen worden. HaarlCt.) Door het hoofdbestuur der vereeniging «Volksonderwijs" is een circulaire gericht aan de afdeelingsbesturen, waarin, met het oog op de aanstaande aigemeene verkiezingen die andermaal schier uitsluitend zullen worden beheerscht door den strijd op het gebied van het onderwijs enkele opmerkingen worden gemaakt enter behartiging aanbevolen. Daar de leidende gedachte der veieeniging steeds is ge weest. dat het niet enkel aankomt op het behoud der openbare school, maar niet minder op haar verbetering naar de behoefte des tijds, en de leus der vereeniging was en is: «voor de openbare school, en die apeniare school vooruit", zoo moet bij de Juni-stembus meer dan ooit op deze laatste woorden de klemtoon vallen. «Onze zaak heeft", zoo wordt in die circulaire gezegd, «behoefte aan volksvertegenwoordigers, die niet slechts zich vrienden van het openbaar onderwijs noe men en pal staan tegenover de eisclien dér kerkelijk-staatkuudige partijen, maar die tevens bereid zijn mede te werken tot het tot stand brengen eener hervorming, die alleen voldoen kan aan de weuscheu van de duizenden leden van ons bond." Geenszins wil het hoofdbestuur den raad geven, eventueel eigen kandidaten te stellen tegenover die van andere organen der tibeiale partij cu daardoor een verdeeldheid wekken, waarvan de tegenstanders de vruchten zouden plukken. De bedoeling is slechts deze, dat vóór alles de eer van het vaandel der ver eeniging ongeschonden blijven moet en dat de afdeelingen van «Volksonderwijs" haar aanbe veling onthouden moeten aan mannen, van wie hut twijfelachtig t«, of zij in waarheid aan haar zijde staau en de verwezenlijking barer denk beelden zullen bevorderen. Hetzelfde verschijnsel, dat men in sommige Geldeische en Overijselsche gemeenten waar neemt, dat namelijk de hoofdonderwijzer eener openbare school lager gesalarieerd wordt dan de hulponderwijzer, kan men zelfs in Zuid- Holland vinden. Te Brandwijk heelt o. n i'e hoofdonderwijzer f 600; zijn hulpoudei wijzer daarentegen f650 bezoldiging. In den Seydardt'sclieii Boekhandel is vei schenen eene oorlogskaai t van Ttukije, Zuid

Schiedamsche Courant | 1877 | | pagina 5